Gjėrat qė ju nuk i dini rreth Vdekjes

Shko poshtė

Gjėrat qė ju nuk i dini rreth Vdekjes

Mesazh  Neo prej 16.06.14 0:50Kur Billy, vėllai i Annie Kagan-it, vdiq papritur dhe filloi t'i fliste, e ardhmja e saj mori njė kthesė tė habitshme. Ajo regjistroi bisedat e saj me Billy-n nga e pėrtejshmja dhe botoi librin e saj tė parė, The Afterlife of Billy Fingers.


Kur vėllai im Billy mė zgjoi tri javė pas vdekjes sė tij, duke pėrshkruar se ēfarė i ndodhi atij nė jetėn e pėrtejme, mendova se ishte duke u ēmendur. Si vėllai im, ky "djal i keq", i cili vdiq tragjikisht, i cili kishte probleme tė varėsisė gjatė gjithė jetės sė tij, dhe nuk kishte atė qė shumica e njerėzve e quajnė njė jetė tė suksesshme, si kishte mundėsi ai tė ndante sekretet e misterit mė tė madh tė jetės nga njė dimension tjetėr? Por me kalimin e kohės, skepticizmi im u kthye nė ēudi ndėrsa Billy m'i mėsoi tė gjitha mbi vdekjen.


8 Gjėra qė ju nuk i dini rreth Vdekjes


1. Gjėja e parė qė ndodh ėshtė lumturia madhėshtore. Nga momenti qė ju vdisni, do tė absorboheni nga trupi juaj nė njė dhomė shėrimi. Dritat nė kėtė dhomė fshijnė gjithė tė kėqijat fizike, mendore dhe emocionale qė keni pasur gjatė jetės tuaj. Kėshtu, brenda nė mė pak se njė nano-sekond, tė gjitha dhimbjet tuaj zhduken.


2. Ju keni gjithmonė pėrshtypje qė jeni ju, edhe pse ju nuk e keni trupin tuaj, ju ende e ndjeni veten si njė individ. Nė fakt, ju keni mė shumė pėrshtypje se kur ishit gjallė. Ka kaq shumė ndikime nga tė tjerėt nė tokė qė nė njėfarė mėnyre ju kurrė nuk jeni ju.


3. Drita ka njė personalitet. Pėrtej rrezeve tė dritės kanė cilėsitė e urtėsisė, mirėsisė, mėshirės dhe inteligjencės. Kjo dritė e bėn tė dukshme atė qė ėshtė e padukshme nė tokė, natyrėn hyjnore tė tė gjitha gjėrave.


4. Mėkati dhe ndėshkimi ėshtė njė koncept i njeriut. Ka shumė thashetheme nė tokė nė lidhje me atė qė ju pret pas vdekjes. Bėrja e gabimeve nė jetė ėshtė pjesė e rregullave tė lojės tokėsore. Nėse ju duhet tė jeni tė pėrkryer pėr tė hyrė nė njė tė ashtu-quajtur Parajsė, askush nuk do tė kishte sukses pėr tė hyrė nė tė.


5.Jeta juaj nė tokė nuk ėshtė aspak njė ndėshkim. Natyrisht, jeta nuk ėshtė pa dhimbje, por nuk ėshtė njė ndėshkim pėr diēka qė ju keni bėrė. Dhimbja ėshtė pjesė e pėrvojės njerėzore, ajo ėshtė aq e natyrshme sa edhe frymėmarrja, vizioni, apo gjaku qė rrjedh nė venat tuaja.


6. Pas vdekjes suaj, nė vend tė njė Dite tė Gjykimit ėshtė njė Ditė e mos Gjykimit. Kur ju tė rishikoni jetėn tuaj, ju shihni rrugėn qė keni marrė dhe atė qė nuk e keni marrė. Ju shikoni aty ku keni qenė njė gjeni dhe aty ku keni mundur tė bėnit mė mirė, por pa gjykime. Dhe edhe nė qoftė se ju akoma nuk e kuptoni, pas vdekjes ju shihni se keni pasur njė jetė tė mirė, madje edhe nė kohė tė vėshtira.


7. Ju jeni i lumtur qė dukeni ashtu siē jeni. Ju nuk bėni kujdes pėr pamjen tuaj. Nuk ka pretendime apo pėrpjekje pėr tu dukur nė njė mėnyrė tė caktuar. Ju jeni vetėm rrezatues, gjė qė nuk kėrkon pėrpjekje.


8. Dashuria nuk ėshtė e njėjtė si dashuria tokėsore. Ju nuk jeni tė dashur pėr atė qė bėni pėr pamjen tuaj, famė, apo paratė qė ju fitoni. Nuk ėshtė sikur "dje unė ju kam dashur, dhe sot unė nuk ju dua". Dashuria ėshtė me tė vėrtetė e pakushtėzuar. Mė e diskutueshmja, ėshtė mėshira e pėrsosur nė tė pėrtejshmen - ju jeni tė dashur pa marrė parasysh se si keni jetuar.

© explorerunivers
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėrat qė ju nuk i dini rreth Vdekjes

Mesazh  Odin prej 16.06.14 13:56

Njeriu i vetdijshėm edhe nė botėn tjetėrNjė eksperiment unik shkencor ka ardhur deri te dėshmitė se ndoshta disa nga “mediumet shpirtėrore” kanė aftėsi paranormale.  Shkenctarėt qė kanė marr pjesė nė hulumtimin e kryer nė Universitetin e Arizonės ( http://www.arizona.edu/ ) theksojnė se zbulimet janė aq tė pazakonshme dhe hulumtojnė themelet e mbijetesės tė vetėdijes pas vdekjes. Deri tani tė gjithė shkenctarėt kanė hedhur poshtė problematikėn e lidhur pėr “jetėn pas vdekjes”, derisa mediumet shpirtėrore janė quajtur sharlatanė.  

Mirėpo, studimi i pare laboratorik i njė grupi tė mediumeve ka zbuluar se ata posedojnė njė aftėsi shpirtėrore pėr t’i vendosur faktet pėr tė afėrmit e vdekur tė nerėzve tė cilė shpirta i kontaktojnė nėpėr seansat. Eksperimenti kishte kyqur 5 mediume, dhe dy persona tė panjohur pėr mediumet qė kishin parashtruar pyetje pėr tė afėrmit e tyre tė vdekur. Nė tė dyja gruet e eksperimentimit, tė ndarė, secili medium ka kaluar nga njė orė me njerin nga personat nė laborator ku ishte vendosur njė paravan mes tyre, si pengesė fizike pėr tė ndarė kontaktin vizuel.

Nėn video mbikėqyrjen e pandėrprerė tė shkencėtarėve, secili nga mediumet ka bėrė bisedė me personat e vdekur, tė afėrm tė atyre personave tė panjohur qė ndodheshin nė laborator. Atyre u ishte lejuar tė pėrgjigjen nė pyetjet me fjalėt: “po dhe jo”. Pas pėrfundimit tė secilės seancė, detajisht janė analizuar informatat qė mediumet i posedonin. Si mesatare, mediumet posedonin mė shumė se 80% tė informative pėr tė afėrmit e vdekur tė personit tė tretė qė ndodhej matanė paravanit.


Tė dhėnat

Informatat e poseduara ishin tė llojit: emrat e tyre, animet jetėsore deri te rrethanat e sakta pėr vdekjen e tyre. Njėri nga mediumet ka arritur saktėsinė madje edhe deri nė 93 %.  Tashmė shumė kohė skeptikėt suksesin e mediumeve e sqarojnė me tė ashtuquajturėn “lexim tė ftohtė”, brenda tė cilit “lexim” mediumet kanė parapritje inteligjente pėr njerėzit e vdekur.

Mirėpo, shkenctarėt qė e kishin kryer kėtė hulumtim, ofruan informata qė kanė qenė tė arritshme edhe pėr mediumet dhe 60 persona tjerė. Saktėsia e tyre ishte 36 %, ndėrsa parapritja mė e mire ariti madje edhe deri nė 54 % duke u pėrputhur me faktet.

Duke i prezentuar zbulimet nė publik, Journal of the Society for Psychical Research, hulumtuesit kanė pėrfunduar se disa mediume shumė tė shkathtė kanė aftėsi pėr tė fituar informata tė sakta. Gary Schėartz, udhėheqės i hulumtimit ka pėrfunduar:

“Si pėrfundim i hulumtimit ėshtė se ekzistojnė disa mediume shumė tė shkathtė qė mund tė bėjnė diēka tėjashtėzakonshme.” Fshehtėsia e suksesit tė tyre nuk ėshtė e njohur. Ėshtė ēkyqur ēdo lloj mundėsie pėr mashtrim tė pavetdijshėm apo pėr ndėrfutje tė vetėdijshme.

Nė njė eksperiment mediumi ka theksuar se ka komunikuar me nėnėn e ndjerė tė tė hulumtuarės, tre ditė para séances dhe e ka thėnė lutjen tė cilėn nėna ia kishte lexuar hulumtueses nė fėmijėri.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėrat qė ju nuk i dini rreth Vdekjes

Mesazh  Berti69 prej 10.07.14 20:33

Reagimet e disave varen sipas funksionit qė ata kishin pėr tė bėrė nė tokė.

Mund tė ndodhė qė njė person vdes, pėrfundon atė qė kishte pėr tė bėrė nė tokė, por qė nuk i bashkohet dritės (ta quajmė kėshtu pėr ta pėrgjithėsuar). Ky person ndjen aq shumė trishtimin dhe dashurinė e atyre qė mbesin nė jetė, saqė ai nuk mund tė evoluojė drejt dritės kėshtu qė mbetet nė tokė. Ky nuk ėshtė me tė vėrtetė endacak (i humbur) ngase ai e di se kush ėshtė (qė ėshtė i vdekur nė pėrgjithėsi), dhe mbetet nė tokė qė nuk ėshtė mė vendi i tij ngaqė ai nuk bėn pjesė te tė gjallėt. Ėshtė e njėjta gjė ėshtė edhe pėr njerėzit qė janė tė lidhur nė shtėpinė e tyre pėr shembull. (njė shtėpi tė pushtuar).

Ka nga ata qė nuk e dinė se kanė vdekur apo refuzojnė tė jenė tė vdekur, dhe vazhdojnė rutinėn e tyre tė pėrditshme. Vazhdojnė tė veprojnė sikur kur ishin gjallė;

Pastaj ka nga ata qė janė tė vetėdijshėm qė janė tė vdekur dhe e marrin si mision pėr tė mbrojtur njerėzit qė ata i duan, duke parė njė vend. Ata nuk janė me tė vėrtetė endacak, por misioni i tyre mbetet si nė shembullin e parė qė kam pėrmendur mė lart.

Pastaj ėshtė rasti i atyre qė janė vrarė, ata nuk mund tė "pushojnė" nė paqe deri sa drejtėsia nuk vihet nė vend. Sipas mendimit tim kėto janė rastet mė tė vėshtira dhe mė tė fatkeqe.

Pastaj  ėshtė rasti i vetėvrasjes, qė gjithashtu nuk ėshtė e mirė, sepse sikur edhe personat e vrarė mbesin shpirtra tė pėrvuajtur.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėrat qė ju nuk i dini rreth Vdekjes

Mesazh  elektronika prej 12.07.14 16:05

Askush qe shkoi ne ate bote nuk u kthye te na tregoje!
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėrat qė ju nuk i dini rreth Vdekjes

Mesazh  Berti69 prej 12.07.14 18:55

elektronika shkruajti:Askush qe shkoi ne ate bote nuk u kthye te na tregoje!

Nuk ka nevoje qe ata te kthehen per te na treguar sepse ata vazhdojne te jetojne ne dimensione tjera, por ekzistimin e tyre pas vdekjes e deshmojne me mijera persona qe kane pasur kontakte dhe pervoja me te vdekur ne menyra te ndryshme.

Edhe ju personalisht nese deshironi shume lehte mund te komunikoni (ka metoda te ndryshme) me nje ndonje te vdekur nga familja jote.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėrat qė ju nuk i dini rreth Vdekjes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi