Teorija Disociative

Shko poshtė

Teorija Disociative

Mesazh  Admin prej 27.12.08 22:07

Teorija Disociative (Janet)

Janeti, Psikologu mė i madh francez, ėshtė pjesė e tė arriturave tė mėdha tė hipnozės: “Nėse puna ime nuk ėshtė e pranuar sot, ka pėr tė qenė nesėr, ku ka pėr tė bėrė njė ndryshim tė madh nė modė, e cila ka me e kthy hipnozėn nė njė lloj sigurie sikur stili i gjysheve tona”.

Ai e ka zhvilluar teorinė e “disociacionit”.

I ka sqaruar fenomenet hipnotike dhe gjendjet patologjike si ( simpromet histerike, amnezia) dobsimin e sintezes individuale mentale.

Ka besuar qė sėmundjet mentale paraqesin mungesen e sintezės dhe kėto shumė apo pakė paraqesin gjendjen reverzibile tė “bankrotit” emocional.

Prinsi ka besuar nė thelbin nė natyren racionale tė jovetėdijės dhe e ka lan pas dore rrolin e nxitjes instiktiv si dhe zhvillimin e simptomeve tė mekanizmit mbrojtės.

Sidsi ka kontribuar nė bėrjes sė dallimit nė mes sygjestioneve “direkte” dhe “indirekte”.

Shkolla e dytė e Nansijės-teorija e ndikimit autosygjestiv tė hipnozės

Emil Cuč nė vitin 1910 e ka formuar shkollen e re nė Nensij i cili ka konsideruar qė secili heterosygjestion ndikon, nėpėrmjet tė autosygjestionit.

Prej metodave tė tij autosygjestive e ka zhvilluar njė numėr tė madhe tė teknikave relaksive, si dhe qė e ka zhvilluar autogeni treningun e mjeku gjerman Schulcit, i cili sotė i shfryton nė medicinėn psihosomatike.

Hipnoza si metodė bashkohore nė medicinėn bashkohore

Nevoja e madhe pėr tretmane tė shpejta pėr nervozat luftarake nė luften e parė botrore, ka sjellur deri te arritja e interesimit pėr hipnozė dhe pėrdorimin e suksesshėm nė tretmanet me hipnozė nė psikiatri.

Nė amerikė nė vitin 1945, kan qenė 200 mjek tė cilėt e kan zbatuar hipnozėn, sot ndoshta jan mė shumė se 20.mij tė cilėt e kan kaluar ato mėsime apo kurse dhe me sukses i shfrytzojnė nė praksen e tyre.

Bashksija medicionale britanike me 23 prill tė vitit 1955 e ka pranuar hipnozėn dhe domethanjen e saj nė sherimin e psikoneurozave dhe hipnoanastezij dhe nė largimin e dhimbjeve gjat lindjes tė nėnave shtatzanė dhe nė kirurgji.

Bashkesia ka kėrkuar qė hipnoza tė bartet dhe nė fakultetet medicionare dhe qė tė gjithė studentėt dhe mjekėt e medicinės duhet ta kalojnė edukimin bazė pėr hipnozė.

Kjo ka qenė hera e parė qė mjekėsia ortodokse pranon hipnozėn.

Me 13 shtator tė vitit 1958, bashksija Amerikane medicionale ka propozuar qė hipnoza qė tė kyqet nė programet e fakulteteve medicionale dhe nė studimet e posdiplomės.. Nė vitin 1961 kane propozuar 144 orė pėr edukim me hipnozė edhe ate pėr gjatė 9-12 muajve.

Shoqeria Amerikane psikiatrike nė vitin 1962 e ka dhene mendimin e vet: “Hipnoza ėshtė metodė psikiatrike, si e tillė paraqet marrdhenje speciale nė mesė mjekut dhe pacientit. Nė praktiken psikiatrike hipnoza do te thote shtesė e vlefshme nė hulumtim, diagnostifikim dhe sherim.

Nė tė njejtėn mėnyrė hipnoza mund tė shėrben dhe nė lamitė tjera praktike dhe hulumtimet medicionale”.

Hulumtimet klinike eksperimentale tė hipnozės janė tė zgjaruara nė tė gjitha vendet e botės. Sot adhuruesit e tyre nuk janė ma tė ndjekur, me gjykime dhe me largmin nga institucionet medicionale sikur qė ka qen dikur.

Hipnoza nėpėr shekuj ka pėrjetuar tė gjitha ndalesat dhe e ka gjetur vendin e vėrtetė nė medicinė.

Bashksija Amerikane pėr hipnozė klinike dhe nė Bashkimin Ndėrkombtar pėr eksperimente hipnotike klinike, ka formuar seksione nė shumė vende tė botės qė tė mbanė nivelin e lartė etik dhe moral dhe qė ta ndalon keqpėrdorimin e hipnozės.

Ēka ėshtė hipnoza?

Nė Tanganjik njė mjek i bardh te njė zezak e ka vėrejtur kalljen akute tė zorrės qorre me ngritje tė temperatures deri nė 40 °C. Sipas pėrvojės tė tij kete ka mundur ta sheroi vetėm operacioni urgjent. E kunderta, pacienti me frikė ka refuzuar qė ti nėnshtrohet operacionit.

Dhe ai e ka thirrur magjistarin e fisit tė vet. Magjistari i ka shtypur disa bimė nė njė pjatė tė drurit, duke folur nė vete disa fjalė tė pa kuptueshme dhe ato bimė tė shtypura ja lidh rreth belit tė te semurit.

I sėmuri ia ka ngjulur sytė magjistarit sikur tė jetė i hipnotizuar. Dhe gjatė kėsajė magjistari ia ka vu dorėn e djathte mbi kerthizė tė tė sėmurit dhe i ka thėnė: “Dhimbjet e tua po zhduken, njashtu njejt dhe tė nxehtit”.

Tė nesermen i sėmuri ka qenė plotesisht i shėndoshė. Sherimi sygjestiv hipnotik nė mėnyrėn afrikane ka pasur sukses.

Salih Basha

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi