Uji ka aftėsi tė mbajė mend dhe tė bartė informacione

Shko poshtė

Uji ka aftėsi tė mbajė mend dhe tė bartė informacione

Mesazh  Luli prej 14.06.14 0:05

FSHEHTĖSIA MĖ E MADHE E UJIT

Masaru Emoto, me kėrkimet dhe eksperimentet e tij,  ka dhėnė kontributin mė tė madh pėr zbulimin e kėsaj fshehtėsie

Ndani pak kohė pėr ta parė kėtė video qė do t`jua ndryshojė pikėpamjet pėr botėn dhe jetėn. Shkėputuni disa ēaste nga lundrimi nė internet, nga facebooku dhe SMS-tė dhe shikojeni me vėmendje.

Shkenca nuk ka arritur tė sqarojė vetitė e ujit, pėr mistikėn e tij nuk ka shpjegime.

Ēdo fjalė ėshtė e tepėrt. Ajo qė do ta mėsoni do t`ju shokojė.

Shikojeni kėtė dokumentar fantastik rus pėr studimet mbi fshehtėsitė e ujit. Fshehtėsia e ujit mė nė fund ėshtė zbululuar – uji ka aftėsi tė mbajė mend dhe tė bartė informacione. Masaru Emoto ka dhėnė kontributin mė tė madh pėr ta zbuluar kėtė fshehtėsi.

Ky dokumentar do t`i ndryshojė pikėpamjet tuaja tė deritanishme pėr jetėn, a nė veēanti marrėdhėniet  tuaja me ujin – 2/3 e trupit tė njeriut pėrbėhet nga uji  (mbi 60 pėrqind).

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Uji ka aftėsi tė mbajė mend dhe tė bartė informacione

Mesazh  syri i art prej 14.06.14 11:00

Ēdo gje ne natyre eshte e gjalle dhe ka vetedije, si duket vetem njeriu ka harruar se ka vetedije...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Uji ka aftėsi tė mbajė mend dhe tė bartė informacione

Mesazh  arbri1994 prej 29.08.14 22:31

Gjate 24 oreve ne trupin tone qarkullojne 1400 litra gjak dhe ne 24 ore ne veshkat tona kalojne 2000 litra.. nga organizmi yne del jashte ē'do dite rreth 1 liter deri ne 1.5 litra uje.

Uji ka memorje, shembull; marrim pak bore dhe e fotografojme kristalin e saj, pastaj e leme te shkrije dhe e ngrijme perseri duke i bere nje tjeter foto kristalit, ku do shohim se ai do jete identik si ne fillim.

Shkencetari apo zbuluesi i njohur Japonez; Masaru Emoto, ka kryer per 10-te vjet rresht eksperimente me ujin nga ku ka kuptuar dhe dokumentuar se uji ka memorje dhe qe uji kupton dhe memorizon fjalet sipas kuptimit te tyre, kjo si pasoje sepse ē'do fjale e nxjerre nga goja jone shpreh nje mendim qe kur del nuk eshte vetem fjale por edhe informazion qe i trasmetohet tjetrit, i cili e merr kete fjale me veshe me shprehje te fytyres me gjeste dhe e perpunon duke i nxjerre kuptimin e saj.. Kur kjo fjale eshte e embel dhe e dashur, ndryshon ne menyre pozitive personin apo objektin qe i drejtohet, dhe kur eshte negative.., ka reagim negativ nga personi apo objekti qe i drejtohet.

Eksperiment:

Ky shkencetar mori nje ene me uje dhe ju drejtua me fjale te embla (ujit) pastaj i zbriti temperaturen ne -5° dhe e fotografoi strukturen kristaline qe kishte nje forme te rregullt dhe te bukur gjeometrike.

Pastaj po te njejtit uje ju drejtua me fjale ngative, e ēoi perseri ne -5° dhe e fotografoi strukturen qe ishte e ndryshme nga e para dhe nuk kishte asnje lidhje gjeometrike por mbizoteronte kaosi.

E perseriti eksperimentin me fjalen e pare dhe perseri u formua kristali me forme gjeometrike, pas ketij eksperimenti ky shkenctar provoj edhe me fjale te tjera dhe rezultati ishte i njejte.

Nese dikush na thote gjithmon fjale negative, konstrukti dhe gjeometria si rrjedhoje edhe memorja jone e brendshme ndryshon negativisht, ne te gjithe sistemet e organizmit.

Keshtu qe duhet te maten fjalet para se te thuhen, sidomos kur jane fyese ne drejtim te dikujt tjeter, njeri apo kafshe qofte ai. Mundohuni te shprehni gjithmon dashuri ndaj njerezve kafshve dhe ē'do gjeje te gjalle ne natyre.
avatar
arbri1994

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Uji ka aftėsi tė mbajė mend dhe tė bartė informacione

Mesazh  1486 prej 09.03.17 16:30

Jam shume dakort me Arbri1994. Fjalet e mira dhe te mirat nuk te demtojne aspak vec se te nderojne dhe te lartsojne shpirtin, dhe qenien tende si njeri!
avatar
1486

Feja eshte gjeja me e mire qe nje njeri mund te posedoje!

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Uji ka aftėsi tė mbajė mend dhe tė bartė informacione

Mesazh  une dhe universi prej 16.07.17 20:39

Uji eshte elementi kryesor i jetes
avatar
une dhe universi

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Uji ka aftėsi tė mbajė mend dhe tė bartė informacione

Mesazh  Antriks prej 15.08.17 7:10

Atehere si ka mundesi ?
avatar
Antriks

Antriks ,per te qene sa me prane engjejve ,edhe pse emri im eshte Endri!!!

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Uji ka aftėsi tė mbajė mend dhe tė bartė informacione

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi