Krijesa e ēuditshme nga oqeani!

Shko poshtė

Krijesa e ēuditshme nga oqeani!

Mesazh  gjilanasi prej 11.06.14 22:05Kamera nėnujore hulumtuese nė oqean kanė xhiruar pamjet e njė gjallese tė pazakontė dhe tė paparė deri mė tani.

Edhe pse nė shikim tė parė duket si kandil deti, nė tė ėshtė vėrejtur njė rritje jo tipike. Shkenctarės gjatė shikimit tė gjirimeve kanė menduar se mund tė jetė  njė palcė qė i ka takuar balenės pas lindjes, por pėr shkak tė rritjeve jo tė zakonshme dhe pėr shkak se gjallesa lėviz me dėshirėn e saj e jo me dirigjim nga rrymat ujore, kanė hudhur poshtė kėtė teori, shkruan Daily Mail.

Hulumtuesit kanė ardhur nė pėrfundim se kjo mė shumė ngjason me kandilin e detit Stygiomedusa Gigante, e cila mund tė rritet deri nė gjashtė metra, qė ėshtė parė vetėm 114 herė nė 110 vite, dhe se pėr kėtė nuk ka shumė njohuri. Megjithatė, nėse ky krahasim ka kuptim, shkencėtarėt kanė vėrejtur krijimin e organeve tė cilat asnjėherė mė parė nuk janė vėrejtur tek njė kandil deti (meduzė).

„Fshikėza misterioze“ ėshtė titulluar kjo gjallesė nga mediat britanike pėr shkak tė dukjes sė saj, kurse shkenctarėt shpresojnė se sė shpejti do tė mėsojnė edhe mė shumė pėr gjallesėn jo tė zakonshme nga thellėsia e oqeanit.
avatar
gjilanasi

381


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi