Misteret e ēuditshme tė zhdukjeve tė avioneve

Shko poshtė

Misteret e ēuditshme tė zhdukjeve tė avioneve

Mesazh  Luli prej 11.06.14 21:09Zhdukja e avionit tė “Malaysia Airlines” ėshtė shumė enigmatike, por kjo nuk ėshtė hera e parė kur njė aeroplan zhduket pa lėnė gjurmė apo kur hetimet janė shoqėruar nga konfuzioni dhe kaosi.

Qė nga zhdukja e aventurierit, Steve Fossett mbi shkretėtirėn e Nevadės, tek pretendimet pėr hakmarrje mbi pėrplasjen e “Egypt Air 990”, ka 10 mistere nė zhdukjet nė aviacion

Amelia Earhart

Njė nga zhdukjet mė tė famshme i pėrket asit tė flurimit, Amelia Earhart, avioni i tė cilėt ėshtė zhdukur nė vitin 1937-tė gjatė pėrpjekjes pėr t’i ardhur rreth e qark globit. Pas dėshtimit tė kėrkimeve, ajo u deklaruar e vdekur dy vjet mė pas.

Air France 447

Kur avionit Air France 447 qė udhėtonte nga Rio de Janeiro pėr nė Paris u rrėzua nė vitin 2009, u deshėn pesė ditė pėr tė gjetur pjesė tė tij dhe afėrsisht dy vjet pėr tė gjetur kutinė e zezė, e cila u gjet 4 mijė metra nė thellėsi. 228 njerėz humbėn jetėn.

EgyptAir 990

Avioni u rrėzua gjatė fluturimit nga Nju-Jorku pėr nė Kairo mė 31 tetor 1991 duke rėnė nė Atlantik duke lėnė tė vdekur 217 njerėz. Duke qenė se aksidenti ndodhur nė ujėrat ndėrkombėtare, hetimi iu la autoriteteve egjiptiane. Pasi u kėrkuar qė autoritetet amerikane tė hetonin nga ana e tyre, ata dolėn nė pėrfundimin se bashkėpiloti egjiptian rrėzoi avionin pasi ishte qortuar shumė herė pėr ngacmim seksual nga linja e fluturimit. Hetuesit egjiptianė fajėsuan njė problem mekanik pėr aksidentin.

British South American Airways Star Dust

Nė gusht tė vitit 1947 njė avion britanik qė bėnte linjėn Buenos Aires – Santiago u pėrplas nė Andet e Argjentinės. Kėrkimet dėshtuan pėr gjetjen e avionit dhe kjo bėri qė teoritė konspirative tė pėrhapen. Pėr kėtė aeroporti i Santiagos u akuzua pėr sabotazh ndėrsa nuk u lanė jashtė loje as alienėt. Spekulimet zgjatė 50 vjet pasi u gjetėn mbetjet e avionit.

Trekėndėshi i Bermudės

Shumė anije dhe avionė thuhet se janė zhdukur pa lėnė gjurmėn nė trekėndėshin e Bermudės. Dy avionė tė British South American Airways janė zhdukur nė kėtė zonė nė vitet 1940. Nga hetimet doli se njėri kishte pasur njė problem teknike ndėrsa tjetri mbeti pa karburant.

Air Force 571

Njė tjetėr avion qė ka rėnė viktime e maleve tė larta nė ditėt kur teknologjia nuk kishte gjetur zgjidhje pėr kėtė, ishte edhe avioni qė fluturonte nė linjėn Santiago – Buenos Aires. Avioni humbi dy krahėt gjatė ngjitjes sė Andeve, nga 45 persona qė ndodheshin nė bord, gjysma e tyre i mbijetoi jo vetėm pėrplasjes por edhe qėndrimit prej 72 ditėsh nė male. Si pėrfundim, shpėtuesit gjetėn 16 tė mbijetuar, tė cilėt pranuan se kishin ngrėnė mishin e shokėve tė tyre pėr tė mbijetuar. Historia e tyre u realizua edhe film nė vitin 1993, me titull “Alive”.

Trans World Airlines 800

“Trans World Airlines 800” shpėrtheu 5 minuta pasi kishte lėnė aeroportin e Nju-Jorkut mė 17 qershor 1996 duke lėnė tė vrarė 230 njerėz. Hetuesit fajėsuan pėr shpėrthimin njė qark tė shkurtėr elektrik nė njė prej krahėve tė avionit. Ndėrsa nuk munguan teoritė konspirative tė cilat thoshin se avioni ėshtė qėlluar. Njė teori e tillė gjeti terrin edhe pas deklaratės sė sekretarit pėr shtypin tė presidentit Kenedi, Pierre Salinger, i cili tha se shpėrthimi ėshtė shkaktuar nga njė test rakete, por dokumentet pėr kėtė u fshehėn.

A US Army Air Corps B-24D

Njė bombardues amerikan i Luftės sė Dytė Botėrore, “Lady Be Good”, fluturoi pėr njė mision mbi qiellin e Napolit nė prill tė vitit 1943 dhe nuk u kthye mė nė bazė nė lindje tė Libisė. Avioni nė fakt kishte kaluar bazėn duke shkuar thellė nė Afrikėn Veriore. Ekuipazhi prej nėntė personash u hodh me parashutė ku 8 prej tyre mbijetuan. Por pasi ecėn pėr gati 160 km nuk arritėn t’i mbijetonin tė nxehtit dhe mungesės sė ujit. Avioni u gjet 15 vjet mė pas.

Zhdukja e Steve Fossett

Aventurieri amerikan, Steve Fossett u ngrit nga njė fushė avioni private nė Nevada mė 3 shtator 2007 dhe nuk u pa kurrė mė . Kėrkimet pėr 63-vjeēarin, qė ishte i pari person qė fluturonte vetėm rreth e qark botės pa ndalesė, pėrfunduan kur avioni i tij me njė motor u gjet nė tetor tė vitit 2008 pasi pėr gjetjen e tij u angazhuan shumė vullnetarė dhe agjenci, pėrfshirė dhe Google Earth. Hetuesit thanė se aksidenti ndodhi pėr shkak tė erės sė fortė.

Avioni privat me stilistin

Njė avion i vogėl nė bordin e tė cilit ndodhej drejtori i njė shtėpie mode nė Itali u zhduk nė bregdetin e Venezuelės nė janar tė vitit 2013. Vittorio Missoni dhe bashkėshortja e tij ishin mes 6 njerėzve qė ndodheshin nė bord. Aeroplani u gjet gjashtė muaj pas aksidentit.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi