Modė e ēuditshme e fotove post-mortem tė shekullit XIX-tė

Shko poshtė

Modė e ēuditshme e fotove post-mortem tė shekullit XIX-tė

Mesazh  Luli prej 10.06.14 0:54

Nė atė kohė kjo ishte mjaft e zakonshme pėr tė pėrjetėsuar kujtimin e njė personi tė vdekur - fėmijė ose tė rritur - duke realizuar njė portret para varrimit tė tij.

Tė kesh njė foto nga tė afėrmit apo tė dashurit e tu qė nuk jetojnė mė, si kujtim ishte mėse normale.  Por nė ditėt e sotme kjo ndodh ndryshe.

Tė kesh njė foto si kujtimi pasi ka vdekur,  njė zakon tė shekullit tė XIX nė Evropėn Perėndimore qė lindi pas shpikjes sė aparatit tė parė fotografik.

Njerėzit qė i pėrkisnin shtresės sė mesme kėrkonin qė tė kishin njė kujtim nga tė afėrmit qė kishin ndėrruar jetė dhe bėnin fotografi pas vdekjes.
Pėrgjithėsisht foto bėheshin paranė anėtarėve tė tjerė tė familjes, njėsoj sikur tė ishin gjallė ose nė arkivol.Nje foto e nje te vdekuri dhe mekanizmi qe mbante trupin drejt gjate fotografimit.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Modė e ēuditshme e fotove post-mortem tė shekullit XIX-tė

Mesazh  Luli prej 10.06.14 0:57avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi