Magjia Egjiptiane

Shko poshtė

Magjia Egjiptiane

Mesazh  Jon prej 27.12.08 17:16

Magjia Egjiptiane

Meqe deshmohet kohe te gjate nga shume deshmitare, Egjipti i vjeter ishte vendi i magjive dhe i magjistareve – e perhapur ne te gjitha klasat e shoqerise, nga fshataret e deri te faraoni.

Natyrisht, praktika magjike apo shtrigeria vinte nga nje vizion i botes ku urdheri dhe sigurimi gjendej pa ndalur i kercenuar nga forcat destruktive.

Pra, duhej luftuar per ruajtur mbreterine dhe banoret e saj.

Nese administrata qendrore praktikonte zyrtarisht magjine mbinatyrore kunder armiqeve te vendit, individi, ai thirrej ne magjine (here pas here ne magjine e zeze), per te mbrojtur nga rreziqet e agresoreve.

Perendesha Sekhmet dhe emisaret e saj, perhapesite e epidemive ishin padyshim ata qe futnin me se shumti frike.

Kurse sa i perkete zoterave, te vdekureve dhe entiteve qe futeshin ne trup, ato krijonin ēregullime te renda tek te pushtuarit, aq sa mbyteshin.

Magjia perdorej per te luftuar kunder semundjeve, vuajtjeve dhe vdekjes.

Perveē kesaj, te vdekurit fale magjise i ishte siguruar jeta e perjeteshme.

I bere (shenderruar) ne Osiris, ai mund te perzihej me te gjallet.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi