Perjetimi i jetėve te kaluara

Shko poshtė

Pėrjetimi i jetėrave tė kaluar

Mesazh  Admin prej 04.05.08 1:56

Perjetimi i jetėve te kaluara

Nėse kemi shpirtin i cili mbijeton trupin ose nėse ekziston reinkarnimi, nuk do tė ishte dashur tė na ēuditė mundėsia e shfaqjes sė gjurmėve tė jetave tė kaluara nė jetėn e tashme si njė shkak i ērregullimeve emocionale shoqėrore. Terapia e pėrjetimit tė jetave tė kaluara themelohet nė hipotezėn se disa ērregullime shfaqen pėr arsye se jetat e kaluara janė fshehur nė nėndijen e njeriut, kėshtu qė ndoshta do tė duhej tė sjellen nė vetėdije, sipas principit tė njėjtė qė Frojdi e solli nė psikoanalizė mbi vetėdijėsimin e traumave tė ngulfatura.

Historia

Kur psikologėt, kah fundi i shekullit XIX filluan ta hulumtojnė dukurinė e mediumėve, disa prej tyre i njohėn mediumet tė cilėt nė trans qenė tė "xhindosur" prej shpirtave tė personave prej sė kaluarės.
Ndonjėherė ishin ata persona tė njohur tė periudhės sė njohur. Psikologu zviceran Theodore Flournoy, nė mėnyrė kritike por edhe me kuptueshmėri, vėzhgoi njė femėr-mediume dhe konstatoi se nė rastin e saj jetat i kishte kryesisht iluziore; mirėpo, ajo me vetėdije nuk i trilloi personalitetet nga e kaluara. Ishte me tė vėrtetė e "xhindosur".
Qė atėherė u paraqitėn disa raste tė cilat dukshėm tregonin nė reinkarnimin.

Psikiatri dr Arthur Guirdham nė disa botime tė veta detalisht pėrshkroi rastin. Sipas tij, njė grup prej tetė njerėzve, tė gjithė nė jetėn e kaluar, nė shekullin e trembėdhjetė, jetuan si katarė (sektė askete e besimit tė krishterė) nė Provansė, ndėrsa nė shekullin e njėzet nė rrethinėn e Bristolit nė Angli. Tė dhėnat mbi jetat e tyre tė kaluara u gjetėn nė dokumentet e inkvizicionit, dhe ēdonjėri prej tyre ka qenė personalitet i njohur. Nė kėtė lidhshmėri tė pazakonshme mes tė kaluarės dhe tė tashmes na tregon edhe ndikimi i jetave tė tyre tė shekullit tė XIII, tė cilat nxitėn ankthet dhe sėmundjet trupore nė jetėn e tashme tė tyre.

Nė ēfarė mėnyre jetat e kaluara ndikojnė nė jetėn e tashme

"Hapi i parė qė na pret si mjekė ėshtė njohja sa mė e mirė e ndikimeve tė psikės tė robėruar nė materie", thekson dr Guirdhami nė librin e vet We are one another (Ne jemi njė). Kujtimet nė pėrjetimet e jetave tė kaluara janė tė lidhura ngusht me simptomet e jetės sė tashme". Pavarėsisht prej gjurmimeve tė Guirdhamit, nė Shtetet e Bashkuara u shfaq njė terapi e cila themelohet nė hipotezėn se simptomet, nė tė cilat nuk veprojnė metodat e mjekimit tė mjekėsisė ortodokse, mund tė jenė pasojė e ndikimit tė jetės sė kaluar nė tė tashmen. Metoda e tillė filloi tė pėrhapet edhe tej Atlantikut.

Principet e terapisė sė tillė i pėrshkruan psikologu Morris Netherton nga L. A., themelues i "Institutit pėr vetėdijėsimin mbi jetat e kaluara" edhe Nancy Schiffrin nė librin Past lives therapies (Terapia e pėrjetimeve tė jetave tė kaluara). Nethertoni, natyrisht, ėshtė i vetėdijshėm pėr faktin se shumė njerėz nuk do tė besojnė se njeriu pa dijen e vet mund t'i thėrrasė ngjarjet prej jetave tė kaluara, dhe ē'ėshtė mė tepėr, se ato ngjarje tė kaluara mund tė nxisin sėmundje serioze.

Reinkarnimi tek duhet tė dėshmohet si fakt, i thonė shpesh tė sėmurėt skeptikė. Nethertoni nuk i hudh poshtė dyshimet e pacientėve; pėrkundrazi, ai vet dyshon se reinkarnimi mund tė dėshmohet. Fjala ėshtė vetėm pėr njė hipotezė tė pėrshtatshme, shpjegon ai, nė mėnyrė qė tė shpjegohet se pse disa njerėz nė transe bėhen personalitete tė tjera, flasin sikur qė kanė jetuar nė ndonjė shekull tjetėr duke sjellė mjaft fakte nė llogari tė reinkarnimit. Nuk ėshtė e nevojshme as tė dėshmohet vėrtetėsia e pėrjetimeve tė jetave tė kaluara, sepse nė tė vėrtetė ėshtė i rėndėsishėm vetėm fakti se a vepron bėmirėsisht terapia e kėtillė, do tė thotė a i zgjedh problemet e pacientit nė sjelljen e tij.

Shiritat e Bloxhamit

Rasti i regresionit nėn hipnozė, qė e pėrshkruan Arnall Bloxhami, hipnoterapeuti prej Cardiffit, ndoshta ėshtė shembulli mė i mirė i pėrjetimeve tė jetės sė kaluar. Jane Evansi, nė gjendjen hipnotike u bė Rebeka, hebreje e cila kishte jetuar nė York nė shekullin e dymbėdhjetė dhe ishte njėra prej viktimave tė persekutimit mė 1189.

Rasti ishte i pazakonshėm sepse njėra prej pamjeve tė cilėn Jane Evansi "pėrsėri e pėrjetoi" ndodhi nė kriptėn kishtare pėr ekzistencėn e sė cilės u muar vesh tek pas njė emisioni televiziv, kėshtu qė Jane Evansi nuk ka mundur tė dijė pėr atė. Bloxhami inēizoi pėrjetimet e saj, ndėrsa shiritat qenė tė lėshuara nė njė emision tė BBC-sė. Mirėpo, terapeutėt tė cilėt pėrdorin metodėn e pėrjetimeve tė jetave tė kaluara shpesh theksojnė se nga aspekti i tyre ėshtė sporadike se a ėshtė frika qė e tregoi Jane Evansi nėn hipnozė rezultat i kthimit nė jetėn e kaluar apo jo. Kjo ka mundur tė jetė edhe pjellė e imagjinatės, ose ankth qė mbeti nė nėndijen e saj.

Terapeutėt pohojnė se ajo pėrmbajtje e "groposur", pa marė parasysh prejardhjen e saj, mund ta shkatėrrojė jetėn nėse nuk "ēgroposet", nėse nuk nxjerret nė sipėrfaqe.

Morris Nethertoni citon rastet (siē bėri edhe Guirdhami) kur pacientėve iu paraqitėn djegiet ose vendet e nxira nė trup si reaksion i "kujtimeve" prej jetave tė kaluara. Ndonjėherė mund tė ndėrlidhet edhe lidhja reale me historinė, sikur te katarėt Guirdhamit qė pėsuan nga inkvizicioni.

Simptomet janė shpesh nė lidhje me pėrjetimet specifike (disa pacientė, pėr shembull, pėrjetojnė se janė munduar si robėr) tė cilat zakonisht nuk janė tė shėnuara nė dokumentet e shkruara. Mirėpo e gjitha kjo nuk ėshtė e rėndėsishme pėr terapinė; qėllimi kryesor ėshtė sjellja e kujtesės nė nivelin e vetėdijes dhe atėherė tė kalohet nė mjekim. Rastet e kėtilla mund t'i krahasojmė me ankthet, tė cilat nxisin frikė momentale, por qė kalojnė kur jemi krejtėsisht tė zgjuar.

Pėr kėtė edhe nuk ėshtė e rėndėsishme se a mund vėrtet tė dėshmohen ato ngjarje qė na kujtohen. Madje nuk ėshtė e rėndėsishme as nėse hulumtimi tregon se pacienti nuk ka pėrjetuar kurrėfarė jete tė kaluar, qė personi nė tė cilin pacienti "shndėrrohet" nuk ka ekzistuar, dhe se ngjarjet e pėrshkruara nuk kanė ndodhur. Me rėndėsi ėshtė fakti se pacientin diēka e mundon dhe manifestohet nė mėnyrėn e tillė, mu sikur nė ėndėrr. Qėllimi i terapisė ėshtė sjellja e pacientit nė atė gjendje ashtu qė tė bėhet i vetėdijshėm pėr problemin qė e mundon dhe t'i ndihmohet qė ta zgjidh.

Veprimi

Disa terapeutė praktikojnė metodėn e cila nuk dallohet aq nga psikoanaliza. Pacienti mbetet i vetėdijshėm, ndėrsa terapeuti i ndihmon qė ta sjell pėrmbajtjen e shtytur ose ngulfatur nė vetėdije. Tė tjerėt mė me dėshirė praktikojnė hipnozėn ashtu qė t'i ndihmojnė pacientit tė kthehet nė tė kaluarėn dhe tė konstatohet se a do ta pėrjetojė ndonjė jetė tė kaluar me mbresa traumatike tė cilat mund tė kenė lidhje me simptomet dhe brengat e tashme tė pacientit. Tė themi se ju mundon ndonjė problem ose kujtim nė ndonjė gjė, diēka qė mund tė shėrbejė si katalizator, pastaj pėrqėndroheni nė tė me ndihmėn e terapeutit dhe tė tjerėve nė grup ashtu qė vėrtet arrini deri te ēasti nė tė cilin aktrimi i mėparshėm befas bėhet realitet, kėshtu qė ajo ēka aktroni shndėrrohet nė pėrjetim tė reprizuar.

Hulumtimet

Qėndrimi i Nethertonit se vėrtetėsia e pėrjetimeve tė jetave tė kaluara nuk ėshtė e rėndėsishme gjithsesi meriton kujdesin sepse shumica e hulumtimeve tė reja bazohet nė hulumtimin e dokumenteve tė vjetra ashtu qė tė vėrtetohej se a ekzistojnė dėshmitė pėr mundėsinė e reinkarnimit, dhe tė zbulohet se a kanė ndodhur me tė vėrtetė ato ngjarje nė tė kaluarėn, dhe nėse kanė ndodhur, a kanė mundur individėt, tė cilėve iu kujtohen ato ngjarje, qė nė ndonjė mėnyrė tė kenė ditur pėr to, pėr shembull duke dėgjuar tregime pėr ato ngjarje kur kanė qenė tepėr tė rinj pėr t'i mbajtur nė mend, e pastaj t'i kenė mbjellur ato ngjarje nė nėndije.

Disa hulumtues, sidomos profesori Ian Stivensoni nga universiteti Virginia, me kujdes i kanė kontrolluar njė radhė ngjarjesh dhe konstatuan se disa persona mund t'i pėrshkruajnė saktėsisht ngjarjet e sė kaluarės edhepse nuk kanė mundur nė asnjė mėnyrė tė kenė ditur pėr to. Stivensoni veēanėrisht thekson se ky fakt nuk vėrteton reinkarnimin, por megjithatė tregon se te disa persona paraqiten "kujtimet" tė cilat nuk mund tė shpjegohen me anė tė kujtesės sė zakonshme, qoftė ajo me apo pa vetėdije.

Personat e tillė jo vetėm qė "shohin" tė kaluarėn, por munden edhe ta pėrjetojnė, ndėrsa ndodhitė qė i "pėrjetojnė pėrsėri" gjatė terapisė mund tė jenė tė tmerrshme. Ky ėshtė rast i shpeshtė gjatė regresionit nėn hipnozė, metodė me tė cilėn disa terapeutė shpesh shėrbehen qė t'i hyjnė nė gjurmė mbresave tė cilat mund tė jenė nė lidhje me simptomet e neurozės, kur prej kandidatit kėrkohet qė tė kthehet jo vetėm nė fėmijėri por edhe nė tė kaluarėn e largėt.

Rastet e volitshme

Personave, tė cilėt sprovuan llojet tjera tė psikoterapisė pėr mjekimin e simptomeve tė pashpjegueshme, veēanėrisht pengesave emocionale si brengosjet, ankthet ose nervozat, terapia e pėrjetimit tė sėrishėm tė jetave tė kaluara mund t'iu jetė mjaft e dobishme. Guirdhami konstatoi se zbulimi i disa traumave nga e kaluara nuk ėshtė i domosdoshėm pėr heqjen e simptomeve, por mėnjanon frikėn nga vetėdija epacientit, do tė thotė frikėn se simptomet mund tė jenė tė lidhura me ndonjė sėmundje organike ose e gjitha kjo mund tė shėrbejė si paralajmėrim nė stadin e parė tė sėmundjes shpirtėrore.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perjetimi i jetėve te kaluara

Mesazh  Neo prej 10.05.08 22:47

Qendra mė e rėndėsishme pėr ndikimin fetar nė tė gjithė Azinė ka qenė India.

India ka lindur besime tė shumta si hinduizmin, budizmin, jainizmin, sikizmin, etj. dhe njėri prej tyre, budizmi, ka ndikuar pothuajse nė gjithė Azinė Lindore.

Nga kjo, shumė kultura aziatike e mbajnė ende Indinė si vendlindjen e tyre frymore.

Nė tė njėjtėn kohė (Pitagora) nė shekullin e gjashtė p.k..si dhe nė Indi( rreth Indit dhe Gangit)shumė dijetarė hinduistė, po pėrpunonin teorinė e transmigrimit tė shpirtrave.

Shfaqja e njėkohshme e kėsaj bindjeje nė Greqi dhe nė Indi, sipas shkencės, vjen nga lėvizjet e popujve indo-europianė, tė cilėt nė shtegtimet e tyre nga njė kontinent nė tjetrin, bartnin me vete dhe idenė e transmigrimit.

Hinduizmi si fe nė Indi zė fill po me shfaqjen e arianėve rreth vitit 1500 p.k.

Bindja induiste qė nga fillimet ishte se shpirti ėshtė i ndryshėm nga trupi dhe se shpirti i mbijeton vdekjes. Ata adhuronin tė parėt dhe u ofronin ushqime shpirtrave tė tė vdekur...

Shekuj mė vonė, tė diturit hinduistė qė ndesheshin me problemet universale tė sė keqes dhe tė vuajtjeve midis njerėzve, i kombinuan kėto me ligjin e Karmės (ligj i shkak-pasojės, i pėrzierė me fatin) dhe zhvilluan teorinė e rimishėrimit, nėpėrmjet tė tė cilit meritat dhe fajet nė njė jetė shpėrblehen a ndėshkohen nė jetėn tjetėr.

Shpirti nga njė trup i vdekur rimishėrohej, lindte prapė nė njė trup njeriu tjetėr, por mund tė rimishėrohej edhe te njė kafshė, sipas meritės, sipas sjelljes shoqėrore nė jetėn e mėparshme.

Mė vonė, shkallė-shkallė, do tė marrė formė dhe njė koncept tjetėr filozofik, koncepti Brahman-Atman.
Atmani, esenca e ēdo gjėje mbi tokė, e ēdo njeriu, pas sa e sa rimishėrimesh, bashkohet me Brahmanin (realiteti mė i lartė, mė i pėrjetshėmi, mė i fundit) dhe arrihet Nirvana: bekimi, shenjtėrimi dhe njėkohėsisht, lirimi nga cikli i transmigrimit.

Ky ėshtė dhe synimi mė i lartė, mė pėrfundimtar i hinduizmit.
Ideja e metempsikozės, transmigrimi i shpirtrave nė njė jetesė tė mėpasshme, pėrbėn bazėn e brahmanizmit, po dhe tė budizmit.

Pavdekėsia, duke kaluar provėn e gjatė nėpėr rimishėrime e transmigrime, pėr hinduizmin ėshtė njė e drejtė e lindur e tė gjithėve, jo privilegj i njė pakice tė lumtur.

Pėr fetė monoteiste njė jetė e vetme pėrcakton fatin pėrfundimtar tė shpirtit, parajsėn a ferrin, pėr hinduizmin shpirti e arrin shėnjtėrimin pas shumė e shumė rilindjesh.

nga "Floart"
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perjetimi i jetėve te kaluara

Mesazh  Jetmira prej 07.09.13 15:12

Astrologjia Karmike - tė fshehtat e jetėve tė kaluara

Procesi i shkaqeve dhe i pasojave, i cili emėrtohet si k a r m a, nganjėherė interpretohet si dora e pamėshirshme e Zotit, por nė fakt njeriu vetė e krijon karmėn e tij, ose tė paktėn e liron me veprat e tij tė mira. Zoti ėshtė dėshmitari i pėrjetshėm. Ne vetė, me veprat tona, e pėrcaktojmė fatin tonė.
Ēdo jetė lind me njė personalitet tė caktuar, i cili pėrbėhet nga elementet e matricės sė shpirtit dhe, sikundėr aktorėt, edhe ne luajmė role tė ndryshme, por gjithnjė nė pėrputhje me karakterin tonė. Personaliteti ynė zhvillohet gjatė jetės. Ai pėrparon ose ngec nė varėsi nga fakti se si reagon ndaj rrethanave jetėsore nė tė cilat ndodhet. Ēdo gjė qė na ngjan nė jetė, gėzimet ose fatkeqėsitė, janė veēse mėsime tė cilat duhet t’i marrim nė rrugėn drejt pėrsosurisė dhe lirimit tė shpirtit nga lidhjet me kėtė botė. Pėr aq kohė sa janė dėshirat nė njeriun ėshtė e pamundur tė shmanget lindja e sėrishme. Dėshirat janė ato qė na lidhin pėr kėtė botė. Shpirtrat e lirė vijnė nė planet si mėsues, por nuk janė tė lidhur me kėtė botė.

Shkaktar i tė gjitha problemeve dhe shqetėsimeve ėshtė fakti se e kemi humbur pushtetin mbi ndjenjat tona. I lėmė qė tė shpėrthejnė dhe kėshtu pushojmė tė gjykojmė drejt. Hidhėrimi, mendjemadhėsia dhe ndjesi tė tjera i japin njeriut shprehi demoni dhe nganjėherė madje edhe e bastardojnė deri nė nivelin e kafshės. Sa herė kemi qenė tė pėrfshirė nė veprime tė gabueshme dhe me kėtė edhe mė shumė jemi lidhur me zinxhirėt e karmės. Mllefi ėshtė sikurse droga. Duhet tė bėjmė pėrpjekje qė tė lirohemi nga ai. Pėr ta bėrė kėtė ėshtė e domosdoshme qė ta zbulojmė forcėn e inteligjencės sė lartė, qė fshihet thellė nė ne… Kur vjen koha e lindjes, zgjidhet njė lloj i veēantė i trupit qė do tė jetė i pėrshtatshėm pėr shpirtin e caktuar. Llojet e ndryshme tė elementeve kimike nga tė cilat pėrbėhet trupi, sikundėr edhe mėnyra se si kombinohen ato, pėrbėjnė realizimin e ndikimit tė sundimtarėve planetarė, ndėrsa lindja bėhet nė momentin kur planetėt ndodhen nė pozitat qė duhet t’i marrin nė pajtim me planin paraprakisht tė caktuar, tė cilin e harton vetė horoskopi. Kėshtu pozitat planetare janė pėrcaktuese tė pėrkryera si pėr trupin qė lindet, ashtu edhe pėr karakterin, /pėr kėtė ėshtė pėrgjegjės Hėna/, i cili do ta pushtojė pėr njė periudhė tė caktuar jetėsore. Pozita e Hėnės nė kohėn e lindjes shpreh tėrėsinė e pėrvojave tė jetėve tė kaluara, ndėrsa Dielli na udhėzon pėr atė se nė ēka duhet tė orientohemi tani, ndėrsa kjo ėshtė rruga drejt vetėdijesimit dhe arritjes sė nivelit mė tė lartė tė vetėdijes nė jetėn e tanishme.

NĖSE JENI TĖ LINDUR NĖ SHENJĖN E:

D A S H I T

Nė jetėt e mėhershme keni qenė emocionalisht tė pavendosur dhe tė varur nga tė tjerėt, kėshtu qė tani pėr ju ėshtė shumė e rėndėsishme qė nė jetėn emocionale ta ndėrmerrni iniciativėn, tė insistoni pėr nevojat dhe dėshirat tuaja, nė mėnyrė qė ta gjeni identitetin tuaj tė humbur. Megjithatė, mos shkoni nė ekstremin tjetėr, nė pavarėsinė e tepruar, e cila mund tė kalojė nė egoizėm. Kėmbėngulėsia dhe besimi nė vete ėshtė ajo qė ju duhet mė sė shumti.

D E M I T

Jetėt e kaluara, tė cilat i kemi lėnė pas, nė aspektin emocional kanė qenė jostabile dhe tė ashpra. Keni njohur shkatėrrimet e vuajtjes, frikės dhe ndjenjave tė mėdha. Jeta e tanishme ju ėshtė dhėnė si njė rast qė tė stabilizoheni dhe tė shkelni nė tokė. Stabiliteti, qėndrueshmėria dhe lidhja e veprave dhe praktikės pėr ju janė tė njė rėndėsie tė veēantė. Ėshtė koha qė t’ia lejoni qenies suaj shpirtėrore qė tė manifestohet nėpėrmjet punės, nė mėnyrė qė tė mund tė piqet dhe ta mėsojė atė qė diku nė rrugėn e jetėve tė kaluara e ka harruar.
B I N J A K Ė V E
Problemet nė jetėn e kaluar pėr ju kanė qenė probleme qė kanė lindur si pasojė e komunikimit tė keq me njerėzit e tjerė. Kjo jetė pėrbėn njė rast qė tė bindeni se sa ėshtė e rėndėsishme tė thuhet ajo qė ndihet…Korrigjoni rastet e humbura nė mėnyrė qė ta realizoni kuptimin emocional dhe harmoninė. Posesiviteti, largimi nga njerėzit e tjerė dhe tėrheqja nė botėn vetjake tani do tė duhej tė kapėrceheshin me modelin e ri tė pėrgjigjes emocionale dhe komunikimit tė drejtė.

G A F O R R E S

Nė kėtė jetė mėsoni qė tė bėheni besnikė dhe stabilė, qė sipėrfaqėsinė dhe paqėndrueshmėrinė nga jeta e kaluar tani ta ktheni nė qėndrueshmėri dhe pėrkrahje si pėr tė tjerėt, ashtu edhe pėr veten. Pavarėsisht se si veproni nga jashtė, natyra juaj e brendshme ėshtė e butė, sikur guaskė. Mėsimet e shumta nga kjo jetė ju udhėzojnė qė t’i kuptoni drejt marrėdhėniet familjare dhe mu pėr kėtė pėr ju janė shumė tė rėndėsishėm prindėrit dhe fėmijėt. Megjithatė, nuk bėn qė ta harroni edhe veten!
L U A N I T

Nė mishėrimet (inkarnimet) e kaluara keni mėsuar qė tė doni nė mėnyrė tė paanshme, qė tė mos i veēoni njerėzit, por tani duhet tė mėsoni qė energjinė tuaj emocionale dhe forcėn t’i orientoni drejt njerėzve tė caktuar dhe fushave tė jetės, tė cilat janė tė rėndėsishme pėr ju. Keni pothuajse aftėsinė fėmijėrore qė ta pėrjetoni lumturinė nė situatat kur tė tjerėt ju falėnderojnė dhe kur jeni nė qendėr tė vėmendjes…, por mos u zemėroni kur nuk ju kushtojnė vėmendjen dhe respektin e duhur. Mėsimi juaj nė kėtė jetė ėshtė vetėbesimi dhe respekti pėr veten.

V I R G J Ė R E S H Ė S

Jeta e tanishme ju mėson ta keni tė drejtėn e zgjedhjes tė asaj qė ju kėnaq, si dhe faktin se emocionet e vėrteta ndėrtohen shkallė-shkallė, gur, gur bėhet mur…Duhet tė mėsoheni qė tė mos mbėshteteni nė tė tjerėt, por vetėm nė veten, madje kėtė do ta arrini kur tė mėsoheni qė plotėsisht ta pranoni veten me tė gjitha tė metat dhe cilėsitė. Ndjenja e fajit ju pėrcjell nga jetėt e kaluara…lirohuni nga ia! Edhe mė tej brengoseni pėr njerėzit e tjerė, fatin e tyre dhe pėr atė se si do tė mund t’i ndihmonit.
P E S H O R E S
Nė jetėt e kaluara keni pasur probleme nė marrėdhėniet me tė tjerėt, sikurse edhe me gjininė e kundėrt, ndaj edhe nė jetėn e sotme mund t’ju shoqėrojė frika /thellė e fshehur dhe e ndrydhur/ nga njerėzit, refuzimi ndaj ekipit tė punės dhe mosbesimi. Nė mėnyrė qė ta pėrmirėsoni kėtė gabim, kjo jetė do t’ju ofrojė njė numėr tė madh partnerėsh tė dashurisė dhe njė rreth tė gjerė miqsh, ashtu qė tė mėsoni si ta zhvilloni harmoninė me njerėzit e tjerė.

A K R E P I T

Keni krijuar njė pamje tė madhe emocionale dhe intuitive mbi esencėn e jetės. Intuita juaj ofron ndjenjėn e detyrės qė e keni pėrpara dhe udhėzuesin se nė cilėn rrugė do tė duhej tė niseshit, sikundėr edhe elementin e nxitjes qė ėshtė i domosdoshėm pėr t’u nisur nė njė rrugė. Frikat irracionale nga jeta e kaluar janė frika qė shkaktohen nga sėmundja dhe vuajtja, si dhe nga humbja e tė afėrmve, ndaj nė kėtė botė mund tė shkoni nė skajin tjetėr, nė posesivitet ndaj miqve tė afėrm dhe partnerit, ndonjėherė edhe nė mėnyrė tė pavetėdijshme, nė gjakimin qė t’i mbani vetėm pėr vete.
S H I G J E T A R I T
Nė jetėn e tanishme keni ardhur pėr t’i ērrėnjosur paragjykimet tuaja dhe qė tė mėsoni tė bėheni fleksibilė, ashtu qė nė kėtė aspekt tė porsazbuluar tė personalitetit ta gjeni lirinė tuaj. Ērrėnjosja e tė gjitha trajtave tė paragjykimeve dhe pėrhapja e tolerancės ėshtė diēka qė konsiderohet pėrcaktim i jetės tuaj, ndaj edhe jeta do t’ju ēojė nė kėtė drejtim. Prandaj, pėr ju janė tė rėndėsishme udhėtimet, njohja me kultura tė ndryshme dhe me modele sjelljes dhe tė besimit.

B R I C J A P I T

Pėrvojat nga jetėt e kaluara ju kanė shkaktuar konflikt me autoritetet, ndaj nė vete bartni frikėn nga ajo se dikush tjetėr do t’i kontrollojė ose do t’i shfrytėzojė dobėsitė tuaja dhe besnikėrinė ndaj tyre. Nė jetėn e tanishme mėsoni qė vetes t’i bėheni autoritet dhe se si tė bėheni pėrgjegjės ndaj emocioneve tuaja dhe tė tė tjerėve. Kjo jetė ėshtė jetė e stabilizimit dhe e tė kuptuarit tė sė vėrtetės jetėsore, sipas sė cilės tė jesh i pėrgjegjshėm dhe i disiplinuar nuk do tė thotė tė jesh i ftohtė dhe i distancuar.
U J O R I T
Kjo pozitė tregon se nė jetėt e kaluara ka pasur shumė xhelozi dhe posesivitet nė planin emocional. Nxitja e jetės sė tanishme qėndron nė ndarjen nga pasqyrimet e rrejshme dhe xhelozia, posesiviteti dhe gjakimi qė ta drejtojmė atė qė e duam. Duhet t’ia ofroni lirinė vetes dhe tė tjerėve. Detyra e juaj ėshtė qė tė zhvilloni marrėdhėnie miqėsore me tė gjithė, sikundėr qė duhet t’i zhvilloni edhe humanizmin, shpirtgjerėsinė dhe tolerancėn.

P E S H Q V E
Nė jetėn e kaluar nuk keni mundur qė sa duhet ta vlerėsoni emocionin e vėrtetė, ashtu sikurse nuk keni pasur kohė qė t’u dorėzoheni emocioneve…Jeta e tanishme, nėpėrmjet kėsaj shenje tepėr fine dhe intuitive, jua ofron mundėsinė qė “ta prekni fundin” dhe tė mėsoheni t’u dorėzoheni emocioneve, nė mėnyrė qė ta pasuroni veten dhe vetė pėrmbajtjen e jetės. Kėtu jeni qė tė mėsoni se ne tė gjithė jemi pjesė e Njėrit dhe nėpėrmjet kėsaj tė dhėne ta pėrmbyllni ciklin e hapjes emocionale qė ka filluar para shumė jetėve./Telegrafi/
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perjetimi i jetėve te kaluara

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi