UFO-t japin shenjat e para? Sinjale misterioze pėrtej galaktikės

Shko poshtė

UFO-t japin shenjat e para? Sinjale misterioze pėrtej galaktikės

Mesazh  Equinox prej 18.05.14 0:10

Nė vitin 1967, astronomja britanike, Jocelyn Bell Burnell, u habit nga sinjalet misterioze qė vinin nga jashtė sistemit diellor. Pėr muaj me radhė, ajo sugjeroi se sinjalet mund tė kishin njė origjinė inteligjente jashtėtokėsore, por mė vonė u provua se ato vinin nga yje rrotullues, tė njohur si pulsarė.Megjithatė, njė seri e re sinjalesh misterioze, tė njohura si “Shpėrthimet e Shpejta nė Radio” (FRB), i ka vėnė sėrish astronomėt pėrballė pyetjes nėse kanė tė bėjnė me mesazhe aliene.

FRB-tė janė emetime radiofonike, qė shfaqen pėrkohėsisht dhe nė mėnyrė rastėsore, ēka i bėn ato jo vetėm tė vėshtira pėr t’u kapur, por shumė mė tepėr pėr t’u studiuar.Misteri vjen nga fakti se nuk dihet ēfarė mund t’i prodhojė kėto shpėrthime tė shkurtra dhe tė mprehta. Kjo i ka ēuar disa shkencėtarė tė spekulojnė se sinjalet mund tė jenė gjithēka qė mund tė vijė qė nga pėrplasja e yjeve, deri tek mesazhet e krijuara nė mėnyrė artificiale.

Njė zbulim i njė sinjali FRB, nė prill tė kėtij viti, nė sajė tė pėrdorimit tė njė pjate gjigante radiofonike nė Porto Riko, konfirmoi pėr astronomėt se kėto sinjale ishin tėrėsisht reale. Mirėpo, ata nuk gjenden ende pranė gjetjes sė njė pėrgjigjeje mbi origjinėn e tyre.Deri tani, teoritė e mundshme pėrfshijnė shpėrthime ose pėrplasje yjesh, bashkime planetėsh “shkurtabiqė”,  dhe mė intrigantja, sinjale alienėsh.

Shekulli
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi