Misteri i Kishės sė Laēit

Shko poshtė

Misteri i Kishės sė Laēit

Mesazh  Zattoo prej 14.05.14 21:22

Misteri i Kishės sė Laēit, ēfarė u ndodhi 32 ushtarėve?Nė vitin 1981, njė grup ushtarėsh nga toga e Drojės nė Laē shkuan pėr tė rrėzuar pjesėn e mbetur tė rrethimit, nė Kishėn e “Shėn Ndoit”.

Pėr herė tė parė, shembja kishte ndodhur nė vitin 1967, kohė kur shteti komunist i asaj kohe i shpalli luftė besimit fetar.

Edhe pse njė pjesė e godinės ishte shembur pjesėrisht, besimtarėt gjatė viteve shkonin ende, gjė qė pėr regjimin ishte njė shqetėsim. Pėr kėtė motiv, ushtarėt morėn urdhėr tė asgjesonin muret, nė mėnyrė qė askujt tė mos i shkonte nė mend pėr tė bėrė pelegrinazh.

Pasi rrėzuan njė pjesė tė rrethimit, toga prej 32 vetash mbeti e paralizuar nga mesi e poshtė nė mėnyrė tė pashpjegueshme. Disa ushtarė u dėrguan nga pushteti popullor i kohės pėr kurim nė Austri, pėr 6 muaj, ndėrsa tė tjerėt nė Spitalin Ushtarak tė Tiranės.

Tė gjithė mbetėn me pasoja, duke u ngritur nė kėmbė vetėm pas njė trajtimi intensiv tė gjatė. Fenomeni mbeti i pashpjegueshėm dhe u vesh me mister.

Historia u pėrhap shpejt nė Laē, duke u treguar si diēka mistike. Pushteti i asaj kohe tha se fajin pėr ngjarjen e pazakontė e kishte ushqimi, si pasojė e njė helmimi, po ky fakt nuk u pranua kurrė shkencėrisht. Historia ėshtė ende e veshur me mister, edhe sot e kėsaj dite.../TCh/
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi