Teoritė mė tė ēmendura shkencore

Shko poshtė

Teoritė mė tė ēmendura shkencore

Mesazh  Berti69 prej 12.05.14 10:29Ēmenduria eshte fjale e shemtuar, por si mund te shpjegohen ndryshe keto koncepte? Gjithe keto teori perpiqen te shpjegojne nje koncept te universit ne te cilin jetojme, te fundit te njerezimit ne nje menyre qe duket shume e ēuditshme.

E para qendron udhetimi ne kohe eshte nje teori qe eshte hedhur nga disa shkencetare dhe e kemi pare shpesh ne shume filma. Por ekziston nje pyetje qe mund ta rrezoje lehtesisht kete teori. Nese nje person largohet nga e tashmja ne te shkkuaren ēfare ndodh me trupin? A behet nje dyfishim i trupit, i cili ekziston edhe ne te tashmen dhe te shkuaren?

Kjo nuk ka kuptim sepse nese kthehemi ne te shkuaren i bie qe te kthehemi si femije dhe nese gjerat qe duam te bejme ndryshojme atehere ndryshon dhe e ardhmja. Teoria e gjithēkaje mendohet se do jete zbulimi final. Do kombinoje mekaniken e kuanteve dhe relativitetin e pergjithshem per te zgjidhur gjithe gjeagjezat perreth nesh. Do te jete ne gjendje t’i vere emer gjithe konstantet fizike ne univers, pavaresisht nese keto konstante ndryshojne me kohen. Por, pse permendet kjo teori tek teorite me te ēmendura shkencore? Sepse nje teori qe pretendon te zgjidhe ēdo te panjohur si me magji s’mund te jete gje tjeter veēse e ēmendur.Ne boten ku jetojme ne perceptojme realen. Ashtu si filmi “The Matrix” ne jemi vetem simulim.

Teoria Matrix pretendon se fakti qe universi eshte i rregulluar ne menyre aq precize per te ndihmuar jeten eshte nje koincidence astronomike. Marrim per shembull forcen brenda atomeve berthamore. Nese forca brenda tyre behet vetem pak me e shpejte atehere nuk ekzistojme me.Kolapsi i vakumit te kuantit sugjeron se shkencetaret do te shkaterrojne planetin. Vitin e kaluar ishte ne te gjitha lajmet dhe mendohej se vakumi i kuantit mund te shkaterronte planetin.

Ne fakt ky eshte gabim, sepse ai nuk mund te shkaterroje vetem planetin, por gjithe universin. E mira eshte se vakumi i kuantit mund ta fshije faqen nga vendi i saj ne nje sekond e shkaterrimi nuk do jete i dhimbshem.

Ne vitin 2001 fizikanet zbuluan diēka te ēuditshme. Nje prej konstanteve, “konstantja e struktures se persosur” duke se po zmadhohet gjithnje e me shume. Kjo nxiti nje debat masiv ne fizike, i cili vazhdon sot e kesaj dite, nderkohe qe ka te dhena se konstante te tjera po levizin. Kjo do te thote se universi mund te marre fund. Te gjithe yjet te shuhen ne sekonda dhe gjithēka te erresohet. Shume gjera te ēuditshme mund te ndodhin me pas.

Zhdukja eshte nje prej teorive qe vjen nga goja e zyrtareve te larte te Kombeve te Bashkuara, agjencive qeveritare dhe shkencetareve dhe eshte ne disa raporte qe asnje njeri i thjeshte s’mund t’i lexoje. Kjo thone se ne tre gjenerata bota do kete nje te treten e popullsise qe ka tani. Dhe se do vije duke u pakesuar. Nuk behet fjale per nje virus. As per ndonje komete. Puna eshte se njerezit nuk do kene me femije. Sepse me permiresimin e kushteve te jeteses dhe teknologjise nevoja per femije do zhduket.


Teoria e gjithēkaje

Teoria e gjithēkaje mendohet se do jete zbulimi final. Do kombinoje mekaniken e kuanteve dhe relativitetin e pergjithshem per te zgjidhur gjithe gjeagjezat perreth nesh. Do te jete ne gjendje t’i vere emer gjithe konstantet fizike ne univers, pavareishst nese keto konstante ndryshojne me kohen. Por, pse permendet kjo teori tek teorite me te ēmendura shkencore? Sepse nje teori qe pretendon te zgjidhe ēdo te panjohur si me magji s’mund te jete gje tjeter veēse e ēmendur.


Matrix

Ne boten ku jetojme ne perceptojme realen. Ashtu si filmi “The Matrix” ne jemi vetem simulim. Teoria Matrix pretendon se fakti qe universi eshte i rregulluar ne menyre aq precize per te ndihmuar jeten eshte nje koincidence astronomike. Marrim per shembull forcen brenda atomeve berthamore. Nese forca brenda tyre behet vetem pak me e shpejte atehere nuk ekzistojme me.


Vekja e nxehtesise

Argumenti perdor ligjin e dyte te termo-dinamikes duke theksuar se nese universiteti do ishte i pafund atehere duhet pranuar se do ishte dhe pafundimisht i vjeter. Nese universi do ishte pafundimisht i vjeter atehere vdekja e nxehtesise sugjeron se kudo duhet te jete e njejta temperature dhe se s’duhet te kete yje ne qiell sepse ato kane marre fund. Por, nese universi eshte i vjeter atehere yjet duhet te jene te ftohta duke e bere temperaturen ne gjithe universin uniforme.


Perplasja diellore

Xhuxhi i Kuq mund te shihet me sy te lire. Me kalimin e kohes do behet me i dukshem dhe nje dite do te na godase. Jo ne menyre direkte, por aq sa per te shkaterruar sistemin tone diellor. Ose duke e shkaterruar krejtesisht nga graviteti ose duke goditur rene Oort. Reja Oort eshte nje mbase e madhe pluhuri solar, akulli dhe shkembinjsh me permasa planetesh. Mund te imagjinohet ēfare ndodh pas perplasjes.


Kolapsi i vakumit te kuantit

Kolapsi i vakumit te kuantit sugjeron se shkencetaret do te shkaterrojne planetin. Vitin e kaluar ishte ne te gjitha lajmet dhe mendohej se vakumi i kuantit mund te shkaterronte planetin. Ne fakt ky eshte gabim, sepse ai nuk mund te shkaterroje vetem planetin, por gjithe universin. E mira eshte se vakumi i kuantit mund ta fshije faqen nga vendi i saj ne nje sekond e shkaterrimi nuk do jete i dhimbshem.


Rritja e konstanteve

Ne vitin 2001 fizikanet zbuluan diēka te ēuditshme. Nje prej konstanteve, “konstantja e struktures se persosur” duke se po zmadhohet gjithnje e me shume. Kjo nxiti nje debat masiv ne fizike, i cili vazhdon sot e kesaj dite, nderkohe qe ka te dhena se konstante te tjera po levizin. Kjo do te thote se universi mund te marre fund. Te gjithe yjet te shuhen ne sekonda dhe gjithēka te erresohet. Shume gjera te ēuditshme mund te ndodhin me pas.


Zhdukja

Zhdukja eshte nje prej teorive qe vjen nga goja e zyrtareve te larte te Kombeve te Bashkuara, agjencive qeveritare dhe shkencetareve dhe eshte ne disa raporte qe asnje njeri i thjeshte s’mund t’i lexoje. Kjo thone se ne tre gjenerata bota do kete nje te treten e popullsise qe ka tani. Dhe se do vije duke u pakesuar. Nuk behet fjale per nje virus. As per ndonje komete. Puna eshte se njerezit nuk do kene me femije. Sepse me permiresimin e kushteve te jeteses dhe teknologjise nevoja per femije do zhduket.


Ēeshtja e drithit

Ēeshtja e drithit mund te duket shume idiote, por merret shume seriozisht nga shkencetaret. Nje dite planeti jone do mbulohet krejtesisht nga gruri. Ushqimi i vetem do jete buka. Dritherat do zene vendin e ēdo lloj te mbjelle tjeter dhe pyjet do kthehen ne fusha te medha drithi e toka si pasoje do kthehet ne nje shkretetire te madhe pej drithi. Kjo per arsye se biologet besojne se nje dite raca njerezore do krijoje GM, nenen e te gjithe dritherave, e cila do i jape fund njerezimit.


Hipoteza e “Grey Goo”

Teksa teknologjia ben progres gjithēka behet me e vogel. Shume shpejt ne do hyjme ne mbreterite e teknologjise nano. Nanobotet do jene robote mikroskopike te ndertuar per te bere ēdo lloj detyre, veēanerisht ne fushen mjekesore. Ato do jene ne gjendje te rivendosin atomet dhe te bejne uje nga rera. Por e vetmja menyre per t’i bere eshte te perdoresh nanobotet ne menyre qe ato te kopjojne boten. Por nese padashur nje prej tyre flaket tutje, brenda 72 oresh ēdo atom ne toke do jete kthyer ne Nanobot.


Rreziku nga planeti X

Teoria e planetit misterioz X ka disa kohe qe eshte zbuluar. Supozohet qe planeti X te jete rreth 100 here me i madh se toka dhe me nje orbite masive prej 3600 vjetesh. Dhe kur te afrohet nepermjet sistemi te brendshem diellor mund te shkaktoje katastrofe kataklizmike ne planetin tone. Ai eshte aq masiv sa mund t’i ktheje polet e tokes ne ane te kunderta, ose dhe te ndaloje rrotullimin e saj.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi