Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi?

Mesazh  Luli prej 10.05.14 18:45

Elfet dhe ZanatNe bote ka aq shume krijesa te ndryshme dhe cdo dite shfaqen provat per ekzistencen e ndonje krijese te re sa do te ishte e veshtire qe te vihej dora ne zjarr nese nje krijese e caktuar ekziston apo jo.

Apo nese ajo krijese ka ekzistuar ne te shkuaren apo jo. A eshte ajo thjehst fryt i imagjinates se tepruar te njerezve apo thjesht nuk kane arritur te mblidhen provat e mjaftueshme per te provuar shkencerisht ekzistencen e saj?

Ne grupin e ketyre krijesave hyjne edhe elfet dhe zanat. Besoj se te gjithe e kane parasysh se cfare pamje kane keto krijesa. Ne fakt, ne me te shumten e rasteve krijesat e cuditsme qe pretendohet te jene te verteta jane te frikshme dhe te medha, por as elfet dhe as zanat nuk hyjne ne asnje prej ketyre kategorive; ato nuk jane as te medhenj dhe as te frikshem.

E verteta eshte qe nuk ka shume njerez te cilet e marrin seriozisht ekzistecen e elfeve dhe te zanave ne shoqerine e diteve te sotme.

Por megjithate, si per te kundershtuar kete, ka disa njerez te tjere qe do te betoheshin mbi gjerat e tyre me te shtrenjta qe ato krijesa ekzistojne dhe qe ata i kane pare me syte e tyre - ashtu ata persona qe pretendojne qe kane pare fantazma, Djallin e Jersey, dhe te tjere; dhe nder raportimet gjenden shume edhe nga persona me pozita te larta dhe me nje jete shume normale.

Historite mbi njerezit e vegjel dhe te pakapshem jane po aq te vjetra sa civilizimi dhe mund te gjenden virtualisht ne cdo kulture te Tokes. Ato qe jane me te degjuarat per ne jane historite mbi elfet, si edhe per krijesa te tjera te peraferta, te cilet jane me te njohur nga historite ne Europe dhe Skandinavi.

Ata kane qene subjekte te shume perrallave per femije, librave, miteve dhe filmave. William Shakespeare i beri ato karakteret kryesore ne "Enderrat e nje nate vere".

Zakonisht zanat jane pershkruar si qenie te vogla fluturuese me krahe te cilat jetonin neper pyje.

Edhe elfet, ashtu si zanat ishin banues neper pyje. Megjithate ndryshe nga zanat, ato ishin pothuajse te ngjashem me njerezit ne pamjen e jashtme - pervec madhesise se tyre shume te vogel. Zakonisht pershkruhet qe ata kane civilizimin e tyre ne miniature, te fshehur nga bota njerezore.

Ne nje nate vere ne vitin 1919, 13 vjecari Harry Anderson deklaroi qe kishte pare 20 burra te vegjel qe marshonin ne nje kollone te vetme. Ai dalloi qe ata ishin te veshur me pantallona deri tek gjuri qe mbaheshin me rripa shpatullash. Burrat ishin pa bluza, ishin tullace dhe kishin lekure te bardhe te zbehte. Ata e injoruan djalin nderkohe qe kalonin aty, duke mermeritur gjate gjithe kohes dicka te pakuptueshme.

Ne Stowmarket, Angli, ne vitin 1842 nje burre deklaroi qe ishte takuar me zanat nderkohe qe po kalonte ne nje livadh gjate rruges per te shkuar ne shtepi. Ai tha qe ato dukeshin ndryshe nga trupat e zakonshem, dukeshin si hije.

Nder vite ka patur shume raportime te ndryshme mbi elfet dhe zanat. Keto ishin vetem dy prej tyre po ka edhe mijera te tjera.

Elfet dhe zanat jane konsideruar si te vertete ne kulturat me te hershme, dhe ishin nje pjese e pandashme e folklorit te pasur. Ne shoqerite teknologjike te diteve te sotme, ndoshta ato thjesht jane zevendesuar me qenie me te evoluara dhe me aliene te vegjel jeshile ose gri.

Duke qene se nuk mund te pohojme apo te mohojme ekzistencen e tyre per mugese provash ne te dyja rastet, nuk na ngelet gje tjeter vetem te presim qe njera prej paleve te sjelle prova te mjaftueshme per ekzistencen apo mosekzistencen e elfeve dhe zanave.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

924


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi?

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 10.05.14 23:41

Degjo, Luli.
Te tjeret le te thone c'te duan; duke qene se egziston Magjia dhe ka ekzistuar dhe ne te Shkuaren, ti mos e vrit mendjen se c'thone te tjeret, pra nese dikush kundershton egzistencen e ketyre krijesave te mbinatyrshme, ti thjesht bej sikur s'e degjon, se keshtu jane njerezit ne ditet e sotme; te tallin dhe per nje veprim apo zakon tendin.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

88


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi?

Mesazh  Hidra prej 14.09.14 11:33

Ne Islande, kukudhėt apo elfet dhe krijesa tjera mitike jane marre ne konsiderate nga autoritetet.
Keshtu, ndertimi i autostrades eshte pezulluar deri sa Gjykata Supreme e Islandes te gjykoje ndikimin e saj ne popullsine e kukudhėve qe  jetojne ne ate territor.
Autostrada do te rilidh qytetin Gardabaer me kryeqytetin Reykjavik.
Besimi i popullesise ne Islande ndaj krijeseva te padukshme eshte shume i madh.
avatar
Hidra

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elfet dhe Zanat Fantazi apo Realitet

Mesazh  Okult powers prej 14.09.14 21:10

Magjia pershtatet me secilin njeri. Askush nuk mbetet pa fuqi. Ju i mendoni elfet dhe zanat si krijesa imagjinare pasi jeni bazuar ne perrallat dhe mendoni se ato jane vetem pjelle e imagjinates. Por a nuk mendoni se shkrimtaret e medhenj i shpiken vete apo i pane dhe e kuptuan se ato egzistojne vertet? Kjo eshte fare e thjeshte ata jane ketu. Me te forte se kurre per te mbrojtur njerezimin dhe per t'u treguar te tjereve se nuk jane fantazi, por realitet. Une i besoj dhe gjithmone i kam besuar, ndoshta kjo eshte nje arsye pse kam kaq shume fat pasi jam e mbrojtur nga ata dhe ato.
avatar
Okult powers

Let your inside change yourself!

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi?

Mesazh  55 prej 15.09.14 12:48

keshtu qysh ka nisur do ikim te tere, spo permendet me zoti, krishti, buda...por vetem satani. tjeter-biselara vetem ti mund ta kuptosh veten tende dhe zoti.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


313


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elfet dhe Zanat Fantazi apo Realitet

Mesazh  Okult powers prej 15.09.14 15:32

Little Professor shkruajti:keshtu qysh ka nisur do ikim te tere, spo permendet me zoti, krishti, buda...por vetem satani. tjeter-biselara vetem ti mund ta kuptosh veten tende dhe zoti.

Jo, vetem une e kuptoj veten time. Zoti eshte vetja ime, jam une secili eshte zot i vetvetes. Zoti krishna qe thoni ju eshte vetem nje shpirt qe endet rreth nesh dhe na ndihmon te kuptojme deshirat, qellimet dhe na ndimon dhe ne problemet madhore. Por duhet ta dini qe kryesoret jemi ne.
avatar
Okult powers

Let your inside change yourself!

44


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi?

Mesazh  Equinox prej 15.10.14 0:14

Krijesat e vogla dhe misteri i tyreQėkur zbulimi se njė racė krijesash tė vogla mund tė ketė ekzistuar nė tokė, shkenca ka ri-ekzaminuar mundėsinė se njerėz tė tjerė tė vegjėl mund tė mos jenė koncept krejtėsisht mitik.

Duke lėnė mėnjanė shkencėn, gjithnjė ka pasur nga ata qė insistojnė se krijesa tė vogla humanoide ekzistojnė mes nesh. Kohėt e fundit ka pasur njerėz qė kanė deklaruar se kanė parė krijesa tė vogla nė vende tė izoluara, me tiparet e njeriut.

Elfet,xhuxhet,goblinat dhe zanat........Krijesat misterioze qe po shfaqen kudo ne bote!

Keto lloj krijesash mistike i njohim shume mire sepse i shohim ne filma per femije e filma fantastiko-shkenecor,por prania dhe egzistenca e tyre po behet akoma me e besueshme pasi ka raportime e video ne YouTube dhe ne emisione te ndryshme ne te gjithe boten.

Kryesisht vendi i pare ku jane pare keto krijesa eshte Amerika, origjina e te gjitha krijesave te cuditshme e misterioze sic e dime te gjithe, por vendi ku numri i tyre eshte me i madh eshte Evropa.

Shteti nga i cili kane ardhur me dhume raportime per elfa, zana, xhuxha e goblina eshte Italia dhe vendet skandinave si:Norvegjia, Suedia dhe Finlanda.Vendet skandinave jo vetem qe njihen per keto lloj krijesash por edhe per kafshe dhe krijesa te tjera gjigante e misterioze qe jetojne ne male e pyje dhe ndonjehere ne debore,pasi keto te fundit jane shume te njohura edhe ne folklorin skandinav.

Keto lloj krijesash qe ngjajne si njerez te vegjel quhen ndryshe dhe Njerezit ose Popullsia e Vogel.

avatar
Equinox

238


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Elfet dhe Zanat - realitet apo fantazi?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi