Misteri i Fatimas

Shko poshtė

Misteri i Fatimas

Mesazh  elektronika prej 10.05.14 5:52

Kisha kohet e fundit ka deshmuar nje hapje te konsiderueshme ndaj hipotezes jashtetokesore. Ne fakt per aq sa mund te duket e ēuditshme ne syte e besimtareve, feja dhe alienet kane qene frut i nje studimi krahasues mes tyre dhe ky fakt eshte gjeresisht i dokumentuar.

Hipoteza keto te mbeshtetura nga deshmi, filmime, fotografi, matje instrumentale te anijeve klasike aliene, te shfaqura ne te gjithe boten.

   Rasti me i famshem eshte ai i Fatimes. Ne 1917, ndersa Lufta e Madhe pergjakte Europen, ne Fatima, nje fshat ne rajonin e Leirias rreth 60 milje nga Lisbona (Portugali), ndodhen nje seri faktesh qe ne periudhe te shkurter paten nje rendesi per karakterin e tyre ne dukje mrekullues per autoritet e kishes.

     Kishte rreth 6 muaj qe ne kete zone ishte shtuar se tepermi aktiviteti I UFO-ve. Ato shfaqeshin kudo, diten dhe naten, ne male dhe ne fusha. 3 muajt e fundit aktiviteti I tyre u shtua se tepermi. Me ne fund erdhi dhe ngjarja qe do te trondiste te gjithe banoret e ketij fshati dhe do te rriste se tepermi autoritetin e kishes. 13 tetor 1917 Dita ishte e bukur me diell njerezit ishin mbledhur ne oborin e kishes papritur shfaqet nje re e madhe midis hapesirave te rese dukej dhe zhdukej nje sfere e argjendte.  Fillon te bjere shi.  Njerezit e pranishem lagen por nuk largohen shtohet ndricimi ne re deri sa rete perhapen dhe aty shfaqet nje disk I cili ulet deri ne 30 metra mbi Toke.

Nga disku  del nje rreze drite dhe nje vale ngrohtesie qe jua than rrobat njerezve dhe than gjithashtu token. Ne krye te saj per habine e te gjitheve del “shen Meria “ e veshur e gjitha me te bardha ju afrohet njerezve I pershendet  takon 3 femije adoleshente I perkedhel dhe ju dorezon autoriteteve nje zarf per Papen me keshillen qe zarfi te hapej ne vitin 1960 (ne mos gaboj).  Zonja me te bardha largohet me te njejten menyre sikunder zbriti futet ne disk dhe mbi banoret fillon te bjere debore me fije te gjata te cilat shkriheshin pa aritur te prekin Token.

E gjitha kjo ndodhi ne prani te 70 000 banoreve. Per kete ngjarje folen gazetat e kohes u shkrepen dhe disa fotografi.

Per kete ngjarje u interesuan per ta studiuar dy studiues, Fernandes  dhe D’Armada, ata sugjerojne nje version shpjegues te tyren mbi fenomenin Fatima sipas pikepamjes ufologjike, duke nenvizuar analogjine e fenomeneve te vezhguar ne Fatima dhe fenomeneve UFO.

Ky eshte “shpjegimi” i dhene nga dy studiuesit portugeze:

Faza e pare.

Nje “re” e veēante shfaqet ne qiell, qe vjen nga lindja. Nga ajo, brenda se ciles fshihet nje anije-meme, leshohet ne mes te drejtimit lindje dhe jug (pozicion ku ndodhet Dielli) nje glob i argjendte, nga e cila del nje rreze drite e cila transporton entitetin qiellor deri ne pemen e vogel.

Faza e dyte.
Ndersa zhvillohet dialogu midis vegjenteve dhe “Zonjes”, njerezit vezhgojne me intervale prej 3 ose 4 minutash globin e argjendte qe duket e zhduket ne “re”.

Faza e trete.
Me te mbaruar dialogu, Entiteti “terhiqet” me te njejten procedure qe u dergua, dhe hyn serish ne globin e argjendte. Atehere “reja” zhvendoset ne qiell deri ne pozicionimin e saj perpara Diellit. Nje nga deshmimtaret thote se ka pare nje “shkalle” ne afersi te yllit:spontanisht, ai pershkruan ate qe ne fakt eshte anija-meme, pra nje UFO ne forme “cigareje” me dritare ne forme oblo (te rrumbullaket ose vezake).

Faza e katert.
Duke ardhur nga anija, e cila kontrollon te jithe fenomenin, UFO-t fillojne te shperndajne rete qe rrethojne Diellin, veēanerisht ato ne kuote te ulet dhe te mesme. Fillon shiu. Masa e reve, e ndriēuar here pas here nga rreze drite qe depertojne nder to, ēahet duke lene te duket nje disk fluturues, ndoshta i njejti qe u pa me pare.

Faza e peste.
Ky disk apo glob shkeputet nga sfondi i qiellit pergjate vertikales Diell-Cova da Iria (vend ku mblidhen pelegrinet), dhe fillon dhe vertitet sipas levizjeve qe deshmojne njerezit e ndryshem.

Faza e gjashte.
Disku ulet deri afer 30 metra nga toka, gjithmone duke ruajtur trajektoren jug-veri, dhe leshon mbi turmen e njerezve valen e ngrohtesise e cila u than rrobat dhe token dhe provokon sherimin e disa prej te semureve.

Faza e shtate.
UFO-ja ringrihet ne kuote dhe rimerr shkelqimin e tij; ndoshta behet dhe i padukshem, nese do te pranojme deshmite e disa personave qe besojne te kene pare, brenda tij, disa krijesa qe duken sikur pershendetin njerezit.

Faza e tete.
Pseudo-Dielli rifutet brenda anijes-meme, qe largohet nga vertikalja e Diellit te vertete.

Floke Engjelli.
Duhet thene qe perpara ketij episodi ne fazen e peste ndodh diēka tjeter.

   Fenomen vertet “i habitshem” ne prezencen e mbi 70.000 personave, menjehere pas kalimit te globit te drites u verifikua nje “shi” i perbere nga pjeseza te imeta ne ngjyre te bardhe te ngjashme me floket e debores te cilat u shkrine ne ajer para se te preknin token.

Nje fenomen ky qe u quajt i mistershem ose sidoqofte me karakter hyjnor, por qe sot fale studimit te fenomenit "UFO" eshte klasifikuar me termin e flokeve te engjellit ose bambaxha silicea (e perbere nga silici) qe haset shpesh me kalimin e UFO-ve (mund te kerkoni ne internet dhe do te gjeni shpjegime te shumta, qe nga teknologjia per modifikimin e atmosferes tokesore nepermjet eksperimenteve ushtarake, tek ajo e UFO-ve).

avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi