Peshkaqeni “jashtėtokėsor”

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Peshkaqeni “jashtėtokėsor”

Mesazh  gjilanasi prej 09.05.14 10:38

Kjo krijesė mund tė jetė edhe krijesa mė e tmerrshme ujore nė botė.I nxjerrė nga njė thellėsi prej rreth 800m nėn det, kėtij peshkaqeni “me gojė tė stėrmadhe” i ėshtė bėrė njė pritje publike para pak kohėsh kur ai u ekspozua para mė shumė se 1500 shikuesve tė mbledhur nė qytetin japonez, Shizuoka.

Turma e spektatorėve tė lumtur japonezė ishin dėshmitarė tė autopsisė publike tė pėrbindėshit kur ai u pre dhe u hap nė afėrsi tė Muzeut tė Shkencave Detare.Ishte kjo njė mundėsi qė shkencėtarėt tė kuptonin mė pėr sė afėrmi biologjinė e peshkaqenit, pėr tė cilėn edhe ekspertėt e biologjisė detare kanė pak njohuri.

Mirėpo, ajo qė ishte mė interesante ishte pamja dhe madhėsia e tij groteske.

Besohet se ky lloj i peshkaqenit mund tė rritet deri nė pesė metra gjatėsi. Kafsha kalon pjesėn mė tė madhe tė jetės duke notuar nė thellėsi tė mėdha detare dhe nė sipėrfaqe del vetėm gjatė natės pėr t’u ushqyer.Kjo ėshtė hera e 13-tė qė njė peshkaqen i tillė ėshtė kapur nė Japoni, ndėrsa i 58-tė nė tė gjithė botėn.

Nė njė studim tė fundit pėr Mega-peshkaqenin, “Discovery Channel” e ka quajtur kėtė gjallesė ujore si “peshkaqen jashtėtokėsor”.
avatar
gjilanasi

414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi