Hank Wesselman - Takimi me njė Xhind (Gjeni)

Shko poshtė

Hank Wesselman - Takimi me njė Xhind (Gjeni)

Mesazh  Neo prej 09.05.14 1:24Shėnim:

Termi "Xhind" ėshtė pėrdorur me sa duket pėr entitete tė ndryshme, tė tilla si "egregor" nga bota energjitike, krijesa tė lidhura me tokėn, qenie tė njė populli paralel, apo qenie reptiliane edhe gjysmė-fizike, siē thekson ky artikull: Ibn Arabi, natyra delikate e xhindve, dhe mbreti-gjarpėr i perandorisė Gana .

Kėtu duket se ėshtė njė krijesė "energjitike" e lidhur me vende tė veēanta, dhe nė gjendje tė posedojė njerėzit. Prandaj ngjan me Succubus/Incubes tradicional, edhe pse shpesh kėto tė fundit janė "jashtėtokėsorė" (1, 2, 3).
Sipas Eva Orionit i Mind Projektit, Xhindėt janė krijesa tė zeza dhe tė vogla humanoide me sy tė mėdhenjė tė verdhė inkuizitorėsh. Ajo thotė se ata nuk janė tė sigurtė, por nuk ka qenė e lėnduar nga ta.

Nė faqen time tė internetit, me 8 janar 2010, kam zbuluar takimin tim me njė xhind nė Egjipt.

Nė arabisht Xhindėt meshkuj janė "jinni" dhe femrat e Xhindėve "jinniya."
Ata janė shpirtrat  tė lidhur me tokėn qė mund tė klasifikohen nė tė njėjtėn kategori me zanat e folklorit europian, pasi  jetojnė nė kėtė botė (kėtu), nė kundėrshtim me forcat transpersonale qė jetojnė nė botėn e shpirtrave (atje poshtė).

Nė Ku'ranin e Shenjtė (Kurani), vetė profeti i madh Muhamedi tregon se Xhindėt janė tė vėrtetė, ata janė tė krijuar nga flaka e shenjtė (nga energjia) dhe ata janė zakonisht tė padukshėm, por mund tė bėhen tė dukshėm nė qoftė se ata dėshirojnė. Ai proklamon se ata janė tė moralshėm, por ata gjithashtu mund tė jenė tė dėmshėm ose tė mundimshėm pėr ata qė nuk mund t'i kontrollojnė.Unė e kam bėrė kėtė takim me kėtė xhind nė njė faltore nė tempullin e madh tė pėrmortshėm nė Medinet Habu pranė Luginės sė Mbretėrve. Pas takimit tim tė parė nė tempull, 7 dhjetor 2009, u ktheva nė vendin e shenjtė gjatė njė udhėtimi shamanik mė 8 dhjetor, ku me kėtė rast kam pasur njė bisedė shumė tė pazakontė me Xhindin.

Sė pari, mė duhet tė them se ky dialog nuk ishte nė anglisht ose arabisht, por mė tepėr njė formė e komunikimit jo-verbal mund tė quhet njė shkėmbim i "tė menduarit-ndjenja". Puna ime, si gjithmonė, ka qenė pėr tė pėrkthyer dhe pėr tė rindėrtuar gjithė kontaktin dhe mė pas nga blloqet e informacionit qė unė mbaja mend pėr t'i vėnė nė formė tė shkruar.

Nė mėnyrė qė tė prezantoj, unė mund tė them se nė takimin e dytė, xhindi u shfaq si dy sy pa trup ... dhe meqė kjo nuk mė shtyri mua, ai pastaj zgjedhi me kujdes qė tė duket si njė formė humanoidi  i mjegullt i lėkundur nė skaje, duke kaluar nga njė formė nė njė tjetėr nė valė me ngjyrave pasteli e portokalli, tė verdhė dhe tė gjelbėr, me zonat e ndritura qendrore nė varėsi tė humorit tė tij gjatė dialogut tonė.

[Shėnim: Stéphane Cardinaux shpjegon se nė bazė tė aftėsive tona tė mprehtėsisė, ne shohim qenie pak a shumė tė padukshme, pėr shembull, te dikush qė nuk funksion "ngjyra" do tė shohin nė tė zezė dhe tė bardhė. Format e dhėna tė energjisė mund tė ndryshojnė nė bazė tė perceptimit.]

Por edhe nė qoftė se forma e tij eterike ishte disi e shpėrndarė, zėri i tij ishte mjaft i dallueshėm, kėshtu qė unė jam i sigurt nė atė se ēfarė do tė ju paraqes.

Pasi kam identifikuar veten time dhe e kam shpjeguar arsyen e pranisė sime (gjatė udhėtimit), i thashė se unė isha atje njė ditė mė parė (dhe Xhindi mė kishte mbajtur mend) dhe se unė kam qenė nė kontakt me njė Xhind nė Etiopi nė 1995 dhe 1996, dhe Egjipt nė vitin 2003.

I pėrmend kėtė, sepse pasi ai e kuptojė se unė kam qenė nė kontakt me Xhindėt, ai u bė mė i respektueshėm, dhe madje edhe i dobishėm.

Duke ditur se Xhindėt mund tė jenė lozonjarė, unė e bėra qė tė thotė emrin e tij, dhe duke e kontrolluar situatėn ai nuk mund tė mė gėnjente mė mua. Unė po e specifikojė kėtė pėr lexuesit e mi tė cilėt i njohin Xhindėt dhe e dinė se sa ėshtė e vėshtirė qė tė merresh me ta.

Fillimisht, Xhindi mė tha se ai vinte nga njė vend i shkretėtirės perėndimore (emri i kėtij vendi nuk thoshte asgjė pėr mua, dhe unė nuk arrita ta gjejė nė  hartė), dhe i cili ishte lidhur me njė udhėtar tė vjetėr nė kėtij rajoni dhe qė kishte mbėrritur mė nė fund nė Egjipt. Kur e pyeta "kur", Xhindi dukej se nuk e kuptonte pyetjen.

Kur "nikoqiri" i tij njerėzor vdiq, Xhindi vendosi tė qėndrojė pranė Nilit dhe u strehua nė vende tė ndryshme, dhe mė sė fundi, ai jetonte nė faltore, pasi tempullit i ishte larguar rėra. Kur e pyeta se sa kohė kishte atje, ai si dukej pėrsėri nuk e kuptonte pyetjen.

(Shėnim i HW: Konfuzioni i Xhindit nė lidhje me kohėn korrespondon me idenė time se koha ekziston vetėm kur ne jemi mishėruar nė njė formė fizike dhe tė zhytur nė "Kohė" Kur ne kemi njė formė shpirtėrore, mes jetėve. atėherė ne jemi tė "pėrjetshėm" - tė pakohė -.
Dhe meqė Xhindėt nuk kanė formė fizike, ata janė nė fushėn e pėrjetėsisė, ku ekziston vetėm  "momenti i tanishėm").

Biseda nė vijim ka qenė e ndikuar nga interesat e mia personale dhe interpretimet e mia tė tanishme? Nuk ka dyshim pėr shkak se, unė jam njė studiues qė kam lexuar shumė, por tė dhėnat qė pėrmbajnė kėtu janė tė mahnitshme por edhe heretike. Unė po ju paraqesė qė ju ta shqyrtoni bisedėn nė vijim,  e regjistruar menjėherė pas pėrfundimit tė saj.

Biseda (sipas shėnimeve tė mia)Pėr tė filluar, e pyeta Xhindin nėse ai donte diēka ...

Pas pyetjes time, njė heshtje qė dukej e gjatė, njė imazh i altarit nė granit i gdhendur para faltores mė erdhi nė mendjen time.

Nė pėrgjigje, fusha [energjia] e Xhindit u qartėsuar nė masė tė madhe sikur njė impuls i energjisė lindi nė dritėn e tij ... dhe me mėdyshje, pothuajse me druajtje, njė pėrgjigje erdhi ...

"Mjaltė !"

Duke reflektuar nė kėrkesėn e tij, mendova se Xhindi dukej para meje si njė mace nė pritje pėr t'u ushqyer. Ai madje kishte njė pamje tė vendosur dhe tė njėjtin intensitet tė pritjes. Nė pėrgjigje, kam pėrdorur imagjinatėn time krijuese, njė funksion tė mendjes sime mendore egotike, pėr tė krijuar njė tas tė vogėl mjalte nė formė-mendimi. Duke e mbajtur nė duar pėr njė kohė tė gjatė (me duart e mia tė trupit tė ėndrrės, sigurisht, sepse unė kam qenė "atje", nėpėrmjet udhėtimit shamanik.)

I tėrhoqa gjithė vėmendjen Xhindit.

Duke shtrirė ngadalė krahėt e mi tė ėndrrės  pėr tė vendosur tasin e mjaltit mbi altar, i thashė: "Unė nuk do t'ju jap mjaltė nė qoftė se ju nuk mė thoni emrin tuaj. "

Xhindi nuk shprehu mė asnjė rezistencė. Ai e mori mjaltėn, e piu me mirėnjohje, dhe emri i tij u shfaq nė mendjen time. Pastaj ... i kėnaqur, Xhindi mė dha gjithė vėmendjen e tij. A buzėqeshi ai energjitikisht?
Ndoshta ...

XH : Ju njerėzit janė krijues. Ne, xhindėt nuk mund tė krijojmė, por vetėm tė manifestojmė ... ne mund tė imitojmė ... dhe ne mund tė ndikojmė nė rezultatin e mundshėm, por ne nuk mund tė krijojmė.

Pas njė pauze tė gjatė reflektimi :

XH : Pak janė ata qė ende tė mund tė na shohin dhe madje tė rralla janė ata qė mund tė na lidhin pas vullnetit tė tyre. Tani qė unė e kam thėnė emrin tim, Qenie e  Madhe (shenjė respekti)  ju mund tė mė kėrkoni qė tė ju shėrbej, dhe unė do e bėjė kėtė.


Edituar pėr herė tė fundit nga Neo nė 06.09.15 23:16, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hank Wesselman - Takimi me njė Xhind (Gjeni)

Mesazh  Neo prej 11.05.14 23:35

HW : Xhindi tjetėr mua ma dha nofkėn "El Kobbet" lidhėsi... Cilat janė cilėsitė dhe aftėsitė qė ju posedoni dhe ēfarė mund tė mė ndihmoni ?
(Xhindi rrinte mendueshėm, pastaj u pėrgjigj).
XH : Unė mund tė ju mbrojė nga armiqtė tuaj dhe tė shkaktojė njė mallkim apo fat tė keq pėr ata qė ju kundėrshtojnė.


HW: Praktika ime nuk mė lejon qė t'i shkaktojė dėm dikujt, pėr ēfarėdo arsye qoftė...
(Mendova qė ky Xhind mund tė pėrdorej nė qoftė se dikush qė ėshtė me tė vėrtetė i keq, apo ēfarėdo qoftė, nėse do tė ishte kėrcėnim pėr familjen time).
XH :  ... Ose me keqdashje ... (Kisha harruar pėr njė ēast se kanali im mendore ishte i hapur)


HW: Ēfarė mund tė thoni njė ndihmė pėr tė shėruar?
(Inteziteti i fushės sė Xhindit ishte ulur. Pėrgjigja e tij ishte e habitshme.)
XH : Kush mund tė thotė se ēfarė ėshtė shkruar nė shpirtin e njė personi tjetėr? Ne nuk mund tė ndikojmė qėllimisht nė fatin e atyre pa pėlqimin e tyre.


HW: Njė marrėveshje me kė ...?
XH: Me inteligjencat mė tė larta tė organizimit ...


HW: Xhindėt janė inferior ndaj tyre nė hierarkinė shpirtėrore?
XH: Oh, natyrisht. Disa Xhindėt tė rinj herė pas here sillen keq.Vėzhguesit (Rojet) vijnė pėr t'i takuar dhe pėr tī inkurajuar qė ata tė miratojnė forma mė tė pėrshtatshme tė shprehjes.


HW: Kush janė rojet (vėzhguesit) ?
XH: Ato janė inteligjencė superiore dhe pėrgjegjėse pėr kėtė botė. Ne nuk kemi asnjė tė drejtė tė ndėrhyjmė nė fatin qė zgjedhin njerėzit, por disa e bėjnė, duke e luajtur rolin e kundėrshtarėve.

(Mendova nė atė qė kisha lexuar kohėve tė fundit dhe e pyeta )

HW: A janė ata qė Gnostikoi i kanė quajtur arkontėt?
(Pėrdora termin grek pėr Gnostikėt)
XH: Oh ... atėherė ju dini rreth tyre ... (fusha e Xhindit u ndriēua nga ngacmimi). Arkontėt nuk janė shpirtėra tė vėrtetė. Ato janė qenie mendore, qenje mendore qė pėr shumė veta janė forma tė mendimit tė krijuara nga njerėzit. Shumė nga kėto janė si lidhje ... sikur parazitė mendore.


HW: Si e bėjnė kėtė?
XH: Ata ushqehen me energji ... nga vėmendja qė tregojnė njerėzit ndaj tyre. Kjo pėrfshin energjinė e prodhuar nga sistemet e besimit tė njeriut. Por ata nuk janė shpirtėra tė vėrtetė dhe ata pushojnė sė ekzistuari nė qoftė se askush nuk merret mė me ta. Ata qė ti i quan 'arkontėt' janė ata qė ne i quajmė "mashtruesit",  edhe ata sikur ne nuk janė krijues. Por ata mund tė imitojnė dhe mund tė marrin forma (tė paraqiten) korresponduese me sistemin e besimit tė njeriut.

(Mendova pėr njė kohė lidhje me kėtė, pastaj pyeta)


HW: A janė ata tė cilėt ne i quajmė jashtėtokėsorė apo alienė?
(Xhindi si duket nuk e kishte kuptuar pyetjen, kėshtu qė unė ia shpjegova. Pėrgjigja e tij ishte mė shumė se interesante.)
XH: Mashtruesit mund tė marrin forma tė shumta, nė varėsi nga sistemi i besimit tė njerėzve ... dhe ... por ka edhe vizitorė qė vijnė nga vende tė tjera.


HW: Nga botė tė tjera?
XH: Po.


HW: Kush janė ata dhe pse ata vijnė kėtu?
XH: Ata janė "tė tjerė" dhe ata vijnė si vizitorė.


HW: Pse ata i rrėmbejnė njerėzit dhe bėjnė eksperimente mbi ta?
XH: Ata nuk e bėjnė kėtė. Janė mashtruesit ata qė e bėjnė kėtė.


HW: Mashtruesit? Po pse e bėjnė kėtė?
XH: Njerėzit janė superior ndaj mashtruesve. Mashtruesit qė ti i quajte arkontėt duan qė tė jenė sikur njerėzit. Ata nuk mund tė krijojnė. Ata vetėm mund tė imitojnė dhe e vetmja fuqi qė kanė rrjedh nga njerėzit.. Njerėzit kanė pushtet ... dhe mashtruesit e duan kėtė pushtet.


HW: Pse vėzhguesit, siē i quani ju, nuk i pengojnė arkontėt (mashtruesit) qė tė mos ndėrhyjnė ndaj njerėzve?
XH: Mashtruesit nuk janė shpirtėra. Ata jetojnė nė mendjen njerėzore, nė atė mėnyrė qė vėzhguesit nuk mund tė ndikojnė te ata.

(Mendova njė kohė pėr kėtė, pastaj i bėra pyetje tė tjera).


HW: Sa kohė do tė qėndrosh nė kėtė faltore?
(Pėrsėri, Xhindi si duket nuk e kishte kuptuar pyetjen, kėshtu qė unė e reformulova.)
XH: Ky ėshtė vendi im.


HW: Nėse unė udhėtoj nė formėn shpirtėrore, me trupin tim tė ėndėrrave, deri nė atė vend, a do tė tė gjej aty?
XH: Po.


HW: Pse jeni kėtu nė kėtė vend dhe nuk shkoni nė vende tė tjera?
XH: Ky ėshtė vendi im.


HW: Ka disa vite kam takuar njė Xhinde nė kėtė shkretėtirė nė jug tė kėtij vendi. Ajo mė bėri shėrbim nė njė mėnyrė interesante. A e njihni?
XH: Po. Tė gjitha Xhindėt njihen mes vete.


HW: A mund tė mė thoni emrin e saj?
XH: Jo.


HW: A mund t'i transmetoni pėrshėndetjet dhe nderimet e mia?
XH: Po ... por ju mund ta bėni vetė, nėse ju keni njė lidhje me tė.


HW: Ka disa vite qė unė nuk jam nė lidhje me tė..  
XH: Koha nuk "ėshtė" (nuk ekziston) nė botėn e shpirtrave. E gjithė koha ėshtė nė momentin e pranishem.


HW: A ekzistojnė Xhindėt diku tjetėr nė botė pėrtej shkretėtirės sė Egjiptit dhe Lindjes sė Mesme?
XH: Po.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hank Wesselman - Takimi me njė Xhind (Gjeni)

Mesazh  Neo prej 12.05.14 22:18

HW: Si i quajmė ne?
XH: Nuk e di. Ne jemi Xhindėt ... shpirtėra tė lidhur me tokėn. Ne jetojmė aty ku duam ne .


HW: Nga kanė ardhur Xhindėt?
XH: Xhindėt janė manifestime tė fuqisė shpirtėrore qė Gnostikoi e quanin Sofia. Ēdo gjė qė ekziston nė kėtė botė ekziston si manifestim i Sofisė.


HW: Kush apo ēfarė Sofia?
XH: Ajo ėshtė shpirti i kėsaj bote.


HW: A ka ajo njė pamja fizike?
XH: Po. Kjo botė ėshtė pamja e saj fizike.


HW: Nga vjen Sofia?
XH:Ajo erdhi nga qendra e ... [shėnim: kjo mund tė jetė  "Pleroma"]


(Xhindi pėrdori njė fjalė tė ēuditshme. E pyeta pėr tė mė sqaruar, ai mė bėri tė kuptoj se Sofia ka ardhur nga qendra e galaktikės sonė.)


HW: Sofia mos ėshtė njė perėndeshė?
XH: Nuk e di. Ajo doli nga (fjalė e ēuditshme) si njė lumė drite e ndėrgjegjshme. Ajo ėndrron dhe ēdo gjė qė ajo ėndrron manifestohet. Kjo do tė thotė se ajo ėshtė njė (fjalė e panjohur).(E ndryshova taktikėn)


HW: Xhindėt a kanė shpirt?
J: Po. Ēdo gjė qė ekziston ka njė shpirt.


HW: A ka Xhindė superior dhe Xhindė mė tė ulėt?
J: Po.


HW: A jeni njė Xhind superior?
XH: Jo.


HW: A jeni njė Xhind i ulėt?
XH: Jo.


(Unė nuk e dija nėse xhindi ishte shumė modest apo nuk e kishte kuptuar pyetjen, kėshtu qė e pyeta: "Kush janė Xhindėt e ulėt?")
XH: Ata janė njėsi tė energjisė me njė shpirt, qė rriten me ndėrgjegjen e tyre.


HW: Nga vijnė nga?
XH: Nga Sofia. Burojnė dhe janė produkte tė ėndrrės sė saj.


HW: A janė orb-et?
(Xhindi nuk e kishte kuptuar fjalėn "orb" dhe atij i shpjegova qė ato janė sfera drite qė shkėlqejnė kur ne bėjmė foto Unė i thashė atij kishte mė tepėr orbe nė tempujt egjiptian sesa nė fotot e marra gjetiu. Ai m'u pėrgjigj kėshtu:)
XH: Kėto "orb" janė njėsi drite me njė shpirt nė rritje dhe duke u zhvilluar. Ata vijnė afėr jush, sepse janė kurioz ... dhe janė tė tėrhequr pas mendimeve dhe emocioneve tė njeriut.


HW: A janė ata Xhindė?
XH: Ata janė duke u bėrė Xhindė.


HW: A i bėjnė Xhindėt rrathėt nė grurė (crop circles)? (Pėrsėri, ai nuk e kuptoi pyetjen. Kur i shpjegova, ai ende nuk e dinte ... por ai dha mendimin e tij).
XH: Ndoshta kėto shenja janė tė krijuar nga inteligjencat superiore tė organizimit.


HW: Pėr ēfarė qėllimi?
XH: Pėr tė tėrhequr vėmendjen tuaj.


HW: Pse do bėnin kėtė?
XH: Nuk e di. Ndoshta pėr tė treguar praninė e tyre dhe atė qė ata janė nė dijeni se ēfarė jeni duke bėrė mirė ... apo keq.


(Meqė dukej se kishim arritur nė fund tė bisedės, e pyeta edhe disa pyetje tė tjera.)
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hank Wesselman - Takimi me njė Xhind (Gjeni)

Mesazh  Neo prej 15.05.14 22:56

HW: A janė krijuar njerėzit  nga Zoti?
XH: Jo. Njerėzit janė manifestime tė Sofisė.


HW: Krijime tė Sofisė?
XH: Jo. Sofia nuk krijon. Ajo rrjedh dhe e bėn atė duke ėndėrruar.. Njerėzit krijojnė.


HW: Pra shpirtrat njerėzor janė rrjedhė e ėndrrave tė Sofisė?
XH: Jo. Shpirtrat tuaj u janė dhėnė juve nga Krijuesi (Origjinatori). Trupi i juaj ėshtė njerėzor me emocionet e tij tė fuqishme tė egra. Shpirti juaj ėshtė thjesht njė shpirt. Ėshtė nga natyra shpirtėrore  dhe nuk ėshtė njerėzore.
[Shėnim: e paqartė. Mund tė jetė qė Xhindi donte do tė thoshte se trupi ėshtė njė rrjedhė e Sofisė kurse shpirtit vjen nga diku tjetėr].


HW: A ėshtė zoti atėror ēifuto-krishtere-islamik (Yahweh-Jehovah-Allāh) Krijuesi (Origjinatori)?
XH: Jo.


HW: A ėshtė krijues?
XH: Jo.


HW: Kush apo ēfarė ėshtė Yahweh-Jehovah-Allāh?
XH: Ai ėshtė mashtruesi suprem. Ju mund ta quani zoti arkont sipas terminologjisė tė gnostikoi.

(Mendova pėr kėtė njė moment, pastaj ...)


HW: Kush apo ēfarė ėshtė zoti arkont?
XH: Ai ėshtė parazit i mendjes i cili shėrben si kundėrshtari kryesor i njerėzimit dhe vepron kundėr njerėzve qė nga fillimi.

(Mendova pėr njė kohė tė gjatė. Sipas leximeve tė mia, kjo korrospondonte me informacionet e Gnostikėve nga  Biblioteka Nag Hammadi tė zbuluara afėr Denderas nė Egjipt, dorėshkrimet qė datojnė nga shekulli i 4-t).


HW: Ju doni tė thoni se ai nuk ėshtė krijuesi siē pohohet dhe besojnė shumė njerėz nė tė?
XH: Po. Mashtruesi suprem nuk mund krijojė asgjė, edhe pse ai thotė se mund tė bėjė. Ai ėshtė njė arkont. Ai vetėm mund tė imitojė.


HW: Pse ėshtė kaq i fuqishėm dhe pse tre fetė abrahamike (Judaizmi, Krishterimi dhe Islami) i frikėsohen?
XH: Tė gjithė kanė qenė tė mashtruar nga zoti arkont. Ai ėshtė mashtruesi suprem dhe fuqia e tij vjen nga njerėzit qė ai i mashtron - ata qė besojnė se ai ėshtė krijuesi .... qė ėshtė Origjinatori. Por ai nuk ėshtė.


HW: Pra, ai nuk ėshtė Origjinatori?
XH: E saktė. Ai ėshtė zoti arkont.  


HW: A janė arkontėt-mashtruesit tė kėqinj?
XH: Jo.


HW: A vepron ai nė polaritetin negativ? (Mė ėshtė dashur shumė kohė pėr t'i shpjeguar kėtė).
XH: Po. Ata i inkurajojnė njerėzit qė tė sillen keq.


HW: Cili ėshtė qėllimi i kėsaj?
XH: Kjo ėshtė nė natyrėn e tyre. Ata janė mashtrues.


HW: Cili ėshtė burimi i sė keqes?
XH: Njeriut. Arkontėt i inkurajojnė njerėzit tė bėjnė gabime deri sa ato nuk mund tė korrigjohen.Nė atė moment, njerėzit krijojnė fatkeqėsi sepse kjo ėshtė natyra e tyre. . Ata (njerėzit) janė krijuesit dhe  janė tė ndikuar nga mashtruesit. Ata janė tė ndikuar gjithmonė nga mashtruesit.


HW: Pra, e keqja nuk ka ekzistuar para se njerėzit ta krijojnė atė?
XH: Kjo ėshtė e saktė.


HW: A ėshtė zoti arkont i keq?
XH: Jo. Ai ėshtė mashtruesi suprem qė vepron kundėr njerėzimit si njė kundėrshtar qė nga fillimi.


HW: A ėshtė kjo arsyeja pse kaq shumė luftėra janė bėrė nė emėr tė fesė? A ėshtė kjo arsyeja pse miliona gra janė vrarė nga Kisha nė Mesjetė gjatė gjuetisė sė shtrigave?
XH: Po. Zot ēifuto-krishter-islamik ėshtė zoti arkont. Ndikimi i tij u manifestua te njerėzit qė kishin mendjen e ndrydhur. Ai gjithmonė e bėn kėtė, duke krijuar fatkeqėsi tė mėdha.


HW: Ju doni tė thoni se ai ende ka fuqinė pėr ta bėrė?
XH: Zoti arkont nuk ka pushtet (fuqi) tė tij. Ai nuk ėshtė krijues. Ai ėshtė njė arkont. Njerėzit janė krijues dhe krijojnė atė qė ata duan. Ai ndikon qė ata tė zgjedhin atė qė ju e quani polarizimi negativ, sepse kjo ėshtė natyra e tij.


HW: Pra, zgjedhja nė fund tė fundit ėshtė  e jona?
XH: Kjo ėshtė e saktė. Njerėzit mund tė krijojnė tė keqen ose tė krijojnė tė kundėrtėn e saj.


HW: A ėshtė kjo se si ne tė trajtojmė problemin e sė keqes?
XH: Nuk e di. Ėshtė pėrgjegjėsia juaj si qenje njerėzore. Sipas mendimit tim, njerėzit e kanė krijuar tė keqen, dhe ata duhet tė heqin nga mendja atė qė kanė krijuar.


HW: Si tė bėhet?
XH: Duke krijuar tė kundėrtėn e sė keqes. Dhe duke ndryshuar mendimet tuaja. Arkontet jetojnė nė mendjet tuaj. Ata mund tė quhen vampir psikik qė ushqehen me energjinė e mendimeve dhe emocioneve tuaja. Por njerėzit gjithmonė do tė kenė fuqinė e vullnetit tė lirė, pėr shkak se njerėzit janė krijues, por nė qoftė se njerėzit i lėnė arkontet tė ndikojnė nė tė menduarit e tyre, atėherė ju njerėzit keni bėri zgjedhjen e gabuar. Mashtruesit janė tė dhėnė pas dhunės, luftės, lakmisė, iluzionit, konkurrencės, mohimit, korrupsionit dhe gėnjeshtrės. Ata inkurajojnė njerėzit qė tė marrin strehim nė atė qė ju e quani polaritet negativ. Mė pėlqen ky term.


HW: A i kemi krijuar ne zotat?
XH:E saktė.


HW: Kush apo ēfarė ėshtė Krijuesi (Origjinatori)?
XH: Askush nuk e di. Ėshtė mister i madh.


HW: Ku ėshtė ai?
XH: Kudo.


HW: Atėherė ai ėshtė krijuesi?
XH: Jo. Origjinatori buron. Ai nuk krijon qėllimisht. Janė njerėzit qė e bėjnė kėtė.


HW: A mund tė ndėrveprojmė me Origjinatorin? A i dėgjon ai lutjet tona?
XH: Jo. Ai  thjesht ekziston. Ai buron sepse kjo ėshtė natyra e tij.


HW: Pra, Origjinatori nuk ėshtė njė Perėndi?
XH: Jo. Ai ėshtė Origjinator.

(I shtrova edhe disa pyetje tė tjera).


HW: A ekziston njė Perėndi personale qė i dėgjon lutjet tona, punon nė mėnyra misterioze, etj etj?
XH: Po. Kjo pėrėndi personale ėshtė vetė shpirti juaj  ... pjesa e pavdekshme e qenies tuaj qė nuk vdes. Ju njerėzit qė e keni krijuar gjatė udhėtimit tė gjatė nėpėr pėrjetėsi. Ndryshe nga arkontet, fryma juaj individual ėshtė njė shpirti i vėrtetė qė gjithmonė  jeton nė botėn e shpirtrave. Ai ėshtė pjesė e ėndrrės, dhe duke qenė i tillė, ai ėndrron... pėrgjithmonė.


HW: E cila ėshtė ėndrra qė ėndėrron?
XH: Endėrren e tij.


HW: Pra, kur ne i lutemi njė zoti tė plotfuqishėm, ne i lutemi nė tė vėrtetė vetes sonė?
XH: E saktė.. Ju i luteni Shpirti-vetė, vetes tuaj mė tė lartė, qenies tuaj hyjnore. Kėshtu lindėn zotėrat e vėrtetė... Ju, njerėzit keni njė shpirt, qė tė gjithė jeni duke u bėrė qenie hyjnore. Edhe kur ėndėrroni, kjo pėrvojė ėshtė nė fakt ėndrra e shpirtit tuaj tė lartė.


HW : A janė Xhindėt nė vetvete hyjnor?
XH: Ne jemi nė vetvete hyjnor. Ne jemi shpirtėra. Dhe ne kemi vullnet tė lirė.


Kėshtu pėrfundoi kjo bisedė e jashtėzakonshme.


Fund

© explorerunivers
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hank Wesselman - Takimi me njė Xhind (Gjeni)

Mesazh  Hagel prej 06.09.15 23:51

Neo shkruajti:

HW: Kush janė rojet (vėzhguesit) ?
XH: Ato janė inteligjencė superiore dhe pėrgjegjėse pėr kėtė botė. Ne nuk kemi asnjė tė drejtė tė ndėrhyjmė nė fatin qė zgjedhin njerėzit, por disa e bėjnė, duke e luajtur rolin e kundėrshtarėve.

(Mendova nė atė qė kisha lexuar kohėve tė fundit dhe e pyeta )

HW: A janė ata qė Gnostikoi i kanė quajtur arkontėt?
(Pėrdora termin grek pėr Gnostikėt)

XH: Oh ... atėherė ju dini rreth tyre ... (fusha e Xhindit u ndriēua nga ngacmimi). Arkontėt nuk janė shpirtėra tė vėrtetė. Ato janė qenie mendore, qenje mendore qė pėr shumė veta janė forma tė mendimit tė krijuara nga njerėzit. Shumė nga kėto janė si lidhje ... sikur parazitė mendore.


HW: Si e bėjnė kėtė?
XH: Ata ushqehen me energji ... nga vėmendja qė tregojnė njerėzit ndaj tyre. Kjo pėrfshin energjinė e prodhuar nga sistemet e besimit tė njeriut. Por ata nuk janė shpirtėra tė vėrtetė dhe ata pushojnė sė ekzistuari nė qoftė se askush nuk merret mė me ta. Ata qė ti i quan 'arkontėt' janė ata qė ne i quajmė "mashtruesit",  edhe ata sikur ne nuk janė krijues. Por ata mund tė imitojnė dhe mund tė marrin forma (tė paraqiten) korresponduese me sistemin e besimit tė njeriut.

(Mendova pėr njė kohė lidhje me kėtė, pastaj pyeta)


HW: A janė ata tė cilėt ne i quajmė jashtėtokėsorė apo alienė?
(Xhindi si duket nuk e kishte kuptuar pyetjen, kėshtu qė unė ia shpjegova. Pėrgjigja e tij ishte mė shumė se interesante.)
XH: Mashtruesit mund tė marrin forma tė shumta, nė varėsi nga sistemi i besimit tė njerėzve ... dhe ... por ka edhe vizitorė qė vijnė nga vende tė tjera.


HW: Nga botė tė tjera?
XH: Po.


HW: Kush janė ata dhe pse ata vijnė kėtu?
XH: Ata janė "tė tjerė" dhe ata vijnė si vizitorė.


HW: Pse ata i rrėmbejnė njerėzit dhe bėjnė eksperimente mbi ta?
XH: Ata nuk e bėjnė kėtė. Janė mashtruesit ata qė e bėjnė kėtė.


HW: Mashtruesit? Po pse e bėjnė kėtė?
XH: Njerėzit janė superior ndaj mashtruesve. Mashtruesit qė ti i quajte arkontėt duan qė tė jenė sikur njerėzit. Ata nuk mund tė krijojnė. Ata vetėm mund tė imitojnė dhe e vetmja fuqi qė kanė rrjedh nga njerėzit.. Njerėzit kanė pushtet ... dhe mashtruesit e duan kėtė pushtet.


HW: Pse vėzhguesit, siē i quani ju, nuk i pengojnė arkontėt (mashtruesit) qė tė mos ndėrhyjnė ndaj njerėzve?
XH: Mashtruesit nuk janė shpirtėra. Ata jetojnė nė mendjen njerėzore, nė atė mėnyrė qė vėzhguesit nuk mund tė ndikojnė te ata.

Arkontet e Gnostikes jane Annunaki, qenje Jo-Organike (pa trup Fizik) dhe qe nuk kane Shpirt siē kemi ne njerezit, i shfrytezojne Grite per te manipuluar njerezimin me ane te egregoreve qe i kane krijuar ku ne nė menyre te pavetedishme i ushqejme ata.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hank Wesselman - Takimi me njė Xhind (Gjeni)

Mesazh  elektronika prej 07.09.15 3:55

Personi qe ka bere "Intervisten" eshte vete nje mashtrues. Megjithese flet per nje qenie te nje dimensioni tjeter e gjithe "biseda" zhvillohet ne 3D. Ai nuk del dot jashte ketij dimensioni . Dhe te gjitha sa thote jane te kopjuara nga shkrime te mdryshme qe qarkullojne ne internet nga persona qe pretendojne qe kane pasur kontakt me xhinde. Por ky i ka permbledhur te gjitha keto ne nje "bisede" te vetme. "Llogjika" e nje qenie te nje dimensioni tjeter ndryshon kryekeput nga ajo jona.
Prandaj kjo ngelet thjesht nje perralle e bukur.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hank Wesselman - Takimi me njė Xhind (Gjeni)

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi