Parashikimet e dėshtuara pėr fundin e botės

Shko poshtė

Parashikimet e dėshtuara pėr fundin e botės

Mesazh  Luli prej 02.05.14 0:40Tė gjithė flasin se njė ditė tokės do t’i vijė fundi dhe tė gjithė e lidhin kėtė fund me njė fenomen mbinatyror. Por pas 21 dhjetorit shkencėtarėt kėrkojnė tė bindin ēdokėnd se toka nuk mund tė shkatėrrohet nga kėto fenomene, pasi shtetet mė tė fuqishme janė tė gatshme tė luftojnė ndaj ēdo sulmi (rasti i sulmeve tė asteroideve), por edhe ndaj ēdo fenomeni tjetėr. Lidhur me parashikimet pėr fundin e botės ato kanė filluar shumė kohė mė parė dhe besohet se vijnė nga njerėz qė duan tė pėrhapin panik. Mė poshtė janė tė listuara disa nga parashikimet e gabuara pėr fundin e botės.


Nostradamusi


Nė vitin 1555, Nostradamusi parashikoi fundin e botės qe do tė pėrfundonte ndoshta pas 444 vjetėsh.
Duke pasur parasysh natyrėn e fshehtė tė shkrimeve tė tij, ėshtė e vėshtirė pėr tė pėrcaktuar saktėsisht se ēfarė ai mendonte se do tė ndodhte nė vitin 1999. Ēėshtja ėshtė se kjo nuk ndodhi.


2011


Njė datė qė me vlerėsimet e publikuara gjerėsisht do tė shoqėrohej me Ditėn e Gjykimit. Camping tetėdhjetė e nėntė-vjeēar ishte dėnuar “pėrtej ēdo dyshimi” – qė atė ditė, Jezusi do tė kthehej nė tokė dhe njė pjesė e vogėl e popullsisė sė botės do tė ngjitej nė qiell. Si pėr tė gjithė tė tjerėt. Dy ditė mė vonė nė shtyp, Camping pranoi se kishte parregullsi nė profetizimin e tij: Edhe pse njė prej “gjykim shpirtėror” e shtyu fundin e botės pėr mė 21 tetor, duke pritur 5 muaj kėtė herė. Camping, i cili pėsoi njė goditje nė qershor 2011, ka dalė nė pension nga bizneset pėr shtyrjen e fundit tė botės. Duke iu rikthyer parashikimeve tė tij ai kishte piketuar se do tė ndodhte rrėmbimi nė tri data tė ndryshme nė shtator – tetor tė vitit 1994 dhe mė 31 mars 1995.


2009


Large Hadron Collider pėrshpejtuesi i grimcave ėshtė mė i madhi dhe mė i fuqishėm i prodhuar ndonjėherė dhe mund tė ndihmojė ne zgjidhjen e mistereve te universit tonė. Ai ka realizuar tashmė tė dhėnat pėr goditjet e grimcave. Ai nuk ka shkaktuar fundin e botės,ashtu siē paralajmėronin shumė shkencėtarė skeptikė kur LHC ėshtė ndezur nė shtator 2009. Ata menduan se ai mund tė krijojė njė vrimė tė vogėl tė zezė qė do tė gėlltiste planetin.


2000


Pėr mė superticiozėt, ėshtė e vėshtirė tė kujtojnė sasi tė mjaftueshme tė skenarėve kataklizmike tė parashikuara nga njė ekip i udhėheqėsve fetarė Motley dhe kulteve ezoterike – Edgar Cayce, Sun Myung Moon, Ed Dobson pėr 1 janar 2000, apo vitin 2000 nė pėrgjithėsi. Ndoshta nuk ju kujtohet pėrgjimi nga njė virus kompjuterik i njohur si Y2K Bug. Besohet gjerėsisht se problemi Y2K, njė anomali masive, rezultoi nga kompjuterat qė zhvendosėn gabimisht 1999 nė vitin 2000, por qė mendohej se shoqėrohej me fundin e qytetėrimit modern, kur ora goditi mesnatėn nė prag tė Vitit tė Ri. Nė pritje tė ndonjė ndodhie, qeveritė anembanė globit filluan tė merrnin masa pėr tė korrigjuar problemin. Fushata ndėrgjegjėsuese pėrhapi mė tepėr panik. Ėshtė e panevojshme tė thuhet, se shumė njerėz kaluan 31 dhjetorin 1999, nė bodrumet e tyre me radiot me bateri dhe njė furnizim tė pafund me ushqime.


1997


Fundi i botės dhe dyert e qiellit kanė rezultuar njė skenar nė media, jo vetėm pėr shkak tė adhuruesve tė UFO-ve, por edhe pėr shkak tė rezultateve tragjike: vetėvrasjet masive mė tė madhe tė ndodhura nė Shtetet tė Bashkuara. Udhėhequr nga Marshall Applewhite – pėrveē tė qenit njė udhėheqės kulti, besonte se kulti ishte nė bordin e njė anije aliene si nė filmat e Star Treck. Dhe vazhdon historia, mėnyra e vetme pėr tė hipur nė anije, ishte shkatėrrimi i Tokės pėr tė arritur njė “nivel tė ekzistencės njerėzore”, e cila vinte nėpėrmjet vetėvrasjes. Mė 26 mars 1997, trupat e 38 anėtarėve dhe 65-vjeēarit Applewhite u gjetėn nė njė rezidencė me qira nė periferi tė San Diego. Ėshtė besuar se vetėvrasjet u zhvilluan nė njė periudhė tre-ditore dhe janė kryer nėpėrmjet helmimit ose ngufatjes. Mes tė vdekurve ishte edhe vėllai i Nichelle Nichols, njė aktore e famshme pėr rolin e saj nė “Star Trek”.


1982


Televangelisti biznesmen dhe fanatik Pat Robertson ka njė aftėsi tė ngritjes sė zemėrimit se sulmet e 11 shtatorit, uragani “Katrina” dhe fatkeqėsitė natyrore ishin, nė fakt, zemėrimi i Perėndisė tė shkaktuara nga politika e abortit dhe homoseksualėve. 82-vjeēari ėshtė gjithashtu i aftė nė bėrjen e parashikimeve tė dėshtuara mbi njė bazė tė rregullt, ku skenarėt pėr fundin e botės janė tė pėrfshira. Nė vitin 1976, Robertson piketoi tetor – nėntor 1982 si datėn e fillimit zyrtar pėr fundin e botės. Ai pretendonte gjatė njė transmetimi tė 1980 tė “Club 700”: “Unė ju garantoj deri nė fund tė vitit 1982, se nuk do tė ketė gjykim nė botė”.


1975


Kjo ishte koha mė e mirė qė Dėshmitarėt e Jehovait, nė Bruklin, me seli emėrtimin e krishterė Restorationist, kanė lėshuar njė parashikim zyrtar pėr Armagedonin. Pėr njė kohė parashikimi “Ardhja e Dytė e Krishtit” ishte buka e vėrtetė pėr “Shoqėria Kulla e Rojės” (krahu ligjor dhe administrativ i Dėshmitarėve tė Jehovait duket mė i preokupuar me transaksionet e pasurive tė patundshme kėto ditė). Kur 1975 erdhi dhe shkoi pa incidente, krerėt e kishės hynė nė njė periudhė tė rėndė tė mohimit, fajėsimi dhe keqardhje (kjo ėshtė ajo qė ndodh kur ju profetizoni fundin e botės qė nuk do tė ndodhė), fillimisht duke pretenduar se datat e krijimit tė Adamit dhe Evės ishte llogaritur gabim.


1962


Jeane Dixon vdiq nė vitin 1997 pas njė jete mes parashikimeve (vrasja e John F. Kennedy Jr mes tyre), duke shkruar libra horoskopi edhe pėr qentė (madje ajo botoi edhe njė libėr gatimi astrologjik) dhe kėshillimin e klientėve tė sferave tė larta (Nancy Reagan ishte njė prej tyre). Dixon, njė emėr i devotshėm katolik prej familjes sė saj kishte nė traditė pėr tė bėrė parashikime tė ndryshme apokaliptike. Mė 4 shkurt 1962, Dixon parashikoi njė shtrirje planetare qė do tė sillte fundin e botės. Ne e kemi kaluar kėtė, por Dixon ka njė parashikim mjaft shqetėsues tė shquar qė ėshtė vetėm disa vite larg, nė librin e saj “Thirrja nė lavdi,” parashikoi se nė vitin 2020, do tė zhvillohet Armageddoni, i ndjekur nga njė periudhė 17-vjeēare qė do tė sjellė pėrsėri nė tokė Jezusin, duke e shoqėruar me Trininė e pashenjtė: Satani, antikrishti dhe profeti i rremė. Dixon parashikoi se Rusia do tė ishte vendi i parė pėr tė dėrguar njė njeri nė Hėnė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimet e dėshtuara pėr fundin e botės

Mesazh  syri i art prej 02.05.14 15:26

vetem fjala per fundin e Botes esht prodhim negativ,dhe kjo nuk behet pa qellim,nga kjo fjal krijohet shum energji negative nga frika, kshtu ata qe i besojn keto prralla e burgosin veten,bijn pre e sugjestioneve...dhe harrojn se perse jan ne kete bot,cili esht qellimi i tyre,etj...jeta ka egzistu perher e do te egzistoj ...po ne forma te ndryshme...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi