Meditimi Transcedental

Shko poshtė

Meditimi Transcedental

Mesazh  Kybalioni prej 30.04.14 1:31

Punoni per te njohur dhe permiresuar veten tuaj,pa marre parasysh paragjykimet dhe klishete standarte ne menyren e te jetuarit modern.
Jeta ne vrullin e saj kaotik ka nevoje per nje pauze reflektimi mbi ate se cfare jemi ne realisht brenda ketij trupi.
A jemi thjesht nje proces biokimik i perfeksionuar nga perzgjedhja natyrore me destinacion plakjen dhe fundin apo ka dicka me teper?!
Meditimi Transcedental eshte nje nder rruget per njohje te qenies tuaj unike,por edhe ne se jeni skepetik per kete pjese dhe nuk doni ta perfshini religjionin atehere hidhini nje sy fakteve shkencore mbi ate cka MT si nje teknike e thjeshte mentale realisht sjelle perfitime mbi shendetin tone.
Mos thoni s'kemi kohe,perderisa kete kohe e gjeni per te  pire disa kafe ne dite me biseda te kota dhe shpesh stresuese,kushtojini pak me teper vemendje shendetit dhe botes tuaj te brendshme.

Praktika e Meditimit Transcedental ėshtė ndoshta teknika mė e hulumtuar e meditimit . Efektet e saj dhe pėrfitimet janė nėnshtruar studimit rigoroz pėr mbi 40 vjet tashme .
Kjo trupe e kėrkimit shkencor ėshtė kryer nga mė shumė se 200 institucione akademike ( universitetet, institutet , shoqatat akademike etj) nė 35 vende .
Kjo ka rezultuar nė mė shumė se 300 botime dhe artikuj tė verifikuara nė mėnyrė tė pavarur, tė botuar nė revista akademike si Revista Amerikane e Fiziologjisė , Scientific American , Lancet , Gazeta e Kėshillimit Psikologjik , Gazeta Nderkombetare e Neuroshkences , Gazeta Britanike e Psychologjise Arsimore , Revista per Zgjidhjen e Konflikteve , etj.
psikiatėr i njohur Botėrore Dr Norman E. Rosenthal pėrshkruan sasinė dhe cilėsinė e kėrkimit shkencor e bėrė nė fushėn e Meditimit Transcedental .

Pėrpilimi i hulumtimit tė kohėve tė fundit shkencore.

Nė artikullin " 10 pėrfitimet mė tė mėdha tė TM " ne prezantojme njė pasqyrė tė rezultateve tė kėrkimit nė njė gjuhe tė thjeshtė , dhe te pėrditshme .

Ne vazhdimisht do abdetojme kėtė bazė tė dhėnash shkencore pėr tė shtuar rezultatet e fundit tė hulumtimit .

Artikuj novatore akademike mbi Meditimin Transcedentaldhe efektet e TM:

1-Stresi-Post-Traumatik - reduktime tė rėndėsishme nė simptomat e stresit post-traumatik nė refugjatė kongolez brenda 10 ditėve tė praktikės Transcendetral Meditim (2014 )

2-Nje ulje e rendesishme e stresit ,si dhe lehtesim i simptomave te Depresionit .

3-Efektet e teknikės Meditimit Transcedental ulin ne menyre drastike Tiparin e Ankthit : Njė meta- analizė e kontrolluar ne kushte laboratorike ( 2013)

4-Rrit normat e diplomimit per tė studiuar efektin e programit TM mbi diplomimin , pranimin ne kolegje dhe ul braktisjen pėr studentėt qė ndjekin njė shkollė publike te lartė ( 2013)

5-uljen e presionit tė gjakut, shkrim akademik Pėrtej medikamenteve dhe dietė : qasjet alternative pėr uljen e presionit tė gjakut . Njė deklaratė shkencore nga Shoqata Amerikane e Zemrės ( 2013)

6-Ul vdekshmėrine nga sėmundjet kardiovaskulare me 50 perqind dhe redukton stresin deri nė parandalimin e sėmundjeve kardiovaskulare (2012)

7-Studimet shkencore kėrkimore dhe rezultatet mbi pėrfitimet e Meditimit Transcedental:
Veteranet e Operacionit Liria e Qėndrueshme dhe operacionit Liria e Irakut me Efekte te crregullimit te stresit dhe Stresit-Post-Traumatik me praktiken e rregullt te Transcendetal Meditim eshte pare nje ulje dramatike ne keto efekte negative dhe rahabilitimin ne jeten sociale si me pare, Njė studim Pilot (2011)

8- . Efikasitet mė i lartė tė punės

Hulumtimi ėshtė kryer si nė kompanite e vogla dhe nė kompanitė e mėdha . Tė gjithė anetaret e bordit , ndėrmjetėsuesit e dhe praktikat e rregullta te MT pėrmirėsojnė nė mėnyrė tė konsiderueshme ( 3 muaj nė praktikė ) tė masave tė tilla tė rėndėsishme si :

efektivitetit punonjės ,
aftėsitė e lidershipit ,
kėnaqėsinė e punės,
marrėdhėniet profesionale,
qetesine fiziologjike dhe stabiliteti gjatė kryerjen se detyrės mendore ( matur nga nivelet pėrēueshmėri lėkurės ) ,
Gjendja e shėndetit tė pėrgjithshėm e permiresuar .

9-Pėrfitimet Meditim Transcedental - ulje e stresit si dhe lehtėsim stresi

Tejkalimi i stresit ėshtė njė nga pėrfitimet kryesore tė praktikės se rregullt teMeditimit Transcedental - pėr arsye se stresi ėshtė shkaku, rrėnja e pothuajse tė gjitha sėmundjeve te tjera tė mendjes e trupit dhe mosfunksionimit normal te tij .

Hulumtimi i kryer me nxėnėsit , me njerėzit qė vuajnė nga ērregullime tė stresit post- traumatik , apo me punonjėsit konfirmon jashtė ēdo dyshimi se TM ofron relaksim tė thellė dhe tė pushoni trupin dhe mendjen . Efektet e saj kryesore nė drejtim tė lehtėsimin e stresit janė :

balancimin e aktivizimin e sistemit nervor ,
balancimin nivelet hormonal ,
rritur koherencėn e trurit .

Si rezultat , trupi ynė dhe mendja reagojne mė mire nė situata tė vėshtira .

10-Pėrfitimet Meditimit Transcedental - Rrit performancen shkollore akademike . Performancė mė e mirė e shkollės.

Studime tė shumta me studentė nė tė gjitha nivelet e rrugėn e tyre arsimor ( tė shkollės fillore , shkollėn e mesme , kolegj , universitet etj ) demonstrojė se praktika Meditimit Transcedental rrit performancėn e pėrgjithshme intelektuale dhe njohėse:
ka ndikim pozitiv nė rezultatet e testimit akademike ,
redukton sjellje negative nė shkollė ( mungesa, shkeljeve ) ,
redukton stresin ne shkollė tė lidhura me ankthi dhe depresioni .

11-Pėrfitimet Meditimit Transcedental - Ulet presioni i gjakut .

Studime tė shumta konfirmojnė se MT ul presionin e gjakut . Gjykimet e kontrolluara tregojnė se ajo ben qe `tė ulet presionin e gjakut nė:

njerėzit me hipertension ,
njerėzit me sėmundje tė zemrės ,
vjetėr dhe tė rinj ,
nėn stres dhe nė pushim .

Pėr shembull , njė studim ontrolled e individėve mbi 55 vjeē me tensionin e lartė tregoi se njerėzit qė ushtrojnė TM jetojne mė gjatė . Shkalla e vdekshmėrisė sė tyre nė lidhje me presionin e rritur tė gjakut ulet me 30% .

12-Pas shqyrtimit tė hollėsishėm tė hulum 2006-2001 , njė deklaratė e shkencore nga Shoqata American Heart rekomandon qė MT mund tė konsiderohet nė praktikėn klinike pėr parandalimin dhe trajtimin e hipertensionit .
Pėrfitimet meditim i jashtėzakonshėm - . Rrezik mė tė ulėt tė sėmundjeve tė zemrės

Si uljen e presionit tė gjakut ėshtė shpesh njė nga objektivat kryesore nė zemėr tė sėmundjes parandalimin / trajtim , atėherė praktikė TM ėshtė me dobi tė madhe kėtu . Hulumtimet shkencore kanė treguar se T M ndihmon njerėzit me sėmundje tė ndryshme kardiovaskulare si:

atherosclerosis ,
sindromi metabolik ,
dėmtime kongjestive tė zemrės ,
ischemia e miokardit ,
i ventrikulit tė majtė hypertrophy .

13-Njė Studim 5 -vjeēar i koheve te fundit ( botuar nė 2013 ) nga AHA tregon se pacientėt duke bėrė praktikė e rregullt TM ishin 48 pėr qind mė pak tė ngjarė tė vuajnė njė krizė zemre, goditje ose tė vdes se sa burrat dhe gratė me kushte tė ngjashme fizike qe nuk e praktikojne TM.

14-Pėrfitimet Meditimit Transcedental - Ndalohet pirja e duhanit nepermjet praktikes se TM.

TM nuk pėrfshin asnjė kėrkesė pėr tė lėnė duhanin . Megjithatė , studimet shkencore tregojnė se pirja e duhanit ndalohet dhe vjen natyrshėm me kėtė praktikė . Efekti mbi duhanpirėsit duket tė jetė kumulative - ulja mėe madhe e stresit arrihet pėrmes meditimit , aq mė i madh ėshtė liria nga nikotina .

15-Pėrfitimet MT - Trajtimi i alkoolizmit .

Transcendetral Meditim ndihmon pėr tė luftuar varėsine nga alkooli . Meta - analizė e studimeve shkencore nė trajtime tė ndryshme tregojnė se efekti i TM nė uljen e konsumit tė alkoolit ėshtė 1,5 deri nė 8 herė mė e madhe se ajo e programeve tė tjera (duke pėrfshirė programet e relaksimit , programeve tė rezistojnė presionit tė shoqėrisė , makinės - nėn - the- ndikimin ndėrhyrjet , programe tė tjera parandaluese tė kombinuara ) . Ēmimet e abstinencės pėr praktikuesit TM mund tė jetė deri nė 70% ( 18 muaj nė meditim ) .

Pėrveē ndalohet pirja e duhanit tė pijshėm , studimi tregon se TM gjithashtu mbėshtet mireqenien emocionale dhe shėrohen alkolikėt . Rezultatet pozitive vijnė edhe nga studimet qe pėrfshijne alkolikėt kronike me pak mbėshtetje sociale apo financiare .

16-Pėrfitimet MT -( ADHD ) trajtimi i Hyperaktivitetit.

3 muaj tė rezultateve ne praktikėn e rregullt te T M sjellin

pėrmirėsime nė masat e funksionit tė trurit e lidhur me simptoma e hyperactivity ,
pėrmirėsimet nė pesė simptoma -ADHD :
( 1 ) aftėsia pėr tė pėrqėndruar nė mesimet e shkolles ,
( 2 ) aftėsitė organizative ,
( 3 ) Aftėsia pėr tė punuar nė mėnyrė tė pavarur ,
( 4 ) lumturia ,
( 5 ) cilėsia e gjumit .

17-Pėrfitimet jMeditimit Transcedental- Marredheniet e shendetshme sociale dhe familjare.

Korrelacioni mes praktikė e rregullt TM dhe , marrėdhėnie tė shėndetshme harmonike ėshtė vėnė re si nė shtėpi dhe nė mjediset e punės . Pėr shembull , njė studim i pėrdorur pėr tė krahasuar gratė qė kane praktikuar meditimin transcedental me kontrolle qe pėrputhen nė masėn e kėnaqėsisė martesore . Subjektet nė grup TM raportuan kėnaqėsi nė mėnyrė tė konsiderueshme mė tė madhe martesore se kontrollet e tjera .

18-Pėrfitimet e TM - Rrit aftėsitė e inteligjencės.

Praktika e MT ka treguar qe pėrmirėson rezultatet e testimit nė fushat e mėposhtme :

Aftėsia pėr sukses nė situata tė reja ,
shpejtėsia e pėrpunimit tė informacionit ,
Aftėsia pėr tė arritur dhe mbajtur sukses nė punė , dashuri , marrėdhėnie shoqėrore ,
njė grup i tipareve pėrfshirė funksionimit njohėse , personalitetit dhe sjelljes sociale ,
Pėrdorimi i balancuar i aftesive njohėse , afektive dhe tė vullnetshėm permbledh ( tipare si tė kuptuarit , analiza, kuriozitet , jokonvencionales , sintezė , dhe llogaritjen e rrezikut) .


Kete jave ndodhet ne Tirane nje prej mesuesve te certifikuar per mesimin e MT nga Organizata boterore e Maharish Mahesh Jogit.
Per tu rregjistruar kontaktoni ne kete adrese transcedentalmeditim@gmail.com.
Tani eshte momenti per nje jete te re dhe te shendetshme,plot kenaqesi dhe paqene plotesine e saj.
avatar
Kybalioni

Gjithēka ka nje fillim dhe nje fund.Ne mes ndodhet arsyeja e se teres.
Pluhuri i harreses duhet te shkundet dhe jeta e re te filloje aty ku e kemi lene.

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi Transcedental

Mesazh  Anon prej 30.04.14 4:16

Perderisa i gjithe shkrimi trajton mundesite e sherimit por jo dhe praktiken ne teori.
Keshtu qe do ishte mire te mesojm me shume rreth kesaj ,duke spjeguar se si funksionon.
Nje metode e mire per te lene duhanin.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi Transcedental

Mesazh  syri i art prej 30.04.14 9:47

Benxhamin. shkruajti:Perderisa i gjithe shkrimi trajton mundesite e sherimit por jo dhe praktiken ne teori.
Keshtu qe do ishte mire te mesojm me shume rreth kesaj ,duke spjeguar se si funksionon.
Nje metode e mire per te lene duhanin.
 metoda me e mir per ta len  duhanin,esht deautomatizimi...dhe jo me mar me ngulm per me lan pirjen e duhani,po me fillu me pi duhanin me plot vetedije,me percjell qdo moment te pirjes qe nga pakoja e deri tek mbarimi i cigares...kkur te vjen ta ndezesh cigaren e nxjerr pakon ngadale duke e shiquar pakon duke e nxjerr ngadale cigaren nga pakoja,duke e shijuar ngadale qdo moment te cigares,duke i marr aromen ngadale e rref per pakoje me nje lloj qefi,e ve ne buz ngadale duke e shijuar e nxjerr shkrepsen ngadale me qetesi,ndez shkrepsen e shiqon flaken dhe e ndez ngadale cigaren e thith tymin e par ngadale dhe duke e nxjerrur tymin e shiqon cigaren me nje qetesi te thell,kshtu vazhdon te jesh qdo moment i vetedijshem per veprimin qe po ben dhe per nje koh te shkurter,mund ta lesh pa problem ose ta pish,e gjitha esht te kuptuarit...nxjerr kjo nga shkrimet e oshos...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi Transcedental

Mesazh  Anon prej 30.04.14 14:49

syri i art shkruajti:
 metoda me e mir per ta len  duhanin,esht deautomatizimi...dhe jo me mar me ngulm per me lan pirjen e duhani,po me fillu me pi duhanin me plot vetedije,me percjell qdo moment te pirjes qe nga pakoja e deri tek mbarimi i cigares...kkur te vjen ta ndezesh cigaren e nxjerr pakon ngadale duke e shiquar pakon duke e nxjerr ngadale cigaren nga pakoja,duke e shijuar ngadale qdo moment te cigares,duke i marr aromen ngadale e rref per pakoje me nje lloj qefi,e ve ne buz ngadale duke e shijuar e nxjerr shkrepsen ngadale me qetesi,ndez shkrepsen e shiqon flaken dhe e ndez ngadale cigaren e thith tymin e par ngadale dhe duke e nxjerrur tymin e shiqon cigaren me nje qetesi te thell,kshtu vazhdon te jesh qdo moment i vetedijshem per veprimin qe po ben dhe per nje koh te shkurter,mund ta lesh pa problem ose ta pish,e gjitha esht te kuptuarit...nxjerr kjo nga shkrimet e oshos...

Falemnderit per sqarim! Me te vertete do e provoj kete metode ,me shprese qe ti largohem sa me shpejt duhan pirjes.
Cdo te mire per ju!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi Transcedental

Mesazh  syri i art prej 30.04.14 15:52

duhani esht ves si shum vese te tjera qe kemi,po e gjith esenca ketu esht qe te jemi te vetedijshem per llojin e vesit qe kemi dhe ta kuptojm ate,ne momentin qe behemi te vemendshem dhe e kuptojm vesin ne ket rast duhanin,nga kuptueshmeria ai ves bie. po them nga kuptueshmeria,se kshtu nuk kalon nga nje ves ne tjetrin... esht shum interesant ti bej njeriu pyetje veti per shumeqka,ne radh te par ,se a e dua veten shendetin tim,pasi qe duhani esht armik i shendetit pse e duam ate...etj,etj pyetje...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi Transcedental

Mesazh  Kybalioni prej 01.05.14 0:17

Benxhamin. shkruajti:Perderisa i gjithe shkrimi trajton mundesite e sherimit por jo dhe praktiken ne teori.
Keshtu qe do ishte mire te mesojm me shume rreth kesaj ,duke spjeguar se si funksionon.
Nje metode e mire per te lene duhanin.

Benxhamin,mund te flasim ne inbox nqs deshiron per sqarime te metejshme!
avatar
Kybalioni

Gjithēka ka nje fillim dhe nje fund.Ne mes ndodhet arsyeja e se teres.
Pluhuri i harreses duhet te shkundet dhe jeta e re te filloje aty ku e kemi lene.

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi Transcedental

Mesazh  Juljan Kasapi prej 08.07.14 12:08

U zgjova nje mengjes dhe thashe do le duhanin. E ngulita ne tru qe sdo pija me dhe keshtu bera per 3 muajt e ardhshem deri sa u merzita per dicka dhe ndeza vetem 1, 1 pakete. Dua te them qe gjithcka eshte ne trurin tend, nqs ti thua dhe e mendon qe do e lesh do e lesh se sben. Te keshilloj te lexosh librin "Sekreti" te Rhonda Byrne dhe mund te te ndihmoje vertete me ato cka deshiron. Mund ta gjesh dhe ne youtube te dubluar apo titruar ne shqip.
avatar
Juljan Kasapi

Me ndryshuan gjera qe nuk i zgjodha une !

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi Transcedental

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi