Thirrja juaj pėr zgjim!

Shko poshtė

Thirrja juaj pėr zgjim!

Mesazh  gjilanasi prej 30.04.14 0:51Si qenie njerėzore, ne tė gjithė ndajmė disa dėshira dhe nevoja bazė: ne kemi nevojė pėr ushqim, ujė, strehim, siguri, dashuri, respekt dhe vetė- vlerėsim. Ne tė gjithė ndajmė njė tendencė pėr tė ndėrtuar, njė dėshirė pėr t’u larguar nga dhimbja dhe pėr tė shkuar nė drejtim tė kėnaqėsisė.

Kjo tendencė  ėshtė pjesė e kushtit njerėzor pėr tė mirėn tonė; ai na mban larg nga lėndimi dhe nė pėrgjithėsi  na ndihmon tė bėjmė zgjedhje tė mira. Shumica  e njerėzve vendosim tė ndjekin njė karrierė qė kėnaq kėto dėshira dhe nevoja bazike njerėzore; dhe kurrė nuk mendojnė me tė vėrtetė pėrtej tyre dhe asaj ēfarė jeta e tyre do tė jetė.

Ju duhet tė kuptoni se ajo ēfarė Krijuesi dėshiron pėr jetėn tuaj dhe ajo qė ju dėshironi janė njė dhe e njėjta gjė. Ky kuptim do tė vijė sapo ju tė zbuloni qė Krijuesi dėshiron qė ju tė jetoni jetėn tuaj.

Kėshtu ju do tė kuptoni shpresat tuaja tė brendshme, ėndrrat dhe dėshirat mė tė thella. Kėshtu qė ndjekja e qėllimit tė Krijuesit pėr jetėn tuaj ėshtė , nė fakt gjithashtu ndjekja e qėllimit tuaja personal. Ju duhet tė shikoni brenda jush pėr tė zbuluar synimin tuaj; dhe sapo tė zbuloni ēfarė ai ėshtė, atėherė bėhet e mundur qė t’ja dedikoni veten pėrmbushjes sė kėtij qėllimi.

Mesazhi ėshtė: Ėshtė koha qė tė zgjoheni! Ėshtė koha tė filloni tė mendoni pėr jetėn nė njė mėnyrė ndryshe. Ėshtė koha tė pėrmbushni ėndrrat tuaja-ēfarėdo qofshin ato. Kjo ėshtė arsyeja pse jeni kėtu nė planet ,pikėrisht tani. Duke gjetur dhe pėrmbushur qėllimin tuaj unik nė jetė ju do ta jetoni jetėn plotėsisht.

Filloni ta shihni veten si njė person i veēantė, me njė qėllim vėrtetė unik nė jetė - sepse kjo ėshtė e vėrteta!
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi