Metafizika dhe shpirtėrorja

Shko poshtė

Metafizika dhe shpirtėrorja

Mesazh  Zattoo prej 26.04.14 23:22Metafizika, si lėmi elite, gjithashtu ėshtė e errėt; por pėrplotė me pasuri shpirtėrore. Atė e zdrit vetėm drita tė cilėn ne e fusim. Kėtu natyra e fsheh thelbin e vet tė fshehtė dhe na parashtron me qindra pyetje tė ndėrlikuara.
Kėtu filozofija e zbulon ngapak edhe atė “kėngėn me tė lartėsuar” e cila iu ėshtė kėnduar Pitagorės, sepse pėrmes metafizikės natyra merr kuptimin e vet dhe bėhet e vetėdijshme, dhe fillon t’i kritikojė synimet e veta. Kėtu mund tė mendojmė pėr pyetjet mbi materien dhe jetėn, mbi trurin dhe mendjen, mbi materializmin dhe spiritualizmin, mbi mekanizmin dhe vitalizmin, mbi determinizmin dhe lirinė.

Will Durant: The Mansions of Philosophy


I vetmi realitet tė cilin mund ta vėshtojmė drejtėpėrsėdrejti dhe nė tėrėsi, ėshtė vetė brendia jonė. Atė qė e njohim mirė, qesharake ėshtė ta pėrkufizojmė me “materie” tė cilėn e njohim vetėm si ide nė mendimet tona dhe vetėm pėrmes ndėrmjetėsimit tė pasakt tė shqisave tona tė papėrkryera.
Sikur tė kishim mundur materien ta njohim pėrbrenda si edhe nga jasht, ndoshta, ashtu siē mund ta njohim veten tonė, ne nė zemrėn e metries do ta kishim gjetur vullnetin vendimtar, shumė mė tė ngjajshėm me forcėn e inteligjencės sė mendjes tonė, sesa me mekanizmin e jashtėm robrues tė trupit tonė.

Artur Shopenhauer
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi