VOKALE

Shko poshtė

VOKALE

Mesazh  Neo prej 26.04.14 0:42

Rusalka - kompozuar nga Antonķn Dvořįk

Nė mitologjine sllave, Rusalka ėshtė njė fantazėm femėr, nimfė uji, sukubus, apo sirenė demoniake qė banonte nė njė lumė tė lundrueshėm.
Sipas traditave Rusalka ishte peshk-femrer,  jetonte nė pjesėn e poshtme tė lumenjve. Nė mes tė natės, dilte jashtė ujit dhe hidhte valle nė livadhe. Nėse shihte burra tė bukur,  i magjepste me kėngė dhe valle. Pastaj burrat e hipnotizuar shkonin drejt lumit ku gjenin vdekjen e tyre.
Verzioni i kenduar nga  Leontyne Price
Verzioni origjinal kenduar nga  Lucia Popp (verzioni im i preferuar)
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi