Perfytyrimi i se Keqes sipas popujve dhe besimeve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Perfytyrimi i se Keqes sipas popujve dhe besimeve

Mesazh  Luli prej 16.04.14 1:00



E keqja ka nje perfytyrim te ndryshem dhe te ngjashem njekohesisht midis mitologjise se popujve dhe besimeve te ndryshme fetare.

Ne mitologjine antike Greke dhe Romake

Greket e lashte lidhnin gjithcka me perendite dhe me krijesat e mbinatyrshme. Perendite nuk mund te konsideroheshin positive ose negative. Veprat e tyre varionin ne kete aspekt. Vete Zeusi, ati i perendive, kishte kryer nje numer te madh veprash te shemtuara.

Megjithate ekzistojne shume krijesa te liga te mbinatyrshme ne mitologjine greke.

Mund te permendim:
1. Meduzen – Shtriga e vetme e vdekshme. Nje perendi i zemeruar e shnderroi ate ne nje gjarper, ne nje perbindesh aq te shemtuar sa kushdo qe e shikonte kthehej ne gur.
2. Steno – Motra e Meduzes. Thuhej qe kishte nje bukuri trullosese me perjashtim te faktit qe kishte gjarperinj ne vend te flokeve.
3. Argus – Nje perbindesh me 100 sy i cili mbronte thesaret e Heres.
4. Serberus – Nje qen me 3 koke i cili sherbente si roje per Hadin, perendine e nentokes.
5. Cikllopi – Gjigand me 1 sy, bir i Poseidonit.
6. Hidra – Gjarper me 9 koke. Gjaku i saj kishte veti toksike.
7. Minotauri – Krijese gjysem de mi cili qendronte ne Minos.
8. Shila – Perbindesh 6 kreresh, mbronte nje shpelle ne det.
9. Sirenat – Femra gjysem peshk, joshnin me kengen e tyre te jashtezakonshme lundertaret deri sa i conin ne vdekje duke i perplasur me shkembinjte.
10. Ekidna – Grua gjysem njeri gjysem gjarper. Nena e pothuaj gjithe perbindeshave ne mitologjine greke.

Gjithe keto krijesa te japin ide mbi menyren se si e shihnin greket te ligen. Prania e figures se gjarperit eshte mbizoteruese. Paraqitja me shume krere gjithashtu linte nje imazh negativ tek ta. Nuk eshte e vertete se greket shihnin te shemtuaren si te ligen. Krijesat negative si Meduza, Steno dhe Sirenat kishin nje bukuri ekstreme. Pa kjo verteton qe ne fakt greket nuk shihnin te shemtuaren si te keqe, por ekstremin.
Nga ana tjeter Romaket kur pushtuan territoret Greke e huazuan totalisht mitologjine e ketyre te fundit. Perpunimi i mitologjise qendronte vetem ne ndryshimin e emrave te figurave.

Ne mitologjine Rumune

Mitologjia Rumune eshte mese e ndikuar nga mitologjia Greke dhe sidomos ajo Romake. Pas nenshtrimit tek Perandoria Romake populli rumun pesoi nje transformim themelor ne cdo aspekt, duke filluar nga gjuha e duke perfunduar tek zakonet dhe mitologjia.

Figura me e njohur e te liges ne Rumani eshte Vampiri. Jane krijesa pa shpirt, te cilat ushqehen me gjak njeriu. Shpesh i referohen si „te vdekurit e gjalle“. Nga pamja fizike jane imagjinuar si njerez, por me dhembe te mprehte e te gjate, me lekure me ngjyre shume te zbardhur dhe me floke te zi. Jane te pavdekshem, me perjashtim te pranise se rrezeve te diellit, te cilat e kthejne ne hi.

Per kete arsye ata flejne gjate dites ne arkivolet e tyre dhe zgjoen naten qe te gjuajne per viktima. Kafshimi i tyre ka aftesine te ktheje viktimen ne vampir. Terminologjia e fjales Vampir eshte ende mese e diskutueshme, madje nje teori perfshin gjuhen shqipe duke thene se fjala vampir rrjedh nga fjala ‚dhampir’ (dham-dhembe, pir-pires).

Figura me e njohur si vampir eshte Konti Drakula. Si person ai nuk eshte i trilluar. Vlad Drakula ka ekzistuar vertet, ne vitet 1400 ka sunduar rajonin e Uallakise si princ. Ishte nje tiran, krimet e te cilit varionin ne tortura nga me mizoret. Dukej se ai e shijonte kete. Mbase kjo ka qene arsyeja per perfytyrimin e tij si vampir.

E keqja sipas Krishterimit dhe Islamit

Krishterimi dhe Islami kane figure te perbashket mbi te keqen. Ky do te ishte Djalli. Perfytyrimi i djallit eshte i ndryshem, megjithate disa tipare jane te pergjithshme. Djalli eshte nje krijese me pamje te erret, me krahe te medhenj te zinj e me lekure te kuqe. Ndonjehere perfytyrohet me brire te zinj dhe me fytyre demi. Ndryshimi ne konceptin e djallin ne islam dhe krishterim qendron ne faktin se djalli trajtohet ne Bibel si nje kundershtar me forca pothuaj se te parabarta me Zotin, kurse ne islam si nje i nenshtruar i zotit.

Kurani shpjegon se kur Pėrendia krijoi njeriun e pare, Adamin, ai urdheroi gjithe engjejt perreth te peruleshin para tij. Te gjithe u binden, me perjashtim te Shejtanit (Djalli ne gjuhen e Kuranit) i cili mendonte se Adami ishte krijese inferiore perballe vetes se tij. Kjo sepse Shejtani ishte krijuar nga zjarri kurse Adami nga balta dhe sipas Shejtanit zjarri ishte me i cmuar se balta. Pėrendia i zemeruar e debon Shejtanit nga Parajsa dhe e dergon ne Ferr, nje vend i flakte i cili u krijua nga Pėrendia per njerezit e lig. Shejtani ishte denuar te qendronte perjetesisht ne ferr e te ndeshkonte te keqijte pasi Pėrendia e kishte detyruar.

Nga ana tjeter ne krishterim Djalli, ose sic i referohen vendet e krishtera, Satani ishte nje kundershtar i zotit, por ky i fundit dhe e mira fitonin cdo beteje. Satani u shfaq para gruas se pare, Eves ne formen e nje gjarpri, i cili e shtyu te hante te vetmin frut te ndaluar, mollen. Ngrenia e molles solli djallezine tek njerezit dhe ata u kthyen ne te vdekshem.

Si perfundim, perfytyrimi ne besime dhe kultura te ndryshme eshte i ndryshem po aq sa dhe i ngjashem. Historia ka mundesuar ndikimin e kulturave ne kultura te tjera pas pushtimeve dhe lufterave te shumta. Kjo ka sjelle ndryshimin dhe nderthurjen e perceptimit te kultures, historise dhe mitologjise duke perfshire keshtu imagjinaten per te ligen.

Kris Hasa
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

928


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perfytyrimi i se Keqes sipas popujve dhe besimeve

Mesazh  DaniEL prej 16.04.14 1:45

E Keqja ose Djalli ose Satani sipas besimit protestan ose ungjillor te krishtere

A. Emrat dhe titujt pėrshkrues tė Satanit.

1. Satani. Ky emėr do tė thotė kundėrshtar, urryes dhe akuzues. “Por Satanai u ngrit kundėr Izraelit dhe e nxiti Davidin tė bėnte regjistrimin e popullit tė Izraelit” (1 Kronikave 21:1).

2. Djalli. Ky emėr do tė thotė shpifės, fajėsues, mashtrues. “Ai e kapi dragoin, gjarpėrin e lashtė, qė ėshtė djalli dhe Satani, dhe e lidhi pėr njė mijė vjet” (Zbulesa 20:2).

3. Beelzebubi. Ky ėshtė princi i demonėve. Nė fillim kishte kuptimin Zot i Mizave; hebrenjtė e ndryshuan mė vonė nė Zot i njė grumbulli plehu. “Kurse skribėt, qė kishin zbritur nga Jeruzalemi, thoshnin: ‘Ai e ka Beelzebubin dhe i dėbon demonėt me princin e demonėve’” (Marku 3:22).

4. Beliali. Emri ka kuptimin “s’ka vlerė pėr asgjė”. “Dhe ē’harmoni ka Krishti me Belialin?” (2 Korintasve 6:15)

5. I Paudhi. Ai ėshtė i paudhi qė nuk ka fare ndrojtje ndaj Krishtit. “Etėr, ju kam shkruar sepse e keni njohur atė qė ėshtė nga fillimi. Tė rinj, ju kam shkruar sepse jeni tė fortė dhe fjala e Perėndisė qėndron nė ju dhe sepse e mundėt tė ligun” (1 Gjoni 2:14). Shihni edhe 1 Gjoni 2:13 dhe Mateu 6:13.

6. Princi i kėsaj bote. Politika, biznesi dhe shoqėria e kėsaj bote janė nėn zotėrimin e tij. Zoti Jezus nuk e mohoi kėtė kur u tundua nga Djalli nė shkretėtirė (Mateu 4; Luka 4). “Tani ėshtė gjykimi i kėsaj bote; tani do tė hidhet jashtė princi i kėsaj bote” (Gjoni 12:31). Shihni gjithashtu Gjoni 14:30 dhe 16:11.

7. Perėndia i kėtij shekulli (kėsaj epoke). “Dhe, nė qoftė se ungjilli ynė ėshtė ende i mbuluar me vel, ai ėshtė i mbuluar pėr ata qė humbin, tė cilėve perėndia i kėtij shekulli ua verboi mendjet atyre qė nuk besojnė, qė drita e ungjillit tė lavdisė sė Krishtit, qė ėshtė shėmbėllimi i Perėndisė, tė mos ndriēojė tek ata” (2 Korintasve 4:4).

8. Princi i pushtetit tė erės. “Ai ju dha jetė edhe juve, qė ishit tė vdekur nė faje dhe nė mėkate, nė tė cilat keni ecur dikur, sipas ecjes sė kėsaj bote, sipas prijėsit tė pushtetit tė erės, sipas frymės qė vepron tani nė bijtė e mosbindjes” (Efesianėve 2:1-2).

9. Gjarpėri i lashtė. “Kėshtu dragoi i madh, gjarpėri i lashtė, qė ėshtė quajtur djall, edhe Satan, qė mashtron gjithė dheun, u hodh mbi tokė; me tė u hodhėn edhe engjėjt e tij” (Zbulesa 12:9). Shihni gjithashtu Zbulesa 12:3 dhe 20:2.

10. Dragoi. “Ai e kapi dragoin, gjarpėrin e lashtė, qė ėshtė djalli dhe Satani, dhe e lidhi pėr njė mijė vjet” (Zbulesa 20:2).

11. I ligu. “Ne dimė se kushdo qė ka lindur nga Perėndia nuk mėkaton; ai qė ka lindur nga Perėndia e ruan veten e tij, dhe i ligu nuk e prek atė” (1 Gjoni 5:18).

12. Engjėll i dritės. “Dhe nuk ėshtė pėr t’u ēuditur, sepse Satanai vet shndėrrohet nė engjėll drite” (2 Korintasve 11:14).

13. Ati i gėnjeshtrave. “Ju jeni nga djalli, qė ėshtė ati juaj, dhe doni tė bėni dėshirat e atit tuaj; ai ishte vrasės qė nga fillimi dhe nuk qėndroi nė tė vėrtetėn, sepse nė tė nuk ka tė vėrtetė. Kur thotė tė rrema, flet nga vetvetja, sepse ėshtė gėnjeshtar dhe ati i rrenės” (Gjoni 8:44).

14. Vrasės. “Ai ishte vrasės qė nga fillimi dhe nuk qėndroi nė tė vėrtetėn” (Gjoni 8:44b). Shihni edhe 1 Gjoni 3:12-15.

15. Luani vrumbullues. “Jini tė pėrmbajtur, rrini zgjuar; sepse kundėrshtari juaj, djalli, sillet rreth e qark si njė luan vrumbullues, duke kėrkuar cilin mund tė pėrpijė” (1 Pjetri 5:8).

16. Sunduesi i errėsirės. “Sepse beteja jonė nuk ėshtė kundėr gjakut dhe mishit, por kundėr principatave, kundėr pushteteve, kundėr sunduesve tė botės sė errėsirės tė kėsaj epoke, kundėr frymėrave tė mbrapshta nė vendet qiellore” (Efesianėve 6:12).

B. Personaliteti i Satanit.

Nė pėrgjithesi mohohet qė Satani ėshtė person. Tė mohosh njė gjė tė tillė, ėshtė sikur tė mohosh Fjalėn e Perėndisė. Shkrimet mėsojnė se ai ėshtė njė person po aq sa Zoti Jezus Krisht.

C. Origjina e tij.

Satani ishte njė qenie e krijuar (Ezekieli 28:15). Pozita e tij ishte mė e madhja nė gjithė ushtrinė engjėllore: “Ti ishe njė kerubin i vajosur, njė mbrojtės. Unė tė kisha vėnė nė malin e shenjtė tė Perėndisė dhe ti ecje nė mes gurėsh zjarri” (Ezekieli 28:14). Ai ishte njė nga kerubinėt qė mbikėqyrte pajtuesin e tempullit nė qiell.

Emri i tij, Lucifer, do tė thotė “Bir i Mėngjesit”. Ai u krijua nė bukuri tė pėrsosur (Ezekieli 28:12, 17). Disa besojnė qė ai ishte drejtuesi i korit tė qiellit, pėrderisa ai u krijua me dajret dhe flautet (Ezekieli 28:13). Disa mund tė pyesin: “A nuk flet kapitulli i njėzet e tetė i Ezekielit pėr mbretin e Tiros?” Nė fillim, po, por mė vonė shkrimtari, i frymėzuar, e tejkalon mbretin e Tiros dhe flet pėr njė person, tė cilin askush tjetėr nuk mund ta pėrmbushte. “Ishe nė Eden, nė kopshtin e Perėndisė; ishte mbuluar me lloj lloj gurėsh tė ēmuar: rubina, topaze, diamante, krizolit oniks, diaspre, safire, karbonke, smeralde dhe ar; punimi i dajreve tė tua dhe i flauteve tė tua u pėrgatit pėr ty ditėn qė ti u krijove” (Ezekieli 28:13). Kush mund tė ishte ky, veē Satanit? Ai ishte i pėrsosur nė rrugėt e tij (Ezekieli 28:15) derisa ra nė mėkat.

D. Karriera e Satanit.

Cili ishte mėkati qė shkaktoi qenien e Satanit? Ē’ishte ajo qė e ndryshoi Luciferin nė Djall? Krenaria ishte mėkati fillestar i gjithėsisė. “Do tė ngjitem mbi pjesėt mė tė larta tė reve, do tė jem i ngjashėm me Shumė tė Lartin” (Isaia 14:14). Mėkati i krenarisė u shkaktua nga zgjedhja e vullnetit tė tij mbi vullnetin e Perėndisė. “Unė do tė” u bė mėkati fillestar i gjithėsisė.

Ai u shfaq nė kopshtin e Edenit dhe e zhyti racėn njerėzore nė mėkat dhe vdekje. Ai erdhi tek Jobi dhe solli mjerim nė jetėn e tij. Ai tundoi Davidin qė tė numėronte popullin. Ai tundoi Krishtin (Mateu 4) dhe Pjetrin (Luka 22:32). Ai e pengoi Palin nė punėn e tij tė madhe (1 Thesalonikasve 2:18). Ai e rrėmben Fjalėn nga zemrat e njerėzve (Marku 4:15).

E. Vendndodhja e tij.

Ai ka mundėsi hyrjeje para fronit tė Perėndisė, sepse ai e akuzon Jobin dhe ėshtė ai qė i padit vėllezėrit ēdo ditė. “U hodh poshtė paditėsi i vėllezėrve tanė, ai qė i padiste pėrpara Perėndisė tonė ditė e natė” (Zbulesa 12:10c). Ėshtė gabim tė mendosh pėr Djallin sikur jeton nė njė pallat nė ferr, sepse vendndodhja e tij ėshtė nėpėr qiej.

F. Karakteri i Satanit.

1. Ka dinjitet tė madh. Titujt e tij e tregojnė kėtė gjė. “Tani ėshtė gjykimi i kėsaj bote; tani do tė hidhet jashtė princi i kėsaj bote” (Gjoni 12:31). Shihni gjithashtu Juda 8-9 dhe 2 Korintasve 4:4.

2. Ka fuqi tė madhe. Perėndia (Jezusi) e dėrgoi Palin tek johebrenjtė “qė t’u ēelėsh sytė atyre dhe t’i kthesh nga errėsira nė dritė dhe nga pushteti i Satanit te Perėndia, qė tė marrin me anė tė besimit nė mua faljen e mėkateve dhe njė trashėgim midis tė shenjtėruarve” (Veprat 26:18). Shihni edhe Jobi 1:10-12; Luka 11:14, 18 dhe Efesianėve 6:11-12. E gjithė bota pa Krishtin ėshtė nėn sundimin e tij.

3. Ka mashtrim dhe dinakėri tė madhe. “Dhe nuk ėshtė pėr t’u ēuditur, sepse Satanai vet shndėrrohet nė engjėll drite” (2 Korintasve 11:14). Shihni pėr kėtė edhe Mateu 24:24 dhe 2 Korintasve 2:11.

4. Ka keqdashje tė madhe. “Kush kryen mėkat ėshtė nga djalli, sepse djalli mėkaton nga fillimi; prandaj ėshtė shfaqur Biri i Perėndisė: pėr tė shkatėrruar veprat e djallit” (1 Gjoni 3:8). Shihni gjithashtu 2 Korintasve 4:4.

5. Ka frikė tė madhe. “Nėnshtrojuni, pra, Perėndisė, kundėrshtoni djallin dhe ai do tė largohet nga ju “ (Jakobi 4:7).

G. Puna e tij.

1. Satani ėshtė krijuesi i mėkatit dhe i tundon njerėzit pėr tė mėkatuar. “Atėherė Fryma e ēoi Jezusin nė shkretėtirė, qė djalli ta tundonte” (Mateu 4:1).

2. Ai sjell ligėsi dhe ka fuqi vdekjeje. “Sepse, duke qenė se bijtė kanė marrė pjesė prej mishi dhe gjaku, po ashtu edhe ai u bė pjestar nė po ato gjėra, qė tė shkatėrronte, me anė tė vdekjes, atė qė ka pushtetin e vdekjes, domethėnė djallin” (Hebrenjve 2:14). Shihni gjithashtu Luka 13:16 dhe Veprat 10:38.

3. Ai ngre kurthe pėr njerėzit. “me shpresė se Perėndia ua jep atyre tė pendohen, qė arrijnė tė njohin tė vėrtetėn, … duke shpėtuar nga laku i djallit, qė i ka zėnė robėr tė vullnetit tė tij” (2 Timoteu 2:26).

4. Satani e rrėmben Fjalėn nga zemrat. “Kur dikush dėgjon fjalėn e mbretėrisė dhe nuk e kupton, vjen i ligu dhe i merr atė qė ishte mbjellė nė zemrėn e tij. Ky ėshtė ai njeri qė ka marrė fara pėrgjatė rrugės” (Mateu 13:19).

5. Ai vė qėllime tė kėqija nė zemėr. “Mos i jepni vend djallit” (Efesianėve 4:27).

6. Ai verbon mendje. “Perėndia i kėtij shekulli ua verboi mendjet atyre qė nuk besojnė, qė drita e ungjillit tė lavdisė sė Krishtit, qė ėshtė shėmbėllimi i Perėndisė, tė mos ndriēojė tek ata” (2 Korintasve 4:4).

7. Satani i shqetėson njerėzit. “Dhe, qė tė mos mė rritet mendja pėr shkak tė jashtėzakonshmėrisė sė zbulesave, m’u dha njė gjėmb nė mish, njė engjėll i Satanit, pėr tė mė rėnė me grushta, qė tė mos mbahem me tė madh” (2 Korintasve 12:7).

8. Ai i akuzon njerėzit pėrpara Perėndisė. “U hodh poshtė paditėsi i vėllezėrve tanė, ai qė i padiste pėrpara Perėndisė tonė ditė e natė” (Zbulesa 12:10).

9. Satani hyn nė njerėz. “Dhe, kur mbaroi darka, mbasi djalli i kishte shtėnė nė zemėr Judė Iskariotit, birit tė Simonit, ta tradhtonte” (Gjoni 13:2).

10. Ai mbjell egjėr mes njerėzve tė Perėndisė. “Ara ėshtė bota, fara e mirė janė bijtė e mbretėrisė dhe egjra janė bijtė e tė ligut dhe armiku qė e ka mbjellė ėshtė djalli, ndėrsa korrja ėshtė fundi i botės dhe korrėsit janė engjėjt” (Mateu 13:38-39).

11. Ai u jep fuqi tė paudhėve. “Por atij qė ju do t’i falni diēka, e fal edhe unė, sepse edhe unė, nėse kam falur gjė, kujtdo qė t’ia kem falur, e bėra pėr ju pėrpara Krishtit, qė tė mos na mposhtė Satanai, sepse ne i dimė qėllimet e tij” (2 Korintasve 2:10-11).

12. Satani i kundėrshton shėrbėtorėt e Perėndisė. “Pastaj mė bėri tė shoh kryepriftin Jozue, qė qėndronte drejt pėrpara engjėllit tė Zotit, dhe Satanai qė rrinte nė tė djathtėn e tij pėr ta akuzuar” (Zakaria 3:1). Shihni gjithashtu Danieli 10:13.

13. Ai i pengon shėrbėtorėt e Perėndisė. “Prandaj deshėm, tė paktėn unė Pali, tė vijmė te ju jo njė, por dy herė, por Satani na pengoi” (1 Thesalonikasve 2:18).

14. Satani i shoshit (sit) shėrbėtorėt e Perėndisė. “Edhe Zoti tha: ‘Simon, Simon, ja, Satani ka kėrkuar t’ju shoshė ashtu siē shoshet gruri’” (Luka 22:31).

15. Ai e mban botėn. “Ne dimė se jemi nga Perėndia dhe se gjithė bota dergjet nė ligėsi” (1 Gjoni 5:19).

H. Kufizimi i Satanit.

1. Ai nuk ėshtė kudo i pranishėm. Satani ėshtė njė qenie e krijuar dhe si i tillė nuk mund tė jetė nė dy vende nė tė njėjtėn kohė. Ai nuk ėshtė gjithkund, ndėrsa ndjekėsit e tij (demonėt) po. Ai mund tė lėvizė shumė shpejt nė ndihmė tė agjentėve tė tij (Luka 10:18).

2. Satani nuk ėshtė i gjithėdijshėm. Ai ėshtė i zgjuar, madje tepėr i zgjuar pėr ne, por nuk ėshtė i gjithėdijshėm. Djalli do tė dinte mė pak, nėse ne do t’i tregonim mė pak. Spiritizmi nuk ėshtė krejt mashtrim. Ėshtė demonizėm i kontrolluar nga Djalli. Askush nuk mund tė komunikojė me tė vdekurit, por Djalli dhe engjėjt e tij dinė pėr tė vdekurit dhe e pėrcjellin kėtė njohuri tek veglat e tyre.

3. Ai nuk ėshtė i plotfuqishėm. Ai nuk zotėron gjithė fuqinė, megjithėse ka mė shumė fuqi sesa ne. Satani i ėshtė nėnshtruar Fjalės sė Perėndisė. Njė shembull i mirė pėr kėtė gjendet tek Jobi 1 dhe 2.

I. Qėndrimi ynė ndaj Satanit.

1. Tė drejtat shpenguese duhet tė shpallen nga besimtari. “Dhe ata e fituan atė me anė tė gjakut tė Qengjit, dhe me anė tė fjalės sė dėshmisė sė tyre; dhe nuk e deshėn jetėn e tyre deri nė vdekje” (Zbulesa 12:11). Shihni gjithashtu Efesianėve 6:16; Hebrenjve 2:14; Kolosianėve 2:15 dhe 1 Gjoni 3:8.

2. Besimtari duhet tė pajiset plotėsisht. “Pėr ēfarė mbetet, vėllezėrit e mi, forcohuni nė Zotin dhe nė forcėn e fuqisė sė tij. Vishni gjithė armatimin e Perėndisė qė tė mund tė qėndroni kundėr kurtheve tė djallit” (Efesianėve 6:10-11). Shihni edhe Efesianėve 6:12-18.

3. Duhet mbajtur vetėkontroll i rreptė. “Mos i jepni vend djallit” (Efesianėve 4:27).

4. Vigjilenca duhet ushtruar nga besimtari. “Jini tė pėrmbajtur, rrini zgjuar; sepse kundėrshtari juaj, djalli, sillet rreth e qark si njė luan vrumbullues, duke kėrkuar cilin mund tė pėrpijė” (1 Pjetri 5:8). Shihni edhe 2 Korintasve 2:11.

5. Besimtari duhet tė jetė i qėndrueshėm. “Nėnshtrojuni, pra, Perėndisė, kundėrshtoni djallin dhe ai do tė largohet nga ju” (Jakobi 4:7). Shihni pėr kėtė edhe 1 Gjoni 2:14.
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

79


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi