Qytetet ne Bullgari kane lindur para 7000 vjetesh

Shko poshtė

Qytetet ne Bullgari kane lindur para 7000 vjetesh

Mesazh  Estilen prej 06.06.11 12:00





Arkeologėt bullgarė mendojnė se kanė zbuluar qytetet mė tė vjetra nė Evropė. Rrjeti i "proto-qytetit " ėshtė e vendosur nė Pazardzhic nė qendėr tė vendit.

Nė vitin 2008 grupi i arkeologeve i drejtuar nga Yasen Boyadzhiev zbuloi njė gropė tė madhe varrimi, i cila ishte e njohur me emrin e zonės, Yunatsite (Heroes). Gėrmimet u zgjeruar dhe tani, kerkuesit njoftuan se kanė gjetur njė hapsire banimi shumė tė madhe mbi 10 hektarė, qė datojnė qė nga 4700-4600 para Krishtit

Vendi duket si njė qender e vėrtetė urbane, tha Yasen Boyadzhiev, me mure tė fortifikuara - njė mur eshte pesė metra i gjerė dhe tė paktėn po aq i lartė, njekohesisht ka pasur njė kanal te gjere dhe njė tjetėr mur mbrojtės, paralelisht me te parin.

Kėshtjella eshtė rrethuar ne pjesėn e sipėrme me disa ndėrtesa tė grupuara sė bashku, jo vetėm si strehim, por edhe pėr aktivitete artizanale. Objektet e gjetura tregojne me se miri metodat e zhvilluara tė prodhimit.

Komplekset e kėsaj madhėsie nė pėrgjithėsi shkojnė prapa nė kohė shumė mė prapa se antikiteti klasik. "Konkluzioni ynė ėshtė se planifikimi urban, i ngjashme me atė tė Evropės mesjetare, eshte praktikuar tashmė disa mijėvjeēarė para," tha Yasen Boyadzhiev.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi