Strukturat bregore misterioze - Mima Mounds

Shko poshtė

Strukturat bregore misterioze - Mima Mounds

Mesazh  Estilen prej 16.05.11 17:32


Dhe pastaj thuaj qe nuk ekziston nje mister, nje enigmė,ne keto pamje qe gjenden nė tė gjithė botėn dhe qe quhen Mima Mounds:ose bregoret e botes.

[/b][/color][/font]


(Fotot nga Chris Joseph Taylor , Arthur M. Ritchie )

Ēfarė ėshtė fshihet pas ketyre pamjeve 'whatevertheyares' mbasi ata nuk janė te vogla si njė rend proteinash, nuk janė aq subatomike si grimca te pakapshme Perėndie...?

Gjenden nė vende tė tilla ekzotike si Kenia, Meksika, Kanada, Australi, Kinė dhe nė vende tė ngjashme ne rrugėt  e rrahura ne Kaliforni, Arkansas, Texas, Luiziana, dhe veēanėrisht ne shtetin Washington..


(Imazhe  te strukturave bregore Mima Mounds
)

Gjėja e parė qė ėshtė e ēuditshme nė Mima Mounds ėshtė ngjashmėria, pavarėsisht nga vendndodhja. Me pak ndryshime, mounds nė Kenia janė si mounds nė Meksikė tė cilat janė si mounds nė Kanada tė cilat janė si ...kudo ne bote.

Tė gjitha mounds janė grumbuj toke nga tre deri nė gjashtė kėmbė te gjatė, shpesh tė pėrcaktuara  nė mėnyrė tė barabartė midis rreshtave . Jo fare gjeometrike, por pothuajse.

Ēfarė ėshtė  shqetėsuese,ėshtė se gjeologe, antropologė, profesorė, dhe mjekė te tė gjitha llojeve - plus disa me qėllim tė mirė tė vetė-emėruar "ekspertė", - nuk mund tė kuptojne se ēfarė janė, nga  ata erdhėn, apo kush i shkaktoi ato.(pamje ajrore tė Mima mounds  )

Jo veper e njeriut,por vėshtirė te kuptosh pse natyra i bėri ato dhe ndoshta, jo nė mynyre te ndėrgjegjeshėm...?

Njė nga teoritė kryesore ėshtė se ata janė tė bėra nga njeriu, ndoshta nga njerėz vendas. Duket e arsyeshme, jo? Tregime te ndryshme thone se kane qene vende per endje, ose grumbulli ka qene grumbull gurėsh ,ku njerzia grumbullohej njė minutė,per ritualet e tyre jetesore.

Pėr njė gjė duhet te jemi te sigurte se n.q.s eshte veper e njeruit atehere eshte harxhuar njė sasi e madhe  pune, sidomos pėr njė kulturė qė mezi ishte e gjallė, dhe qe luftonte pėr buke tė gojė-.

Pastaj fakti se, pėr aq sa mund qe Mima Mounds mund tė pėrcaktohen,eshte vertretuar se keto grumbuj nuk kane asgjė nė brendesine e tyre. Ato nuk pėrmbajnė kokėrra, qeramika, gėrmadha, mumie, orendi, apo ndonjė gjė qė me tė vėrtetė flet pėr nje qytetėrim te mirefillte.

Dhe nėse ata janė tė bėra nga njeriu, si i bėri populli nė Kenia, Meksikė, Kanada, Australi, Kinė, California, Arkansas, Texas, Luiziana, dhe veēanėrisht shteti Washingtonit,si i kane koordinuar pėrpjekjet e tyre aq ngushtė sa pėr tė prodhuar Mima Mounds praktikisht identike? Kjo,.....ose ka ekzistuar nje fis i madh ne te gjithe boten,.....ose shumė fise tė vegjėl mund tė kene dėrguar sinjale tymi mijėra kilometra. Por kjo s'ka shumė tė ngjarė.Njė hartė e  strukturave bregore Mima nė SHBAGoogle Earth imazhet e Mounds Mima nė Kinė - mė shumė info

Tjetėr supozim listėn e shpjegimeve ėshtė qė nė nje njėfarė mėnyre Mima Mounds te janė krijuar ose nga era dhe shiu,ose nga ngritjet gjeologjike me disa  efekte te ēuditshėm prej dheu qė ka bėrė ato qė ato qe ne sot shohim.

Po  kjo tingėllon e arsyeshme, e drejtė? Nė fund tė fundit,a nuk janė tė gjitha llojet e gjėrave tė pazakonta natyrore :si- valėt  mashtrues te ujit, -tė kėnduarit e rėrės si ne disa plazhe,- shpėrthimet e liqeneve, -shirat me peshk dhe bretkosa - kėshtu qė pse nuk duhet tė besojme nenes natyrės ?Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi