Zbulohet nje qytet me i vjeter se Troja.

Shko poshtė

Zbulohet nje qytet me i vjeter se Troja.

Mesazh  Estilen prej 28.09.11 9:14Njė grup i studiuesve tė Universitetit Onsekiz (Dardanele), ka gjetur gjurmė tė njė qyteti te humbur, mė i vjetėr se Troja e famshme, nėn ujėrat e Dardaneleve.

Udhėhequr nga Profesor Rustem Aslan, grupi ka kryer hulumtime arkeologjike nė zonėn e  Erenkoyt, nė plazhin e Canakkales. Ekipi ka gjetur ene qeramike qė mundesoi te mendojne se jane afėr njė zgjidhjeje.

Studimi i qeramikave rezulton se i pėrkasin njė qyteti 7000 vjet mė parė. Me vazhdimin e kėrkimeve, mbetjet e objekteve janė identifikuar nėn ujėrat e ngushticės se Dardaneleve.

Qyteti i humbur shtrihet nė ngushticen e Detit Egje, nė anėn evropiane tė kesaj ngushtice,ku profesori thotė se qeramikat sugjerojnė njė datė rreth 5000 vjet p.e.s.

Qytetėrimet qė gjendeshin afėr Dardaneleve dhe Bosforit ishin varrosur mė pas nė ujėrat e detit.Gjurmėt tani janė zbuluar nėn ujė ne 90% te siperfaqes,me te cilat tregohet njė rritje nė nivelin e detit,i cili ka shkaktuar fundosjen e ketyre qyteterimeve.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi