Gurėt sferikė, misteri i sė kaluarės

Shko poshtė

Gurėt sferikė, misteri i sė kaluarės

Mesazh  Meridiani 0 (zero) prej 04.12.11 10:25Nė rivierėn Koekohe nė Zelandėn e Re, janė zbuluar disa gur tė ēuditshėm tepėr tė rrallė, qė kanė njė formė sferike.
Nė tė vėrtet, nėse do tė vendosnim pak fantazinė nė funksion, e tė ktheheshim pas nė kohė, nė tė shkuarėn e historisė, kėto gur sferik, do tė na kujtojnė se ata janė “fishekėt” e fundit qė kanė mbetur nga loja e Gjigandėve tė dikurshėm.

Disa nga kėta gur sferik janė tė shpėrndarė, ndėrsa pjesa mė e madhe e tyre gjenden tė bashkuar nė njė vend.
Arkeologėt dhe paleontologėt, besojnė se kėta gur janė krijuar nė thellėsinė e lashtėsisė sė hershme, pra rreth 56 milionė vjet mė parė, nga ndikimet dhe fenomeni klimaterik.

Arkeologėt dhe paleontologėt nuk janė nė gjendje tė pėrcaktojnė me saktėsi se ku janė krijuar kėta gur sferik, por ata besojnė se janė krijuar nga njė lloj balte, e cila nėn ndikimin e kushteve atmosferike, pra nga tkurrja dhe ngurrja e materialit kėto shkėmbinj tė marrin formėn sferike, formė qė ne i gjejmė dhe sot.

Madhėsia e tyre, forma kaq mbresėlėnėse, vendi ku ata ndodhen, janė disa nga dukurit qė i bėjnė kėta gur, kaq tė mrekullueshėm e tė mistershėm, pasi dimensionet e tyre arrijnė nė 1,5-2,2 metra dhe se disa nga kėta janė kaq perfekt nė formėn e tyre sferike.
avatar
Meridiani 0 (zero)

244


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi