Histori Misterioze

Shko poshtė

Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 02.03.11 21:07


Syte e MothmanitKa kohe qe eshte hedhur ne treg filmi Syte e Mothmanit,nje film qe flet per disa ngjarje te paspieguarar,ne Virxhinian Perendimore.Kater te rinj ndodhen ne nje vend te shkaterruar nga perdorimi i TNT,lende qe prodhohet ne nje fabrike aty afer.Le ta leme filmin per pak kohe dhe te merremi me disa mistere qe kane ndodhur me personazhet e realizimit te filmit.

 Si gjate  xhirimeve dhe pas prodhimit tė filmit '' Sytė e Mothmanit'', disa pjestare te ekipit u sėmurėn rende papritur. Drejtori Matthew J. Pellowski kishte njė pneumoni pėr 8 muaj duke u larguar nga postin i producentit.

Assistent camerani ,Man Justin Massler pėsoi njė traum tė rėndė mendore duke i shkaktuar njė crregullim te madhe me simptoma tė ngjashme me ato qe ndodhnin tek personazhet e filmit,si dhe demtime te kembeve.


Justin Massler

Anastasia Konstantinou, njė nga prodhueset e filmit pati nje takim shpirtėror nė dhomėn e saj te hotelit gjatė xhirimeve. Ajo kishte qėndruar nė Hotelin historik Lowe,cili ishtė i njohur per fantazmat.Ne dhomėn e saj qe ishte me pamje nga nje lagje e vjeter  gjatė njė nate ajo zgjohet nga njė zhurmė e ēuditshme dhe nė dhomė deklaron se ishin parė qindra drita me ngjyrė tė kuqe.


Anastasia Konstantinou

Gjatė Post Prodhimit, hard drivet e emėrtuar "Cornstalk mallkimi" u prishen disa herė duke shkaktuar vonesa pėr mė shumė se njė vit nė punėn per animacionin e filmit.Audiot dhe fotografit gjithashtu kishin humbur dy herė gjatė postin e prodhimit duke shkaktuar 6 muaj vonesa.

Shumė besojnė se ka njė mallkim lidhur me filmin Mothmanin,ku njerėzit e pėrfshirė me ndonjė, film, libėr, apo projekt qė pėrfshin mitin, vuajnė nga vdekjet e parakohshme.Vdekja e Mothmanit ėshtė njė legjendė popullore e bazuar nė internet.Deri mė tani qė nga viti prodhimit te filmit Nė Sytė e Mothman, tre nga te intervistuarit (Roy Cross, kapiteni Charles Stone dhe Merle Partridge) jane zhdukur.


Matthew Pellovski

Kurse Matthew Pellowski u pėrpoq pėr tė penguar  xhirimet e kėtij projekti.Justin Massler pati sjellje tė pazakonta  dhe pati probleme te renda me ligjin dhe te gjitha keto sjellje negative i atribuohen  pėrvojave te tij nė punėn nė filmin Sytė e Mothmanit.

Pėr vite drejtori (Matt Pellowski) kishte  ėndrruar pėr njė strukturė tė ēuditshme afėr njė lumi tė madh,por qe asnjehere  nuk e kuptuan. Gjatė vizitės sė tij tė parė nė Point Pleasant West Virginia, ai e kuptoi se objekti nė ėndrrėn e tij ishte bimėsia nė qarkun Mason, njė nga vendet e para ku Mothman kishte shkaterruar.

Eshtė zbuluar se ka njė mosmarveshje tė madhe midis njerėzve nga e gjithė bota qė deklarojne, se lumi Ohajo nuk kanė qenė asnjėherė atje.Ata ėndėrrojnė pėr tė zbuluar se pikerisht ai ėshtė lumi Ohio. Ka edhe njė perplasje te madhe midis legjendave miteve dhe gjėra tė ēuditshme qė kanė ndodhur lidhur me lumin Ohajo.

Disa njerėz qe u intervistuan  nuk pranonin tė thoshin para kamerave, se ata punonin nė fabrikėn e TNT, ku tė njėjtit njerėz qe ndėrtuan uzinėn e TNT Point Pleasant kane marre pjese nė ndėrtimin e objekteve tė zonės 51 nė Nevada.Misteret per ekipin e xhirimit te Syte e Mothmanit ende ngelen te pazgjidhura,te mjergullta dhe larg te vertetes.Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 02.03.11 21:51


Djaloshi pretendon se ishte nė parajsėNjė djalosh 4- vjeēar nga Nebraska nė SHBA i ka habitur tė gjithė, pasi ka deklaruar se ka takuar motrėn e tij nė parajsė. Colton Burpo ishte sėmurė rėndė nga apandeciti dhe po operohej. Pas operacionit ai u ka thėnė prindėrve se kishte takuar motrėn e tij, e cila nuk kishte ardhur kurrė nė jetė pėr shkak se e ėma kishte abortuar njė vit pėrpara se tė lindte Colton.

Pėr mė tepėr, prindėrit nuk kishin folur kurrė me djalin e tyre pėr kėtė ēėshtje. Burpo ishte nė sallė operacioni dhe mjekėt nė njė rast menduan se e humbėn atė. Ai thotė se nė atė momente kishte parė tė motrėn qė i kishte shprehur kėnaqėsinė qė po e takonte. “Jam e lumtur qė kam dikė nga familja kėtu lart,” i kishte thėnė ajo.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 03.03.11 13:22Shpella e Maltes dhe femijet e zhdukurHypogeumi i Sal Saflini

Historia thotė se para se britaniket te largoheshin nga Malta kane vulosur disa tunele,ku mund tė ecej nga njė skaj i Maltės ne skajin tjeter. Njė nga labirinthet,i zbuluar nga ekskavatorėt, ėshtė Hypogeumi i Sal Saflini apo Saflienti!.,

Nė ketė tunel labirinth ekskavatorėt zbuluan eshtrat e rreth 33.000 njerėzve nga njė kult pagan i lashtė neolitik,tė cilėt ishin vetsakrifikuar . National Geographic,ne gusht 1940 kete histori ja u mesonte fėmijėve tė shkollave tė ndryshme,per njererzit e zhdukur pa lėnė gjurmė nė Hypogeum.

Miss Lois Jessup,punonjese e ambasades angleze ishte e bindur per te drejtuar njė ekspedite pėr tė pare dhe shqyrtuar sheshin dhe "dhomat e varrimit" te labirinthit nė pjesen me tė ulėt nė ate te quajtur,sub nivelit tė katakombeve.Ne ekspediten e saj do shoqerohej edhe nga mesuesja Sensing me 30 nxenes.

Me gjithe inisiativen e marre,gjithe frike filloi te levize nėpėr tunel deri nė fund te njė shpelle shkėmbore,me njė humnerė tė thellė. Nė gjendje ''shoku'' duke ecur pėrgjatė njė tjetėr parvazi rreth 50 metra poshtė nė murin pėrballė humnerės.ata pane njė procesion te gjate humanoidesh me flokė tė bardhė qė mbulonin trupat e tyre.Zonja Sensing,Miss Lois Jessup dhe kolektivi i saj ngriten shuplakat ne drejtim te nje stuhie te fortė "ere",qe filloi tė hidhte nė ajer nėpėr shpellė,diēka te madhe te "rrėshqitshėme dhe te lagėsht" duke e zhvendosur,para se ato te linin nė terror dhomėn e ulėt te labirinthit.

Mė vonė kur Miss Lois Jessup u kthye,pa se 30 nxėnėsit e shkolles dhe mėsuesja e tyre ishte zhdukur nė tė njėjtin pasazh qė ajo kishte zbuluar, pra nje ndodhi fatale vetem per faj te saj,qe nuk mori nje drejtues te afte per te mos shkuar tek ajo shpelle misterioze.

Sipas disa raporteve te leshuara me kete rast thuhet se femijet e shkolles kishin kaluar neper ''dhomat e varrimit''te shpelles ku parvazi perballe humnerse,ku dhe qendronte nje litar i prere,nje prerje e ''paster'', u shemb mbi dhomėn e varrimit duke marre jeten e femijve.

Nėnat e pikėlluara te disa prej fėmijėve qė u zhduken ne ate tunel misterioz,betoheshin pas njė javė ose mė shumė,se pas zhdukjes,ato dėgjonin fėmijėt e tyre duke qarė dhe britmat e tyre "sikur vinin nga thellsesia e nėntokės".

Burime tė tjera pohojnė se ka ekzistuar dhe ekziston njė lidhje e nėndheshme misterioze ,mes Maltės dhe Italise, qe zgjatet qindra milje dhe kryqėzon katakombet deri nėn kodren e Vatikanit nė Romė. Kjo histori ben pjese ne legjendat urbane dhe vertetesia e saj ngelet per tu pare ne te ardhmen.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 03.03.11 17:44Qeveria Britanike pubikon 35 dekumente Sekrete per UFOQeveria britanike publikoi kete te enjte 35 dekumente e fotografi tė klasifikuara mė parė si dokumentimin sekrete te objekteve fluturuese tė paidentifikuara (UFO) nga ushtria e publiku qė datojnė qė nga 1950.

Fotokopjet e dekumenteve pėrmbajė rreth 8500 faqe tė cilat kryesisht mbulojnė periudhėn 1997-2005 dhe tė pėrfshijė fotografi, vizatime dhe pėrshkrimet e objekteve disk fluturues, si dhe letra tė Ministrisė sė Mbrojtjes dėrguar nga dėshmitarė okularė nė pėrgjigje tė denoncimeve te tyre.

Policė, njė ushtar, njė oficer i RAF(Aviacionit) dhe njerz nga publik jane denoncuesit per UFOt, duke dhene detaje per "objekte ne formė tė rrumbullakta" dhe objekteve ajrore qė i ngjajn njė "rrjete", njė "kandil deti" dhe njė "rreth argjendi fluturues tė madh."

Nė njė denoncim njė njeri thoshte se ai besonte se kishte qenė "rrėmbyer" nga qytetarėt e huaj nė tetor 1998, pasi duke parė njė objekt tė paidentifikuar qe rrinte pezull mbi shtėpinė e tij ne Londė,ku per rreth njė orė kohė ata kishin vepruar nė kėtė proces mbi rrembimin e tij.Ora ime -thoshte ai ishte nje ore perpara.

"Kjo ishte njė makinė tė madhe ne formė cigare puroje me gryka tė medha nė ēdo anė si krahė,"denonconte ai ne M.Mbrojtjes.

"Ajo kishte dy drita shumė tė ndritshme nė pjesėn e pėrparme dhe njė dritė tė bardhė tė rrumbullakta nga pas ... Siē mund ta imagjinoni, unė u ndjeva mjaft i tronditur."

MMbrojtjes shkruan pėr njeriun qe informoi se ai se objekt ishte ndoshta njė airship, duke shtuar se ora qe i ishte para ndoshta ishte rezultat ii nje gabimi.

Njė tjetėr fotografi tė lėshuar nga Arkivat Kombėtare tregon se si nje avion RAF u rrezuan ne njė mėngjes nė vitin 1967,dhe pasi banorėt e Anglisė jugore u zgjuan pėr tė gjetur,pane gjashtė UFOs te vogla te vendosura nė njė linjė tė pėrsosur nga Ishulli i Sheppey nė Kanalin e Bristol.

Njė njėsi kundrajrore vuri ne dispozicion predha shpėrthyese ndaj njė UFOje, njė tjetėr u dėrguan nė fshatin juglindor Aldermaston dhe dy njėsi tė ushtrisė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes tė zbulimit ishin tė mobilizuar pėr atė qė ishte konsideruar si njė e vėrtetė "pushtim tė huaj."

Mė pas u zbulua se studentėt e inxhinierisė nė Farnborough Technical College kishin ndėrtuar dhe vendosur UFOs nė njė pėrpjekje pėr tė mbledhur para pėr bamirėsi.

"Ajo (MM) ka ngritur disa pyetje nė lidhje me atė qė me tė vėrtetė do tė ndodhė nėse nė ēdo kohė nė tė ardhmen mund te kete njė lloj pushtimi -? Do tė jemi tė pėrgatitur" tha David Clarke, autor i "Files UFO" dhe konsulent nė projektin UFO ne Arkivat Kombėtare '.

Njė nga dokumentet e dosjeve pėr pėrvojat,njė oficer nė pension RAF i cili tha se ai e pa njė disk fluturues, ndėrsa ishte nė pushim nė Sri Lanka nė prill 2004 dhe dėrgoi MM fotografi te objektit.

"Kam vėnė re njė makine tė pjesshme nė qiell, njė minutė apo mė vonė ka pasur njė shperthim a bubullimė, me vone njė tė shkurtėr, ndėrsa mė vonė njė unazė si njė donut u shfaq," i tha ai i MM, duke shtuar se ai mendonte se ishte njė "shpėrthim ajrore . "

Nė pėrgjigjen e saj Ministria e Mbrojtjes sugjeroi qe ai te kontaktonte Autoritet e Sri Lankes.

Tė tjera materiale tė leshuara,nxjerrin nė pah njė fotografi UFO nga 1997 e cila tregon se si Ministria e Mbrojtjes trajtonte raportet e UFO dhe njė fotografi me hollėsi tė plota rreth debatit UFOs qe eshte mbajtur ndonjėherė nė Dhomėn e Lordėve - nė janar 1979.Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 04.03.11 13:47Misteret e vdekjes se 7 burrave qe zbuluan dhe studiuan Njeriun e Akullit(Ötzi Iceman)

Ötzi Iceman(Njeriu i Akullit) u gjet nė akullnajen Schnalstal nė Alpet Ötztal nė vitin 1991 nga dy turistė gjermane.Ötzi Iceman u tha se ruhet nė akull, nė Alpe pėr 5300 vjet!. Trupi i Ötzi Iceman ishte shumė i ruajtur mirė, kjo sepse ai ishte e mbuluar kryesisht me akull.

Ky ishte njė mister i madh, duke gjetur njė trup mijėra vjet te vjetėr, i cili pas analizave tė thella shkencore ka treguar shenja se Ötzi Iceman ishte nė tė vėrtetė nje kufom njerzore.Ötzi Iceman kishte shkurtime nė duart e tij, kyēet e duarve dhe gjoks.

Ai gjithashtu kishte nė kokė dhe nė shpatullėn e tij,shenjat e njė goditje te forte. E pra, disa ekspertė besojnė se ai u vra nė njė sakrificė ritualesh

Por ka njė mister akoma me te madh qė rrethon Ötzi Iceman.Shtatė personat kryesorė tė pėrfshirė me analizat per studimin e Ötzi Iceman vdiqen nga incidente te ēuditshme. Katėr nga shtatė,kane vdekur nga aksidente te keqia.

Kėtu ėshtė lista e tė gjithė njerėzve qė kanė vdekur, thuhet se e kane pesuar nga ''mallkimi'' i njeriut te akullit ose Ötzi Iceman.

1. Dr Rainer HENNi moshės 64 vjecare: Dr HENN ishte njė patolog mjeko-ligjor, dhe ishte i pari qė vdiq gjoja nga ''mallkimi'' Ötzi Iceman. Dr HENN u tha se ka mbajtur dhe analizuar kufomėn pa veshur dorashka ose mbrojtje nė mėnyrė qė tė vishte njė perparese ne trup.

Ai vdiq nė njė aksident me makinė, pas njė perplasje me njė tjetėr makinė gjate rruges se tij ku do te shkonte nė njė konferencė ku do tė sugjeronte mėnyra dhe metoda tė reja pėr tė studiuar Ötzi Iceman.

2. Kurt Fritz:
Vdiq jo shumė kohė pas Dr HENN, kjo ishte viktima e dytė e dyshuar,nga mallkimi.Ky djalosh ishte njė ekspert i forte dhe alpinist i shkelqyer, i cili e drejtoi ekipin nė zbulimin e Ötzi Iceman.

Ai ishte i vetmi person i goditur nga shkėmbinjtė e rėnė, kur njė ortek ra nė njė zonė qė ai e njihte dhe kish shkuar per turizem malor, kėshtu qė ai e dinte mirė rrezikun,por shansi i mori jeten,si nje mallkim nga Njeriui i Akullit.

3. Rainer Hoelzli moshės 47 vjecare: Njė gazetar austriak pėr shtyp qė filmoi pamjet e vėrteta te Ötzi Icemans, ku ai qendronte pėr mijėra vjet tė pazbuluara. Ky filmim u shfaq nė botė.

Jo shumė kohė pas kėsaj ai filloi tė vuajė nga njė sėmundje e ēuditshme, thuhet se nga njė tumor tė trurit.Rainer Hoelzl pas kesaj sėmundje jo shumė kohė mė pas,ishte nė agoni tė skajshme
ku me vone nderroi jete.

4. Helmut Simonmosha 67 vjec: Helmut ishte njė turist gjerman. Ky njeri, ishte me gruan e tij nė atė kohė,qė nė fakt kanė gjetur Ötzi Iceman nė vitin 1991. Helmut ishte kthyer nė vendin e zbullimit te Njeriut te Akullit nė vitin 2004 ku ai gjeti disa alpinist.Ky ishte takimi i tij i fundit me alpinistet dhe u zhduk pa lene gjurme.

Njė ekip shpetuesish dolen pėr tė kėrkuar Helmutin, ata u bėnė tė vetėdijshėm se njė ndryshim fanatik i motit, nga tė thatė nė dėborė ishte pėrgjegjės qė Helmut te bjerė njė luginė shumė tė thellė.

Shume kohe vone trupi i Helmutit u gjet i shtrire nė borė,ne mynyre te shumė tė ngjashme me pozicionin se si u gjet Ötzi Iceman.

5. Dieter Warnecke


personi ne qender
mosha 45 vjec: Dieter ishte nė krye tė ekipit te shpetimit qė kėrkuan pėr gjetjen e Helmutit. Dieter vdiq nga njė atak nė zemėr, por familja e tij ka thene se ai ishte njė njeri shumė i shėndetshme pa trajtime mjekėsore.

Gjėja e ēuditshme nė lidhje me kėtė vdekjen ėshtė se ajo ka ndodhur vetem njė orė pas Helmut u varros. Ndoshta e ndoqi mallkimi qe po kėrkonte Helmutin,njeriun qe zbuloi misterin e varrosur nė akull pėr mijėra vjet,Neriun e Akullit ..

6. Konrad Spindlermosha 66 vjec: Konradi ishte njeriu kryesor,qė beri tė ditur studimin tek Neriu i Akullit. Konrad filloi te vuaje nga njė sėmundje kronike sklerozė amyotrophic lateral.Nė vitin 2005 kjo gjendje u bė shumė mė e rende dhe nė fund ai vdiq pėr shkak tė saj.

Ndėrsa ai ishte gjallė,u pyet pėr tė ''mallkuarit'' dhe ai vuri nė dukje dhe besonte se ishte ''njė dritare'' spekulimesh.Kjo ėshtė ajo qė nė tė vėrtetė Konrad tha,. "Unė mendoj se ėshtė njė peshė e pasragjykimeve. Kjo ėshtė e gjitha njė hype mediash''...Gjė tjetėr eshte se dhe ai vdiq si ''peshe''e ketij mallkimi.

7. Dr Tom Loji moshės 63 vjecare: Vdiq pak para pėrfundimit tė librit qe ai ka shkruar pėr Njeriun e Akullit. Ai ishte i njohur mbasi ka kaluar periudha tė gjata kohore nė afėrsi tė kufomes se njeriut te akullit, per trajtimin e trupit, apo studimin e sendeve te gjetura me tė.

Vdekja e Tom-it ishte njė shok pėr shumė miq dhe familjare, por ai kishte njė lloj sėmundje mjekėsore,e cila mund tė ketė qenė shkaku i vdekjes sė tij.

Pra nga ajo qė lexuat mė lartė nė lidhje me vdekjen e shtatė burrave, ju duhet tė gjykoni,nėse ka nje tė vėrtetė ne se ishte njė "mallkim" apo jo. Personalisht unė mendoj se ndoshta nuk ishte diēka e ēuditshme nė lidhje me mėnyrėn se si kėta njerėz vdiqėn.E verteta me siguri mbetet ende njė mister.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 04.03.11 19:23Rreze drite mbi Piramiden Kukulkan,Meksike


Rastesisht eshte kapur njė rreze drite nė Piramiden Mayan e Kukulkan nė Chichen Itza Meksike. Kjo ka ndodhur nė korrik 2009 dhe vetėm pas analizave tė bėra nė imazhin nė fjalė ėshtė bėrė publike. Kėrkimte deri tani kanė treguar se kjo foto ėshtė autentike ...Askush nga specialistet astronome nuk ka qene ne gjendje te komentojne dukurine misterioze....Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 08.03.11 19:34Krijesa me misterioze ne bote...nj
ėbrireshi.
Nėse me tė vėrtetė do tė ekzistonin njėbrirėshit nė planetin tonė, me siguri do tė na linin pa frymė. Kafshė elegante me ecje tė mrekullueshme, trup muskulor, krifė tė gjatė prej mėndafshi, sy tė mėdhenj e tė zjarrtė... dinakė dhe tė pathyeshėm. Nė ēdo rast, njėbrirėshi nga larg nuk do tė shkaktonte ēudi, tė mos jetė briri i tij, sepse sipas tė gjitha karakteristikave tė tjera ėshtė kafshė vec mė e parė dhe e njohur.

Shtrohet pyetja: A ka ekzistuar njėbrirėshi nė tė kaluarėn dhe prej nga vijnė mitet pėr tė? Kėsaj pyetjeje mė gjerėsisht ka provuar t’i japė pėrgjigje revista mujore gjermane “Peter Moslajtner”, nga e cila po shfrytėzojmė njohuritė mė interesante.

Pėr njėbrirėshin shkruhet mė shumė se 3.000 vjet. Autorėt mė shpesh janė njerėz me reputacion shoqėror tė cilėve njerėzit u besojnė. Sipas tyre, njėbrirėshit me tė vėrtetė kanė ekzistuar. Edhe atė jo vetėm nė kohėn antike, por edhe shumė mė vonė. Madje edhe nė fillim tė shekullit tė 20-tė.
Nė vitin 1905, punėtorėt sllovakė, duke gėrmuar nė njė minierė, zbuluan disa skelete jo tė zakonshėm me prejardhje shtazore. Supozohet se janė mbetjet e kafshės sė egėr legjendare – njėbrirėshit. Arsyeja pėr kėto pohime fshihet nė faktin se disa nga eshtrat dukeshin si brirė tė gjata, pak tė shtrembėruara.

Pėr eshtrat, respektivisht brirėt, thuhet se punėtorėt i kanė marrė nėpėr shtėpi dhe i kanė shndėrruar nė pluhur, sepse, sipas besimeve tė lashta, pluhuri i brirėve tė njėbrirėshit ka cilėsi magjike dhe shėrben si ilaē ēudibėrės. Lajmet kishin arritur edhe deri tek Instituti pėr Hulumtime tė Antikiteteve – se nė fshat kanė mbetur vetėm edhe disa eshtra tė padėmtuar.

Shkencėtarėt,eshtrat i nėnshtruan nė analiza dhe shpejt dolėn nė pėrfundim se janė nga mamuthė tė ngordhur shumė kohė mė parė. Por, nė tė kaluarėn ka pasur edhe individė qė janė takuar me njėbrirėsh tė gjallė. Ēfarė jane kėto deklarata?

Ktezias, doktori i famshėm nė Persi, nė raportet e para 400 vjetėve para erės sonė, fliste pėr njė krijesė rrėqethėse me brirė qė ka jetuar nė Indi, ndėrsa mė objektivi ka qenė Aristoteli, i cili e ka pėrshkruar njėbrirėshin si kafshė qė ka thundra tė paprekura.
Nė vitin 1438 nėpėr Tokėn e Shenjtė kanė udhėtuar tre pelegrinė gjermanė. Nė raportet e tyre thonė se kanė parė disa kafshė tė pazakonta afėr Malit tė Sinajit. Nė fillim menduan se bėhet fjalė pėr ndonjė deve, por udhėheqėsi i tyre, njė beduin sinajas, u kishte thėnė se janė njėbrirėsh.

Nė shėnimet nga udhėtimet nė Afrikė, njė udhėtar botėror me emrin Ludoviko Bartema, thotė se nė qytetin etiopas, Zeila, ka parė njė kope njėbrirėsh, qė ishin fascinues dhe tepėr tė bukur, elegantė dhe tė egėr. “Thjeshtė, mė lanė pa fjalė” thotė ai. Gjithashtu, ai pohonte se nė qytetin islam tė Mekės (Arabi Saudite) nė njė panair ka parė dy njėbrirėsh, qė ishin dhurata pėr Sulltanin.


D.m.th., misteri ėshtė zgjidhur. Ata ekzistojnė, kėtė e thonė misionarėt e shumtė, udhėpėrshkruesit, hulumtuesit...

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 08.03.11 20:35


A kane ekzistuar fiset femerore,me pushtet absolut..?Dilema pėr ekzistimin e Amazoneve, femra-ushtare tė shkėlqyeshme, rrjedh qysh nga Grekėt. Mė saktė, gjithēka ka filluar nga Homeri dhe nga Iliada e tij nė tė cilėn Amazonet kanė luftuar nė luftėn e Trojės. Herodi me hapėsirė i ka vendosur nė stepat e Rusisė jugore. Amazonet janė tė egra, guximtare dhe ushtare pa mėshirė tė cilat kanė jetuar veēanėrisht nė fise femėrore.

Legjenda e pazakonshme pėr femrat-ushtare joshėse e mrrekullon vėmendjen njerėzore e kthen shumė vjet mbrapa. Sipas Herodit, emri “Amazone” rrjedh nga fjala skife qė do tė thotė “Vrasės i meshkujve”. Teoria mė e pėrfaqėsuar ėshtė ajo e gjenezės sė emrit qė vjen nga fjala greke “amazos”, qė do tė thotė pa gji, kurse tregimet thonė se Amazonet vajzave tė reja ua kanė hequr apo amputuar gjirin e djathtė qė tė mos u pengojė gjatė pėrdorimit tė harkut dhe shigjetės apo shtizės.

Por kjo ėshtė teori e gabuar, sepse femra mund tė pėrdorė armėt e lartpėrmendura nė mėnyrė tė njėjtė pa operacione tė tilla. Kanė jetuar nė fise femėrore dhe njė herė nė vit kanė thirrur meshkuj nga fiset e tjera me qėllim qė tė fekondojnė. Fėmijėt femra janė mbajtur, kurse ata meshkuj janė pėrzėnė te baballarėt e tyre apo i kanė vrarė.

Nė shekullin e 15-tė me zbulimin e Kolombos, legjenda ėshtė ringjallur pėrsėri, kėsaj here nė mėnyrė mė intenzive. Ai ėshtė gjendur nė njė ishull ku kanė jetuar vetėm femra, qė pėr njė moment e ka shtyrė tė mendojė se e ka zbuluar burimin e legjendės greke. Por, hulumtimet nė lumin Amazon dhe nė bregdet nuk kanė dhėnė kurrfarė rezultatesh.

Nė vitet e fundit hulumtuesit dhe arkeologėt kanė pasur fat dhe sukses nė zgjedhjen e kėtij misteri antik. Nė hapėsirat e ish Bashkimit Sovjetik janė zbuluar disa vende arkeologjike pėr tė cilat konsiderohet se kanė qenė vendbanime tė popujve nomadė skitėt qė kanė pasur teknologji lartė tė zhvilluar pėr prodhimin e armėve luftarake dhe stolive tė arit.Veēanėrisht i vlefshėm ėshtė zbulimi i mbetjeve tė lagjeve dhe varrezave tė femrave-ushtare. Gjenden afėr territorit tė sotshėm tė Rusisė, ku 600 vjet para erės sonė ka jetuar njė fis i quajtur “Amazonet”. Nė kėto lokacione janė gjetur shumė mbetje tė armėve qė pjesėtaret e kėtij fisi mjaft tė rrezikshėm i kanė shfrytėzuar si mbrojtje ushtarake.

Janė gjetur rreth 40 varreza me femra. Disa prej tyre kanė pasur gjėra jo tė zakonshme pėr femrat e asaj periudhe – armė tė ndryshme dhe mburoja: shigjeta, thika, shpata. Pėrshtypja e parė ka qenė se ai armatim ėshtė shfrytėzuar pėr gjueti tė kafshėve tė egra, por varrezat e Amazoneve kanė pasur lėkura dhe eshtra delesh, kuajsh dhe devesh, jo kafshėsh tė egra, qė do tė thotė se Amazonet nuk kanė qenė gjuetare, por janė pėrkujdesur pėr kafshėt.

Zbulim tjetėr ishin tatuazhet qė janė mundur tė shihen nė lėkurat e rėna. Sipas shumė miteve, Amazonet kanė pėrpunuar tatuazhe tė veēanta si ritual pas ēdo armiku tė vrarė. Tatuazhet e gjetura lėvizin nga totema tė ndryshme tė kafshėve e deri te kafkat njerėzore.

Kėto zbulime janė veēanėrisht tė besueshme, nė mėnyrė hapėsinore dhe kohore korrespondojnė me tregimet pėr Amazonet, por nuk ėshtė vėrtetuar se a bėhet fjalė ekskluzivisht vetėm pėr fis tė femrave luftėtare. Ekzistimi i Amazoneve ėshtė i besueshėm sa edhe ekzistimi i Atlantidės. Ose Grekėt kanė pasur fantazi tė bujshme ose kanė ditur shumė mė shumė se ne.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 11.03.11 11:39


Gjurme te luftes kimike qe para 2000 vjetesh.


Kliko mbi foto

Gati 2000 vjet mė parė, 19 ushtarėt romakė nxituan te futen nė njė tunel tė ngushtė nėntokėsore per tu mbrojtur nga persėt,ne qytetin sirian tė Dura-Europos, i cili ėshtė i kontrolluar nga romakėt.

Por romakėt ne tunel hasen me njė mur tymi tė zi toksike, i cili nė mushkėritė e tyre u bė acid,shpatat e tyre nuk ishin tė mjaftueshme kundėr kėsaj armė dhe romakėt vdiqen te mbytur nė ēast. Ne trupat e tyre vareshin cantat ,me monedha tė pagės sė tyre pėrfundimtare.

Bashke me trupat e tyre,ishte dhe njė ushtar Persian - ndoshta i vetmi,pėr tė krijuara tymin toksik nė tunel -ku dhe ai pėsoi tė njėjtin fat tragjik si dhe romaket.

Kėta 20 burra te cilet vdiqen nė vitin 256 para krishtit,jane viktimat e para te luftės kimike,per tė cilat ka dėshmi arkeologjike.Zbulimet per kete fakt datojne nė realitet nė fillim tė viteve 1900 , por dėshmi fizike me te medha jane marre gjatė njė gėrmimi arkeologjik nė vitin 1930.

Por sipas njė analizė te re te kėtyre materialeve, tė botuar nė janar 2011 nė Gazetėn amerikane te Arkeologjisė, ushtarėt nuk kane vdekur nga shpatat e kundershtarit, si besohej deri ne ato momente por vdiqen nga gazrat toksike.

Rreth vitit 250 p.k, Perandori Sasanian ka shkuar nga Roma, nė Siri ne mėnyrė qė tė pushtoi qytetin sirian tė Duras, i cili u bė njė bazė ushtarake romake, e fortifikuare me mure disa metra e trashė.

Persianėt vendosen te germojne tunele nėn muret e fortifikuara te romakeve,nė pėrpjekje pėr ta cuar deri brenda tyre, nė mėnyrė qė ushtarėt e tyre tė mund pastaj tė hynin nė qytet. Operacioni kish filluar rreth 40 metra larg nga qyteti, nga njė varr nė nekropolin e Duras.

Ndėrkohė edhe mbrojtėsit romakė filluan edhe ata tė gėrmojne tunelet e tyre me shpresėn e zenies se persianėve nėn toke.

Konturet e kėsaj loje tė nėndheshme si macja me miun ishin tė pėrshkruara nga francezi Robert du Buisson Mesnil du, i cili i pari studioi kėto galeri nėn muret e rrethimit,rreth viteve te nė 1920-1930 tė shekullit tė kaluar.

Du Mesnil zbuloi trupat e grumbulluar tė 19 ushtarėve romak dhe te njė ushtari persian te vdekur ne tunele,nėn muret e qytetit. Ai ka imagjinuar njė operacion luftarak te ashper trup me trup, dhe pastaj persianet kane vene zjarr,njė zjarr rrufe dhe shumė e nxehtė,nė galerite romake,duke djegur kristale te squfurit dhe bitum,perzjerje te tilla qe u gjetėn nė tunel gjate explorimit.

Sipas Adrienne Mayer -nga universiteti i Qytetit Stanford dhe autor i "zjarrit''ne greqisht,deklaron se shigjeta me helm,bombat biologjike me akrep,lendet kimike nė botėn e lashtė" jane elente te luftės kimike,qe u krijuan qe nė kohėn e rrethimit te qytetit Dura,rreth 2000 vjet me pare.


-

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 11.03.11 12:27


Lojra te lashta popullore ....Senet.
Senet ishte njė lojė popullore nė Egjiptin e lashtė. Ajo ishte shumė mė tepėr se njė lojė: kjo ishte njė ēėshtje per jetė ose vdekje.

Fituesit i konsideronin tė bekuar nė emėr tė perėndive tė fuqishme si Osiris, Ra dhe Thoth dhe kutitė tyre te lojės i vendosenin shpesh nė varre,fakte qe janė pėrmendur nė mėnyrė tė qartė nė librin e tė vdekurve.

Loja Senet, rregullat e te ciles janė tė panjohura, u luajt nė njė bord prej 30 kutishe (pjesa e poshtme, e pėrbėrė nga 20 sheshe, ėshtė pėrdorur pėr njė tjetėr lojė: Tjau, ose "grabitės").

Tė katėr Senet e gjetura brenda varrit te mbretit Tutankhamun sugjerojnė se mbreti i ri ishte njė lojtar i saj.

Kėtu janė disa fotografi nga mė tė bukurat nga Sandro Vannini:
Senet ne njė fildish qe daton ne vitin 1333 pes, zbuluar nga Howard Carter dhe tani ndodhet nė Muzeun Egjiptian nė Kajro.


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 10.04.11 16:30


Nje video plot mister.Alien apo nje ''kozmetike''elektronike..?Shiheni videon deri ne fund,dicka nuk shkon ne te,dy figura(Aliene) qe levizin,i pari i gjate me dy kembe te zgjatur deri ne shpatulla dhe nje figure(Alien)i shkurter.Levizja e tyre eshte periodike,pa probleme,por qe te bejne kureshtare per indentifikimin e tyre..


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 11.04.11 13:18


Misteret e Ishullit Flannan..Mė 26 dhjetor te vitit 1900,anija me avull ''Afėrdita'' arrin ne ishullin Flannan qė tė dergoi furnizimet dhe per te kontrolluar dhe siguruar rojet e farit qe kishin mbetur aty . Pra anija arrin ne ishull vetem nje dite pas Krishtlindjeve.

Por ajo qė ekuipazhi i anijes konstatoi atje,bėri tė qartė se kjo nuk do tė ishte njė vizitė e zakonshme pushimi. Njė mjegull e frikshėme me njė erė tė pazakontė nė mesditė,ulėrinte ne tė gjithė ishullin,e ndersa ekuipazhi ngadalė bėri rrugėn e tij deri nė far ,vėnė re shtizėn dhe litaret e flamurit pa flamuj.

Kutia e flamurit ishte hallakatur dhe thyer. Dhe kur punetoret e anijes ju afruan deres se farit,ajo filloi te kėrcasi dhe dera u hap e ata hyne brenda.Por nuk gjeten asnje nga rojet e farit.

Mė vonė deshmitaret do tė thoshin se kishte ushqim tė mbetur ende nė tryezė, por kjo nuk ėshtė e vėrtetė.Por kur u be njė kėrkim i plotė ne territorin e ishullit,u pa e qartė se ishte diēka tjetėr qe nuk funksiononte.

Jim Harvie,kapiteni anijes, duke dyshuar se rojet e farit me tė vėrtetė ishin te humbur, sinjalizoi me bilbil dhe u pėrpoq pėr tė marrė disa reagime nga ēdo pjesė e ishullit.

Deri ne daljen e yjeve ata priten nė heshtje per te dėgjuar ndonje jehonė perreth shkėmbinjėve dhe kodrave. Por nuk kishte asnjė shenjė. Pėrsėri, Harvie tentoi tė kerkoi disa shenja jete ne ishulli por perseri asgjė nuk gjeti,pervec eres qe fshikellonte kudo.

Pra vertetohej qe te tre burrat e farit ishin tė humbur.Sendet e tyre ishin ne vendet e tyre brenda, shtretėrit e tyre ishin ne tė majtė te dhomes,ashtu si perhere, dhe nuk kishte asnjė shenjė dhune te ushtruar.

Cuditerisht, hetimi do tė ribehej deri ne karakteristika tė ēuditshme rreth ishullit.Ishte konstatuar njė gardh i shtypur dhe qe ishte tėrhequr anash,dukej sikur mbi te ishte ushtruar njė forcė e madhe. Njė copė toke prej nje livadhi ishte punuar si e gervishtur rreth 200 kėmbė.

Dhe ndoshta mė e ēuditshme, shkrimet e fundit te mbajtura nga rojet kishin qenė deri oren nė 09:00 tė dates 15 dhjetor te vitit 1900,pra rreth 11 dite para se te arrinte atje Jim Harvie . Kjo u konfirmua mė vonė se ky mund tė ketė qenė momenti kur rojet e farit u zhduken.

Por ēfarė e shkaktoi kėtė incident misterioz? Spekulimet sugjerojne per njė stuhi te forte qe mund tė ketė shkaktuar dėme dhe i ka marre jetėn e rojeve te farit,megjithse nuk u gjend asnje kufome e tyre.

Por ka edhe histori tė tjera, duke iu referuar nje qenie misterioze e parė shpesh neper ishull dhe me vendbanim brenda ne oqean. Shumė deshmitare te asaj periudhe deklarojne se misteri mund tė ketė qenė pikerisht ajo kafshe..

Por, ēfarėdo qe te kete qene shkaku, tre rojet e farit te Ishullit Flannan qė u zhdukėn menjėherė pas 15 dhjetor te 1900 nuk u gjetėn. Dhe ata kanė hyre nė histori,si njerzit e zhdukur pa lene asnje gjurme,ne mynyren me misterioze

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Meksikė: tunel tė vjetėr tė zbuluara nė Teotihuacan

Mesazh  Estilen prej 11.04.11 14:08Meksikė: Tunele sekrete tė vjetėr tė zbuluara nė Teotihuacan
Njė grup arkeologėsh kane zbuluar njė tunel nė Teotihuacan, vendi mė i madh para-kolumbian i Amerikės Qendrore dhe Veriore. Zbulimi, thone ekspertėt Mexicane, mund tė jetė ēelėsi pėr tė zgjidhur disa mistere qė ende rrethojnė civilizimet e lashta qė u zhvilluan nė kėtė fushė te Meksikės.

Tuneli u zbulua rastėsisht nė vitin 2003, pas reshjeve tė rėnda qė kanė ndikuar nė ate zonė,duke krijuar njė vrimė nė tokė, qe ra ne sy nga mediat lokale.

Nga viti 2009 e ketej, njė mision arkeologjike i sponsorizuar nga Instituti i Antropologjise dhe Historise Meksikane (INAH) filloi tė punojė nė mėnyrė tė vazhdueshme nė Teotihuacan (fjalė pėr fjalė "vendi i perėndive"), 40 km nga Meksiko City, duke mbuluar njė sipėrfaqe prej 25 kilometra katrorė dhe qė ėshtė i njohur tashmė vetėm 5%.

Arkeologėt e pėrfshirė nė gėrmimet besojne se tuneli mund tė ēojė nė tre dhomat e varrimit tė mbretėrve tė lashtė,te cilet nuk jane zbuluar ende.

Ekspertėt theksojnė, ndėr tė tjera, se Teotihuacan ishte ndėrtuar nė mėnyrė qė tė riprodhonte dinamikėn themelore te gjithėsi dhe universit dhe se tek kjo dinamike, tuneli duhet tė perfaqesonte 'botėn e nentokes ".

Deri tani, largimi i 300 ton materialeve qė kane bllokuar hyrjen e tunelit ka ndihmuar pėr tė sjellė nė dritė objekte tė vogla tė bėra si ''predha'', qeramike dhe me eshtra.

Ekipi meksikan besone se hyrja nė tunel ka qenė e bllokuar qėllimisht me materiale pėr pjesėn mė tė madhe,nga rrėnojat e njė tempulli tė shkatėrruara, dhe ėshtė propozuar qe misioni tė shpjegoi pse ka ndodhur ky bllokim nga banoret e lashte te Teotihuacan.Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 12.04.11 13:24

Vende te cuditeshme...


Porta e ''Xhehennemit'' ose e ''Ferrit''
Njerėzit nuk lejohen tė hyjnė kėtu ne Malet me emrin Kunlun(Kine) sepse eshte deklaruar dhe sugjerohet si "Porta e Ferrit." Kjo luginė ėshtė qujtur njė luginė vdekjeje,dhe mė tej pretendohet se malet Kunlun jane"dyert e Xhehennemit."

Mbetjet e gjetura nė kėtė luginė janė kufoma, kocka , skelete ujqerish, arinj ,gjuetarėsh dhe disa varre tė shpėrndara tė vetmuar, duke i paraqitur botės njė atmosferė tė kobshme vdekjesh tė tmerrshme.

Byroja Gjeologjise dhe i Burimeve Minerare te Xinjiang me njė ekipi gjeologjike nė Kinė,kishte regjistruar njė histori te vėrtetė nė vitin e 1983.Historia ben fjale per njė kalė te uritur qė ishte duke kullotur bar dhe papritmas u zhduk ne "dyert e Xhehennemit."

Njė bari(pronari) shkoi nė zonėn e ndaluar tė "Portes se ferrit" pėr tė kėrkuar kalin e tij. Pas pak ditėsh, ai u zhduku, por kali i tij u shfaq nė kodrinat e maleve Kunlun.

Mė vonė, bariu u gjet i shtrirė nė njė kodėr tė vogėl me rrobat e tij tė grisur keq.Me sytė e zgurdulluar hodhi njė vėshtrim tė zemėruar,ku ne dore mbante njė armė gjahu dhe tregonte se ai s'kishte dėshirė tė vdesė.

Gjėja e mrekullueshme ishte se asnjė plagė apo shenje nuk i eshte gjetur rreth trupit tė tij,fakt qe tregonte,se ai nuk kishte pasur ndonje sulm nga faktore te ndryshem.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 13.04.11 12:43Kaloresi misterioz i Ridera Madaras mbi shkemb


Duke pėrfshirė edhe mbishkrimin nė greqishten mesjetare,skulptura e kalorėsit misterioz mbulon afėr 1400 metra katrore nė njė faqe vertikale prej mbi 100 m lartesi mbi nje shkėmb. Kalorėsi ėshtė gdhendur nė njė skenė gjuetie luani. Luani ėshtė duke u shkelur nga kali dhe njė qen ėshtė ndjekur pas kalorėsin.

Mbishkrimet greke tregojne historinė e shtetit bullgar dhe tė tre Khanėve duke pėrfshirė Tervel, Krum dhe Omurtag. Profesori historiani bullgar Veselin Beshevliev,ka pėrkthyer tė tre mbishkrimet nė librin e tij Protobulgarians .

Beshevkiev, duke qenė njė dekodues i mirefillte pėrkushtuar mbishkrimeve mesjetare greke, thote se i gdhenduri mbi gur eshte mbreti Tervel Khani gjatė sundimit bullgar para 2000 vjetesh...

Por me e rendesishmja dhe misteri ne kete skulpture shkembore,qendron ne faktin se si ajo eshte gdhendur me kaq madheshti ne nje faqe shkembi pa ndonje mjet ngrites deri ne 100m dhe pa shkalle e mundeshme,per nje veper te tille.Asnje hipoteze nuk ekziston per arritjen e kesaj skulpture kaq te veshtire te Rider madaras e bere afro 2000 vjet me pare

Duke qene se eshte nje nga fondet themelore te kultures Europiane,Rider madara ėshtė pėrfshirė nė projektin e BE-sė pėr ruajtjen dhe konservimin e vendeve historike nė Evropė.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 15.04.11 17:43


Strukturė Misterioze gjigante prej guri i Aramu Muru, nė veri tė Chucuito, Peru
Njė strukturė e madhe misterioze si nje dere,ėshtė zbuluar nė rajonin malor tė Marca Hayu te Peruse se Jugut. Hayu Marca, 35 kilometra nga qyteti Puno,ka kohė qė eshte emertuar si City of Gods(Qyteti i Zotit). Ai kurrė nuk ka qenė i studiuar plotėsisht pėr shkak tė terrenit malor e te thyer.

Edhe pse nuk ka qene i ndertuar ndonjehere si qytet, shumė prej formacioneve shkembore te rajonit ngjajnė si ndėrtesa dhe struktura artificiale. Dera, ose de Puerta Hayu Marca (Porta e perėndive) ka qenė gdhendur ne faqen e shkėmbit natyror me perrmasa saktėsisht,shtatė metra lartėsi me shtatė metra gjerėsi,me nje kthine tė vogėl nė qendėr te saj, me permsa nėn dy metra nė lartėsi.

Jose Luis Delgado Mamani studioi tė gjithė strukturėn ndėrsa e krahasonte me ultėsirėn ​​pėrreth duke u pėrpjekur qė tė njihte me mire tė gjithe zonėn, mbasi puna e tij do te ishte njė udhėzues pėr turistėt e alpinizmit.

"Unė kam ėndėrruar gjithmone per tė tillė mynyra ndėrtimit gjatė viteve-thote ai,por jam habitur kur kam pare rrugėn pėr tek dera mbasi ajo ishte e shtruar me mermer te kuq, dhe me statuja mermeri tė kuq te rreshtuara ne tė dyja anėt e rrugės.

Unė kam pare dyer mė tė vogla,kur dera kryesore ishte e hapur dhe kam pare njė dritė blu te shkėlqyer qė vinte nga njė tunel i thelle shimmering.Une jam gezuar kur mė nė fund kjo porte,u shpalle si porta e Perėndise.

Njė portė nė token e perėndise

- Legjenda thote se nė kohė tė kaluara, heronjtė e medhej kishin shkuar pėr t'u bashkuar me zotat e tyre dhe kane kaluar nėpėr portė,pėr njė jetė tė lavdishme,tė re dhe tė pavdekėsshme dhe nė raste tė rralla keta heronje janė kthyer pėr njė kohė tė shkurtėr nėpėrmjet portės,me perėnditė e tyre pėr tė inspektuar tė gjitha tokat e mbretėrisė.

Njė legjendė tregon pėr kohėn kur okupatoret spanjolle arriten nė Peru, duke plaēkitur ar dhe gurė tė ēmuar nga fiset Inca - ne kete kohe njė prift i tempullit Incas,i shtatė rrezeve,me emrin Aramu Maru ka ikur nga tempulli i tij me njė disk tė artė,nga porta me Celsin kryesore te njohur si Zoti i Shtatė Rays.

Ai fshihej nė malet Hayu Marca.Prifti mė nė fund u kthye nga porta e cila ishte duke u shuguruar nga priftėrinjtė shaman.

Ai u tregoi atyre ēelėsin e perėndive dhe eshte kryer njė ritual duke pėrfunduar me njė dukuri magjike te iniciuar nga disku i artė qė hapi porten dhe sipas legjendės dritė blu zė fill nga njė tunel brenda. Prifti Aramu Maru dorėzoi diskun e artė prifterinjve shaman dhe pastaj kaloi pėrmes portalit,per te mos pare kurrė....

Arkeologėt kanė vėrejtur njė te care te pėrmasave tė vogla rrethore nė anėn e djathtė tė hyrjeve tė vogla, dhe kanė teorizuar se ky ėshtė vendi ku njė disk i vogėl mund tė vendoset dhe tė hapi poten shkembore.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 16.04.11 20:41Ndertimi i Piramidave te Gizes,ndoshta dhe nga ''te huajte''

Shef i Departamentit tė Arkeologjisė tė Universitetit tė Kajros , Dr Ala Shaheen nė dhjetor 2010 kishte thėnė nė njė audience,qė nuk mund tė jetė e vėrtetė nė teorinė se tė huajt ndihmuan egjiptianėt e lashtė,per tė ndėrtuar piramidat mė tė vjetra ne botė, Piramidat e Gizės.

I pyetur mė tej nga z. Marek Novak, njė delegat nga Polonia nė se piramidat mund te permbajne ende teknologji aliene apo edhe njė disk fluturues me strukturėn e saj, Dr Shaheen, qartė u pėrgjigj: "Unė nuk mund tė konfirmojė apo mohojė kėtė, por ka diēka brenda piramidavee qė ėshtė "jo i kėsaj bote".

Delegatėt nė konferencėn mbi arkitekturėn e lashtė egjiptiane kishin mbetur te tronditur, megjithatė Dr Shaheen kishte refuzuar tė komentojė ose tė diskutoi me tej per njė disk fluturues nė brendesi te piramidave,nė deklaratat lidhur me to.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 17.04.11 10:42Popujt e Kashmirit kane populluar Europen...
Njė studim ndėrkombėtare ka arritur te vertetoje se Evropa ishte e banuar nga populli i Kashmirit rreth 40.000 vjet mė parė. Nga studimi i skeleteve te njeriut te neandertalit,njė specie e lashte e Homo sapiens,rezultoi se ne to gjenden 3.58% gjenesh te kesaj popullsie.

Studimi, i kryer nga departamenti i antropologjisė nė UC Davis nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ka gjetur se rreth katėr pėr qind (duke filluar nga dy nė pesė pėr qind) tė tė gjithė njerėzve modern me origjinė afrikane,ne amerike nuk kanė nga gjenet e Neandertalit si lidhės mes dy popujve nė kohėt parahistorike(neadertalit dhe rraces se lashte afrikane)

Duke iu referuar studimit, thuhet se "shkencėtarėt po kėrkojnė lidhje gjenetike (ADN mitokondriale) mtDNA te njė individi nė lloje ndryshme apo haplogroups .Kėto haplogroups pėrfaqėsojnė deget kryesore te pemės familjar tė Homo sapiensit..

Njė njeri i shpellave ruse i para 30000 vitesh -U2,kishte ADN mitokondriale me njerėzit nė Evropė,te njenjte qe kanė ADN tani U2, dhe njerėzit qė jetojnė nė Indi ". .

"Sot ka shumė pak njerėz me U2E, version Evropian i U2,qe jetojnė nė Gjermani dhe nė Evropė, sidomos nė Ital..Versioni U2 ėshtė I shpėrndarė jo gjerėsisht nė tė gjithė Evropėn nė kohėt moderne.

Dhe ne sot jetojme kryesisht nė mtDNA e Indi-se tė lindur neIndi, sidomos ne Kashmir , "thotė njė ekstrakt i nxjerre nga studimi, i publikuar nga Allvoices.

"Pra, Europa e asaj periudhe te lashte historike,ishte populluar nga njerėz nga India, Pakistani dhe Kashmiri,si dhe nga pjesa tjetėr e Azisė Qendrore.

Ky migrim, rreth 40.000 vjet mė parė,ka nisur duke lėvizur drejt Perėndimit nė Rusi dhe pastaj ne pjesen tjetėr te Evropės,jo vetem aq,por ky migrim ka qene dhe drejt Lindjes se Mesme dhe vendeve tė tjera te saj, kur koha ka qenė e hapur, rreth 45.000 vjet mė parė.

Shumė nga kėta njerėz ishin gjuetare te mamuthėve apo nė ndjekje te kopeve te kafshėve,para se te fillonte periudha e fundit akullnajore. Por versioni mtDNA U2 nė Evropė,eshte ende mjaft e rralle nė popullatat moderne,nėse ajo ekziston. " deklaron Grotta,studiusi i kesaj fushe te antropologjise.

Duke cituar njė tjetėr studim te publikuar nga revista Cosmos, studimi tregon se si njerėzit e emigruar nga Afrika 100.000 -50.000 vjet mė parė,kalonin ne disa sekuenca te ADN-sė Neandertalit dhe kėshtu mund tė gjendet nė tė gjithė njerėzit nė Afrikė.

Njė numėr artikujsh janė shfaqur nė gjashtė muajt e fundit nė mediat ndėrkombėtare - duke pėrmendur njė numėr tė studimeve - qė gjenet e Neanderthals janė gjetur nė njerėzit modern.

Sipas ekstrakteve nga archaeologically ėshtė njė fakt i provuar se njeriu i Neandertalit - per njė kohė tė gjatė, ka jetuar nė Kashmir.

"Arkeologjia mund tė pėrcaktojė qė njė Neanderthals te kete jetuar nė Kashmir, Pakistan dhe nė Azinė Qendrore. Por ne nuk mund tė themi nėse gjenet e tij janė ende nė dispozicion nė kėto vende, apo jo," tha Prof Aijaz Banday, njė profesor i arkeologjisė nė Universitetin e Kashmirit.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 17.04.11 19:43


Perseri dyndje UFO-sh me 15-16 prill mbi qiellin Japonez


I njenjti formacion objektesh te pa indentifikuara u filmuan edhe keto dy ditet e fundit mbi qiellin e Fukushimes...Shume skeptike shtrojne pyetjen..Mos valle Japonia po perjeton evazionin dhe shkaterrimin nga jashtekesoret...?Pak me lart keni nje vidio te dates 26 mars,kurse video e tanishme eshte e 15 prillit,ku shihet i njenjti formacion dritash ....
Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 18.04.11 12:32Shtepia e fenomeneve paranormale.
Kjo ėshtė shtėpia mė e vjeter me material druri,qe gjendet nė Amerikė,ajo eshte banuar pėr shume breza nga e njėjta familje dhe eshte ruajtur me shume dashuri,ashtu siē ishte nė ditėt e para tė saj,ne kohen e kolonialisteve anglez.

Megjithse kesaj Shtėpie te Fairbanksit i mungojnė disa mjedise moderne,ajo mrekullohet nga fenomene shpirtėrore tė ēuditshme.

Shtėpia nė Dedham, Massachusetts, ėshtė ndėrtuar nė mes te viteve 1637 deri 1641 nga kolonialisti anglez Jonathan Grace Fairbanks.

Sot shtėpia ėshtė njė muze, por ajo shumė mė mirė mund tė ishte njė prej shtėpive per fantazmat nė Amerikė.

Justin Schlesinger,eshte njėri prej drejtorėve paraardhės qe e kthyen dhe e pershtaten pronen ne muze,i cili ka thėnė: "Ka pasur gjithmonė gjėra tė ēuditshme qė kanė ndodhur nė ata shtėpi, nga levizje hijesh deri ne ndricim miliona here te dritave pa burim energje,si dhe bllokim e shperthim uji ne cezma."

Ai shton duke thene se ka dėgjuar shpeshėherė gjurmė nė shkallėt, kur askush nuk ishte aty. Gjithashtu,ai thote se kane instaluar njė sistemi alarmi qe per ēdo natė te informohej kompania,duke marre te dhena per njarjet,qe te mundesohej cdo shpjegim.

Nėse kjo shtepi do te kete fenomene te pashpieguara si fantazma, tha ai, "ky do tė jetė vendi me i logjikshem dhe ideal per te vertetuar ne se ato kane ekzsituar ."

Pėr dekada shumė vizitorė nga e gjithė bota,kane vizituar kete shtepi pėr arkitekturen e shquar,duke pare e kontrolluar me imtesi origjinalitetin e saj.

Gjatė shekujve, aty nė ate shtėpi muze,ka qene i varrosur menaxheri i biznesit Lee Ann Hodson.

Ka ndohur edhe njė vrasje tronditėse. Nė vitin 1801, njė nga bijtė e Fairbanks, Jason,kreu vrasjen e tė dashurės se tij, Elizabeth Fales, nė njė kullotė pranė. Ajo kishte kundershtuar me sa duket,propozimit per martese nga ana e tij.

Per kete vrasje ai u var ne trekėmbėsh nė Ded'ham dhe u cilesua si nė njė nga varjet me te bujshme e te gjitha kohėrave.

Vitin kaluar, z. Schlesinger,se bashku me nje grup prej 25 personash,erdhen prane kesaj shtepie per njė gjueti fantazmash, dhe tė shohim se ēfarė ata mund tė gjenin aty,sidomos per cezmat.

Ai kaloi natėn nė shtėpi se bashku me hetuesit e ēezmave.Grupi i ēezmave bėri regjistrimet ne audio gjate gjithė natės nė njė pėrpjekje pėr tė zbuluar ndonjė gjė nga tė pazakonshmet.

Kur ata kane marre ne shqyrtim tė gjitha kasetat ,vene re se ishin regjistruar disa tinguj." Menduam se ishin zera fėmijėsh,mbasi ishin rregjistruar disa te qeshura nė shiritin magnetic-thote Schlesinger."

Schlesinger pranoi se ai nuk ka fjetur shumė gjumė atė natė,ndersa grupi e ngriti kampin nė ēadren e vogėl duke fjetur nė sallonin e shtėpise.

"Unė nuk e kuptova nėse isha i frikėsuar dhe ne se kjo ėshtė fjala e duhur," tha Schlesinger. "Isha i trembur ose i hutuar."

Ai tha se ekipi ēezmave, u vu ne bela me elektronikėn,mbasi nuk arrinin qe mund tė shpjegonin se pse "kamerat e tyre shpesh stakoheshin automatikisht nga puna''.

"Ka shumė histori qė mund t'i veretosh vetem nė se qendron ne kėtė shtėpi, 'tha ai.

Grupi i ēezmat kthye ne fundjavė pėr njė raund tė dytė tė testimit tė te ambjentit,''te armatosur'' me detektore te fushė elektro-magnetike dhe regjistruesit audio.

Traci Boiselle,drejtuesi 38 vjecare grupit, e pėrshkroi kete vizite prane kesaj shtepie fantazmash,si nje shėtitje ne boten e pazbuluar''

"Kėtė herė, shtėpia kishte njė ndjenjė shumė tė ndryshme," tha ajo. "Ne kishim shumė trokitje dhe lėvizje qe shoqeroheshin me nje dashuri."

'Mendimi im ėshtė se patjetėr ka njė aktivitet paranormal nė shtėpi, "shtoi ajo.

Por Lesley Haine, nje nga udheheqset e turneut,qė eshte rritur nė Dedham, tha se ndėrsa ėshtė e vėshtirė pėr tė rregjistruar fakte paranormale qė gjenden atje,une kurrė nuk kam vene re ndonjė gjė shumė e ēuditshme personalisht."Nėse atje ka shpirtra, ata janė shpirtrat te mirė," tha ajo."Nuk ka asgjė tė keqe. Ata janė shpirtrat tė lumtur. "


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 18.04.11 16:58


Ufot mbi Japoni po japin e sinjalin e ''bashkpunimit'' ose te shkaterrimitUfo edhe sot me 18 maj mbi qiellin e Fukushimes...


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 19.04.11 8:58


Ne Rosvell zbulohet nje bime e re Aliene..

Emri Rosvell te kujton burra pak te shkurter dhe te gjelbėr (sidomos pas dokumenteve te fundit,tė deklasifikuara nga "FBI), por tashti me te gjelbėr do tė klasifikojme gjithashtu edhe njė bimė me karakteristika botanike" tė huaja ".

David Salman (zbulues) tha se ai ishte duke udhėtuar nė tokėn pranė Roswellit,vendi ku ka ndodhur ngjarja misterioze e rrezimit te nje disku fluturues,,nė kėrkim tė farėrave tė rralla, kur ai vuri re njė shkėlqim tė ēuditshme qė vinte nga njė krater meteori.

Shkėlqimi emetohej nga njė kaktus "mishngrėnės", i cili ishte vendosur brenda nė krater.

Kaktusi ishte nje insektetngrenes i vogėl dhe sipas zbuluesit mund tė kenė ardhur bashkė me meteoritin qė krijoi kraterin

David ka mbledhur disa mostra tė bimėve tė ēuditshme pėr tė parė nėse dikush ishte nė gjendje t'i identifikojė ato ... por nuk pati sukses.Ja dhe nje video,e cila jep kete fakt te rralle per biologet..
Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 19.04.11 14:03A mund ta kuptojme se kur po afron vdekja...?
Profesori Ēernosvitov ka prezantuar kohet e fundit teorinė –se vdekja vjen kur tė dyja anėt e fytyrės bėhen simetrike!

Psikiatėr, patolog, doktor i filozofisė dhe mjekėsisė, shefi i Katedrės sė Mjekėsisė Sociale nė universitetin shtetėrore rus, Evgenij Ēernosvitov, ka bere qe te dridhen,Rusinė, Evropėn dhe gjithė botėn me teorinė se vdekja tek njerėzit mund tė parashikohet pavarėsisht nga sėmundjet apo vjetėrsia. Kjo teori ėshtė bėrė me tė vėrtetė shumė e famshme.

Profesori rus gjithė jetėn i studion fytyrat e njerėzve. Ai nė banesėn e tij ka koleksion prej disa qindra maskash njerėzore pas vdekjes sė njerėzve, madje edhe tė Pushkinit, Dostoevskit, Majakovskit, Eseinit, Napolonit. Fytyrat e tė vdekurve janė simetrike, thotė Ēernosvitkov.

Dihet qė ana e majtė dhe e djathtė e fytyrės dallohen, por kur afrohet vdekje ato bėhen simetrike dhe kur tė arrijnė simetrinė vjen vdekja.Ai thotė se tė rinj tė cilėt nuk kanė qenė tė sėmurė, kur kanė vdekur – fytyra para vdekjes ėshtė niveluar. Profesori tregon se si njė polic i ri ia ka treguar fytyrėn e vet se ėshtė simetrike. I ka thėnė profesorit se kjo teori
ėshtė vetem nje mashtrim, por djaloshi ėshtė vrarė vetėm disa orė mė vonė.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 21.04.11 21:41


Guri qė shpėtoi fshatin japonez nga tsunami

Ai ėshtė njė gur shumė i lashtė, mbi tė cilin shkruhet: Mos ndėrto shtėpi poshtė kėsaj pike. Banorėt e fshatit perreth Fukushimes janė bindur dhe nuk kanė ndėrtuar asnjėherė shtėpi poshtė gurit, qė ėshtė lėnė aty nga pasardhėsit e tyre pėr t’i paralajmėruar nga tsunami dhe pėrmbytjet.

Megjithatė njė familje e fshatit u zhduk, por ngjarja ndodhi kur makina e tyre po kthehej nga njė qytet fqinj dhe u pėrfshi nga valėt. Rreth 90 metra poshtė gurit ėshtė njė vijė blu. Ajo shėnon lartėsinė ku ka mbėrritur dallga e tsunamit, plot 39 metra.

Ky shėnues, dhe shumė si ai, ekzistojne mė shumė se 600 vjeter, "gjate gjithe vijes se siperme tė bregdetit" te Japonisė.Jo tė gjitha ato janė mjaft tė veēantė: Disa sherbejne mė shumė si vėrejtje te pėrgjithshme, tė qėndrueshme e tė kujtojnė se njė rrezik mund tė pėrsėritet pas brezit te katėrt apo tė pestė. "Gjithmonė tė jeni te pėrgatitur pėr tė papriturat e tsunamit.

http://gilmoure.tumblr.com/post/4408051037/high-dwellings-are-the-peace-and-harmony-of-our

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 23.04.11 16:08


Nje gjetje Aliene ne nje cop shkembiU emėrtua Petradox (ose Enigmalito), ky ėshtė OOPArti i fundit per te cilat kemi njohuri. OOPArt-et janė ato objekte qė shprehin njė teknologji tė papajtueshme me te dhenat arkeologjike dhe nė kėtė rast ėshtė shume e vėshtirė per tė pėrcaktuar sa me mirė natyrėn e objektit.Pamje e shkembit "Petradox" ku ne te shihet objekti misterioz


I ashtu-quajtur "Petradox" ose "Enigmalito" ėshtė njė mineral qė pėrmban objekte te ēuditshme brenda njė komponenti elektronik si njė prizė me tre kėmbė (asimetrike, tė tilla si lidhje XLR, por me kėmbė mė tė vogla si format).

Petradox u "gjet nė New Mexico nė vitin 1998. Karboni/14 radioaktiv e datoi ate nė mes tė 100.000 dhe 155.000 vjet, pra ky objekt renditet ndėr OOPART-et (objektet jashtė kohe)nga mė 'enigmatiket e zbuluar ndonjėherė

Shkembi ku mbėshtet kjo e pjesė e granitit ėshtė poroz, me njė sasi tė caktuar tė kuarcit (mė saktėsisht, ėshtė njė phyllosilicate e cila ėshtė, nė variante tė saj,nė gure vullkanik dhe metamorfike duke pėrfshirė granit dhe rreshpe mikė).Kjo eshte e ashtuquajtura prize 100.000 vjecare e gjendur ne ate shkemb


John J. Williams, njė ish-veteran luftė dhe eksplorues i New Mexicos e ka gjetur nė 1998 nė Shtetet e Bashkuara, nė njė zonė larg nga qytetet e mėdha,ndėr male, por shpikėsi nuk dėshiroi tė reklamoje zbulimin deri ne ditet e sotme.

Williams pranon qe eshte njė hulumtues i apasionuar i enigmave dhe i mistereve,fenomene qe janė tė lidhur gjerėsisht me paranormalen dhe kreacionizmin.

Analizat dhe studimet mbi objektin metalik te ēuditshme, tregon se nuk ai ishte ngjitur nė shkėmbin e vogėl me ndonji lende ngjitese,por nė tė vėrtetė ai ishte inkorporuar brenda shkembit, ose me presion tė madh ose me ane tė ngrohjes.

Edhe pse mosha u vlerėsua nė rreth 100.000 vjet (dhe per disa jo me pak se 55.ooo vjete), pamja e tij ėshtė i ngjashme me njė model XLR elektronike, me metal,ku tre kėmbėt e tyre prej rreth 3 mm. tė gjatė dhe jane tė pozicionuar krejtėsisht nė deltat e tij me nje sfere 8 mm nė diametėr, e bėrė nga materiale tė tilla si qeramike ose porcelani tė bardhė Aguni.

Megjithatė, kur shihet nė detaje me kujdes, duket qartė ngjashmėria e tij me nje lidhės XLR elekronik te diteve te sotme.

Analiza X-ray tregoi se,dimensionet e brendshėme tė kėtij guri ishin 6,1 cm i gjatė, 3,8 cm.i gjerė dhe lartėsia 2,2 cm. Objekti i ēuditshėm ėshtė nė njė strukturė komplekse brenda njė zgavėre tė thellė,me forma tė rrumbullakosura.

Njė detaj kurioz ėshtė se kėmbėt e objektit misterioze duket se jane gerryer nga forcat qe kane gėrryer dhe vepruar ne zbutjen sipėrfaqsore te shkėmbit, kėshtu qė nėse do tė ishte njė truk,atehere truku nuk do ishte shoqeruar me keto veprime kaq te holla.

Objekti megjithatė,keto dite eshte vėnė nga Williams, nė dispozicion te shkencėtareve tė interesuar qe ta studiojne ate pėr ndonjė analize te metejshme,ndoshta per ta zbuluar perfundimisht misterin e gjetur mbi kete cop shkemb.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 27.04.11 16:49Shtepia misterioze Winchester

Nė 1884, njė grua e ve,por shume e pasur me emrin Sarah L. Winchester filloi njė projekt per ndėrtimin e nje rezidence ne San Jose U.S.A,rezidence e cila do te vazhdonte te ndertohej deri ne diten e vdekjes se saj,ku mjeshtrat e ndertimit do te punonin vazhdimisht 24 ore pa nderprerje.

Rezidenca Victoriane, projektuar dhe ndėrtuar nga trashėgimtarja e prodhimit te pushkėve Winchester, ėshtė e mbushur me fenomene kaq shumė tė pashpjegueshme, se qe ajo sot eshte e njohur si Shtėpia Mysterioze Winchester.

Nė 110 dhomat e saj nga 160 dhomat ne total qe ka shtepia, mund tė hasesh nė fenomene tė ēuditshėm qė i dhane emrin kesaj rezidencė,p.sh njė dritare e ndėrtuar nė dysheme, shkallėt ēojnė nė askund, njė oxhak qė rritet katėr kate, dyer qe hapen mbi muret bosh, dhe me kokė poshtė.! etj..etj.

Askush nuk ka qenė nė gjendje tė shpjegoi misteret qė ekzistojnė brenda shtepise se feudales Winchester,pse Sarah Winchester ka mbajtur ndertues, marangozė pa nderprerje 24 orė nė ditė pėr 38 vjet rresht,deri ne diten e saj te vdekjes..?

Besohet se pas vdekjet se parakohshme tė vajzės dhe burrit tė saj,i cili ishte bir i prodhuesit te pushkėve ''Gum'', znj Winchester ishte e bindur nga njė medium,qė me ndertimin e panderprere dhe vazhdmisht te shtepise se saj, do tė qetėsonte shpirtrat e tė vrarėve nga pushket "Winchester"dhe do tė ndihmonte ata per tė arritur jetėn e pėrjetshme.

Sigurisht trashėgimia dhe pasuria e saj 20.000.000 $ ishte e mjaftueshme pėr tė mbėshtetur obsesionin e saj,deri nė vdekjen e saj nė vitin 1982!

Sarah Winchester ndėrtoi njė shtėpi qė ėshtė njė mrekulli arkitektonike. Ndryshe nga shtėpitė mė tė madhe tė kohės sė saj, kjo rezidence kishte 160 dhoma Viktorias,kishte ngrohje moderne dhe sistemet e kanalizimeve te kohes, dritat dhe instalimet e gazit vepronin duke shtypur njė buton, tre elevatore pune, dhe 47 dhoma zjarri.

Ne cdo ambjent kishte holle, te punuara me parket, shandane ari,argjendi dhe qelqi Tiffany ,dhe nje vizite ne kete shtepi,cdokush do tė impresionohej pafundesisht nga sasia tronditėse e krijimtarisė,tė ndricimit, dhe shpenzimeve te pafund derdhur nė ēdo hollėsi.


Website: Misteri Winchester House

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 27.04.11 20:44


Bie nė koma, zgjohet piktore


foto ilustruese

Nė kohėt e shkuara do ishte cilėsuar si njė mrekulli apo dhuratė e ardhur nga qielli, por sot mjekėt po pėrpiqen tė japin njė pėrgjigje shkencore pėr njė ngjarje tė rrallė qė ka ndodhur nė Shqipėri.

Njė grua ka dalė nga gjendja e komės, por pėr ēudinė e tė gjithėve ajo arrin tė bėjė diēka qė nuk e kishte bėrė kurrė mė parė, tė pikturojė. Bėhet fjalė pėr Vjollcėn, e cila ėshtė 56 vjeē dhe vetėm para pak vitesh e zbuloi talentin qė fshihej brenda saj.

“Unė kam 5 vjet qė pikturoj. Ėshtė e ēuditshme sepse menjėherė pas zgjimit nga koma fillova pikturėn. Tashmė pikturoj ēdo ditė”, shprehet Vjollca pėr TCH. Pasi qėndroi nė gjendje tė pavetėdijshme pėr 48 orė, sapo u zgjua Vjollca e kuptoi se diēka kishte ndodhur.

Njė interes shumė i madh i lindi pėr pikturėn. Ajo kujton se nuk kishte shfaqur interes pėr tė mė parė.“Qė atė ditė kur u zgjova pash njė piktor dhe mė lindi dėshira pėr tė pikturuar. Shkova tek ai dhe bleva mjetet qė mė duheshin, tė cilave nuk u dija as emrin”, tregon Vjollca.

E ardhur nė botėn e pikturės pasi kishte kaluar gjysmė shekulli jetė, Vjollca e pati jo pak tė vėshtirė tė pranohet nga rrethi i piktorėve shqiptarė. E pėr kėtė arsye, siē kanė bėrė shumė shqiptarė ndėr shekuj, ajo zgjodhi qė talentin e saj nė botėn e artit ta shtegtojė pėrtej Adriatikut, nė Itali.

Njė rast i tillė, kur njė person zgjohet piktor, duket se ėshtė befasues edhe pėr vetė mjekėt. Neurologu Agron Islami shpjegon mėnyrėn se si mundet njė person nė gjendje kome tė fitojė disa cilėsi qė nuk i ka pasur mė parė. “Nė momente tė caktuara, kur personi zgjohet nga koma, disa qendra tė sistemit nervor, qė kanė qenė tė fjetura, riaktivizohen.

Kjo bėn qė prirje tė ndryshme, tė panjohura mė parė, tė vihen nė dukje”, shpjegon neurologu. Duke prezantuar dy piktura tė saj nė ekspozitėn qė po realizohet nė ambientet e Muzeut Kombėtar, Vjollca premton se shumė shpejt do tė kthehet nė atdheun e saj me njė prezantim tė krijimtarisė: “Nė tetor do tė hap njė ekspozitė nė Shqipėri me rastin e ditėlindjes sė vajzės sime”.

T. O.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 02.05.11 9:55


Vritet Osama Bin LadenDel fotoja e parė e Osama bin Ladenit tė vrarėOsama Bin Laden i vrarė

Te gjitha rrjetet e medha nderkombetare te informacionit njoftojne vrasjen e
Osama Bin Ladenit.

Obama: Ne duhet tė rikonfirmojmė se Shtetet e Bashkuara nuk janė e kurrė nuk do tė jenė nė luftė me Islamin

Foto qė shihni u publikua nga televizioni i Pakistanit dhe po bėn xhiron e botės.

Osama bin Laden, udhėheqėsi i rrjetit terrorist tė Al Kaidės ėshtė vrarė nė njė operacion tė forcave amerikane nė Pakistan. Fotoja e parė qė ju po shihni u publikua nga televizioni i Pakistanit, GeoTv.

Bėhet e ditur se vrasja erdhi nė njė sulm tė forcave tė SHBA-ve drejtuar ndaj njė vile jashtė Islamabadit dhe pati luftime nė vendin e ngjarjes.

Presidenti Barak Obama kumtoi se Osama bin Laden u vra brenda territorit tė Pakistanit dhe konfirmoi se SHBA-tė kanė trupin e bin Ladenit.

"Vdekja e bin Ladenit shėnon njė nga arritjet mė tė rėndėsishme tė vendit tonė nė luftėn kundėr Al Kaidės. Por vdekja e tij nuk shėnon fundin e pėrpjekjeve tona. Nuk ka dyshime se Al Kaida do tė vazhdojė tė pėrpiqet tė na sulmojė. Ne duhet dhe do tė jemi vigjilent si brenda dhe jashtė", tha presidenti Obama.

Presidenti amerikan tha se forcat amerikane qė morėn pjesė nė operacionin e vrasjes sė bin Ladenit nuk pėsuan asnjė humbje. Obama falenderoi presidentin e Pakistanit Asif Ali Zardari pėr bashkėpunimin.

"Ne duhet tė rikonfirmojmė se Shtetet e Bashkuara nuk janė e kurrė nuk do tė jenė nė luftė me Islamin. E kam bėrė tė qartė ashtu siē e tha dhe presidenti Bush pas 11 shtatorit se lufta jonė nuk ėshtė kundėr islamit.

Bin Ladeni nuk ishte udhėheqės i myslimanėve, por njė vrasės masiv i myslimanėve. Al Kaida ka masakruar myslimanė nė shumė vende, pėrfshi kėtu tek ne. Ikja e tij do tė mirėpritet nga tė gjithė ata qė besojnė tek paqja dhe dinjiteti njerėzor", tha Obama.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Estilen prej 05.05.11 17:08


Organizata sekrete Majestic-12


Majestic-12 ėshtė emri super-sekret i nje Grupi kerkimore per UFO i kryesuar nga Vannevar Bush .

Anėtarėt e trupės sė performancės ishin:
1-Roscoe H. Hillenkoetter
2-Bush Dr Vannevar
3-James Forrestal (zėvendėsohet pas vdekjes sė tij nga gjenerali
4-Smith Walter Bedell)
5-Nathan Twining
6-Vandenberg Gen Hoyt
7- Bronk Dr Detlev
8-Hunsaker Dr Jerome
9-Rear Adm Sidney Souers
10-Gordon Gray
12-Dr Donald Menzel
13-Major Gen Montague Robert
15-Dr Lloyd Berkener


Majestic 12 eshte emri i koduar i nje komiteti sekret shkencetaresh, udheheqesve ushtarake, dhe zyrtaresh qeveritare, i formuar ne vitin 1947 nga nje urdher ekzekutiv i Presidentit te SHBA-ve, Harry S. Truman.

Qellimi i komitetit ishte te hetonte mbi aktivitetin e UFO-ve direkt pas ngjarjes se incidentit ne Roswell – perplasja e supozuar e nje objekti alien afer Roswell, New Mexico, ne Korrik 1947. Ky komitet eshte nje pjese shume e rendesishme e teorive konspirative mbi nje fshehje qeveritare te informacionit mbi UFO-t.

Projekti i studimeve te veēanta te Majestic 12 nga Keshilli i Sigurise Kombetare.

Qe nga fundi i viteve 2000, i eshte referuar vetes si”Grupi Punetor”, mundesisht sipas zgjedhjes se presidentit te atij viti. I referohet sigles MJ-I2 per shkurtim, por vetem ne menyre informale dhe asnjehere ne dokumenta te brendshem.

MJ-12 eshte kaq sekrete dhe e departamentizuar sa qe vetem ata ne krye e kuptojne se ēfare jane duke mbrojtur. Pjesa me e madhe e personelit te MJ-12 jane personel sigurie qe merren me fshehjen e aktiviteteve te UFO-ve ne Toke sebashku me pelqimin e qeverise.

Pjesa tjeter jane teknike dhe shkencetare qe merren me gjetjen e aplikacioneve te dhuratave nga UFO-t mbi teknologjine dhe inteligjencen. Nje perqindje shume e vogel merren personalisht me kontaktin direkt me jashtetokesoret, duke marre teknologjine dhe inteligjencen e tyre, dhe duke vendosur rregullat e MJ-12.Elementi qe mban bashske te gjithe elementet e tjere te MJ-I2 eshte kodi i autorizimit MAJIC. Gjithēka qe ka te beje me kontaktet e qeverise se SHBA me jashtetokesoret klasifikohet me kodin MAJIC: material qe kerkon nivelin e autorizimit MAJIC per t’u konsultuar.

Niveli-MAJIC eshte niveli me i larte i sekretit ne qeverine e SHBA, dhe e ben mbajtesin e ketij materiali nje “super-person” ne komunitetin e inteligjences.

Mbajtesit e nivelit MAJIC jane te autorizuar te kene informacione dhe te hyjne ne vende te cilat nuk ka rendesi se kujt organizate i perket mbajtesi i nivelit MAJIC, apo se kush agjenci inteligjence e ka kete informacion apo drejton ate strukture apo vend.

Ish-anetare te rrethit te brendshem te MJ-12 e mbajne nivelin MAJIC pasi i lene sherbimet qeveritare, sebashku me disa persona, qytetare private jashtezakonisht te pasur dhe me influence te madhe kane marre kete nivel MAJIC.

MJ-12 eshte i perhapur. Anetaresimi, lehtesite, dokumenta inteligjence, dhe buxheti jane shperndare midis CIA-s dhe degeve te ndryshme te Departamentit te Mbrojtjes.

Anetaresimi aktual ne MJ-12 rezervohet vetem per anetare te zgjedhur te NSC, CIA, DIA, NSA, NRO, Komandes se Hapesires se SHBA-se, Agjencise se Inteligjences se Forcave Ajrore, Inteligjences se Ushtrise dhe Komandes se Sigurise, dhe mbi te gjitha Zyra e Inteligjences Detare.

Kjo e fundit eshte zgjedhur qe te jete dhe agjencia e inteligjences qe ka autoritetin mbi projektet qe zhvillohen ne legjendaren Area 51 si dhe ne Laboratoret Berthamore ne Los Alamos ne New Mexico qe merren me miqte jashtetokesore.

Mendohet se gjate viteve CIA ka filluar te humbase influencen e saj mbi MJ-12 fale “pushtimit” nga NSA, DIA, dhe deget e tejra te inteligjences ushtarake.

Departamenti i Mbrojtjes kontrollon pjesen e luanit (me te madhe) te resursave dhe personelit te MJ-12, ndersa ben shume kujdes mbi ndarjen dhe ruajtjen e statuseve midis tyre. MJ-12 eshte shume e organizuar dhe akoma me shume e financuar mire.

http://en.wikipedia.org/wiki/Majestic-12

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Mesazh  Estilen prej 06.05.11 18:01


Nje zbulim i nje qyteterimi te madh neolitik.kliko mbi foto per zmadhim

Ne Sirine qendrore zbulohet nje nga qyteterimet e hershme neolitike,me nje zhillim te madh qyteterimi,qytet-shteti i Ebles.Kete mision e ka marre persiper nje ekip i kompletuar Italianesh me te gjithe kredencialet e nevojshme.Ky ekip financohet nga Ministria e Jashteme italiane dhe qe drejtohet nga personel i Universitetit ''La Sapienca'' te Romes.

Ne se periudhen e hershme qyteterimet moren zhvillim buze lumejve,si p.sh.Mesapotamia u zhvillua midis Tigrit e Efratit,egjyptianet moren zhvillim buze Nilit,indianet buze lumit Indus,a po kinezet prane lumit te Verdhe,e kunderta ka ndodhur me qyteterimin e Ebles.

Ebla nisi rrugen e bujeshme te nje qyteterimi te madh,jo nga tokat pjellore,ajo u zhvilluan ne veri te shkretetires se Sirise ne rreth 60 km ne jug te Aleppos ne vendin e quajtur.

Shume shpejt mund ta indentifikosh Eblen qytet-shtet te transformuar ne nje mbreteri te fuqishme rajonale me ambizione imperialiste qe nenshtroi te gjithe popujt per rreth dhe qe krijoi nje pamvaresi deri ne perfundimin defintiv te saj rreth vitetit 1600 p.e.s me popujt Hittiti dhe Hurriti, bashkupunim i cili eshte ruajtur mire edhe ne poemen epike"Poema e Lirise" e gjetur ne kryeqytetin e Hittitas ne Khattusa, ne Turchia, e ngjashme ne shume aspekte me poemen homerike te'Iliades....

Por zbulimi sensacional qė ndryshoi shume konceptin e zhvillimit historik, i cili kishte qenė i koduar,nje qytetėrimi te Lindjes sė Mesme,ishte zbulimi nė Arkivat Mbreterore tė Eblės,zbulim i cili pėrfshinte tė paktėn 17.000 tabela nė gjuhėn e shprehur te Eblės semite.

Dokumentat, fjalorėt dygjuhėsh eblaite-sumeriane, regjistrat e kontabilitetit, administrative, ligjore,madje edhe letrare,himne dhe lutjet,datojnė qė nga viti 2300 pes.

Ne kėto asete qėndron mbi tė gjitha ekzistenca e njė shkrimi shume te vjetėr, sa gjuha sumeriane dhe egjiptiane,shkrim qe ka shėrbyer pėr tė rindėrtuar njė fotoide me detaje te thellėsise sė qytetėrimit tė Eblės origjinale,nė aspektin e llojit tė ekonomisė, sistemit social, tė natyrės kulturore.

Ebla dominonte sistemin ndėrkombėtar tė rrugėve tė tregtisė nė mes Mesopotaminė dhe tė Mesdheut,rrugeve qė lidhnin Egjiptin dhe Nubian, Kreten, zonėn fenikase bregdetare me Sirinė dhe rruget e brendshme kontinentale nė Detin Kaspik.

Argjendi, druri, Lapis lazuli,, ari fildishi, fajancat, janė materialet mė tė ēmuar nė tregtinė e Eblas, pasuri qe cuan deri nė nje pasuri te madhe marramendese te mbreterise

Nė "Grand Palace" u gjetėn dhurata tė ēmuara nga Egjipti: gota dhe syze diorite,vazo alabasteri,duke pėrfshirė disa gdhendje me emrat e Faraonit Khafre, si dhe panele muri bėrė tė bera fletė ari embossed, statujat,si dhe dhurata natyrore.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori Misterioze

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi