Figure misterioze ne rere

Shko poshtė

Figure misterioze ne rere

Mesazh  Estilen prej 24.08.11 21:11

Figure misterioze ne rere midis kufirit Kine-Tibet

Ende nuk dihen mjetet e formimit tė njė rrethi gjigant nė rėrė,qe eshte shfaqur nė afėrsi tė autostradės Qinghai-Tibet, autostrade qė kalon pėrmes kufirit midis Kinės dhe Tibetit. Disa studiues kanė shkuar prane vendit ku u shfaq figura e madhe mbi rere, dhe shumė janė tė mendimit se  prodhimi nuk ėshtė njerėzore.

Ky lajm u dha per here te pare nga webi Awaker.net , ku thuhet se dėshmitarėt  e panė kėtė rreth tė madh nė rėrė, me njė diametėr prej 1.5 km -2 km, me 17 gusht 2011. Thuhet se rrethi i madh ėshtė i pėrbėrė prej vijash dhe rratheve nė rėrė me rreth 5 cm tė thellėsi.

Duke parė nė fotografite (mė poshtė)dhe hartėn, cropcirkle ėshtė formuar nė njė vend tė largėt,pėrafėrsisht tri orė nga Xining i Tibetit nė rrugėn pėr nė Qinghai. Lloji i tokės, rėrė i perzjere me kripė. Eshtė rreth 200 km nga Madoi (gjysmė rrethi i kuq) nė qytetin mė tė afėrt, nė jugperėndim tė Xining.

Ne harten larte eshtė  rajoni ku eshtė  formuar figura misterioze ne rėrė. Kufiri i Tibetit ėshtė me ngjyre portokalli - dhe me te kuqe ėshtė vija kufitare nė jug tė Madoi. Lhasa, Tibet,  rrethi i kuq nė tė majtė mė poshte [/b][/color][/font]ėshtė vendi i figures misterioze


Supozimet janė tė ndryshme, por sipas Master Chow deri mė sot askush nuk ka marrė pėrgjegjėsinė pėr trajnime (tė bėra nga njeriu), i cili sugjeron se ėshtė me origjinė jashtėtokėsore.

Asnjė qenie njerėzore nuk mund  tė jetė nė gjendje tė krijojė njė gjė tė tillė. Ne gjithashtu e dimė se kjo figure misterioze u shfaq me 17 gusht 2011, ditėn kur u zbula njė disk fluturues ne aeroportin ndėrkombėtar Chongqing , duke bllokuar trafikun. Para 17 gushtit,nga disa kolegė tė Master Chow  thuhet se kishin kaluar nė ne ate rajon dhe nuk kishin parė asgjė nga ajo figure gjigande ne rere..

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi