Sekretet qė u morrėn nė varr

Shko poshtė

Sekretet qė u morrėn nė varr

Mesazh  Admin prej 21.12.08 1:56

Sekretet qė u morrėn nė varr

Marrja e sekreteve nė varr nuk ėshtė asgjė e re dhe tė gjithė mund tė marrim ndonjė sekret me vete, kur tė mbėrrijmė atje.

Disa merren nė varr pėr tė mbrojtur tė tjerėt, disa pėr tė mbrojtur reputacionin e familjes e kėshtu. Disa sekrete, pėr shkak tė pasojave historike apo vėmendjen qė u ėshtė kushtuar me kalimin e viteve, kthehen nė mister dhe legjendė.

Kėtu janė dhjetė prej mistereve mė tė mėdha qė janė marrė me vete nė varr.

1 - Antonio Stradivari 1644 - 1737

Stradivari ishte njė artizan italian, mjeshtėr nė punimin e instrumenteve muzikore si violinat, violinēelėt, kitarat dhe harpat.

Pėr shekuj me radhė shkencėtarėt dhe historianėt janė munduar tė gjejnė sekretin e Stradivarit nė punimin e kėtyre instrumenteve. Ngjitėset dhe verniku i pėrdorur nga Stradivari janė analizuar gjerėsisht dhe mund tė luajnė njė rol pėr tingullin dhe cilėsinė e instrumenteve tė punuara prej tij.

Sidoqoftė, nuk ka konsensus mbi faktorin mė tė mundshėm qė mund tė shpjegojė tingullin
superior tė instrumenteve Stradivari. Stradivari ka prodhuar deri nė 1100 instrumente.

Sot kanė mbetur 650 tė tillė, 500 nga tė cilėt janė violina.

2 - Benjamin Franklin 1706 - 1790

Nė vitin 1730 Franklin njohu djalin e tij tė paligjshėm dhe tė vetėm, William. Ai ishte rritur nga babai i tij Ben dhe gruaja e tij, Deborah Rea.

Disa prej teorive spekulonin se arsyeja pse nėna e William nuk bėhej e ditur ishte fakti se ēifti nuk ishte martuar akoma kur djali lindi dhe Franklin donte tė mbante gjithė fajin vetė, nė mėnyrė qė tė mos hidhej baltė mbi emrin e Deborah. Tė dhėna tė tjera tregojnė se nėna e William ishte prostitutė.

Identiteti zyrtar i nėnės sė William edhe sot nuk dihet. Nė vitin 1752, kur William ishte 21 vjeē, ai asistoi nė eksperimentin e famshėm tė balonės, kryer nga i ati.

3 - Johann Bessler 1680 - 1745

Johan Bessler lindi nė qytetin Zitau nė Gjermani dhe ndėrtoi makinėn, pėr tė cilėn pretendonte se lėvizte vetė. Nė vitin 1717 ai kishte bindur mijėra njerėz se kishte shpikur sekretin e njė mekanizmi vetėmbėshtetės. Makina kaloi shumė teste dhe inspektime rigoroze. Ajo u vu nė prova pėr periudha tė gjata dhe njė test zyrtar udhėtoi pėr 54 ditė.

Ndėrtimi i brendshėm gjithnjė ruhej nga afėr nga krijuesi i saj. I trazuar nga paranoja dhe temperamenti i keq, si dhe me mungesėn e ligjeve pėr tė mbrojtur tė drejtėn e autorit, Bessler i shkatėrroi makinat nė njė shpėrthim zemėrimi dhe e mori sekretin e tij me vete nė varr.

4 - Edward Leedskalnin 1887 - 1951

Edward Leedskalnin ishte njė emigrant leton nė SHBA dhe skulptor amator. Leedskalnin ndėrtoi me njėrėn dorė njė monument tė njohur si Kėshtjella Korale nė Florida dhe gjithashtu njihet pėr teoritė e tij tė pazakonta mbi magnetizmin.

Ai i ngriti gurėt e kėshtjellės nė mėnyrė astronomike dhe i integroi ato nė njė plan tė madh arkitekturor, duke u bazuar nė tė dhėnat matematikore dhe astronomike.

Leedskalnin pėrdori vetėm mjete tė thjeshta pėr tė prerėblloqet koralore. Kur e pyesnin se si e kishte ndėrtuar kėshtjellėn, ai pėrgjigjej, "Nuk ėshtė e vėshtirė, sekreti ėshtė tė dish se si".

Kur e zhvendosi kėshtjellėn, ai i kėrkoi shoferit tė kamionit tė mbyllte sytė, kur po ngarkonte e shkarkonte gurėt koralė.

5 - James Black 1800 - 1872

James Black ishte njė zejtar nga Arkansasi dhe krijuesi i thikės origjinale "Bowie" e dizenjuar nga Jim Bowie. Bowie ishte i famshėm pėr luftimin me thika nga dueli i vitit 1827.

Por, vrasja e tre vrasėsve nė Teksas dhe vdekja e tij nė betejėn e Alamos e bėnė atė dhe thikėn e zejtarit legjendė. Thikat e Black ishin shumė tė forta, por njėkohėsisht elastike.

Ai i mbante metodat e krijimit tė thikave sekret dhe i kryente gjithė punimet pas njė perdeje lėkure. Ka nga ata qė pretendojnė se Black rizbuloi sekretin pėr prodhimin e ēelikut tė Damaskut, i pėrdorur nė Lindjen e Mesme pėr shpatat.

Mėnyra e vėrtetė e prodhimit tė thikave pėrfundoi nė varr bashkė me Black.

6 - Arne Beurling 1905 - 1986

Arne Beurling ishte njė matematikan suedez dhe profesor matematike . Nė vitin 1940 ai theu kodin gjerman pėr komunikacionet strategjike ushtarake. Kjo arritje ėshtė konsideruar si njė nga mė tė mėdhatė nė historinė e kriptografisė.

Duke pėrdorur vetėm kaseta teleshkruese dhe tekst tė shi- fruar, ai deshifroi kodin qė gjermanėt mendonin se ishte i pamundur tė thyhej, vetėm nė dy javė.

Beurling krijoji njė aparaturė qė i jepte mundėsinė suedezėve tė deshifronin trafikun teleshkrues gjerman qė kalonte nėpėr Suedi nga Norvegjia me anė tė njė kablloje. Kur u pyet se si e kishte bėrė njė gjė tė tillė, ai u shpreh: "Magjistari nuk i tregon sekretet e tij".

7 - Njeriu i Lėkurės 1839 - 1889

Njeriu i Lėkurės ishte njė endacak qė udhėtonte nė njė rreth ndėrmjet lumenjve tė Konektikatit dhe Hudson. Ai fliste rrjedhshėm frėngjisht, por komunikonte mė sė shumti me shenja dhe vishej me lėkurė, nga koka te kėmbėt. Ai mblidhte fundet e cigareve pėrgjatė rrugės sė tij dhe pranonte cigaret e freskėta qė i ofronin banorėt nė rrugėt ku kalonte.

Kur e pyesnin pėr prejardhjen e tij, ai e ndėrpriste bisedėn dhe largohej. Ai ishte aq i njohur nė pjesėn ku qarkullonte, saqė njerėzit ruanin ushqim gati pėr tė nė njė kohė tė caktuar, njė herė nė 34 ditė.

8 - Femra e huaj 1793 - 1816

Gjatė njė vjeshte nė vitin 1816 nė Aleksandri, Virginia, dy njerėz, njė burrė me gruan e tij u futėn nė hotelin "Gadsby's Tavern".

Gruaja ishte e sėmurė dhe vuante nga ethet. Gjendja e saj u pėrkeqėsua pavarėsisht kujdesit tė doktorit. Bashkėshorti atėherė thirri doktorin dhe stafin e hotelit nė dhomė pėr t'iu drejtuar njė kėrkesė tė pazakontė:

Ai u kėrkoi gjithė tė pranishmėve tė betoheshin se s'do e nxirrnin kurrė identitetin e tij dhe tė gruas. Tė gjithė ranė dakord dhe secili prej tyre e mori me vete sekretin nė varr. Femra e huaj vdiq dhe sot e kėsaj dite nuk dihet identiteti i saj.

9 - "Jerome" 1840 - 1912

Mė 8 shtator 1863 njė i huaj me lėkurė tė ēelėt u gjet nga dy peshkatarė nė Sendi Kouv, nė Kanada. Dy kėmbėt e kėtij personi ishin prerė dhe njė broke me ujė e bukė ndodheshin aty afėr. Njeriu qė s'mund dhe s'donte tė fliste nuk tha mė shumė se tri fjalė pasi u gjet.

Njė ndėr fjalėt ishte "Jerome" dhe ai ishte i mbushur me zemėrim dhe njerėzit menduan se ai ruante njė sekret, tė cilin nuk lejohej ta thoshte. Jerome u soll me dinjitet dhe kur i ofronin para ai ofendohej.

Ka shumė teori se kush ishte realisht Jerome, po asnjė prej kėtyre historive nuk ėshtė provuar deri mė sot. Jerome vdiq mė 19 prill 1912.

10 - Axel Erlandson 1884 – 1964

Erlandson filloi punėn e tij si fermer e mė pas filloi t'u jepte formė trungjeve tė pemėve pėr hobi. Mė vonė pemėt filluan tė rriteshin sipas formave qė u jepte ai.

Ai eksperimentoi me tė gjitha llojet e pemėve, duke u dhėnė forma nga mė tė ndryshmet. Ai pa se kėto forma pemėsh shėrbenin si zbavitje dhe vendosi tė krijonte "Cirkun e pemėve". Ai nuk ia tregonte asnjeriu teknikat e tij dhe i gdhendte pemėt pas perdeve, pėr t'u mbrojtur nga spiunėt.

Erlandson vdiq nė vitin 1964 duke marrė me vete nė varr sekretin e mahnitshėm tė formės
qė u jepte pemėve. Nė vitin 1985 "Cirku i pemėve" u ble nga milioneri Michael Bonfante.

Listverse.com

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekretet qė u morrėn nė varr

Mesazh  gjilanasi prej 14.09.15 15:10

Axel Erlandson

1884 – 1964

Erlandson e nisi si njė fermer alfalfa dhe si hobi nisi tė shartojė dhe t’u japė forma trungjeve tė pemėve. Mė vonė, me kalimin e dekadave ai do tė “stėrviste” pemėt qė tė rriteshin sipas formave qė ai vetė i kish projektuar. Ai eksperimentoi me lloje tė ndryshme pemėsh, duke bėrė forma unazash, zemrash, shkallė nė formė spiralesh, zigzage, unaza, kafazė zogjsh, kulla, korniza pikturash dhe shkallė. Erlandson i gjeti si njė mėnyrė shumė efikase argėtimi pemėt e tij dhe vendosi qė tė krijojė ‘Cirkun e pemėve”. Erlandsoni nuk do t’ia rrėfente askujt sekretin e teknikave tė tij dhe ai e vazhdoi nė vende tė fshehtė shartimin pėr t’iu fshehur spiunėve. Erlandson vdiq nė vitin 1964 bashkė me procedurėn e tij sekrete tė pėrdorur pėr pėrhapjen e pemėve.

Fakt interesant: Nė vitin 1985, kur Cirku i Pemėve pėrfundoi veprimtarinė, pemėt u blenė nga milioneri Michael Bonafante dhe ato u transplantuan nė parkun e tij tė argėtimit Gilroy Gardens nė Gilroy, Kaliforni.

Disa nga pamje te pemeve te punuara nga ai:avatar
gjilanasi

381


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi