Trembedhjete pyetje nga fetaret!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Trembedhjete pyetje nga fetaret!

Mesazh  Crash prej 13.04.14 20:45

Trembedhjete pyetje nga fetaret e shkrete ne deshperimin e tyre pafund ku i ka katandisur feja te bera per te marre pak dije dhe qartesim nga ateistet, dhe trembedhjete pergjigje nga ateistet ne deshiren e tyre te mire per t’iu lehtesuar sado pak vuajtjet fetareve te mjere.

1. C'jam une?
Pergjigja: Gjallese. Homo sapiens sapiens.

2. Perse jam krijuar?
Pergjigja: Kam evoluar ne menyre qe te mbijetoj ne kete natyre ku jetoj. Nuk jam krijuar.

3. Kush me ka krijuar?
Pergjigja: Askush. Abiogjeneza, dhe evolucioni permes perzgjedhjes natyrore jane procese te verbera dhe pa qellim.

4. Cfare kerkohet prej meje?
Pergjigja: Asgje, pervec detyrimeve qe vete njeriu ia vendos vetes!

5. Cfare do behet me mua?
Pergjigja: Do jetosh dhe pastaj do vdesesh.

6. Si do jete fundi im?
Pergjigja: "Barkun plot me vere e nje g*jore" (cit.Tyrion Lanister)!

7. Pse vdes e kur?
Pergjigja: Varet se si dhe perse.

8. C'eshte natyra?
Pergjigja: Sistemi ku jetojme.

9. Kush e ka krijuar ate?
Pergjigja: Askush. Ajo vepron sipas ligjeve te Universit ku jetojme.

10. Kush e ka bere kaq te pershtatshme per njerezit, kafshet, shpendet, bimet etj.?
Pergjigja: Nuk eshte aspak e pershtatshme per keta te fundit, por, ata kane evoluar qe te jetojne ne te. Dhe shume pak gjallesa ia kane arritur te mbijetojne deri me sot! Shumica jane zhdukur.

11. Kjo natyre a do kete fund e si do jete?
Pergjigja: Nuk do kete fund. Do ndryshoje vazhdimisht. Dhe nese demtohet me shume gjasa do jete nje veteshkaterrim i njerezve!

12. Cili eshte Krijuesi i jetes dhe i gjithe kesaj persosmerie qe ekziston ne bote?
Pergjigja: Nuk ka prova per nje te tille keshtu qe rrjedhimisht nuk ekziston. Ndersa per persosmeri as qe mund te behet fjale.

13. Kush ka krijuar hapesiren qiellore, yjet dhe gjithe Universin, levizjen dhe ligjet e saj, perpikmerine dhe rregullin e plote qe ekziston ne natyre?
Pergjigja: Askush. Rregulli dhe perpikmeria qe mungon vjen si pasoje e nje shperthimi fillestar te quajtur Big Bang.
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi