Njohja e drejtpėrdrejtė e Zotit

Shko poshtė

Njohja e drejtpėrdrejtė e Zotit

Mesazh  Siroco prej 12.04.14 22:42

Si mund ta njohim Zotin?

A ka njė metodė praktike me tė cilėn mund tė bashkojmė shpirtrat tona me tė?

Mistikėt tregojnė se, meqė Zoti ėshtė plotėsisht shpirtėror dhe zė fill nga rajoni mė i lartė shpirtėror, mund tė njihet vetėm nga shpirti ynė, qė ėshtė nga esenca e njėjtė e shenjtė.

Mendja nuk mund ta njoh ose kuptojė Zotin sepse origjina e mendjes ėshtė niveli shkakor, qė ėshtė mė i ulėt se sferat krejtėsisht shpirtėrore.

Mendja mund tė njohė vetėm atė qė gjendet nė sferėn e saj dhe mė poshtė….

Shpirti ka frymėn e vet tė njohjes, pėrtej aftėsive intelektuale tė mendjes. Kur heq mbėshtjelljet e saj tė mendjes dhe trupit, ėshtė i lirė ta njohė Zotin menjėherė, me anė tė perceptimit tė drejtpėrdrejtė.

Por vetėm nėpėrmjet meditimit, shpirti mund tė arrijė kėtė nivel perceptimi tė drejtpėrdrejtė dhe tė fitojė njohuri spirituale.

Meditimi ėshtė teknika e ofruar nga mistikėt pėr ta ēliruar shpirtin nga mendja dhe materia, kėshtu qė mund ta njohė Zotin lirisht dhe tė shkrihet me tė. I ēliruar nga pesha e karmės (pasojat e veprimeve tė mėparshme nė kėtė jetė apo njė tė mėparshme), ngritet pa pengesė natyrisht drejt burimit tė tij.

Kėshtu pėrjeton bashkim me Zotin.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njohja e drejtpėrdrejtė e Zotit

Mesazh  Flavius prej 27.10.14 14:52

Meditimi eshte nje nga guret baze te zhvillimit shpirteror, por nese kjo nuk behet si duhet, mund te shkaktoje deme te personi madje edhe ta rrezikoje jeten e tij.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njohja e drejtpėrdrejtė e Zotit

Mesazh  Xhemajl prej 28.10.14 10:51

Lyraandro shkruajti:Nuk e shoh meditimin si formen me superiore te ''njohjes'' se Zotit. Di te them se ka forma te ndryshme, psh kontakti me entitetet e niveleve te larta  qe mund te te  transmetojne njohuri sh me shpejt sesa ajo qe ti mund te  marresh me meditim, ose duke hyre ne akashic records ose ne varesi te nivelit spiritual te personit, nje dite te bukur ai mund te zgjohet nje mengjes e te zbuloje sesa sh njohuri mund te kete marre gjate nje nate gjumi.
Gjths as nuk duhet menduar qe Zotin mund ta ''njohesh'' ne nje jete duke medituar. Gjthcka behet gradualisht per qindra mijera vite,, thelbi eshte te persoset ne vazhdimesi shpirti. Vetem ne rrugen e persosjes se vazhdueshme mund te kthehesh tek Burimi.

Dhe dicka tjeter, perderisa titulli na thote ''njohje e dpd'' dmth duhet te kete dhe nje njohje te terthorte, qe mund te jete???
Qfare njohuri transmetojn entitetet e niveleve te larta .. ? Ti thua se me entitete mund te marresh me shpejt njohuri se sa me meditim, une te them qe meditimi nuk behet per te marrur njohuri , eshte e kunderta te hidhet Ego, te largohemi nga Mendja te shkojm pertej mendjes, dhe ne kete ne nuk marrim njohuri , po marrim qetesi, pervoje, dhe vime ne kontakt me zotin mbrenda nesh.. Persosja e shpirtit arrihet me meditim..Meditimi eshte pike nisja per cdo aktivitet spirtual qe dojm ta nderrmarim.
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njohja e drejtpėrdrejtė e Zotit

Mesazh  DaniEL prej 29.10.14 2:13

avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njohja e drejtpėrdrejtė e Zotit

Mesazh  Toniramun prej 17.07.17 11:02

Nuk besoj se meditimi, mund tet rrezikoj jeten... Mos fut frik ne njerez
avatar
Toniramun

Knowledge is powerful

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njohja e drejtpėrdrejtė e Zotit

Mesazh  Flavius prej 18.07.17 20:34

Toniramun shkruajti:Nuk besoj se meditimi, mund tet rrezikoj jeten... Mos fut frik ne njerez

Njerėzit nė pėrgjithėsi mendojnė se meditimi ėshtė zbrazje e brendėshme, sigurisht qė duhet t’i qetėsojmė tė gjitha mendimet dhe emocionet qė zakonisht e ndotin kokėn dhe trupin, por vetėdija duhet tė mbetet e zgjuar, vigjilente, e vėmendshme, pasi meditimi ėshtė puna energjike qė drejtohet nga vetėdija.

Kur njerėzit bien nė gjendje letargjike, ata mendojnė se janė duke medituar nė tė vertetė, por nė fakt ata e shkaktojnė vetė njė ekstazė, ulin mbrojtjen e tyre dhe rrezikojnė tė jenė manipuluar nga entitetet e ulėta astrale.

Prandaj ėshtė mirė qė nė fillim kur tė filloni tė meditoni tė jeni i shoqėruar nga dikush qė ka pėrvojė...ndryshe mund tė pėrfundoni nė ndonjė klinikė psikiatrike.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njohja e drejtpėrdrejtė e Zotit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi