Mėshira tek te gjitha qenjet

Shko poshtė

Mėshira tek te gjitha qenjet

Mesazh  Siroco prej 12.04.14 22:36

Pėrfytyro dikė me tė cilin ndihesh shumė i lidhur, veēanėrisht dikė qė ėshtė nė vuajtje dhe dhembje.

Me tė marrė frymė, imagjino qė me mėshirė thith gjithė vuajtjen dhe dhembjen e tij, dhe me ta nxjerrė frymėn, dėrgoji ngrohtėsinė tėnde, shėrimin tėnd, dashurinė tėnde, gėzimin tėnd dhe lumturinė tėnde, qė rrjedhin drejt atij personi.

Tani gradualisht zgjeroje rrethin e mėshirės sate duke pėrfshirė sė pari njerėz tė tjerė me tė cilėt ndihesh shumė i lidhur, pastaj ata pėr tė cilėt ndien indiferencė, pastaj ata tė cilėt i ke zėt ose me tė cilėt ke vėshtirėsi, pastaj madje ata pėr tė cilėt ndien se janė aktivisht pėrbindėshorė dhe mizorė.

Lejo qė mėshira jote tė bėhet universale dhe tė mbėshtjellė nė pėrqafimin e saj tė gjitha qeniet e ndjeshme, dhe nė fakt tė gjitha qeniet pa asnjė pėrjashtim.

Sogyal Rinpoche
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mėshira tek te gjitha qenjet

Mesazh  I638 prej 13.06.17 22:19

Kjo bie ne kundershtim me ligjin e terheqjes pasi nje njeri qe eshte ne mjerim (nje pjese e tyre) vendosin vete te zgjedhin vuajtjen dhe nese ne i bashkohemi ne dhimbje atij personi dhimbja do te vije tek ne. Jam dakord tek njerzit e pafajshem qe kane vuajte apo dhimbje por per persona qe zgjedhin ne situata te ndryshme dhe ne fund justifikohen se skishen mundesi tjeter eshte e gabuar.Une jam nje nga ata njerez qe perdorja justifikimet e mia per te shmangur zgjedhjet dhe veprimet e mia. Per mendimin tim dhimbja ne fakt eshte e mire pasi ajo te meson te vleresosh gjerat dhe ne nuk duhet te kemi frik te bejme gabime pasi eshte nje menyre e mire per te kuptuar si funksionojne gjerat ne jeten tone apo ne nje fushe te caktuar (profesion,mesime..etj)

I638

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi