Nivelet nė Sufizėm

Shko poshtė

Nivelet nė Sufizėm

Mesazh  Neo prej 12.04.14 17:19
Nė pėrgjithėsi ėshtė e njohur se nė Sufizėm ekzistojnė katėr nivele tė praktikės dhe tė tė kuptuarit.

Nė fakt kėto janė komponentėt, shtyllat komplementare qė e pėrbėjnė Islamin integral, tė plotė dhe pėrtej nocionit tė ngushtuar si Religjion.


Secili nivel ėshtė i ngritur nga njė tjetėr qė e shfrytėzon si bazė e kėto nivele janė si nė vijim:

Ligji i fesė - Sheriati
Rruga shpirtėrore - Tarikati
Vėrtetėsia - Hakikati
Njohja - Ma’rifeti

Ligji i fesė - Sheriati, ėshtė fjala arabe qė d.m.th. Rrugė e qėndrueshme, tė cilėn mund ta pėrcjell secili, ėshtė baza pėr tre nivele tjera dhe pėrbėhet prej mėsimeve islame, etikės dhe moralit tė cilat mund tė gjinden edhe nė religjionet tjera. Sheriati ėshtė themeli mbi, tė cilin ndėrtohet tėrėsia e Islamit. Pa Sheriat nuk ka rrugė tė Sufizmit dhe ai ėshtė si themeli i fortė nė, tė cilin ndėrtohet njė arkitekturė impozante.
Sheriati pėrfaqėson jetėn e organizuar nė principe etike dhe morale tė disiplinuar dhe pa kėtė disiplinė as qė mund tė imagjinohet nisja nė rrugėn e Sufizmit. 


Rruga shpirtėrore - Tarikati, ėshtė fjala arabe, e cila pėrfaqėson udhėtimin nė rrugė pėr tė kaluar nga njė vend nė tjetrin, nga njė fazė e vetėdijes nė tjetrėn, rruga, e cila nuk ėshtė qartė e definuar si Sheriati, prandaj nė kėtė fazė kėrkohet udhėheqėsi, harta dhe busulla. Pėrderisa Sheriati tregon dimensionin e jashtėm tė religjionit, Tarikati udhėzon nė rrugėn e brendshme dhe njėri tjetrin e mbėshtesin. Tarikati ėshtė i pėrbėrė qė ta pastroj jetėn tonė tė brendshme qė me fjalorin shkencor ėshtė shkollė e psikologjisė personale. 

Vėrtetėsia - Hakikati, tregon domethėnien e brendshme tė praktikės shpirtėrore dhe nė mėsimet, tė cilat i takojmė nė Sheriat dhe Tarikat. Hakikati ėshtė pėrvojė e drejtpėrdrejtė tė niveleve mė tė larta shpirtėrore dhe pėrvoja direkete e prezencės sė Zotit brenda nesh. Nė kėtė nivel besimtari ėshtė mė syēelė dhe me arritjen e kėtij niveli konfirmohen dhe vėrtetohen dy nivele tė mėparshme, Sheriati dhe Tarikati, vetė e pėrjeton dhe nuk pėrcjell nė mėnyrė tė verbėr praktikat shpirtėrore.

Njohja - Ma’rifeti, i takon urtėsisė dhe shkallės mė tė lartė tė njohjes tė sė vėrtetės shpirtėrore. Marifeti ėshtė niveli mė i lartė sa Hakikati dhe korrespondon me gjendjen e harmonisė mes besimtarit dhe Zotit. Ėshtė gjendje, tė cilėn rrallė kush e arrin, ėshtė niveli i lajmėtarėve, Evliave, dhe tė urtėve.

Pėr kėto katėr nivele Ibn Arabi thotė; nė nivelin e Sheriati ekziston “ e imja dhe e jotja” qė tregon se me ligj janė tė garantuara tė drejtat e individėve dhe marrėdhėniet etike mes njerėzve.
 Nė nivelin e Tarikatit “ e imja ėshtė e jotja dhe e jotja ėshtė e imja”, nė kėtė nivel kėrkohet qė tė hapet shtėpia, zemra, xhepi dhe mos tė kursehet nė mesin e radhės dervishe. 
Nė nivelin e Hakikatit nuk ka as ”e imja e jotja”. Sufiu, i cili e arrin kėtė nivel kupton se ēdo gjė vjen nga Pėrendia dhe se ai ėshtė vetėm shfrytėzues i pėrkohshėm i gjėrave dhe nė esencė atij nuk i takon asgjė.

Ata tė cilėt e kanė arritur kėtė fazė janė tė privuar nga lidhja pėr ēdo gjė materiale, tė jashtme, pozitėn nė shoqėri apo famė. Nė kėtė nivel Sufiu kupton se ēdo gjė i takon Zotit dhe prej tij askush nuk ėshtė i ndarė.

F.Shehu
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi