Meditimi Transcedental - kurs me mesues te huaj ketu ne Tiranė

Shko poshtė

Meditimi Transcedental - kurs me mesues te huaj ketu ne Tiranė

Mesazh  Kybalioni prej 06.04.14 23:32Praktika e Meditimit Transcedental ėshtė ndoshta teknika mė e hulumtuar e meditimit . Efektet e saj dhe pėrfitimet janė nėnshtruar studimit rigoroz pėr mbi 40 vjet tashme .

Kjo trupe e kėrkimit shkencor ėshtė kryer nga mė shumė se 200 institucione akademike ( universitetet, institutet , shoqatat akademike etj) nė 35 vende .

Kjo ka rezultuar nė mė shumė se 300 botime dhe artikuj tė verifikuara nė mėnyrė tė pavarur, tė botuar nė revista akademike si Revista Amerikane e Fiziologjisė , Scientific American , Lancet , Gazeta e Kėshillimit Psikologjik , Gazeta Nderkombetare e Neuroshkences , Gazeta Britanike e Psychologjise Arsimore , Revista per Zgjidhjen e Konflikteve , etj.

Psikiatėr i njohur Botėrore Dr Norman E. Rosenthal pėrshkruan sasinė dhe cilėsinė e kėrkimit shkencor e bėrė nė fushėn e Meditimit Transcedental .

Pėrpilimi i hulumtimit tė kohėve tė fundit shkencore.
Nė artikullin " 10 pėrfitimet mė tė mėdha tė TM " ne prezantojme njė pasqyrė tė rezultateve tė kėrkimit nė njė gjuhe tė thjeshtė , dhe te pėrditshme .
Ne vazhdimisht do abdetojme kėtė bazė tė dhėnash shkencore pėr tė shtuar rezultatet e fundit tė hulumtimit .
Artikuj novatore akademike mbi Meditimin Transcedentaldhe efektet e TM:

1-Stresi-Post-Traumatik - reduktime tė rėndėsishme nė simptomat e stresit post-traumatik nė refugjatė kongolez brenda 10 ditėve tė praktikės Transcendetral Meditim (2014 )

2-Nje ulje e rendesishme e stresit ,si dhe lehtesim i simptomave te Depresionit .

3-Efektet e teknikės Meditimit Transcedental ulin ne menyre drastike Tiparin e Ankthit : Njė meta- analizė e kontrolluar ne kushte laboratorike ( 2013)

4-Rrit normat e diplomimit per tė studiuar efektin e programit TM mbi diplomimin , pranimin ne kolegje dhe ul braktisjen pėr studentėt qė ndjekin njė shkollė publike te lartė ( 2013)

5-uljen e presionit tė gjakut, shkrim akademik Pėrtej medikamenteve dhe dietė : qasjet alternative pėr uljen e presionit tė gjakut . Njė deklaratė shkencore nga Shoqata Amerikane e Zemrės ( 2013)

6-Ul vdekshmėrine nga sėmundjet kardiovaskulare me 50 perqind dhe redukton stresin deri nė parandalimin e sėmundjeve kardiovaskulare (2012)

7-Studimet shkencore kėrkimore dhe rezultatet mbi pėrfitimet e Meditimit Transcedental:

Veteranet e Operacionit Liria e Qėndrueshme dhe operacionit Liria e Irakut me Efekte te crregullimit te stresit dhe Stresit-Post-Traumatik me praktiken e rregullt te Transcendetal Meditim eshte pare nje ulje dramatike ne keto efekte negative dhe rahabilitimin ne jeten sociale si me pare, Njė studim Pilot (2011)

8- . Efikasitet mė i lartė tė punės
Hulumtimi ėshtė kryer si nė kompanite e vogla dhe nė kompanitė e mėdha . Tė gjithė anetaret e bordit , ndėrmjetėsuesit e dhe praktikat e rregullta te MT pėrmirėsojnė nė mėnyrė tė konsiderueshme ( 3 muaj nė praktikė ) tė masave tė tilla tė rėndėsishme si :
efektivitetit punonjės ,
aftėsitė e lidershipit ,
kėnaqėsinė e punės,
marrėdhėniet profesionale,
qetesine fiziologjike dhe stabiliteti gjatė kryerjen se detyrės mendore ( matur nga nivelet pėrēueshmėri lėkurės ) ,
Gjendja e shėndetit tė pėrgjithshėm e permiresuar .

9-Pėrfitimet Meditim Transcedental - ulje e stresit si dhe lehtėsim stresi
Tejkalimi i stresit ėshtė njė nga pėrfitimet kryesore tė praktikės se rregullt teMeditimit Transcedental - pėr arsye se stresi ėshtė shkaku, rrėnja e pothuajse tė gjitha sėmundjeve te tjera tė mendjes e trupit dhe mosfunksionimit normal te tij .
Hulumtimi i kryer me nxėnėsit , me njerėzit qė vuajnė nga ērregullime tė stresit post- traumatik , apo me punonjėsit konfirmon jashtė ēdo dyshimi se TM ofron relaksim tė thellė dhe tė pushoni trupin dhe mendjen . Efektet e saj kryesore nė drejtim tė lehtėsimin e stresit janė :
balancimin e aktivizimin e sistemit nervor ,
balancimin nivelet hormonal ,
rritur koherencėn e trurit .
Si rezultat , trupi ynė dhe mendja reagojne mė mire nė situata tė vėshtira .

10-Pėrfitimet Meditimit Transcedental - Rrit performancen shkollore akademike . Performancė mė e mirė e shkollės.
Studime tė shumta me studentė nė tė gjitha nivelet e rrugėn e tyre arsimor ( tė shkollės fillore , shkollėn e mesme , kolegj , universitet etj ) demonstrojė se praktika Meditimit Transcedental rrit performancėn e pėrgjithshme intelektuale dhe njohėse:
ka ndikim pozitiv nė rezultatet e testimit akademike ,
redukton sjellje negative nė shkollė ( mungesa, shkeljeve ) ,
redukton stresin ne shkollė tė lidhura me ankthi dhe depresioni .

11-Pėrfitimet Meditimit Transcedental - Ulet presioni i gjakut .
Studime tė shumta konfirmojnė se MT ul presionin e gjakut . Gjykimet e kontrolluara tregojnė se ajo ben qe `tė ulet presionin e gjakut nė:
njerėzit me hipertension ,
njerėzit me sėmundje tė zemrės ,
vjetėr dhe tė rinj ,
nėn stres dhe nė pushim .
Pėr shembull , njė studim ontrolled e individėve mbi 55 vjeē me tensionin e lartė tregoi se njerėzit qė ushtrojnė TM jetojne mė gjatė . Shkalla e vdekshmėrisė sė tyre nė lidhje me presionin e rritur tė gjakut ulet me 30% .

12-Pas shqyrtimit tė hollėsishėm tė hulum 2006-2001 , njė deklaratė e shkencore nga Shoqata American Heart rekomandon qė MT mund tė konsiderohet nė praktikėn klinike pėr parandalimin dhe trajtimin e hipertensionit .
Pėrfitimet meditim i jashtėzakonshėm - . Rrezik mė tė ulėt tė sėmundjeve tė zemrės
Si uljen e presionit tė gjakut ėshtė shpesh njė nga objektivat kryesore nė zemėr tė sėmundjes parandalimin / trajtim , atėherė praktikė TM ėshtė me dobi tė madhe kėtu . Hulumtimet shkencore kanė treguar se T M ndihmon njerėzit me sėmundje tė ndryshme kardiovaskulare si:
atherosclerosis ,
sindromi metabolik ,
dėmtime kongjestive tė zemrės ,
ischemia e miokardit ,
i ventrikulit tė majtė hypertrophy .

13-Njė Studim 5 -vjeēar i koheve te fundit ( botuar nė 2013 ) nga AHA tregon se pacientėt duke bėrė praktikė e rregullt TM ishin 48 pėr qind mė pak tė ngjarė tė vuajnė njė krizė zemre, goditje ose tė vdes se sa burrat dhe gratė me kushte tė ngjashme fizike qe nuk e praktikojne TM.

14-Pėrfitimet Meditimit Transcedental - Ndalohet pirja e duhanit nepermjet praktikes se TM.
TM nuk pėrfshin asnjė kėrkesė pėr tė lėnė duhanin . Megjithatė , studimet shkencore tregojnė se pirja e duhanit ndalohet dhe vjen natyrshėm me kėtė praktikė . Efekti mbi duhanpirėsit duket tė jetė kumulative - ulja mėe madhe e stresit arrihet pėrmes meditimit , aq mė i madh ėshtė liria nga nikotina .

15-Pėrfitimet MT - Trajtimi i alkoolizmit .
Transcendetral Meditim ndihmon pėr tė luftuar varėsine nga alkooli . Meta - analizė e studimeve shkencore nė trajtime tė ndryshme tregojnė se efekti i TM nė uljen e konsumit tė alkoolit ėshtė 1,5 deri nė 8 herė mė e madhe se ajo e programeve tė tjera (duke pėrfshirė programet e relaksimit , programeve tė rezistojnė presionit tė shoqėrisė , makinės - nėn - the- ndikimin ndėrhyrjet , programe tė tjera parandaluese tė kombinuara ) . Ēmimet e abstinencės pėr praktikuesit TM mund tė jetė deri nė 70% ( 18 muaj nė meditim ) .
Pėrveē ndalohet pirja e duhanit tė pijshėm , studimi tregon se TM gjithashtu mbėshtet mireqenien emocionale dhe shėrohen alkolikėt . Rezultatet pozitive vijnė edhe nga studimet qe pėrfshijne alkolikėt kronike me pak mbėshtetje sociale apo financiare .

16-Pėrfitimet MT -( ADHD ) trajtimi i Hyperaktivitetit.
3 muaj tė rezultateve ne praktikėn e rregullt te T M sjellin
pėrmirėsime nė masat e funksionit tė trurit e lidhur me simptoma e hyperactivity ,
pėrmirėsimet nė pesė simptoma -ADHD :
( 1 ) aftėsia pėr tė pėrqėndruar nė mesimet e shkolles ,
( 2 ) aftėsitė organizative ,
( 3 ) Aftėsia pėr tė punuar nė mėnyrė tė pavarur ,
( 4 ) lumturia ,
( 5 ) cilėsia e gjumit .

17-Pėrfitimet jMeditimit Transcedental- Marredheniet e shendetshme sociale dhe familjare.
Korrelacioni mes praktikė e rregullt TM dhe , marrėdhėnie tė shėndetshme harmonike ėshtė vėnė re si nė shtėpi dhe nė mjediset e punės . Pėr shembull , njė studim i pėrdorur pėr tė krahasuar gratė qė kane praktikuar meditimin transcedental me kontrolle qe pėrputhen nė masėn e kėnaqėsisė martesore . Subjektet nė grup TM raportuan kėnaqėsi nė mėnyrė tė konsiderueshme mė tė madhe martesore se kontrollet e tjera .

18-Pėrfitimet e TM - Rrit aftėsitė e inteligjencės.
Praktika e MT ka treguar qe pėrmirėson rezultatet e testimit nė fushat e mėposhtme :
Aftėsia pėr sukses nė situata tė reja ,
shpejtėsia e pėrpunimit tė informacionit ,
Aftėsia pėr tė arritur dhe mbajtur sukses nė punė , dashuri , marrėdhėnie shoqėrore ,
njė grup i tipareve pėrfshirė funksionimit njohėse , personalitetit dhe sjelljes sociale ,
Pėrdorimi i balancuar i aftesive njohėse , afektive dhe tė vullnetshėm permbledh ( tipare si tė kuptuarit , analiza, kuriozitet , jokonvencionales , sintezė , dhe llogaritjen e rrezikut) .

Rreferenca:
              tmhome.com
(Shenim)
Kohet e fundit eshte themeluar "Shoqata e Meditimit Transcedental te Shqiperise",ku marrin pjese mesues te huaj ,te certifikuar nga Organizata Boterore e Maharish Mahesh Jogit.Per gjithe te interesuarit kjo eshte adresa per te kontaktuar me qellim rregjistrimin:

transcedentalmeditim@gmail.com
avatar
Kybalioni

Gjithēka ka nje fillim dhe nje fund.Ne mes ndodhet arsyeja e se teres.
Pluhuri i harreses duhet te shkundet dhe jeta e re te filloje aty ku e kemi lene.

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi Transcedental - kurs me mesues te huaj ketu ne Tiranė

Mesazh  Muneer prej 08.06.15 0:16

Akoma ka njerez qe meditojne per perfitime sociale, shoqerore, shendetesore etj?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi Transcedental - kurs me mesues te huaj ketu ne Tiranė

Mesazh  Gabriel prej 08.06.15 15:37

SwamiPsiko shkruajti:Akoma ka njerez qe meditojne per perfitime sociale, shoqerore, shendetesore etj?

Do habiteshe nese do dije cfar jane te afte te bejne njerezit
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Meditimi Transcedental - kurs me mesues te huaj ketu ne Tiranė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi