Historia e vertete: Pse u ndalua Marijuana?

Shko poshtė

Historia e vertete: Pse u ndalua Marijuana?

Mesazh  Jon prej 19.12.08 12:41

Historia e vertete: Pse u ndalua Marijuana?

Marijuana (spanjisht), ose cannabis (latinisht) ose hemp (anglisht) apo hashash (shqip)

eshte nje palnet qe mund ta quajme te mrekulleshem, dhe ka nje histori te gjate po aq sa njerzimi (te pakten).

E vetmja bime qe mund te kultivohet qe nga Skandinavia ne Ekuator,ka shume veti kurative, rritet shpejt, kushton pak per tu mbajtur dhe ben nje vaj te cilesise se larte.

Ka furnizuar per mijra vjete qyteterumet me te lashta duke dhene 80% te letres, tekstile dhe lende djegese.

Pastaj ēfare ndodhi?

Ndodhi qe ne ate periudhe industria filloj te kalonte me ritme te shpejta agrikulturen, dhe me kete parakalim cannabis ishte viktima e pare.

Grupet e reja industriale amerikane qe po lindnin sidomos mbi shfrytezimim e naftes per prodhimin e energjise si (Standard Oil - Rockefeller), dhe ato qe shfrytezonin pyjet per letren (editore Hearst), dhe ato per prodhimin e firave artificiale per veshjet (Dupon) - pra te gjithe sektore ku keto firma kishin investuar sasi te medha paraje.

Por kishin secila perballe kopshtitit te tyre kete konkurrues te fuqishem, keshtu mblodhen forcat per te formuar nje aleance te mjaftueshme per ta mundur.

E vetmja zgjidhje per ti prere kembet ketij kolosi sepse ishte i perhapur ne te gjithe boten ishte....

(aqsa ne Shqiperi e perdornin edhe si bime zbukurimi, e jo vetem kurative, pyesni gjyshen tuaj dhe ka per tju treguar per ēajin qe benin me marijuane kunder dhimjeve te barkut, ēudi tani po e perdoret edhe ne mjeksi !!!)

ILEGALITETI

Filon keshtu opracioni mediatik per ta demonizuar, shpejt dhe me efiaksitet ("Droga e djallit) dhe ne saje te gazetave te
Hearst (eshte personazhi i famshem i Citizen Kane/Pushteti i katert i O. Wells), i cili kishte nje gazete te madhe ne ēdo qytet te Amerikes.

I ndjeshem ndaj parase dhe ne kerkim te nje teme per te fituar popullaritet, Hollywood u lidh menjehere me kete manover
duke dhene kontributin e tij per ti vene vulen perfundimtare ketj produkti.

Filmi "Marijuana": vrasese e rinise - nje thithje, nje feste, nje tragjedi.

Denimi moral udhetonte shpejt, nuk ekzistonte kunderinformacioni dhe per te bere nje ligj qe e ndalonte ne kete klime ishte shume e thjeshte.

Edhe sepse 3/4 e senatoreve qe miratuan ligin e famshem "Marijuana Tax Act" ne 1937, akoma ne fuqi, nuk e dinin qe marijuana dhe cannabis ishin e njejta gje: ishte ai gjeniu Hearst qe futi emrin e ri per te ēoroditur njerezit.

THOUGHTS ON CANNABIS

"How many murders, suicides, robberies, criminal assaults, holdups, burglaries and deeds of maniacal insanity it causes each year, especially among the young, can only be conjectured...No one knows, when he places a marijuana ciga-rette to his lips, whether he will become a joyous reveller in a musical heaven, a mad insensate, a calm philosopher, or a murderer..."

"Sa vrasje, vetevrasje, vjedhje, agresione kriminale, grabitje, shqyerje e xheste maniakale provokon ēdo vit, sidomos
mes te rinjeve, mund ta imagjinoni vete... askush nuk e di,kur te vene nje cigare marijuane ne buze, do te behesh nje udhetar i hareshem muzikore, nje i ēmendur delirant, nje filozof i qete apo nje vrases... "

HARRY J ANSLINGER . Commissioner of the US Bureau of Narcotics 1930-1962

Fakti eshte se duke nisur nga ai momenet Dupont mbyti tregun me fibrat e tij sintetike (nylon, teflon, lycra, kevlar, emra te degjuar per te gjithe ne, kush nuk ka veshur nje bluze najloni ? jane te gjithe marka origjinale Dupont)

Tregu i makinave po drejtohej perfundimisht drejt perdorimit te benzines (madje edhe sot ne Amerike nuk ezoistojne makinat me nafte!!! vetem keto vitet e fundit po flitet me rritjen e benzines) por motori i pare i ndertUar nga Diesel ishte me karurant vegjetal.

Hearst nderkohe po fillonte shkaterrimin e pyjeve ne menyre sistematike ne Ameriken e Jugut dhe nga kjo lende druri nxorri ne pak kohe aq leter se te ēonte drejt falimentimit kokurruesit
Korrit te ketyre njerezve "te mire" u shtohej edhe ai i prodhueseve te cigareve (emrat i dini, lexo paketen) te cilet donin te mbushnin kete boshllek me nje produkt tjeter 100 here me te demshem sesa cannabis.

Multinacionalet e sotme ato qe influencojne qeverite, nuk jane gje tjeter veēse pasaardhesit direkt te asaj aleance historike qe lindi ne vitet '30 midis familjeve industriale.

Si produkt tekstil, cannabis eshte 4 here me i bute se pambuku, 4 here me i ngrohte, 3 here me shume rezistent dhe veshjet rrojne me shume, ka cilesi injifuge, pra nuk ka nevoje per pesticide qe te kultivohet (pyesni fshataret e Lazaratit).

Si karburant kushton sa 1/5 e naftes se sotme me te njejtin rendiment dhe nuk ndot ambientin.

Dhe persa i perket letres kushtin sa 1/10.
Kemi bere biznesin e shekullit.

Sala kur erdhi ne qeveri ne 1992 tha "Fshatari le te kultivoje produktin qe kane me shume fitim, dhe qe atehere plasi mbjellja ne Shqiperi veēse me vone e kapen nga veshet dhe sot edhe ne Shqiperi eshte e ndaluar"

Me gjithe perdorimet qe ka si beme cannabis (edhe ne mjeksi) pse te mos lejohet prodhimi, keshtu ndihmojme me te vertete ekonomine e fshatit dhe luftojme kontrabanden sepse cannabis do te jete e lire dhe askush nuk do te merret mė me kontrabande.

Aurel Muēaj
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete: Pse u ndalua Marijuana?

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.08.11 1:10

kjo video eshte shume interesante dhe permban te gjitha informacjonet perse marijuanen e luftuan . pra ato qe jane thene me lart tek skrimi i cili patjeter duhet te jet mare nga ky dokumentar .por fatkeqesisht sot ja paskan hequr zerin ketij dokumentari .kontrollova shume video ne youtube per temen dhe qe te gjitha ishin pa ze . megjithate une e postova ,ndoshta me vone i rikthehet ne regull .historia e vertet e marijuanes https://www.youtube.com/watch?v=sknoKWsVlAA
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi