10 Multinacionalet me te Keqija ne Bote

Shko poshtė

10 Multinacionalet me te Keqija ne Bote

Mesazh  Jon prej 19.12.08 12:08

10 Multinacionalet me te Keqija ne Bote

Nuk mund te jesh i Lire nese je Injorant !!!

* Coca-Cola, kami shkruar shume mbi rreziqet e kesaj pijeje dhe mbi shkeljet qe i bene te Drejtave te Njeriut.

* Pas fytyres se paster te Mc Donald fshihet shkaterrimi i pyjeve ne Ameiken e Jugut, shfrytezimi i puntoreve dhe imperializmi ushqimor ne livell industrial. 1300 KM katror pyll shkaterrohet ēdo vit vetem per imballazhimin e panineve. Substancat Kimike perdoren ne te gjitha produktet ushqimore per ti ruajtur ato dhe per tu dhene nje shije te veēante. Loja behet me e piste kur ne kete kurth futen edhe femijet me ushqimet LORA. Per te mos folur per globalizimin e shijeve dhe vrasjen e produkteve vendase.

* Biznesi gjakatar i Shell ndihmon Diktaturen Nigeriane, duke shtypur popullin. Piataformat e saj ne Nigeri kane sjelle nje ndotje te ambientit, per te thene pak Katastrofale, duke mos respektuar traditat dhe kulturen vendase. Shell fiton milirda dollare ndersa banoret vendas te zhytur ne varferi e ne gjakun e konflikteve.

* "Po jemi kapitaliste..., dhe nese fitojme ndonje dollare me shume nuk duhet ti kerkojme falje askujt". kjo eshte pergjigja histerike qe Nike Inc. i ka kthyer fushates se Bojkotimit. Kerkojme fundin e punes se Femijeve qe punojne per Nike, pa te drejta Sindakale, te shfrytezuar per pak dollare.

* Nje nga multinacinalet me te fuqishme te planetit qe ka ngritur perandorine e saj me Paperino e Topolino, por sot kane shtrire Tentakulat e tyre edhe ne shume fusha te tjera, nga ndertimet, mediat, komunikacioni etj... Nje shembull: nje puntor ne Haiti merr 27 centezim ora, pra i duhet te punoje 100 vjet, 10 ore pune ne dite qe te marri po aq sa merr Presidenti i Walt Disney ne 1 ore!

* Esso/Exon eshte Multinacionalja me e fuqishme ne bote, prodhon 1/8 e ekonomise boterore. Sponsori krysor i luftes se Bush ne Irak, dhe nje nder kundershtaret e Paktit te Kyoto. Esso ka hedhur ne gjyq edhe Greenpeace sepse ka nderruar simbolin e saj nga Esso ne E$$O ne sitin http://www.stopesso.org/

* Nestlé.Ashtu si shume here ka sinjalizuar UNICEF, Nestlé ka dhunuar kodin Nderkombetar te bere nga Organizata Boterore e Shendetesise qe ndalon reklamimin dhe perdorimin e Qumeshtit Pluhur per te porsalindurit. Te gjithe e dine sa i demshem eshte

* Monopoli Microsoft, nuk kemi alternativa, madje shkon deri ne zhdukjen e konkurrenteve. Komuniteti Evropian e ka denuar me gjobe, por akoma nuk ka shenja per zhdukjen e Monopolit. Benetton, ngjyrat e Bashkuara ne Zhfrytezimin...

* Pas fytyres ekologjiste, umanitare fshihet realiteti i zakonshem Kapitalist, shfrytezimi. Jane te shumta rastet e dhena nga mediat Italiane per femijet Kurde te shfrytezuar ne kushte te mjeruara qe punonin ne fabrikat e Benetton. Bojkotojme per dhunimin e te rejtave te njeriut, dhe per agrsivitetin e Marketingit.

* Philip Morris. Sipas World Health Organization duhani eshte shkaku numer 2 ne bote i vdekjeve te parandalueshme. Mashtrimi qe i behet kosumatorit dhe mosinformimi i tij mbi rreziqet e duhanit, madje duke krijuar me ana te reklamave nje ide qe duhani te jep me shume "Paraqitje", madje ne Shqiperi duke perdorur edhe te rinjte neper reklama per te fituar nje fete te re Tregu. Te gjithe keni pare vajzat e bukura ne plazh qe ju falin paqeta, madje edhe minoreneve. Lista eshte shume me e gjate por ne shkrimet e metejshme do te shkruajme me shume duke shpresuar ne Sensibilitetin tuaj dhe ne Bashkpunim.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi