Origjina e shoqerive sekrete

Shko poshtė

Origjina e shoqerive sekrete

Mesazh  Zattoo prej 03.04.14 0:10Historia ėshtė e mbushur me pėshpėritje mbi shoqėritė sekrete me kronika tė trashėgimtarėve ose priftėrinjve, tė cilėt kanė ruajtur me fanatizėm njohurinė e ndaluar tė njerėzve tė lashtė.

Njerėz tė rėndėsishėm, tė cilėt mblidheshin nė fshehtėsi tė plotė, tė cilėt kanė drejtuar rrotėn e civilizimit, janė tė regjistruar nėpėr shkrimet e tė gjithė popujve. Mė e vjetra ėshtė Vėllazėria e Gjarpėrit, e quajtur ndryshe edhe si Vėllazėria e Dragoit, qė vazhdon tė ekzistojė edhe sot e kėsaj dite nėn emra tė ndryshėm.

Ėshtė e qartė qė, feja ka luajtur njė rol kryesor nė rrjedhėn e kėtyre organizatave. Komunikimi me njė burim mė tė lartė, shpesh hyjnor, ėshtė njė deklaratė e zakonshme pėr ata. Sekretet e kėtyre grupeve thuhet se janė kaq tė thella dhe tė fshehura sa vetėm njė pjesė e mirė e arsimuar dhe e zgjedhur janė nė gjendje ti kuptojnė dhe ti pėrdorin. Kėta njerėz i pėrdorin njohuritė e tyre pėr tė mirėn e njerėzimit. Tė paktėn kjo ėshtė ajo qė ata deklarojnė. Si mund ta dimė ne kėtė gjė kur njohuritė dhe veprimet e tyre kanė qenė sekrete? Pėr fat tė mirė disa prej tyre tashmė janė shndėrruar nė njohuri publike.

Njė fakt shumė intrigues ėshtė qė nė shumė, nė mos nė tė gjitha shoqėritė tribale primitive, tė gjithė tė rriturit janė pjesėtarė tė kėtyre shoqėrive. Zakonisht ata janė tė ndarė nė grupe meshkujsh dhe grupe femrash.

Zakonisht ėshtė mashkulli ai qė dominon kulturėn. Ēuditėrisht, kjo ngjan nė mėnyrė tė pėrpiktė me disa nga shoqėritė sekrete tė civilizuara. Dhe kjo do tė thotė vetėm qė shoqėria nuk punon kundėr autoritetit tė vendosur, por pėr tė. Nė fakt, mund tė thuhet pėr autoritetin aktual tė stabilizuar. Kjo ka tendencėn tė rrėzojė poshtė pretendimin dhe vlerėn e ēdo argumenti qė shoqėritė sekrete janė tė dedikuara ndaj “shkatėrrimit tė autoritetit kushtetues” dhe kjo mund tė aplikohet natyrisht atėherė kur shoqėritė sekrete pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė gjithė popullatės qė preket nga ky aksion. Vetėm njė grup i vogėl bėn pjesė nė kėtė kategori. Shoqėritė sekrete nė fakt pasqyrojnė shumė nga aspektet e zakonshme tė jetės.

Ka gjithmonė njė ekskluzivitet nė anėtarėsi, qė ka si rezultante rėndėsinė e bashkangjitur tė tė qenurit ose bėrit anėtar. Kjo gjė ėshtė hasur gjatė gjithė orvatjeve tė njerėzimit, madje edhe ato qė nuk janė sekrete si psh skuadrat e futbollit ose klubet e tė pasurve.

Ky ekskluzivitet anėtarėsie ėshtė aktualisht njė nga armėt mė tė fuqishme tė shoqėrive sekrete. Ato pėrdorin shenja, fjalėkalime dhe mjete tė tjera. Kėto gjėra kanė krijuar gjithmonė funksione tė vlefshme nė organizatat kudo qė ndodhen. Arsyeja e deklaruar, pothuajse gjithmonė e ndryshme nga arsyeja e vėrtetė pėrbėn rėndėsinė e ekzistencės sė vetė shoqėrisė. Sidomos miqėsia ėshtė e njė rėndėsie tė veēantė.

Tė ndash vuajtjen dhe sekretin ka qenė gjithmonė njė trill special pėr njeriun. Sidomos ata qė kanė kaluar eksperienca nėpėr kampet e stėrvitjes sė vėshtirė nuk kanė pėr ta harruar kurrė rėndėsinė dhe ndjesinė speciale i pėrkatėsisė dhe miqėsisė qė ndahet midis viktimave tė tekave tė rreshterėve dhe komandantėve tė skuadrave. Ėshtė njė emocion qė lind nga nisja ose fillimi. Mjeti mė i fuqishėm i ēdo shoqėrie sekrete ėshtė rituali dhe miti qė e rrethon fillimin. Kėto ceremoni tė detyrueshme kanė njė kuptim thellėsisht tė veēantė pėr pjesėtarėt.

Nisja pėrmban disa funksione, tė cilat pėrbėjnė zemrėn dhe shpirtin e njė shoqėrie sekrete tė vėrtetė. Ashtu si dhe kampi i stėrvitjes sė vėshtirė, nisja ose fillimi nė ushtri, janė aspekte tė rėndėsishme tė mendimit njerėzor, qė shkrihen nė mėnyrė universale dhe qė shėrbejnė pėr trajnimin dhe mirėmbajnė pėrpjekjet e njė grupi njerėzish qė operojnė nė njė drejtim tė caktuar. Nisja i lidh tė gjithė pjesėtarėt nė misticizėm. Neofitėt fitojnė njohuri pėr njė sekret, duke ju dhėnė atyre njė status special. Kuptimi i lashtė pėr neofite ėshtė “i mbjellė pėrsėri ose i rilindur”. Njė nisje mė e lartė ėshtė nė realitet njė ngritje nė pozitė qė frymėzon besnikėri dhe dėshirė pėr tė shkuar mė lart, nė rangun tjetėr.

Qėllimet e shoqėrive janė pėrforcuar, duke bėrė qė i nisuri tė reagojė ndaj kėtyre qėllimeve nė ēdo moment tė jetės sė zakonshme. Kjo sjell njė ndryshim nė veprimet shoqėrore dhe politike tė njė anėtari. Ndryshimi ėshtė gjithmonė nė interes tė qėllimeve tė liderėve tė shoqėrive sekrete. Liderėt quhen adepts. Kjo mund tė krahasohet, duke dhėnė si shembull ushtarin qė ėshtė trajnuar ti bindet urdhėrave pa menduar.

Rezultati ėshtė shpesh plagosja ose vdekja e ushtarit pėr tė realizuar qėllimin e komandantit qė mund tė jetė ose mund tė mos jetė i mirė pėr gjithė komunitetin. Nisja ėshtė njė mėnyrė pėr tė shpėrblyer njerėz ambiciozė, tė cilėve mund t’ju besohet. Sa mė lart tė shkojė niveli i nisjes, aq mė i pakėt ėshtė numri i anėtarėve, qė kanė atė nivel. Kjo nuk ndodh, sepse anėtarėt e tjerė nuk janė ambicioz, por, sepse bėhet njė proces selektimi shumė i kujdesshėm.

Arrihet njė pikė, ku asnjė pėrpjekje nuk mjafton mė dhe nė kėtė moment duhet njė shtyrje nga ndonjė anėtar i kupolės. Shumė anėtarė nuk e kalojnė asnjėherė kėtė pikė dhe nuk e mėsojnė kurrė tė vėrtetėn dhe arsyen reale tė grupit. Qė nga ky moment, anėtari i “ngrirė” shėrben vetėm si pjesė e bazės sė fuqisė politike.

Pra, nisja ėshtė njė proces pėr tė pėrcaktuar se kujt mund dhe kujt s’mund ti besohet. Njė mėnyrė pėr tė pėrcaktuar me saktėsi se kush do bėhet njė adept ėshtė kur gjatė nisjes i kėrkohet kandidatit qė tė pėshtyjė mbi kryqin kristian. Nėse kandidati refuzon, atėherė anėtarėt e pėrshėndesin atė dhe i thonė, “Ju morėt vendimin e duhur, pasi asnjė adept i vėrtetė nuk do tė mund tė bėnte kurrė njė gjė kaq tė tmerrshme”.

Mė pas i nisuri i ri mund tė jetė i pakėnaqur nga fakti, qė ai nuk po avancon mė lart nė oligarki. Por, nėse kandidati pėshtyn mbi kryq, atėherė ai ose ajo demonstron qė ka njohuri pėr njė nga misteret dhe shumė shpejt do e shikojė veten si njė kandidat pėr njė nivel mė lart. Misteri ėshtė qė feja ėshtė vetėm njė mjet pėr tė kontrolluar masat. Dituria (ose urtėsia) ėshtė zoti i vetėm nėpėrmjet tė cilit vetė njeriu mund tė bėhet zot.

Gjarpėri dhe Dragoi janė tė dy bashkė simbole tė Urtėsisė. Luciferi ėshtė personifikimi i simbolit.

Ishte Luciferi ai qė shtyu Evėn tė joshte Adamin qė tė hante nga pema e diturisė, duke u shndėrruar kėshtu nė njė njeri tė lirė dhe i ēliruar nga injoranca. Adhurimi (shumė i ndryshėm nga Studimi) i diturisė, shkencave ose teknologjisė ėshtė ideali i kėtyre shoqėrive nė formėn e tij mė tė pastėr dhe simboli i tij sekret ėshtė Syri qė Sheh ēdo gjė nė majė tė piramidės.

Efektet e padėshirueshme tė shoqėrive sekrete si dhe aureola e misterit qė i shoqėron, shpesh i ka dhėnė atyre reputacionin e tė qenurit njė shoqėri anormale, madje edhe klasifikime si grup i ēuditshėm njerėzish. Nė momentin qė besimi i tyre pėrbėn atė tė shumicės, atėherė ata nuk konsiderohen mė si antisociale. Njė shembull i saktė ėshtė ai i kishės kristiane, e cila vetė njėherė e njė kohė ka qenė njė shoqėri sekrete nėn Perandorinė Romake. Nė fakt, Shoqėria Sekrete ka sunduar pjesėn mė tė madhe, nė mos gjithė botėn e njohur tė asaj kohe.

Shumė nga shoqėritė sekrete nė pėrgjithėsi konsiderohen tė jenė antisociale, ato besohet se pėrmbajnė elementė qė nuk pėlqehen ose qė janė tė dėmshme pėr komunitetin nė pėrgjithėsi. Dhe nė fakt ky ėshtė rasti nė shumicėn e fakteve. Komunizmi dhe fashizmi nė shumė vende tė botės janė shoqėri sekrete dhe ndalohen me ligj. Partia Naziste dhe Ku Klux Klan janė shoqėri sekrete pėr vetė faktin qė publiku i pėrgjithshėm ka mospėlqim tė madh ndaj tyre.

Aktivitetet e tyre ndonjėherė janė ilegale dhe si rrjedhojė edhe vetė anėtarėsia ėshtė sekrete. Kristianėt e hershėm ishin njė shoqėri sekrete, sepse autoritetet e Romės i konsideronin ato qė nga fillimi si tė rrezikshme pėr sundimin perandorak. E njėjta gjė ishte e vėrtetė edhe pėr pasuesit e Islamit. Drused dhe Yezidis nė Siri dhe Irak i konsideronin arabėt njė shoqėri sekrete e rrezikshme qė luftonin pėr tė marrė kontrollin e gjithė botės. Sot, arabėt mendojnė tė njėjtėn gjė pėr ēifutėt. Katolikėt dhe Freemasonėt kanė patur tė njėjtat ide pėr njėri-tjetrin.

Qė nga fillimi i historisė sė regjistruar, leva tė ēdo qeverie janė pėrfshirė nė pėrpjekje pėr tė mbajtur njė statu quo, qė do tė mbronte qeverisjen nga grupet e minoriteteve, tė cilat duan tė veprojnė si shtet brenda shtetit ose tė nxjerrin jashtė loje autoritetin kushtetues dhe tė zėnė vendin e tij.

Shumė nga kėto pėrpjekje kanė dalė mbanė, por jo gjithmonė kanė zgjatur. Dėshira njerėzore pėr t’u bėrė njė nga tė zgjedhurit ėshtė arma e shoqėrive sekrete, qė asnjė nga fuqitė nė kėtė botė nuk ka arritur ta mundi. Ėshtė njė nga “sekretet” e shoqėrive sekrete. Ėshtė ajo qė i jep atyre njė bazė politike dhe shumė pushtet. Anėtarėt shpesh votojnė tė njėjtin person dhe i japin njėri-tjetrit preferencat e tyre nė bizneset e pėrditshme, aktivitetet legale dhe ato sociale. Ėshtė dėshira mė e thellė e tė gjithėve ajo qė tė thonė “Bėj pjesė tek tė zgjedhurit”.

Nė qytetet e lashta kanė ekzistuar shtėpi pėr sakrifica dhe falje. Ato kanė qenė nė fakt tempuj tė ndėrtuar pėr nder tė shumė perėndive. Kėto ndėrtesa shpesh kanė funksionuar si vende takimi pėr filozofėt dhe mistikėt, tė cilėt besonin se zotėronin sekretet e natyrės. Kėta njerėz diskutonin me njėri-tjetrin pėr konceptet filozofike dhe ato tė shkollave fetare.

Mė i rėndėsishmi nga kėto grupe tė lashtė ėshtė Vėllazėria e Gjarpėrit ose e Dragoit dhe njihej thjesht me emrin Misteret. Gjarpėri dhe Dragoi janė simbole qė pėrfaqėsojnė urtėsinė.

Babai i urtėsisė ėshtė Luciferi i quajtur ndryshe edhe si Mbartėsi i Dritės. Fokusimi i adhurimit pėr Misteret ishte Osiris, emri i njė ylli tė shndritshėm, pėr tė cilin antikėt besonin se kishte ardhur nė Tokė.

Kuptimi i saktė pėr Luciferin ėshtė ‘prurėsi i dritės’ ose ‘ylli i mėngjesit’. Kur Osiris u largua nga qielli, antikėt panė diellin si pėrfaqėsues tė Osirisit. Shumė nga mendjendriturit mė tė mėdhenj qė kanė jetuar nė kėtė planet kanė qenė tė nisur nė shoqėrinė e mistereve nga rite sekrete dhe tė rrezikshme disa prej tė cilave janė shumė mizore. Disa nga mė tė famshmit qė njihen kanė qenė Osiris, Isis, Sabazius, Cybele dhe Eleusis.

Platoni ishte njėri nga tė Nisurit dhe pėrshkruan disa nga misteret nė shkrimet e tij. Nisja e Platonit kėrkoi qė ai tė varrosej pėr tre ditė nė Piramidėn e Madhe, kohė gjatė tė cilės ai vdiq (nė mėnyrė simbolike) dhe mė pas rilindi dhe ju dhanė sekretet qė ai duhet tė ruante. Shkrimet e Platonit janė plot tė dhėna pėr misteret.

Nė librin e tij, Mėsimet Sekrete tė tė Gjithė Kohėrave, Manly P. Hall shkruan se; “…tė ndriēuarit e lashtėsisė…hynė nė portat e Piramidės sė Gizės si njerėz dhe dolėn qė andej si perėndi”. Fjala e lashtė egjiptiane pėr piramidat ishte khuti qė do tė thotė “dritė e lavdishme”. Zoti Hall i pėrshkruan piramidat si Tempujt madhėshtore egjiptian tė Nisjes…

Sipas disave, piramidat e mėdha janė ndėrtuar pėr tė pėrkujtuar dhe observuar njė shpėrthim tė njė supernove qė ndodhi nė vitin 4000 p.e.s. Dr. Anthony Hewish, fitues i ēmimit Nobel nė vitin 1974 nė Fizikė, zbuloi njė sėrė pulsimesh radioje qė ishin ritmike dhe qė u provuan se lėshoheshin nga ylli qė shpėrtheu nė vitin 4000 p.e.s. Freemasonėt e fillojnė kalendarin e tyre nga A.L. “Nė Vitin e Dritės” qė gjehet kur i shtohen 4000 vitit modern. Pra, 1990 (koha kur ėshtė shkruar ky material) + 4000 = 5990 A.L. Po ashtu, kėtė informacion e gjejmė tek shkrimet kuneiform tė Sumeranėve, nė tė cilėt pėrshkruhet; “ka patur njė shpėrthim gjigand tė njė ylli nė formė trekėndėshe i formuar nga Zeta Puppis, Gamma Velorum dhe Lambada Velorum… vendndodhur nė qiellin jugor… njė katalog i saktė tani deklaron se, ylli i shndritshėm qė shpėrtheu brenda trekėndėshit, do shikohet pėrsėri nga njeriu brenda 6000 vjetėve”.

Sekreti i parė qė dikush duhet tė dijė, nė mėnyrė qė tė fillojė tė kuptojė “Misteret”, ėshtė qė anėtarėt e tyre besojnė se ka vetėm fare pak mendje tė ndritura nė kėtė glob. Ata besojnė se, kėto mendje i pėrkasin ekskluzivisht atyre. Filozofia qė pason ėshtė kėndvėshtrimi klasik i shoqėrive sekrete ndaj njerėzimit. Kur njė person me intelekt tė fortė konfrontohet me njė problem qė kėrkon pėrdorimin e arsyes, ai i qėndron besnik pozicionit tė tij dhe pėrpiqet tė gjejė njė zgjidhje, duke mbledhur prova qė i japin pėrgjigje pyetjeve qė shtrohen.

Nga ana tjetėr ata qė janė tė papjekur, kur pėrballen me ndonjė problem tė vogėl dorėzohen menjėherė. Pra, nė rastin e parė personi mund tė jetė i kualifikuar tė zgjidhi misterin e vetė fatit tė tij, ndėrsa i dyti mund tė tėrhiqet prej hunde si njė kafshė dhe t’i mėsohet gjuha mė e thjeshtė. Ashtu si bagėtitė ata janė komplet tė varur nga bariu. Me pak fjalė, intelektit tė spikatur i mėsohen misteret dhe e vėrteta spirituale ezoterike, ndėrsa masave ju mėsohet interpretimi ezoterik i drejtpėrdrejtė. Ndėrkohė qė, masat i falen 5 shqisave, ata pak tė zgjedhur observojnė dhe dallojnė nė gjirin midis tyre simbolikėn e ngurtė tė tė vėrtetės sė madhe abstrakte.

I nisuri ose i zgjedhuri komunikon direkt me “Zotat”, tė cilėt ju pėrgjigjen mbrapsht. Masat sakrifikojnė bagėtitė e tyre nėpėr altare idhujsh tė gurtė qė as dėgjojnė dhe as flasin. Tė zgjedhurve ju jepet dituria e mistereve dhe ndriēohen, ja pse ata quhen Illuminati, ruajtėsit e “Sekreteve tė Kohėrave”.

Tre shoqėri sekrete tė kohėrave tė hershme qė mund tė lidhen direkt me pasardhėsit e tyre modern janė Kulti i Roshaniya, Mithras dhe e kundėrta e tyre, Ndėrtuesit. Ata kanė shumė gjėra tė pėrbashkėta me Freemasonėt e sotėm si dhe me disa krahė tė ndryshėm tė Illuminatit. Nė rastin konkret, tė pėrbashkėta pėr Vėllazėrinė (nė kohėt moderne nuk quhet mė e tillė, por thjesht Organizatė) pra, pėr Organizatėn janė; rilindja simbolike nė njė jetė tė re, duke kaluar mė parė nėpėr portėn e vdekjes gjatė nisjes. Shtrėngimi i Putrės sė Luanit, pėrbėn njė nga shkallėt e Master Mason, tre shkallėt e tė cilit janė tė njėjta me ritet e lashta masonike, pėrpara se tė shtoheshin shkallėt e mėvonshme.

Me interes tė veēantė ėshtė njė shoqėri e fuqishme e kohėve tė lashta nė Afganistan e quajtur Roshaniya – tė ndriēuarit. Ka referenca aktuale pėr kėtė kult mistik qė shkojnė mbrapa nė kohė deri tek Shtėpia e Urtėsisė nė Kairo.

Parimet kryesore tė kėtij kulti ishin; zhdukja e pronės private, eleminimi i fesė, eleminimi i shteteve si kombe, besimi se ndriēimi u shpėrnda nga Qenia Supreme, e cila dėshironte njė klasė perfekte burrash e grash pėr tė marrė nė dorė drejtimin dhe organizimin e botės, besimi nė njė plan pėr tė riformuar strukturėn shoqėrore tė botės, duke marrė fillimisht kontrollin mbi vende individuale njė e nga njė dhe besimi qė mbasi tė arrihet shkalla e katėrt mund tė komunikohet direkt me Mbikqyrėsin e Panjohur, i cili shpėrndante njohuri tek tė nisurit gjatė kohėrave.

Njė fakt i rėndėsishėm qė duhet tė kujtojmė ėshtė qė liderėt e tyre, qofshin tė majtė apo tė djathtė, janė njė grup i vogėl, njė bėrthamė e ngjeshur njerėzish, tė cilėt kanė qenė dhe vazhdojnė tė jenė Illuminista ose pjestarė tė organizatės. Ata i ofrojnė besnikėri ēdo vendi, ndonėse e kanė pėrdorur nacionalizmin si armė pėr tė arritur qėllimet e tyre. I vetmi preokupim qė ata kanė ėshtė fitimi njė fuqie mė tė madhe ekonomike dhe politike.

Ndėrsa, qėllimi pėrfundimtar i tė gjithė grupeve ėshtė identik. Ata janė tė vendosur pėr t’i dhėnė vetvetes njė kontroll tė padiskutuar monetar, burime natyrore si dhe fuqi politike nė tė gjithė planetin. Gjatė kėtij procesi ata kanė dashur tė eleminojnė kristianėt, ēifutėt dhe ateistėt.

Roshaniya e quan veten e saj dhe Urdhėri. Tė nisurit kryejnė njė betim qė i ēliron ata nga detyrimi i ēdo besnikėrie pėrveē asaj ndaj Urdhėrit. Ja si ėshtė ky betim; “E detyroj veten time me njė heshtje tė plotė dhe besnikėri tė patundshme ndaj Urdhėrit…I gjithė njerėzimi qė nuk mund tė identifikojė veten e tij me shenjat tona sekrete, ėshtė preja jonė e ligjshme”.

Betimi nė esencė vazhdon tė mbetet i njėjtė edhe sot e kėsaj dite. Shenja sekrete ishte prekja e ballit me kurrizin e dorės nga jashtė, ndėrsa kundėrpėrgjigja ishte tė kapje veshin me gishta dhe tė mbėshtesje bėrrylin tek dora tjetėr e bėrė grusht.

Kulti predikonte qenien e njė gjendje shpirtėrore ndryshe nga forma jetėsore, qė njohim ne. Shpirti mund tė vazhdonte tė ishte i fuqishėm nė tokė nėpėrmjet pranisė sė tij tek njėri prej anėtarėve tė Urdhėrit, por vetėm nėse vetė shpirti kishte qenė njė anėtar i Urdhėrit pėrpara vdekjes. Nė kėtė mėnyrė, anėtarėt e Urdhėrit morėn fuqi nga shpirtėrat e anėtarėve tė vdekur.

Roshaniya mori nė gjirin e saj udhėtarė si tė nisur dhe i dėrgoi ata qė tė gjenin kapituj tė tjerė tė Urdhėrit. Degėzime tė Roshaniya ose “tė tė ndriēuarėve” ose tė Illuminatit ekzistonin dhe vazhdojnė tė ekzistojnė kudo. Njėra nga rregullat ishte mospėrdorimi i tė njėjtit emėr dhe sidomos shmangia e tė pėrmendurit tė fjalės Illuminati. Ky rregull ėshtė nė fuqi edhe sot. Mendohet se ka qenė pikėrisht thyerja e kėtij rregulli ajo qė ēoi nė rrėzimin e Adam Weishaupt.

Grali i Shenjtė

Njėri nga sekretet mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave ėshtė historia e vėrtetė e Grailit tė Shenjtė, manteli i Jezusit, mbeturinat e Kryqit tė Kryqėzimit dhe fakti nėse Jezusi aktualisht vdiq apo mbijetoi dhe solli nė jetė edhe njė fėmijė. Shumė mite qė rrethojnė Kalorėsit e Tempullit (Knights Templar) nė lidhje me kėtė relikė si dhe shumė mite tė tjera qė na vijnė nga historia, kanė tė paktėn disa elementė tė bazuara nė fakte reale. Disa burime sugjerojnė se, Kalorėsit e Tempullit kanė mbijetuar sot e kėsaj dite si njė degėzim i Illuminatit dhe ruajnė kėto relike, tė cilat mbahen nė njė vend tė ditur vetėm prej tyre.

Ne dimė se, Templarėt janė Illuminati, sepse Freemasonėt absorbuan dhe mbrojtėn ata qė i shpėtuan persekutimit tė kishės nė Francė, ashtu siē Freemasonėt do mbronin Adam Weishaupt shekuj mė mbrapa. Kalorėsit ekzistojnė sot e kėsaj dite si njė shkallė e lartė e Freemasonerisė pėrbrenda Urdhėrit tė Tempullit.

Nė fakt, vetėm Kalorėsit e Tempullit janė degėzim i Urdhėrit tė Kalvarit. Shoqėria Demolay ėshtė njė degėzim i Freemasonerisė qė shenjtėron kujtimin e persekutimeve tė bėra ndaj Kalorėsit dhe nė mėnyrė tė veēantė tė liderit tė tyre Jacques deMolay.

Sipas pjesėtarėve tė komunitetit tė Inteligjencės, kur Rendi i Ri Botėror do tė jetė i konsoliduar, relikėt do tė nxirren nga vendi i fshehtė dhe do tė bashkohen me Shtizėn e Fatit dhe, sipas legjendės, do i japin sunduesit tė botės njė fuqi absolute. Kjo gjė mund tė konfirmojė besimin qė na vjen nga shekuj tė kaluar dhe qė pėrshkruan domethėnien e kėtyre relikeve, nėse bashkohen nė dorėn e njė njeriu tė vetėm. Kjo shpjegon dhe kėrkimin e dėshpėruar tė Hitlerit gjatė Luftės sė Dytė Botėrore pėr kėto relike.

Kalorėsit e Tempullit janė themeluar diku nga shekulli i 11-tė, nė Jeruzalem nga Tė Urtėt e Sionit (Prieure de Sion) me qėllimin e vetėm pėr tė ruajtur relikėt e mbetura tė Jezusit dhe pėr tė siguruar njė mbrojtje ushtarake pėr udhėtarėt fetarė gjatė peligrinazhit tė tyre pėr nė Qytetin e Shenjtė.

Tė Urtėt e Sionit ishin njė Urdhėr fetar i themeluar nė Malin Sion nė Jeruzalem. Urdhėri i vuri qėllimin vetes qė tė mbronte dhe tė regjistronte trashėgiminė e Jezusit dhe tė Shtėpisė sė Davidit.

Duke pėrdorur ēdo rrugė dhe mėnyrė tė mundshme, Tė Urtėt e Sionit arritėn tė gjenin dhe tė merrnin ēdo relike tė mbetur. Kėto relike ju besuan pėr t’i ruajtur Kalorėsve tė Tempullit.

Deri mė sot, njerėzit kanė qenė tė paaftė pėr tė vėnė sė bashku pjesėt e mozaikut. Thuhet se thesari i fshehur nė Francė nuk ėshtė thesari i Tempullit tė Izraelit, por ėshtė vetė Grali i Shenjtė, manteli i Jezusit, pjesėt e mbetura nga Kryqi i Kryqėzimit dhe mbeturina kockash tė dikujt. Nėse kėto informacione do tė provohen si tė vėrteta, atėherė realiteti i atyre kockave do tė trondisi botėn mbarė nga themelet.

Adam Weishaupt ishte njė prift jezuit dhe njė i nisur i Illuminatit. Dega qė ai themeloi nė Gjermani ishte e njėjta me Illuminatėt. Lidhja me jezuitėt ka qenė shumė e rėndėsishme pėr tė.

Weishaupt mbronte idenė e zhdukjes sė pronės private, zhdukjen e patriotizmit, zhdukjen e tė gjitha qeverive nacionale, zhdukjen e pasurisė sė trashėguar, zhdukjen e jetės familjare si njė qelizė, ku janė mbėshtetur tė gjitha civilizimet si dhe zhdukja e ēdo forme besimi fetar ekzistues nė mėnyrė, qė ideologjia e totalitarizmit mund tė imponohet kollaj mbi njerėzimin.

Nė tė njėjtin vit kur ai themeloi Illuminatin, Weishaupt publikoi Pasurinė e Kombeve, libri, i cili krijoi bazat e Kapitalizmit dhe tė Revolucionit Industrial.

Tė dhėnat dhe studimet konfirmojnė se, Illuminati i Weishaupt ishte i njėjtė me Tė Ndriēuarit e Afganistanit dhe kulte tė tjera qė e quanin veten e tyre “tė ndriēuar”. Alumbradosit e Spanjės ishin tė njėjtė me Guerinetėt e Ndriēuar tė Francės. Nė Shtetet e Bashkuara ata njiheshin me emrin Klubi Jakobin. Sekrete mbi sekrete dhe vetėm sekrete… por gjithmonė bėrthama ishte Vėllazėria.

Weishaupt u tradhėtua dhe u manipulua qė tė persekutohej, sepse ai injoroi rregullin qė fjala Illuminati ose ekzistenca e Vėllazėrisė nuk duhej tė ekspozohej kurrė nė publik.

Megjithatė ekspozimi qė ai bėri pati njė vlerė tė madhe pėr vetė Vėllazėrinė, sepse ju lejoi atyre tė shpėrndanin lajmin qė Illuminati ekziston, por qė u shkatėrrua dhe nuk ėshtė mė pjesė e realitetit. Kjo i mundėson anėtarėve tė tij qė tė kundėrshtojnė idenė e konspiracisė. Nė kėtė rast mund tė jetė dhe ana tjetėr e medaljes, qė Weishaupt nuk u tradhėtua, por veproi siē u urdhėrua tė vepronte.

Ai ka thėnė: “Fuqia mė e madhe e Urdhėrit tonė qėndron tek fshehtėsia e tij, asgjė nuk ndodh nė emėr tė tij dhe gjithmonė mbulohet nga njė emėr tjetėr dhe profesion tjetėr”.

Dyshimet se organizatat Freemasone u infiltruan nga Illuminati gjatė periudhės sė Ėeishaupt janė absurde. Freemasonėt nė rangjet e tyre tė larta, gjithmonė kanė pėrbėrė zemrėn e Illuminatit dhe kjo ėshtė arsyeja pse i morėn nė mbrojtje dhe i fshehėn me aq dėshirė pjestarėt e grupit tė Weishaupt. Ėshtė e vėshtirė tė besosh se, nėse Freemasonėt do tė ishin njė organizatė e thjeshtė vėllazėrore do tė rrezikonin aq shumė sa tė fshihnin nė gjirin e tyre anėtarė tė njė organizate tė jashtėligjshme dhe tė dėnueshme nga gjithė monarkitė e Europės. Janė vetė autorėt Freemasone ata qė shpėrndanė mitin qė Adam Weishaupt ishte themeluesi i Illuminatit dhe se Illuminati u shkatėrrua qė tė mos rilindė mė kurrė.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi