Shpirtėrat e Havait dhe Kahunat

Shko poshtė

Shpirtėrat e Havait dhe Kahunat

Mesazh  Odin prej 01.04.14 23:09Sipas Maks Fridom Long, njė ekspert i Kahunasve tė Havait ("ruajtėsit e besimit") njeriu ka njė shpirt tė poshtėm, tė mesėm dhe tė lartė, tė njohur gjithashtu si shpirti i nėnvetėdijshėm, i vetėdijshėm dhe i supervetėdijshėm.

Shpirti i nėnvetėdijshėm, thotė ai, "merret me forcat jetėsore tė trupit", pak a shumė si sistemi nervor autonom. Ai ka temperamentin e njė fėmije kokėfortė, ėshtė shumė emocional dhe shpesh herė refuzon tė bindet.

Shpirti i vetėdijshėm ėshtė "Uni qė mendon", ajo pjesė e jona qė flet, arsyeton, kontrollon veprimet e vullnetshėm dhe merret me shqetėsimet e pėrditshėm.

Shumė tė lidhur me njėri-tjetrin, tė dy shpirtėrat bashkohen nė njė trup qė kontrollohet nga nėnvetėdija. Shpirti i supervetėdijshėm, nga ana tjetėr, ėshtė pėrgjegjėse pėr kontrollin e tė ardhmes sonė, dhe e bėn kėtė nė pėrputhje me dėshirat dhe sugjerimet e
shpirtit tė vetėdijshėm, thotė Long.

Banorėt e Hauait besojnė, se tė tre shpirtėrat kanė nevojė pėr forcėn vitale tė njė personi - e quajtur mana - pėr tė mbijetuar. Pasi njė person vdes, thotė Long, shpirti i poshtėm ndonjėherė shkėputet nga dy shpirtėrat e tjerė dhe shndėrrohet nė njė lloj fantazme qė endet pėr arsye se, ndryshe nga shpirti i mesėm, ai nuk ka njė kujtesė, as edhe nuk ėshtė veēanėrisht
inteligjent.

Me sa duket, njė Kahuna ėshtė nė gjendje tė sigurojė shpirtėra tė ulėt ose duke i huazuar ata nga njė tjetėr Kahuna, ose duke i gjetur fizikisht. Pasi i ka nėn kontrioll, Kahuna u jep atyre mana-n, duke i bėrė tė mundur njė shpirti tė ulėt qė tė pushtojė trupat e viktimave.

Normalisht, thotė Long, mendja e pavetėdijshme ėshtė nė gjendje tė vetėmbrohet nga pushtime tė tillė, por nuk ėshtė nė gjendje ta bėjė kėtė kur njė shpirti tė ulėt i ėshtė dhėnė man-ė shtesė.

Pėr tė shpenzuar mana-n qė kanė grabitur, thotė Long, Kahuna do tė urdhėrojė ndonjėherė shpirtėrat skllevėr qė tė "luajnė", gjė qė ata e bėjnė duke hedhur objekte, duke bėrė zhurma dhe pėrgjithėsisht, duke shkaktuar trazira. Me fjalė tė tjera, ata sillėn
nė mėnyrė tė ngjashme me poltergeist-ėt, gjė qė tė bėn tė mendosh se mos poltergeist-ėt dhe shpirtėrat e ulėt janė e njėjta gjė. Long, duket se mendon qė kėshtu ėshtė.

Long shpreh gjithashtu mendimin se, kur shpirtėrat e mesėm dhe tė ulėt pushtojnė trupin e njė njeriu pėr tė thithur forcėn jetėsore, viktima pėson njė formė sėmundjeje mendore, si pėrshembull ērregullime personaliteti tė shumėfishtė ose skizofreni.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi