Tė rrėmbyer nga alienėt?

Shko poshtė

Tė rrėmbyer nga alienėt?

Mesazh  Odin prej 01.04.14 22:58Eksperiencat ekstrakorpore, pushtimi nga shejtani, rrėmbimet aliene: Asnjė nuk ka arritur ti jap njė shpjegim tė plot kėtyre fenomeneve.

Sot, sipas njė studimi tė publikuar nė “Sleep Medicine Reviews”, zbulohet se pėrbindėshat dhe pranitė e shejtanėve mund tė jenė produkt i njė shqetėsimi tė gjumit shumė pak tė njohur, paraliza hipnagoxhike (paraliza e gjumit, kur zgjoheni por nuk keni mundėsi tė lėvizni).

Brian Sharples, psikolog i universitetit tė Pensilvanisė, analizoi tė dhėnat e 35 studimeve tė zhvilluara nė 50 vitet e fundit mbi temėn. Studimet pėrfshinė mbi 36 mijė persona nė tė gjithė botėn, Sharples donte tė kuptonte para tė gjithave se sa e zakonshme ishte paraliza hipnagoxhike, njė gjendje qė shfaqet shpeshė nė fazat e para tė gjumit apo nė zgjim, nė tė cilėn muskujt e vullnetshėm janė tė paralizuar, ndėrsa lėvizjet e syve dhe frymėmarrja janė normale.

Gjatė pak minutave tė paralizės, e cila i duket e pafund pacientėve, ėshtė sikur trupi tė jetė ende nė gjumė ndėrsa truri ėshtė zgjuar dhe aktiv. Gjėtė kėtij moment tranzicioni, pacienti ka shpesh alucinacione, pra mund tė shpjegohen edhe eksperiencat e ēuditshme tė atyre qė pretendojnė se janė rrėmbyer nga alienėt apo pushtur nga djalli.

“Deri tani nuk kishte informacione tė sakta mbi frekuencėn e shqetėsimit, prandaj rianalizova tė gjitha studimet e kaluara,” shpjegon Sharpless. “Rezultatet tregojnė kryesishtė se problem ėshtė frekuent: Rreth 8% e popullsisė ka pasur tė paktėn njė rast nė jetėn e tyre, por ka nga ata qė e kanė cdo natė”.

Frekuenca e paraliyės hipnagoxhike rritet nė dy grupe personash: Studentėt e rinj dhe pacientėt me shqetėsime psikiatrike. Kjo shpjegon se motivet mė tė zakonshme mund tė jenė stresi, pagjumėsia, njė jetė e ērregullt. Pėr shkak tė alucinacioneve problemi ėshtė seriozė: Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve pacienti ndjen praninė e njė tė huaji nė dhomė, ose njė ndjenjė presioni nė gjoks, ose pėrjetohet ndjesia e tė larguarit nga trupi i vetė. Pothuajse tė gjithė mendojė se janė zgjuar, por janė ende nė gjumė.

Kėshtu, shpjegohen tė gjitha eksperiencat e ēuditshme e pėrjetuara prej pacientit.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi