Familja e kamikazit nga Kosova: E mashtruan, ndiqte ligjėratat e Shefqet Krasniqit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Familja e kamikazit nga Kosova: E mashtruan, ndiqte ligjėratat e Shefqet Krasniqit

Mesazh  Equinox prej 01.04.14 19:11

Rrėfimi i familjes sė kamikazit nga Kosova qė vrau 50 persona nė Bagdad: E mashtruan, ndiqte ligjėratat e Shefqet KrasniqitFamilja e kamikazit kosovar, Blerim Heta, i cili javės qė shkoi vrau, nė njė sulm vetėvrasės nė Bagdad, mbi 50 persona, thonė qė atė e mashtruan. Ata thonė se atij ia shpėrlanė trurin me ligjėrata. Blerimi, konfirmojnė ata, ishte dėgjues i rregullt i ligjėratave tė Shefqet Krasniqit, por edhe i ligjėratave tė Bekir Halimit e Omer Bajramit nga Maqedonia. Express sjell edhe letrėn e fundit qė kishte shkruar pėr tė ėmėn e tij Blerim Heta

Mė 24 mars familja Heta nga Varoshi i Ferizajt mori njė telefonatė nga djali i tyre, Blerim Heta, pėr tė cilin e dinin se po mėsonte pėr fe nė Siri. “Nesėr do tė takohem me All-llahun”, ishte lajmi qė ai ua kumtoi atyre.

Tė nesėrmen, mė 25 mars, kosovari Blerim Heta kreu njė sulm vetėvrasės nė Bagdad tė Irakut, ku la mbi 50 tė vrarė. Forumet e xhihadit nė internet e shpallėn menjėherė shehid (dėshmor).

Familja e Blerim Hetės thonė se djalin e humbėn pėr asgjė. “Pas kėsaj qė mė ndodhi mė s’dua tė dėgjoj pėr fe , pėr pershendetje e kėso sende. Djalin ma mashtruan. Ne jemi familje evropiane, lidhje nuk kemi me kėsi ekstremizma, por djalin ma mashtruan”, thotė pėr Express babai i tij, Remzi Heta.

Ai nuk flet gjatė, pos thotė se ka njė mesazh pėr tė gjithė ata prindėr qė i shohin fėmijėt e tyre se po bėhen ekstremistė.

“Ndalini sa nuk ėshtė vonė”, shprehet Heta.

Arjeta Heta-Reqica, motra e Blerim Hetės, thotė se vėllai i tyre ėshtė dukur krejt normal, deri kah prilli i vitit 2012 , kur thotė se filloi tė shoqėrohej me njerėz qė aplikonin njė islam tjetėr- mė radikal.

“Vėllai ka filluar me fe kah prilli i vitit 2012 dhe tek pas njė viti ia ka nisur qė tė na flas edhe neve nė shtėpi pėr fe. Pas njė viti, duke u shoqėruar me njė shoqėri qė ne nuk i dinim saktė se kush ishin, por e shihnim qė ishin mė ekstremistė se sa njerėzit qė kishim parė kohė mė parė duke shkuar nė xhami, ai ndryshoi komplet, sa qė u izolua. Nuk ia jepte dorėn as ēikave tė axhės dhe as nuk na bashkohej nėpėr festa familjare”, thotė Arjeta.

Por, Arjetės mė sė shumti i dyshimet nė nxitje tė Blerim Hetės pėr nė islamin radikal i shkojnė te ligjėratat.

“Ai ka qenė pothuajse e i rregullt nė ligjėratat e Shefqet Krasniqit. Ka shkuar edhe nė Maqedoni. Nė fillim e kem ditur se po shkon me shoqėri pėr qejf, por mė vonė e kemi marrė vesh se ai ka qenė nė ligjėrata tė atyre hoxhallarėve si Bekri Halimi ose Bajrami e tė tjerė qė folin pėr xhihad. Edhe nė internet i ka dėgjuar shumė ligjėratat e tyre”, thotė Arjeta pėr Express.

Nė bisedė tė pranishėm ishin edhe vėllai i Blerim Hetės, Bekimi dhe e ėma e tij, Minirja. Askush nga ta nuk pranon qė tė fotografohet, derisa tė gjithė e kujtojnė Blerimn, tash i njohur si kamikazi kosovar qė vrau mbi 50 vetė nė Bagdad, si njė djalė qė kurrė nuk ka gėnjyer.

Nėna tij, thotė qė nuk ka shumė ēka tė flasė. Ajo vazhdon ta ruajė letrėn e fundit tė Blerimit qė ia kishte shkruar nė gushtin e viti 2013, kur edhe ishte nisur tinėz pėr nė Siri.

Express e sjell tė plotė letrėn, ku Blerim Heta i shkruan sė ėmės qė nėse nuk takohemi nė kėtė botė, do tė takohemi nė Xhennet (parajsa sipas besimit islam).Makina e kuqe qė e mori pėr nė Siri

Njė dėshmitar i kishte thėnė familjes se ditėn e 7 gushtit, kur Blerim Heta iku nga shtėpia nė Varosh tė Ferizajt pėr tė shkuar nė Siri, e kishte marrė njė makinė e kuqe, e cila pėr pasagjerė kishte edhe tre burra nė moshė e me mjekra tė gjata.

Familja thotė se kurrė nuk e zbuloi se kush e mori djalin e tyre. Ai atė ditė ishte vetėm nė shtėpi, pasi qė prindėrit dhe vėllezėrit kishin qenė nė Gjermani, derisa motra e tij, Arjeta Heta-Reqica, tash e martuar, kishte qenė te shtėpia e burrit tė saj.

Kjo familje ishte kthyer nė Kosovė nė vitin 2000, derisa tė gjithė fėmijėt saj kishin lindur e rritur nė Gjermani. Blerim Heta e kishte kryer shkollėn e mesme nė Ferizaj, derisa kishte provuar disa herė tė vazhdonte studimet dhe ishte regjistruar herė nė Universitetin Publik e herė nėpėr universitet e private. Ai provoi tė studionte psikologji, gjuhė angleze e gjuhė gjermane, por asnjėherė nuk e pėrfundoi asnjėrin nga kėto fakultete.Pėr mė shumė se nj vit e gjysmė ai kishte punuar edhe nė kampin amerikan tė KFOR’it nė Kosovė, “Bonsteel”.

Megjithėse familja e njohin si njeri qė nuk ka gėnjyer kurrė, ai kur u bashkua me grupet e xhihadit nė Siri, filloi edhe kėtė. Sipas motrės sė tij, Arjeta Heta-Reqica, Blerimi vazhdimisht u kishte thėnė atyre qė nuk ėshtė pjesė e grupeve tė xhihadit, por qė po mėsonte pėr fenė dhe gjuhėn arabe nė Siri dhe kur tė kthehej nė Kosovė do t’ua mėsonte edhe atyre fenė.

Kėtė praktikė e kishte vazhduar deri nė dhjetorin e vitit 2013, kur nė njė telefonatė i tregoi motrės sė tij qė tashmė ishte pjesė e xhihadit.

“Kėtė ia kam mbajtur fshehur nėnės, i kam thėnė edhe Blerimit mos i kallo se nėna vaun edhe prej sėmundjes sė sheqerit. As baba nuk e ka ditur”, thotė ajo.

Financat nga Shteti Islam

Familaj thonė se me Blerim Hetėn kanė komunikuar pėrmes “Skype-it” dhe pėrmes numrit tė tij personal tė “Z-Mobile” qė e kishte marrė me vete.

“Telefonin ia kemi mbushur me para ne. E kemi pyetur shpesh se a ke nevojė pėr para, por na ka thėnė se nuk i duhen se paratė i merr nga xhamia. I merr nga Shteti Islam”, thotė vėllai i tij, Bekimi.

Ai thotė se ėshtė interesuar qė vazhdimisht tė dijė se kah po financohen, dhe i ka bėrė ofertė qė t’i dėrgojė para nga Gjermania, pėr mė shumė, sipas tij, pėr tė rėnė nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me tė, por ai nuk ka pranuar.

E ėma dhe motra e Blerim Hetės thonė qė e kanė lutur qė edhe tė takohen duku nė Stamboll, por ai nuk kishte pranuar.

“Na thoshte se duhet me i pyetur kta ktu, pa treguar saktė se kė, por nė fund nuk prano tė takohemi dhe pse kurrė nuk na tha jo pėrfundimisht”, thotė Arjeta.

Ajo thotė edhe se tashmė ėshtė e bindur qė dikush e kishte mashtruar keq.

“Nganjėherė duke folur me ne nė “Skype” largohej, Ai fliste dhe me dikė. Dikush po e mėsonte pėr keq”, thotė Arjeta pėr Express.

Blerim Heta arsyetonte vrasjen e pabesimtarėve

Arjeta mendon qė vėllai i saj ėshtė pre e karakterit tė tij tė mirė dhe naiviteti qė ka treguar herė pas here.

“Ai sa ka qenė nė Kosovė e ka pasur mėrzi edhe njė pulė me e pre. Kur i kam thėnė, nė bisedat nė “Skype” a telefon, se qysh ta merr mendja me e vra dikand, ai mė ka thėnė qė tė pa fetė bėnė tė vriten dhe menjėherė mė fliste pėr vrasjet e fėmijėve sirian nga Asadi”.

Ajo thotė se video tė tilla me masakra ndaj fėmijeve sirianė ka shikuar edhe nė Kosovė, para se tė nisej pėr Siri.

Familja habiten se si Blerimi ndryshoi drastikisht kur shkoi nė Siri.

“Kėtu ka folur kundėr Asadit. Edhe nė fillim kur ka shkuar nė Siri ka thėnė fjalė tė kėqija pėr tė, por ka fundi i viti 2013 ai filloi tė fliste keq edhe pėr amerikanėt. Thoshte se ata janė pabesimtarė dhe meritojnė tė vriten”, thotė pėr Express Arjeta.
Gazeta Express
avatar
Equinox

257


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi