Arsyeja apo Besimi ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  Anon prej 29.03.14 22:42

Zoti krjijoj njeriun apo njeriu zotin ?

G.F.Hegel : mendonte qe Zoti eshte krijuar nga ideologjite e njerezve per te lartesuar ndergjegjen e nje skllavi ,kur ai humb orjentimin mbi veten dhe kerkon dicka te mbinatyrshme per ti dhene force!


Historia e botes nuk eshte me teper se zhvillimi i idese se lirisė.

-Jepeni idene tuaj me arsyeje te kulluar , me faktet tuaja.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

472


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  excommunicated prej 31.03.14 12:06

Spo i futem shume thelle kesaj teme se e di si perfundojn ne kete forum. Se pari percaktoni se cfare eshte zoti? Me pas thoni nese eshte i kufizuar apo jo? Hegel donte te thoshte se besimi yne e krijon zotin (ne kete rast mund te quhet thought-form ose larvae sipas okultisteve), por kjo nuk mund te quhet zot.

Zoti sipas disave mund te gjendet brenda nesh (spirt) por kjo eshte vetem nje pjese e hyjnores brenda nesh. Kritiken e arsyes se kulluar e ka llene Kanti dhe jo Hegeli. Mendoj se Zoti i vertete (ai i gjalli) ska per tu gjetur-kam pruvuar shume religjone deri tashi dhe se kam gjetur. Mendoj se zoti gjendet me shume ne praktika te pastra dhe jo ne intelektualizma-mendoj se zoti gjendet me shume intuit se ne arsye. Ajo qe kemi deri tashi sigurisht qe vjen prej dikujt prandaj duhet ti jemi mirenjohes per kete-Tashi me ka mbetur vetem nje religjon per te praktikur ashtu sic duhet.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


512


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  Trigon prej 31.03.14 13:04

Nese bejme nje analogji atehere ju po pyetni  Njeriu krijoi kompjuterin apo kompjuteri njeriun.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  DaniEL prej 31.03.14 14:29

Isak Njutėn, Sir Isaac Newton, ishte matematikan dhe fizikan eminent i Mbretėrisė sė Bashkuar. Lindi mė 4 Janar tė vitin 1643 nė Uolstorp (origjinal Woolsthorpe), Angli. Ėshtė i njohur pėr shumė zbulime tė realizuara gjatė fundit tė shekullit XVII dhe fillimit tė shekullit XVIII. Nga tė gjitha mė i njohur ėshtė ligji i lėvizjes dhe ligji i tretė i Njutnit. Megjithatė kėto zbulime, pakė njerėz e dinė se Njutėn ishte oratorė shumė i mirė. Mė poshtė keni mundėsinė t’i lexoni 30 thėniet mė interesante nga Njutėn.

Njeriu mund tė imagjinojė gjėra tė pa vėrteta, por mund t’i kuptojė vetėm gjėrat e vėrteta, kapja e tyre nuk ėshtė tė kuptuarit.
Gabimet nuk janė nė art, por tek mjeshtrin.
Mund tė e llogaris lėvizjen e trupave tė rėndė, por jo ēmendurinė e njerėzve.
Nėse kam bėrė ndonjė shėrbim publik, kjo ėshtė pėr shkak mendimit tim tė pacientit.
Kam parė mė larg se tė tjerėt, duke qėndruar mbi shpatulla tė gjigantėve.
Ėshtė pesha, jo numri i eksperimenteve, qė duhet konsideruar.
Kėnaqėsi ėshtė arti i tė vėnit theks pa bėrė armiq.
Ēdo veprimi gjithnjė i kundėrvihet njė reagim i barabartė.
Pėr veten time unė jam vetėm fėmijė duke lozur nė plazh, pėrderisa oqeanet e mėdha tė sė vėrtetės qėndrojnė para meje tė pa zbuluar.
Ne ndėrtuam shumė mure dhe pakė ura.
Nėse kam qenė nė gjendej tė shohė mė lartė, ėshtė pėr shkak se kam qėndruar mbi shpatulla tė gjigantėve.
Ēfarė dimė ėshtė njė pikė, ēfarė nuk dimė ėshtė njė oqean.
Graviteti shpjegon lėvizjen e planetėve, por nuk sqaron kush i vė planetėt nė lėvizje.
Natyra ėshtė e kėnaqur me thjeshtėsinė. Dhe natyra nuk ėshtė debele.
Les hommes construisent trop de murs et pas assez de ponts.
Asnjė zbulim i madh nuk ėshtė bėrė ndonjėherė pa ndonjė supozim tė guximshėm.
Ky sistem kaq i bukur i diellit, planetėve dhe kometave, mund tė vazhdojė vetėm nga kėshilla dhe sundimi i njė Qenie inteligjente dhe tė fuqishme.
Jetoni jetėn tuaj si njė Postim se sa si njė Shpjegim.
E vėrteta gjithmonė gjendet nė thjeshtėsi, dhe jo nė shumėllojshmėri dhe pėshtjellim tė gjėrave.
Ne duhet ngritur mė pakė mure dhe mė shumė ura.
Ti duhet t’i bėsh rregullat, jo t’i pasosh ato.
Isak Njutėn u pyet si e zbuloi ligjin e gravitetit. Ai u pėrgjigj, “Duke menduar mbi tė gjatė gjithė kohės.”
Ku lind i gjithė rregulli dhe e gjithė bukuria qė shohim nė botė?
I gjithė shumėllojshmėria e gjėrave natyrore tė cilat i gjejmė tė pėrshtatshme nė kohė dhe vende tė ndryshme mund tė grihet vetė nga idetė dhe dėshira e njė Qenie, e cila patjetėr ekziston.
Ateizmi ėshtė aq i pa kuptim dhe i neveritshėm sa qė asnjėherė nuk ka pasur shumė profesorė.
Nėse nuk do tė kishte asnjė dėshmi tjetėr, gishti i madh i dorės si i vetėm do mė bindte nė ekzistimin e Zotit.
Idhujtaria ėshtė mė krim mė rrezikshėm sepse ėshtė e shtrirė tek njerėzit nga autoriteti i mbretėrve dhe nėn pretekste shumė tė dyshimta.
Platoni ėshtė miku ik, Aristoteli ėshtė miku im, por miku im mė i madh ėshtė e vėrteta.
Unė nuk shtroj asnjė hipotezė.
Dhe nga zotėria e vėrtetė rrjedh se Zoti i vėrtetė jeton, ėshtė inteligjent, dhe i fuqishėm; nga pėrsosmėritė tjera, qė Ai ėshtė suprem, ose tėrėsisht i pėrkryer. Ai ėshtė i pėrjetshėm dhe i pa fund i gjithėfuqishėm dhe i gjithėdijshėm; ėshtė se, Ai vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi; dhe Ai ėshtė i pranishėm nga pafundėsia nė pafundėsi; Ai i sundon tė gjitha gjėrat, dhe Ai i din tė gjitha gjėrat qė ndodhin dhe qė mund tė ndodhin ...fja..
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

136


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  Anon prej 31.03.14 15:56

Faleminderit per opinionet tuaja.
Little profesor,do mund te me tregosh se per cfare religjioni po studioni? Do doja ti futesha dhe un pjeses teologjike (jo per te zbuluar Zotin por per te marur alkimin e saj ).
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

472


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  xhimi ejm prej 31.03.14 21:51

Trigon shkruajti:Nese bejme nje analogji atehere ju po pyetni  Njeriu krijoi kompjuterin apo kompjuteri njeriun.

Ku qėndron analogjia kėtu? Nė rradhė tė parė unė mund t'a tregoj me gisht se kush e krijoi kompiuterin. Nė rradhė tė dytė, nėse krahason pėrsosmėrinė e njeriut me njė kompiuter, ke ēvlerėsuar aftėsinė krijuese tė Zotit (nėse mendon se Zoti krijoi njeriun).
avatar
xhimi ejm

Mosbesimi ėshtė shenjė zgjuarėsie dhe zhvillimi, jo besimi.

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  Trigon prej 01.04.14 17:49

xhimi ejm shkruajti:
Trigon shkruajti:Nese bejme nje analogji atehere ju po pyetni  Njeriu krijoi kompjuterin apo kompjuteri njeriun.

Ku qėndron analogjia kėtu? Nė rradhė tė parė unė mund t'a tregoj me gisht se kush e krijoi kompiuterin. Nė rradhė tė dytė, nėse krahason pėrsosmėrinė e njeriut me njė kompiuter, ke ēvlerėsuar aftėsinė krijuese tė Zotit (nėse mendon se Zoti krijoi njeriun).

Kėtu analogjinė e pėrdora nė kuptimin e dytė pra si menyrė arsyetimi ose mėnyrė e dhėnjes sė pėrgjigjes pėr ēėshtjen e caktuar.

Dhe sa pėr pėrsosmėrinė e Zotit nuk ka dyshim. Por kur ke punė me kėso pyetje kokėtuliste atėherė pėrgjigja duhet tė jetė sa mė zbėrthyese sepse njė ateist i lindur, njė ateist ''i zhvilluar'' nuk e beson as vetėn e lėre mė Zotin.


avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  excommunicated prej 02.04.14 11:35

Benxhamin. shkruajti:

Faleminderit per opinionet tuaja.
Little profesor,do mund te me tregosh se per cfare religjioni po studioni? Do doja ti futesha dhe un pjeses teologjike (jo per te zbuluar Zotin por per te marur alkimin e saj ).


Gnosis (universale)-tani per momentin po lexoj tere shkrimet e Samael Aun Weor-dhe-John G Lake ministries( ekrishter) kane dicka shume te pazakonte keto levizje -se di se nga vijne keta njerez, jane te krishtera po te dyja kan dicka te pazakont nga te gjithe te tjerat qe kam pare deri tani.
Besimi pa praktik eshte i verber.-po i lexoj te gjitha dhe po shoh kanalet e tyre ne youtube pastaj do ti praktikoj.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


512


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  excommunicated prej 02.04.14 11:56

Nqs do te shikonim Animistet, nje besim shume i vjeter do te gjejme se nuk ka ndryshim ndermjet objekteve  te pajeta  dhe ne sendeve te gjalle-ky lloj besimi ndeshet edhe te shume okultist ku thone se edhe bimet edhe gurgjet ku ata i posedojne me elemental jane te gjalla njesoj si ne pra kane shpirt. Por vetem keshtu mund ti jepnin kuptim jetes se tyre, mund te quhet edhe nje lloj besimi fetishizmi qe beson ne objekte ne menyre qe te kishin siguri ne boten e tyre.  

Po te shikojm ne boten moderne ka nje ngjashmeri ne ekuacionin e Ajnshtajni qe thot se lenda eshte energji, nje fare transmuntacioni po vetem qe lendes si jep shpirt . Keto shpirtra te objekteve si pema guret etj ne okultizm quhen elemental, genie dhe me shume emra te tjere ne azi. Dicka e ngjashme vihet re edhe tek Panteistet ku e shikojne Zotin te nderthurur me natyren, dhe sipas tyre zoti eshte natyra-ku ajo shpreh bukurin dhe madheshtin e e tij.

Me pas shikojme shamanismin ne shume venede te amerikes latine, ketu shikojme se shume shpirtra jane imazhe te deshirave tana, dhe kafshet jane simbolika me e mire per tu referuar ketyre entitetve,-te njejten gje e shikojme ne goetia ku demonet shfaqen ne pasqyra magjike me imazhe te kafsheve. Keto entitete nuk jane luane ose tiger ne te vertet po kjo eshte menyra me e mire per ti kuptuar ato. Kurse per engjej ndodh qe te paraqiten ne forem e ndonje femije te vogel sic kemi edhe Kupidon ose ndonje engjell tjeter. Totemizmi egjiptian dhe shamanizmi jane e njejta gje, por vetem se jane praktikuar ne vende te ndryshme.

Te gjitha  keto shpirtra nuk duhen menduar sikur jane te kesaj bote por si nje foce e brendshme qe ne veshim per te kryer detyrat tona-per te ekzistuar dhe per te mar forc prej tyre.

Me pas kemi besimin e grekerve ne zota te natyres qe kane nen kontroll nje forc te caktuar-Zoti i detit, i zjarrit, Perendesha e mencurise etc. Dhe me lindjen e besimeve monoteiste kemi nje fare bashkimi te shume foracve te pashpjegueshme ne tere sine e tyre ne njefare triniteti-ku gjithcka e kontrollon nje force e mbinatyrshme e perhapur ne te gjithe kozmosin (eteri kozmik). Dhe bashke me kete kemi edhe lindjen e nje dualiteti ne univers ne mes te mires dhe te keqes, erresires dhe drites (kjo eshte mare nga perset).

Besoj se brenda nesh ka nje mekanizem te pashpjegueshm, qe askush nuk mund at shpjegoj dote me fjale por qe e di se ka dicka -se materialializmi dhe shpirterorja jane te lidhura me njera tjetren, se e mira dhe e keqja ekzistojne, se mendimet jane gjera.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


512


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  Hagel prej 03.04.14 9:16


Besimi per Zotin vjen nga intuita dhe Arsyeja nuk mund ta konceptojė atė.
avatar
Hagel

118


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  Djep prej 16.04.14 14:05

Hagel shkruajti:
Besimi per Zotin vjen nga intuita dhe Arsyeja nuk mund ta konceptojė atė.

Po, por intuita njerezore mund edhe te gaboje. Dhe ne rast te gabimit te saj, duhet thirrur ne ndihme arsyeja.
Arsyeja e shendoshe eshte mikja me e ngushte e njeriut; ajo kurre s'e ka lene ate ne balte.

Intuiten e sakte e kam shume pak njerez, Shumica e ka pak te zhvilluar, per te mos thene inekzistente. Prandaj njeriu racional duhet te marre OK-in e arsyes, per cdo zgjedhje apo vendim qe i tregon intuita.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arsyeja apo Besimi ?

Mesazh  syri i art prej 16.04.14 17:09

Besimi...si lart ashtu edhe posht,dhe anasjelltas,pra gjithqka esht nje,nje esht gjithqka...jemi pjes e ketij universi..nje pjes sado e vogel qe esht permban ato qe ka tersia...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

"O JU TE ZOTET E MENDJES"

Mesazh  Azazil prej 10.05.14 18:50

je ne mes shkretetires,gjen nje tel,a thua te jete bere vete..?!
Nese pranojme qe ka 1 krijues,rregullues,arkitekt,ne kte harmoni,rregullash,apo c"fardo emri ti vini,ju duhet te kuptoni qe Ai ka krijuar dhe kohen dhe shkaqet,e nuk mund ta perfshije koha Krijuesin e saj,Ai ka egzistuar para c"do gjeje e do egzistoje kur mos te kete asgje,e nese kte do e kish krijuar dic,aher nuk eshte ky krijuesi por i krijuar,pra i bie te jete ai tjetri qe e ka krijuar,e keshtu nuk mbaron,...Ai eshte I pari pa fillim dhe I fundit pa mbarim,Krijuesi i qiejve dhe tokes,vetem nje i mete nuk e pranon kte ose nje njeri egoist qe mashtron veteveten.Te ka dhene shikim degjim,gjaku vazhdon e qarkullon,marim,thithim oksigjen,,,,,a nuk meriton vertet Ai te falenderohet?!
Apo,dikush tjeter perpos Tij,paramendo dikush te jep 1 kokerr veze,a do e falenderoje???!!! Sa i padrejte eshte njeriu,kur pas gjithqysh argumentesh,mohon apo falenderon dicka tjeter,,,paramendo ti ti japesh dikujt pasuri tejet te madhe e ai te falenderoj dike tjeter.JANE TE QARTA GJERAT,POR MOS U MERNI ME DEMALLOGJIRA.
avatar
Azazil

908yughugikgiyguyg


26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

POLEMIKA

Mesazh  Azazil prej 10.05.14 19:02

POLEMIKA E NXORRI IBLISIN(djallin) PREJ RANGUT TE ENGJUJVE,TE CILEN POZIT E KISH ARRITUR ME ADHURIM,,THA:UN O ZOT JAM ME I MIRE SE BALTA,HERA E PARE QE KUNDERSHTOHEJ ZOTI,E AI IBLISI ESHTE ARMIK I NJERIUT,E SI MUND TE PARAMENDOJ DIKUSH NE KTE FORUM APO KU DO QE TE JETE QE KA BERE MARVESHJE ME TE E DEL E THOTE BEJ KTE E BEJ ATE,A NUK KE DEGJUAR SE DJALLI NJE HERE E KUNDERSHTOI E NDIZET ZJARRI ME TE,PO SI DE JETE HALLI I ATYRE QE KANE BERE KRIME,KANE ADHURUAR DICKA TJETER PERPOS TIJ ? APO KRIMINELIT,MUNAFIKUT,MAGJISTARIT,ATIJ QE NUK E FALENDEROI TE PAKTEN 1 HERE TE VETME NE KTE JETE,? A THUA SI? SI MUND TE BARAZOHET AI QE THA ZOTI IM ESHTE Pėrendia E JU NENSHTRUA ATIJ,ME ATE QE POLEMIZOI ??? SA CEKET MENDOJNE DISA,APO PUNA E ATYRE QE THANE AI KA FEMIJE,APO GRUA,I LARTE ESHTE AI NGA KETO TE META QE I PERSHKUAJNE............
SURJA IHLAS "KUR-AN
THUAJ AI Pėrendia ESHTE NJE.
Pėrendia ESHTE MBESHTETJA(Atij i mbeshtete c"do krijese)
A"S KA LINDUR KE A"S NUK ESHTE I LINDUR
DHE ATIJ ASKUSH NUK I ESHTE I BARABARTE
avatar
Azazil

908yughugikgiyguyg


26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi