Si tė nxiten ėndrrat lucide

Shko poshtė

Si tė nxiten ėndrrat lucide

Mesazh  Berti69 prej 28.03.14 16:48

Ėndėrra Lucide konsiston nė atė qė tė jemi tė vetėdijshėm nė botėn e ėndrrave.
Ne pastaj mund tė bėjmė atė qė duam duke ndryshuar mjedisin e ėndėrrimit. Kjo ėshtė shpesh njė gjendje e ndėrmjetme nė mes tė zgjimit dhe ėndėrrimit. Nė njė moment ju do tė thoni "Po unė po ėndėrroj".

Pėr tė nxitur ėndrrat lucide:

Pėrsėriteni rregullisht gjatė gjithė ditės njė gjest tė veēantė (psh duke parė orėn). Pastaj pyetni veten intensivisht: "A jam duke ėndėrruar" Pastaj ju pėrpiquni tė fluturoni, tė transformoheni, pėr tė vepruar nė mjedis.

Por do tė vijė njė moment qė ju tė bėni tė njėjtėn gjė nė ėndėrr. Por nė ėndėrr dėshirat tuaja do tė pėrmbushen. Ju pastaj do thėrrisni: "Por unė jam duke ėndėrruar!"  Pra, ose ju tė zgjoheni, ose ju do mund tė veproni.
Nė fillim, do te zgjoheni shumė shpejt, pastaj duke mėsuar mė shumė do tė qėndroni mė gjate.
   
Para se tė shkoni pėr tė fjetur, ne duhet tė mendojmė nė atė qė ne do tė bėjmė nė qoftė se arrijmė njė ėndėrr lucide. Ju do ta kuptoni atėherė qe jeni duke bėrė atė qė ju keni zgjedhur sa ishit zgjuar.

Ėshtė e vėshtirė pėr tė zgjedhur momentin pėr shkak se ne jemi nė njė gjendje ku vullneti pak a shumė i nėnshtrohet autoritetit tė nėnvetėdijes.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi