Thėnie nga Jim Morrison (The Doors)

Shko poshtė

Thėnie nga Jim Morrison (The Doors)

Mesazh  Luli prej 26.03.14 23:14


Kur nga gjumi do zgjohesh dhe nuk do shohėsh mė diellin: O do tė kesh vdekur, o je dielli vetė!

Nėse do tė jetosh tėrė jetėn duke u tėrhequr zvarrė si njė krimb, mė mirė ngrihu dhe vdis!

E vetmja mėnyrė pėr t`u ndjerė dikush, ėshtė tė jesh vetvetja!

Mė mirė njė e vėrtetė e trishtuar, sesa njė gėnjeshtėr e bukur.

Njė ditė qaja , sepse nuk kisha kepucė! Por kur pashė dikė pa kėmbė pushova sė qari!

Thonė qė duke gabuar , meson! Atėherė lermėni tė gaboj!

Nuk mund tė thuhet qė ke jetuar, nėse mė parė nuk ke provuar atė qė ėshtė e ndaluar!

Dyshimet i krijon liria!

Ėndėrrat janė si yjet, mjafton tė ngresh kokėn lart dhe janė gjithmonė atje!

Kur tė vdes do tė iki nė parajsė, sepse ferrin e kam jetuar!

Nuk ka rėndėsi nėse dicka ėshtė e vėrtetė, e rėndėsishmja tė besosh!

E mendoj veten si njė qenie tė ndjeshme, por me njė shpirt kllouni qė mė detyron tė pėrdhos momentet mė tė rėndėsishme tė jetės sime. Njė hero i rremė, njė shaka qė perenditė mė kanė bėrė.

Buzeqesh edhe pse buzėqeshja juaj ėshtė e trishtueshme, sepse mė e trishtueshme se njė buzėqeshje e trishtueshme, ėshtė trishtimi kur s'buzėqesh kurrė.

Preferoj tė digjem shpejt,sesa tė shuhem ngadalė!

Asnjėri nga ne nuk ka njė palė krah, por vetėm kush ėndėrron mėson tė fluturoj!

Mos fol kurrė pėr paqė dhe dashuri: Njė burrė ka provuar dhe e kanė gozhduar!

Asnjė njeri nuk ėshtė aq i rėndėsishem sa tė tė heqi buzėqeshjen.

Vdekja na bėn tė gjithėve engjėj duke na dhėnė krahė ku ne kishim supe tė buta si kthetrat e sorrave.

Lumturia e vėrtetė nuk ėshtė nė fundin e njė gote:Nuk ėshtė brenda njė shiringe:E gjen vetėm nė zemrėn e atij qė tė do.

Do jepja jetėn, pėr tė mos vdekur.

Nese njerėzit flasin keq pėr mua: Ta dinin c'kam thėnė une pėr ata: Do tė flisnin edhe mė keq.

Lum kush nuk ka ėndėrra pėr tė realizuar, sepse nuk ka pėr tė mbetur i zhgėnjyer.

Ndonjėherė nuk mjafton njė jetė pėr tė fshirė njė moment, por mjafton njė moment pėr tė fshirė njė jetė.

Tė jetosh pa provuar, do tė thotė tė qėndrosh me dyshimin se do t'ia kishe dalė.

Pas gjakut tė tij, gjėja mė e mirė qė mund tė bėj njė mashkull, ėshtė tė derdh njė pikė loti.

Ka nga ata qė presin shiun pėr tė mos qarė vetėm.

Vetmia ėshtė tė dėgjosh erėn dhe tė mos mundesh t`ua tregosh tė tjerėve.

Tė jesh nė humor nuk do tė thotė patjetėr tė jesh i lumtur, nganjėherė ke nevojė tė qeshesh, tė bėsh shaka, pėr tė mos ndjerė se brenda ke dėshirė tė qash.

Nėqoftėse je i trishtuar dhe do tė vdesėsh, mendo pėr ata qė kanė vdekur e deshėn tė jetonin, por duhet tė vdisnin.

Shpirti i njė njeriu ėshtė i fshehur nė shikimin e tij, prandaj kemi frikė tė na shohin nė sy.

Nuk ėshtė i fortė ai qė nuk bie, por ai qė bie e ka fuqinė tė ringrihet.

Mos u pendo pėr dicka qė ke bėrė, sepse kur e ke bėrė ke qenė i lumtur.

Jeto cdo gjė tė vogėl tė jetės tėnde, sepse njė ditė, kėto gjėra tė vogla do tė tė duken tė mėdha.

Jeta ėshtė njė aventurė e madhe nga e cila askush nuk ka dalė i gjallė.

Do tė ndaloj se dashuruari atėherė kur njė piktor shurdh do tė mund tė pikturojė zhurmėn e rėnies sė njė petali trėndafili mbi dyshemenė prej kristali tė njė kėshtjelle qė ska ekzistuar kurrė.

Nėqoftėse tė thonė se dashuria ėshtė njė ėndėrr, ėndėrro por mos u cudit nėse zgjohesh duke qarė.

Mos jeto me frikėn se do tė vdesėsh, por vdis me gezimin qė ke jetuar.

Cdo njėri prej nesh ka njė palė krahė, por vetėm kush ėndėrron mėson tė fluturojė
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi