Nga vijne mendimet?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Nga vijne mendimet?

Mesazh  Hagel prej 25.03.14 14:48

Kjo pyetje ndoshta ju duket absurde por une personalisht nuk besoj qe mendimi vjen nga truri.
Nje pergjigje ju lutem rreth kesaj pyetje.
Hagel

107

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nga vijne mendimet?

Mesazh  Anon prej 25.03.14 14:56

Ne radhe te pare,te kerkoj ndjese qe duhet te paraqitem si materialist ngase kjo eshte rruga e vetme per te spjeguar keto fenomene!
Mendimi rrjedh nga neuronet qe komunikojn me intervalet e trurit.Shikimi dhe degjueshmeria jane baza themelore e te menduarit!
Por ,truri asnjehere nuk duhet te cilsohet si i pavarur ose funksional nga vetevetja.Meqense ne jemi te krijuar nga nje Mendje e gjalle,e heshtur,e pamposhtur ,i pavarur ; do te thote qe burimi vjen nga ai/ajo , Alfa,omega.
Ne jemi mendimtar me lejen e mendjes se gjalle !
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

404

Mesazh  Hagel prej 25.03.14 16:12

Te besohet se mendimet vijne nga truri eshte sikur te besohet se televizori i vendosur ne salon i bene vete programet.
Nje femije beson se televizori vete i bene imazhet, duke harruar antenen, emituesin etj etj.
Hagel

107

Mesazh  Starseed prej 25.03.14 16:33

As une per veti nuk e besoj se mendimet vijn nga truri...une mendoj se vijn nga shpirti...
Starseed

Qe ta njohesh veten ,duhet te pranosh se gjithqka eshtė e mundur!!!

6

Mesazh  xhimi ejm prej 25.03.14 17:19

Jam pjesėrisht dakord me Benxhamin kur thotė se mendimi nuk ėshtė atribut vetėm i trurit. Mendoj se ėshtė atribut i qėnies sė gjallė nė tė gjithė kompleksitetin e saj. Gjithashtu mendoj se shembulli i televizorit e ul nė maksimum pėrsosmėrinė e qėnies sė gjallė.
xhimi ejm

Mosbesimi ėshtė shenjė zgjuarėsie dhe zhvillimi, jo besimi.

8

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi