10 kultet mė tė ēmendura

Shko poshtė

10 kultet mė tė ēmendura

Mesazh  Neo prej 14.12.08 13:16

10 kultet mė tė ēmendura

Raelianėt

Nėse besoni se UFO-t kanė pjellė shumicėn e besimeve fetarė, nėse besoni se transferimi i trurit ėshtė diēka e mundur dhe qė klonimi mund tė shkaktojė rimishėrimin e nejriut, atėherė fare mirė mund tė jeni njė kandidat pėr Kishėn Roliane, e cila nisi nė Francė nė fillimin e viteve shtatėdhjetė.

Njė ndjekėse e Rolianėve zuri faqet e para tė mediave nė vitin 2003 kur deklaroi se kishte arritur tė krijonte tė parėn qenie njerėzore tė klonuar. Mė vonė, e gjithė kjo u konsiderua thjeshtė njė rreng.

Kultet e ngarkesave

Nėse je njė i lindur nė njė ishull dhe i izoluar nga shoqėria moderne, atėherė ndeshja papritur nė njė radio AM/FM - apo njė varkė e mbushur me ushtarė me grada - mund tė jetė njė tronditje e vėrtetė. Shumė shoqėri krijojnė njė obsesion tė ngjashėm me kultin, ndaj "ngarkesave" teknologjikisht tė pėrparuara. Thuhet se disa banorėve tė ishujve nė jug tė Paqėsorit bartin armė tė drunjta dhe shkruajnė me bojė tė bardhė "USA" nė kraharorėt e tyre, kur kryejnė rituale qė synojnė tė joshin gjithnjė e mė shumė objekte misteriozė.

Vila Baviera

E njohur gjithashtu si "Colonia Dignidad" (Kolonia Dignidad), Vila Baviera ėshtė njė bashkėsi imigrantėsh gjermanė qė u krijua nė vitin 1961 nga Pol Shefer Shnajder - njė ish anėtar i Partisė Naziste nė vendin e tij. Grupe qė mbrojnė tė drejtat e nejriut argumentojnė se policia e fshehtė e Kilit e ka pas pėrdorur ndėrtesėn pėr tė torturuar dhe marrė nė pyetje tė ndaluarit, dhe madje kohė mė parė disa ish anėtarė kanė shprehur faljet publike pėr ngacmimet qė u janė bėrė atje edhe fėmijėve.

Urdhėri i Tempullit Diellor

Lu Zhure njė udhėheqės fetar belg dhe njėkohėsish neonazist, thuhet se ka krijuar ėtė grup nė vitin 1984 nėn maskėn e njė grupi kristian, duke i vėnė emrin ardhja e dytė e Krishtit dhe Kalorėsve Templarė. Thuhet se Zhure si dhe liderė tė tjerė tė grupit, nė njė fshat zviceran kanė kryer flijimin e njė fėmije qė ata mendonin se ishte antikrishti, nė vitin 1994. Disa ditė mė vonė, ata kryen vetėvrasje sė bashku me disa ndjekės tė tyre. Sot, organizata konsiderohet kriminale dhe e jashtėligjshme prej autoriteteve franceze.

Komunitetet e Bagvan Shri Rajnesh

Mistiku indian Bvagan Shri Rajnesh themeloi disa qytete kultistė nė Oregon pėrgjatė viteve tetėdhjetė - ēuditėrisht, komuniteti ku tė gjithė ishin tė pajisur me makina shumė tė shtrenjta Rolls Rojs. Shri akuzohet se ka helmuar qindra vetė nė Dalles, Oregon, me bakterie Salmonela nė vitin 1984 me qėllimin qė tė manipulonte zgjedhjet lokale nė favor tė kultit tė tij. Ky konsiderohet edhe sot e kėsaj dite i pari sulm bioterrorist nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Davidianėt

Tė konsideruar si njė pjesė e madhe e ndarė prej Kishės Adventiste tė Ditės sė Shtatė, Davidianėt janė tė famshėm pėr shkak tė sulmit tė Fbi qė u krye nė vitin 1993 nė Uako tė Teksasit. Gjatė kėtij sulmi, mbetėn 76 vetė tė vdekur. Kjo ngjarje rezultoi pak a shumė nė zhdukjen e atij qė shumė vetė e konsiderojnė nėj kult, i cili besonte nė apokalipsin e afėrt.

Familja Manson

Ēarls Manson, i cili mėsoi t'i bjerė kitarės nė burg, krijoi familjen e tij tė kriminelėve nė vitin 1968. Manson mendonte se njė luftė apokaliptike ndėrmjet tė bardhėve dhe zezakėve do tė ndodhte nė vitin 1969, pas tė cilės bashkėsia e drejtuar prej tij do tė sundonte botėn. Kur kjo gjė nuk ndodhi, ai dėrgoi ndjekėsit e tij nė njė seri vrasjesh pėr "t'u treguar zezakėve si ta bėjnė", por nė fakt viktimat qė pėrzgjodhi Manson ishin ata qė nuk e kishin ndihmuar nė karrierėne tij muzikore.

Portat e Parajsės

Ndjekėsit e kultit tė Portave tė Parajsės, tė kryesuar nga Marshall Epėlluajt, mendonin se Toka dhe ēdo gjė mbi tė do tė "ricikloheshin" nė njė gjendje tė pastėr, dhe besonin se njė kėrcim i shkurtėr nė Kometėn Heil-Bop nė marsin e vitit 1997 do t'i ndihmonte ata qė tė mbijetonin/. Tridhjetė e nėntė anėtarė (pėrfshirė Epėlluajt) u vetėhelmuan me radhė nė njė banesė nė Kaliforni. Tė gjithė ishin tė veshur me atlete Nike dhe shirita nė krahė ku shkruhej: "Ekipi i Portave tė Parajsės".

Aum Shinrikio

Themeluar diku nė mesin e viteve tetėdhjetė, Aum Shinrikio ėshtė i famshėm pėr sulmin me gaz sarin nė metronė e nėndheshme tė Tokios, ku shkaktoi vdekjen e 12 vetėve dhe plagosjen e 5000 tė tjerėve. Besimet e kėtij kulti shpesh herė pėrshkruhen si njė mishmash i aspekteve destruktivė tė besimeve tė ndryshėm fetarė, dhe ndėrkohė qė shumė prej pasuesve tė kultit mendonin se do tė zhvillonin fuqi supernatyrore, tė tjerė ndjenin kėnaqėsi nė shfrytėzimin e shansit pėr tė luftuar materializmin japonez.

Tempulli i Popujve

Prifti Xhim Xhons nisi Tempullin e Popujve pėr tė ndihmuar tė pastrehėt, tė papunėt dhe tė sėmurėt e tė gjithė racave, por ish anėtarė thonė se ka patur shumė abuzime brenda grupit. Pėr tė mos lejuar hetimet e mėtejshme tė grupit tė tij, Xhons nisi njė koloni nė Guijana, aty ku shpresonte tė ndėrtonte njė utopi tropikale.

Kur njė kongresmen vizitoi kėtė bashkėsi sė bashku me tre gazetarė pėr tė investiguar nė lidhje me pretendimet pėr abuzime, ata u qėlluan dhe vranė nė pėrpjekje pėr t'u larguar.

Pas kėsaj ngjarje, 913 anėtarė tė bashkėsisė - pėrfshirė qindra fėmijė - pinė aromatizues tė helmuar nė njė prej vetėvrasjeve mė masive tė historisė.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi