Religjioni Ga

Shko poshtė

Religjioni Ga

Mesazh  Zattoo prej 22.03.14 0:44

Religjioni Ga ėshtė religjion tradicional, qė besohet nė juglindje tė Ganės. Ata i besojnė njė rendi hierarkik botėror, me njė qenie supreme sė cilės i nėnrenditen perėnditė tjera. Religjioni ėshtė shumė i pasur me rituale dhe festa, qė spikat mėnyrėn e jetės sė njerzve.

Rituale religjioze mbahen edhe pėr t' u mbrojtur nga sėmundjet apo ngjarje qė mund tė rrezikojnė jetėn. Gjatė ritualėve thėrrasin dhe nderojnė tė parėt e tyre, stėrgjyshėrit.

Rreguli botėror i Ga-sė klasifikon tė gjitha gjallėresat nė pesė kategori hierarkike:Pėrveē Zotit kryesor Ataa Naa Niongmo, si Perėndi kryesore, ka edhe tė tjera Zotėra Vong, mė tė rėndėsishmet janė:

Nai ėshtė Zot i detit dhe pronar i tokės. Ai zė vedin kreysor nga Zotėrat e krijua nga Ataa Naa Niongmo. Ai konsideorhet si atė i gjitha qenieve nė det, atė i balenės sė madhe, si dhe atė i fėmijėve. Ai ėshtė edhe mbretėr i mbretėrve.

Sakumo, ėshtė Perėndi i luftėrave si dhe mbrojtės hyjnor i gjithė Ga-ve. Dita e shenjt e Sakumos ėshtė e martja.

Naa Koole, ėshtė Perėndeshė e gjuetisė dhe paqes. Ajo ėshtė edhe njėra nga gratė e Sakumos.

Ashaamankale, „ėshtė gjyshaj qė ishte aty para se tė ekzistonin qenie njerzore“

Dantu, ėshtė Perėndi e kohės dhe hambarit. Sipas kohės sė krijimit, nga Perėnditė qė ka krijuar Ataa Naaa Niongmo, tė parin kishte krijuar Dantun.

Naa Dede, ėshtė Perėndeshė qė ndihmon gjatė lindjes.

Gua, ėshtė farkėtari qiellor, qė ka krijuar yjet.

Aishiakle, ėshtė bija mė e madhe e Nait. Ajo ėshtė Perėndeshė e pasurisė. Fėmijė tjerė tė perėndishėm tė Nait: bijat: Amugi, Niongmoca, Oshabeci, Osekan

Djali i Nait: Afije.

Fėmijė i perėndishėm i Sakumos, bija: Akrama.

Fėmijė i perėndishėm i Naa Koole, bija: Obotu
Kleriku quhet Volumo, kurse mediumi qė ndihmon tė lidhen me qenie tė perėndishme, quhet Vongve...


L. Bukuroca
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Religjioni Ga

Mesazh  Anon prej 24.03.14 1:46

Nese shikojm me arsyeje,te gjitha religjionit ( monoteiste / politeiste ) kane nje Zot suprem qe me pastaj ndahen ne nen zotera.
Monoteizmi ka Zotin suprem dhe nen engjujt (shpirterat e shenjte)
Politeizmi ka Zotin suprem dhe nen zoterat (shpirterat e shenjte)

Mendoj qe te gjitha religjionet boterore qe kane mbijetuar deri me tani kane NJE RRENJE TE VETME E TE NDARA NE DEGEZIME.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi