Masoneria....miliarda dollare per Shqiperine ..!?

Shko poshtė

Masoneria....miliarda dollare per Shqiperine ..!?

Mesazh  Agamemndon prej 19.03.14 14:59

A eshte e vertete..?Njė lajm i veēantė pėr Shqipėrinė vjen nga burime tė sigurta, se miliarda dollarė janė tė gatshėm nga miliarderi amerikan Xhorxh Soros, pėr t’u investuar nė Shqipėri. Xhorxh Soros ka kontraktuar Universitetin Harvard, njė ndėr mė prestigjiozėt nė botė, i cili po bėn studime se ku duhet tė fokusohet ekonomia shqiptare.

 Burime tė sigurta qė kanė shoqėruar pėrfaqėsuesit e Universitetit Harvard, bėjnė me dije se ėshtė nė pėrfundim studimi i prioriteteve pėr tė investuar nė vendin tonė. Sipas studimit, prioritet do tė jetė industria e lehtė, ku miliarda dollarė do tė vihen nė dispozicion nga miliardieri Xhorxh Soros pėr tė investuar nė Shqipėri.

Investimet nė vendin tonė janė njė domosdoshmėri pėr ekonominė shqiptare, qė ndikon direkt nė rritjen e mirėqėnies sė qytetarėve. Pėrfaqėsuesit e Universitetit tė Harvardit do t’i paraqesin pėrfundimin e studimit tė prioriteteve miliardierit amerikan Xhorxh Soros, i cili sė shpejti do tė vijė nė Shqipėri pėr tė kontribuar konkretisht me kėto projekte.

 Kryeministri Rama dhe tre ministra tė kabinetit  janė tė informuar rreth kėtij studimi dhe gadishmėrisė sė Xhorxh Soros pėr tė investuar miliarda dollarė, nė funksion tė zhvillimit tė ekonomisė shqiptare, duke ndikuar nė punėsimin e mijėra personave, si dhe nė pėrmirėsimin e jetės edhe nė zonat rurale.

Xhorxh Soros nėpėrmjet fondacionit tė tij, erdhi pėr herė tė parė nė Shqipėri nė vitin 1992, duke u angazhuar nė shumė projekte. Xhorxh Soros ėshtė edhe njė mik i veēantė i kryeministrit Edi Rama, i cili e ka mbėshtetur zotin Rama duke financuar disa projekte tė Bashkisė sė Tiranės, gjatė mandatit tė tij si kryetar bashkie. Gjithashtu, zoti Rama ka qenė i ftuar midis 500 personaliteteve nė dasmėn e tretė tė Xhorxh Soros qė u organizua nė shtator tė vitit tė kaluar. Xhorxh Soros ėshtė njė mik i madh i medias sė lirė dhe i shoqėrisė sė hapur e tė lirė.

Burime tė sigurta pranė grupit tė studimit tė Universitetit tė Havardit theksuan se Xhorxh Soros ka njė admirim tė veēantė pėr Shqipėrinė dhe dėshiron tė investojė pėr zhvillimin e saj. Ardhja e miliarderit Soros mund tė ndryshojė rrjedhėn e ekonomisė shqiptare, pasi jo vetėm sjell zhvillim e fonde tė mėdha, porse pas tij vijnė edhe miliarderė tė tjerė.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Masoneria....miliarda dollare per Shqiperine ..!?

Mesazh  xhimi ejm prej 19.03.14 22:40

Kjo ishte e pritshme. Madje disi e vonuar. Dihen lidhjet e ngushta tė Znj. Linda Rama me miliarderin. Gjithashtu Erion Veliaj, Erisa Spiropali dhe tė tjerė janė katapultuar nė politikė dhe financur nga i njėjti person.

Investitorėt e mėdhenj tentojnė tė fshihen pas studimeve tė universiteteve prestigjozė, por kjo ėshtė njė lojė fėmijėsh pėr njė sy tė stėrvitur. Shumė njerėz e shohin si investim por ndėrkohė ėshtė monopolizim. Ndryshimi i qeverisė patjetėr qė do tė sillte figura tė reja dhe kjo ėshtė vetėm njė kalim stafete. Patjetėr qė Shqipėria pėrfiton nga investimet e huaja, do tė rritet punėsimi dhe ekonomia apo edhe besueshmėria ndėrkombėtare. Sidoqoftė kjo ngelet njė vepėr tejet klienteliste, dhe si e tillė ka pėr tė krijuar njė impakt minimal nė ekonominė e Shqipėrisė. Investitorėt dhe pushtetarėt janė pėrituesit e vėrtetė qė do tė vjelin frutet e mėdha.
avatar
xhimi ejm

Mosbesimi ėshtė shenjė zgjuarėsie dhe zhvillimi, jo besimi.

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi