Enigma e Kalit te bardhė te Uffingtonit

Shko poshtė

Enigma e Kalit te bardhė te Uffingtonit

Mesazh  Agamemndon prej 19.03.14 8:56

Enigma e Kalit te bardhė te Uffingtonit,i epokes se Bronzit

Kali i bardhė i Uffingtonit ėshtė njė figurė shumė e stilizuar parahistorike,e ndertuar nė shpatin e njė kodre , 114 metra i gjatė dhe 34m  i lartė , gdhendur mbi sipėrfaqen e tokės me brazdat te thella rreth njė metėr. Figura ėshtė e vendosur nė shpatet e Hill-it nė Angli , gjysmė milje nė jug tė fshatit Uffington te Oxfordshire .


Kali i Bardhe ne Uffington

Kali i bardhė i Uffingtonit ėshtė njė nga gdhendjet mė tė lashta ne toke mbi kodrat e Britanisė sė Madhe , dhe mendohet tė ketė frymėzuar krijimin e tė gjitha figurave tė tjera tė pranishėm nė Hill .

Eshte vertetuar se kjo figure e gdhendur dhe mbushur me gips ne toke ishte 3 mijė vjecare,qe daton qe nga epoka eBronzit ,dhe saktesimi i moshes eshte bere duke pėrdorur metodėn luminescence optike ter stimuluar,e kryer nga grupet arkeologjike nė vitin 1994 .

Permasat e jashtėzakonshme prej 114 metra e gjatė dhe 34 e lartė , i gdhendur neni sipėrfaqen e tokės rreth njė metėr ,Kali i bardhe mbetet njė mister i vėrtetė . Asnjė studiues , nė fakt nuk e di se kush e ka bėrė dhe pse . E vetmja siguri ėshtė se kali ėshtė nė dukje vetėm nga lart .

Ka kohė qė debatohet nėse figura e bardhe eshte njė kalė i bardhė ose njė tjetėr lloi kafshe .Ne fakt per kalin e figures debatohet qė nga shekulli i njėmbėdhjetė . Ne njė listė pergamenė te Abingdonit , shkruar nga murgjit nė mes tė viteve 1072 dhe 1084 , flitet pėr " Mons equi albi " ( " kali i bardhė malor " ) nė Uffington .Disa studiues besojnė se figura pėrfaqėson njė " perėndi kalė " e lidhur me fisin e belgėve , ndėrsa tė tjerė besojnė se ėshtė pėrshkrimi i perėndeshės Epona,Kelte , mbrojtėse e kuajve . Tė tjerė mendojnė se kali pėrfaqėson njė simbol fisnor ndoshta lidhur me ndėrtuesit e kalase se Uffington , njė kala qe eshte ndertruar nė Epokėn e Hekurit .

Pėr shkak tė kėndit tė shpatit nė tė cilėn Kali ėshtė gėrmuar , vetėm njė pjesė e vogėl e tij mund tė shihet nga njė vėzhgues i cili ėshtė nė tokė , e cila mund tė tregojė njė rėndėsi fetare apo magjike tė figurės . Kali ėshtė figura e vetme ne gips nė Britanine e Madhe qė shkencėtarėt nė pėrgjithėsi  e pranojnė me tė vėrtetė si" prehistorike ".

Kali ėshtė vetėm njė pjesė e njė kompleksi unik tė mbetjeve qė janė tė vendosura nė Hill dhe mė gjerė . Nė lindje tė tij  ėshtė Dragon Hill , njė kodėr e ulėt nga lartė e rrafshuar . Legjenda thotė se ai ėshtė vendi ku Shėn Gjergji , mbrojtės i Anglisė , vrau dragoin mitik .

Nė tė gjithė rajonin ka grumbuj tė shumte dheu te grumbulluar,tumula , tė gjithė vijnė nga Neoliti dhe qė ripėrterihen deri nė moshėn saksone . Nė keto tumula dheu jane gjendur edhe 47 skelete njerėzore.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi