Fragment KHABALAH !

Shko poshtė

Fragment KHABALAH !

Mesazh  Anon prej 19.03.14 1:46

Pershendetje! Lutja ime e mengjesit dhe mbremjes ka te bej me disa fjale qe jane ne gjuhen armenishto hebraike!
Meqe e posedoj dhe e dij mire kete gjuhe,do ua mundesoj fjalet me perkthim adekuat.


HA-ISH MI HEKHOFETZ CHAYM
OHEIV YAMIM LEIROT TOV
N'TSUR ( nė'tsur ) L'SHONCHA MEI RA ( meėra )
U'SFATECHA MIDABER MIRMA.
SUR MEI RA ( meėra ) V'AASEH ( vhhaseh ) TOV
BAKEISH ( bakesh ) SHALOM
V'RADFEIHU ( vhhadfehu ),

Ai i cili deshiron jeten , duke dashuruar ditet ,shfaqet mire.
duke ruajtur gjuhen nga e keqja ,fjale jote le te jete prore i drejte
Ktheje te keqen beje te mire(alkimia) , kerkoje paqen dhe ndjeke ate!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fragment KHABALAH !

Mesazh  Elsavrana prej 19.03.14 16:16

Benxhamin, kam respekt per ju(nisur nga shkrimet tuaja ketu), po nuk e kuptoj perse te mos i themi shqip keto lutje hyjnore, duke qene shqipja platforma me e madhe ushqyese e gjuheve te botes(perjashtoj ato qe nuk jane ne rafshin e gjuheve indoeuropiane.A nuk ushqehet fjala me energjine e shpirtit tend? Nese ti investon ne fjale energjine tende ajo merr shtrirje e force si valet e detit...gjithkush i di keto dhe nuk po zgjatem.
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fragment KHABALAH !

Mesazh  Anon prej 19.03.14 16:41

Pershendetje e nderuar!
Gjuha jone shqipe eshte e mrekullueshme. Shume shpejte do publikoj disa fjale qe predikohen ne lozhe e qe jane autentike me gjuhen tone!
Kjo qe paraqita me larte eshte e nderlidhur me rrimim e qe pershtatet vetem ne gjuhen (origjinale) qe eshte shkruar per here te pare ( armenishto hebraike )
Kur lexon nje poezi dhe arin te kuptosh ajo ndjehet me shume ne brendesi. Duke u drejtuar me gjuhen tone ,kjo lutje mer formen e ndonje literature .
Ky ishte qellimi im qe te ndjehet nderthurja e fjaleve.

Cdo te mire
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fragment KHABALAH !

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi