Bota nėn kontrollin e njė qeverie sekrete

Shko poshtė

Bota nėn kontrollin e njė qeverie sekrete

Mesazh  Jon prej 12.12.08 0:22

Bota nėn kontrollin e njė qeverie sekrete

Atij qė lexon faqe internetore kundėrinformacioni, herėt a vonė i ndodh qė tė ndeshet me koncepte tė tilla si: Botėrorizim, rend i ri botėror, e kėshtu me radhė.

Kėrkuesve mė tė zellshėm do t'i ndodhė edhe tė gjejė shkrime qė kanė tė bėjnė me sektin e "Iluminatėve", deri nė arritjen nė teorinė e "Reptilianėve".

Pėr shumė, nuk do tė jetė i panjohur emri i David Icke. Kush ėshtė ky? Ish-gazetar i BBC-sė, eksponent i Partisė sė Gjelbėr Britanike, shkrimtar dhe konferencier, qė u bė i famshėm duke filluar nga vitet nėntėdhjetė pse ka pėrhapur idenė se bota ėshtė nėn kontrollin e njė qeverie sekrete.

Nė tė vėrtetė, njė besim i tillė nuk ėshtė i ri dhe atėsia e tij nuk mund t'i pėrkasė gazetarit anglez, por le t'i hedhim hapat njėri pas tjetrit.

Sipas David Icke, financa e lartė, padrone e politikės, nga ana e saj kontrollohet nga sekti i Iluminatėve, nė majėn e tė cilėve nuk qėndrojnė tamam humanė, por tė ashtuquajturit reptilianė.

Nė vitin 1999, Icke shkroi dhe botoi librin "The Biggest Secret: The Book That Will Change the World", nė tė cilin pėrshkruan sesi planeti ishte i kontrolluar nga njė rend i ri botėror, i manovruar nga njė race humanoidėsh reptilianė tė quajtur "Vėllazėria e Babilonisė" ('Babylonian Brotherhood'). Shkruan autori nė fjalė: "Kėrkimet e mia, (Shėnim: Shkruar "research" nė tekstin origjinal), sugjerojnė se ėshtė nga njė dimension tjetėr, dimensioni i katėrt inferior ("lower fourth dimension"), qė orkestrohen kontrolli dhe manipulimi.

Persona tė tjerė dinė se ėshtė nga dimensioni astral inferior ("lower astral dimension"), shtėpia legjendare e djajve dhe e entiteteve (Shėnim: Shkruar "entities" nė tekstin origjinal) nė ritualet e tyre tė magjisė sė zezė... (David Icke, "The Biggest Secret: The Book That Will Change the World").

Sipas Icke, ADN-ja "reptilo - humane hibride" e reptilianėve do t'u lejonte atyre qė tė ndryshojnė nga forma fillestare nė atė humane, nėqoftėse ata konsumojnė gjak njerėzor.

Icke hedh njė paralele me miniserinė televizive tė viteve tetėdhjetė "V - Visitors", nė tė cilėn toka pushtohet nga alienė reptiloidė tė maskuar si humanė.

Sipas Icke, grupi reptilian do tė pėrfshinte shumė personazhe tė rėndėsishėm dhe praktikisht ēdo lider botėror, nga e ndjera Nėnė Mbretėreshė angleze, tek George H. W. Bush, Bill Clinton, Harold Ėilson, Tony Blair dhe deri Bob Hope.

Kėta njerėz ose janė vetė reptilianė, ose punojnė pėr ta, nė atė qė Icke e quan "sindromė nga personaliteti i shumėfishtė i ngjashėm me skllavėrinė": "Familja Rothschild, familja Rockefeller, familja mbretėrore angleze dhe familjet dominuese tė politikės dhe tė ekonomisė nė Shtetet e Bashkuara dhe nė pjesėn tjetėr tė botės vijnė nga tė njėjtat trashėgimi.

Nuk ėshtė pse janė snobė, por ėshtė qė tė ruajnė sa mė mirė strukturėn e tyre gjenetike: ADN-ja reptiliano-mamifere qė i mundėson tė ndryshojnė formė ("shape-shifting")" (David Icke).

Icke ka shkruar se familja Rothschild, do tė planifikonte ngjitjen nė pushtet tė Adolf Hitler dhe se vetė Adolf Hitler ishte njė Rothschild.

Sipas Icke, personazhet-reptilianė do tė ishin tė pėrkushtuar ndaj sakrificave natyrore, tė etur pėr gjak njerėzor dhe dhunė mishtore mbi minorenė dhe do t'i manipulonin njerėzit me rite sataniste dhe me inxhinieri sociale.

Icke e pėrshkruan "shape-shifting" si njė "fenomen i pėrcjellė nga dėshmitarė qė kanė parė persona (shumė shpesh, nė pozicione pushteti) qė tė transformohen pėrpara syve tė tyre, nga njė formė humane nė njė formė reptiliane dhe pėr t'u kthyer mė pas nė atė fillestare".

Sipas Christine Fitzgerald, njė konfidante e Princeshės Diana Windsor, vetė Diana besonte se familja mbretėrore angleze ishte e lidhur me reptilianėt dhe se vetė ata qenė nė gjendje tė transformoheshin sipas mėnyrės sė pėrshkruar mė sipėr.

Qysh atėhere Icke ka botuar njė numėr tė madh tekstesh tė tjera lidhur me tė njėjtat tema.

Punimet e tij tė fundit shikojnė tek George W. Bush, edhe ai njė reptiloid, njė prej roleve qėndrore nė atė qė Icke e quan Konspiracioni i 11 shtatorit ("9/11 conspiracy")".

Nė kėtė konspiracion planetar, historikisht qė zbret nė Babiloninė e madhe (pėr tė kaluar mė pas, nėpėrmjet Perandorisė Romake dhe pėr tė arritur deri nė Commowealth anglez, deri nė City e Londrės dhe nė dominimin amerikan), nuk do tė kishte aspekt tė rėndėsishėm tė jetės politike dhe ekonomike botėrore qė do tė pėrjashtohej: Ideja ėshtė ajo e njė kontrolli qė kalon nga brezi nė brez, nėpėrmjet linjash specifike gjaku.

Nė komplot edhe sikur ta thoshte, do tė ishte pjesė aktive edhe Kisha, nga momenti qė kristianizmi paraqitet as mė pak e as mė shumė si versioni i maskuar dhe i rinovuar i "kultit tė Zotit diell".

Pėr pasojė, feja do tė ishte vetėm njė instrumentum regni, i pėrshtatur pėr tė bėrė tė heshtin shpirtėrat dhe intelektet nėpėrmjet frikėrave dhe kėrcėnimeve.

Jezłsi ėshtė njė personazh mitik, nė tė vėrtetė qė nuk ka ekzistuar ndonjėherė. Kjo, nė sintezė, ėshtė ekspozimi i teorisė konspiracioniste tė Icke.

Konsiderojmė se jo e gjitha ajo qė mbėshtetet ėshtė e kalueshme nga kritika, por filtri i aplikuar pėr tė vėzhguar realitetin, nuk ėshtė nga ato, qė ėshtė nė gjendje ta kapė nė plotėsinė e saj.

Ka njė pėrzierje tė vėrtete dhe gėnjeshtre: Rezultati ėshtė njė mishmash i madh, i aftė tė gjenerojė vetėm konfuzion. Ēfarė nuk duket bindėse? Nė radhė tė parė, mund tė avancohen shumė rezerva lidhur me teorinė e "reptilianėve": Ajo nė tė vėrtetė nuk ėshtė e mbėshtetur nga asnjė provė reale.

Nėqoftėse kėsaj i shtohet fakti, qė David Icke thekson se ka mėsuar nga njė medium se ka qenė pėrzgjedhur si njė lloj profeti pėr t'ia zbuluar tė vėrtetėn tė gjithė botės, atėhere dyshimet rriten. Megjithatė, ajo qė stonon mė shumė nė Matrix e ndėrtuar nga Icke ėshtė mungesa totale e shenjave tė mbinatyrshme.

Ai pretendon se lexon historinė dhe ndodhitė, duke anashkaluar absolutisht ēdo referim dhe motivacion okult. Kujdes! Ai u referohet praktikave magjike, riteve sekrete, simbologjisė ezoterike tė lashtė dhe kokėfortėsisht tė ripropozuar; flet pėr okultizėm dhe satanizėm, por refuzon nė mėnyrė kontradiktore qė t'u japė njė konotacion dhe njė valencė shpirtėrore.

Lexuesi mund tė nuhasė kontradiktėn e fortė: Pėr shembull, pėr ēfarė vlen tė pėrdoren simbole me vokacion satanik, nėpėrmjet tė bindurit okult, ndoshta nėpėrmjet mesazheve subliminale (nė muzikė, nė kinema, nė publicitet), nėqoftėse pastaj ndaj kėtyre simboleve nuk u besohet ose mendohet se nuk mund tė bėhet pa to?

Pėrkundrazi, po ta shikosh mirė, gjithēka pėrkon nė fakt, me dhėnien e idesė sė njė lloj "marke tė bishės", njė simbol pėrkatėsie.

Pėrse tė korruptohen tė rinjtė nė satanizėm, vetėm pėr t'i dominuar siē vjen pėr mbarė? Por sikur kjo tė ishte vetėm instrumentale pėr finalitetin e pushtetit mbi botėn, atėhere pėrse tė mos sponsorizohet nė fakt feja kristiane, e konsideruar pikėrisht nga Icke, si njė prej instrumenteve mė tė fuqishėm qeverisės?

Pikėrisht, kėtu teoria e Icke fillon tė nxjerrė ujė nga tė gjitha anėt. Nė realitet, larg nga tė shkėputurit prej mentalitetit tė rėndomtė dhe dominues tė kulturės sė dėshiruar nga pushtet okulte, Icke demostrohet si skllav i vetė asaj. Nuk e kupton se mendimi katolik ėshtė me definicion i vetmi qė ėshtė kundėr lėvizjes botėroriste, i vetmi qė e ka parashikuar tek Zbulimi (shiko Apokalipsin). Pohimi ėshtė demostruar shpejt. Edhe kėtu vlen fjala e Jezłsit: Pema njihet nga frutat.

Sipas Icke, Rendi i ri botėror, me tė cilin edhe Kisha do tė ishte bashkėpunėtore, shtyn drejt njė sikretizmi fetar total, njė vizioni gnostik (pėrveēse satanik) tė botės, duke luftuar nė mėnyrė tė hapur me mė shumė fusha, pikėrisht Kishėn katolike.

Feja pėson degradimin relativist, moralin e pėrceptuar nė spiralen indiferentiste: E Mira dhe e Keqja janė aksidente tė njė realiteti unik tė vetėm, pėrtej ēdo definicioni dhe perceptimi tė mundshėm. Zoti personal i kristianizmit ėshtė harruar nga njė ateizėm praktik mėshues dhe nga njė agnosticizėm shumė i pėrhapur edhe midis masave.

New Age jopersonal, pretendon tė kėnaqė mendjet dhe zemrat e kujtdo; rimishėrimi - teori fallse! - besohet si e vėrtetė nga spektatori i rėndomtė i njė talk show. David Icke, dėgjues mediumėsh, arrin tė thotė: "Rruga qė ēon drejt shtėpisė ėshtė, tė dihet se ne jemi tashmė nė shtėpi dhe se do tė jemi gjithmonė.

Ėshtė edhe tė pushohet sė identifikuari ajo qė ne jemi me formėn, nevoja pėr tė "evoluar", pėr tė mėsuar nga pėrvoja rimishėrimesh tė pafundme dhe pėr t'ju nėnshtruar vullnetit tė ndonjė "Zoti".

Janė tė gjitha fije tė merimangės sė kontrollit, ndėrthurje dytėsore nė skenarin e filmit. Nė tė vėrtetė, mund tė dijmė se jemi Njėshi dhe ta shikojmė kėtė iluzion pėr atė qė ėshtė, njė lojė budallaqe e krijuar nga vetė frika jonė.

Nėqoftėse jetoni jetėn tonė e ditur se jeni Njėshi, e gjithė perspektiva juaj transformohet. […] Njėshi do t'i dėnonte preferencat seksuale? Njėshi do tė zemėrohej sikur njė skuadėr sportive tė mos fitonte? Njėshi do tė shkonte tė votonte apo do ta mbėshteste njė parti politike?

Njėshi do tė ndiqte njė fe, apo do tė kompletonte rreziqet potenciale tė njė Cheese Danish? Njėshi do tė duhej tė mbrohej nga njė "Errėsirė" iluzive? Njėshi do tė preokupohej pėr pozicionin e tij astrologjik, pėr karman apo pėr atė qė ishte nė njė jetė tė mėparshme?

Njėshi do tė ndjente nevojėn e tė paturit sukses apo e tė "bėrit" dikushi? Njėshi do tė shkonte nė luftė dhe tė luftonte pėr paqen? Njėshi do tė preokupohej pėr ndonjė gjė, do tė qante tė "Kaluarėn" apo do tė kishte frikė pėr tė "Ardhmen"? Njėshi do tė terrorizohej nga vdekja, kur vdekja nuk ekziston? Pėrgjigjia ėshtė gjithmonė jo. Sepse janė tė gjitha iluzione.

Atėhere, pse vallė i bėjmė kėto gjėra, nga momenti qe ne jemi Njėshi?! Diferenca e vetme ėshtė midis Njėshit tė vetėdijshėm dhe Njėshit qė ka harruar se ēfarė ėshtė, por nuk duhet tė jetė patjetėr kėshtu.

Ne veprojmė nė shkallė tė vogėl sepse besojmė nė shkallė tė vogėl dhe besojmė nė atė qė jemi programuar tė besojmė. Por nuk duhet tė jetė patjetėr kėshtu. Mund ta lėmė tė kėndojė vetėdijen dhe dijen tonė se jemi Gjithēka Ėshtė. Kemi jetuar njė identiet falls, njė emėr falls qė nuk jemi ne, por mund tė shikojmė nė pasqyrėn mashtruese dhe tė rivlerėsojmė atė qė mendojmė se jemi.

Ne nuk jemi emri ynė, trupi ynė, familja jonė, raca jonė, kombi ynė apo feja jonė. Nuk jemi posedimet tona, puna jonė, statusi ynė, fama jonė, suksesi ynė apo dėshtimi ynė. Nuk jemi as personaliteti ynė, mendimet tona apo emocionet tona".

Lexuesi i vėmendshėm tashmė do ta ketė kuptuar: Jemi nė kulmin e New Age. Nė realitet, sa ėshtė pėrcjellė, ėshtė dukshėm frut i njė vizioni monist, tipike e Advaitas Vedantane apo e Kabalas fallse (hebraike); elementi New Age ėshtė nė pretendimin se megjithatė, nuk duhet parė vetja nė asnjė korrent fetar.

Kėshtu, ajo qė Icke e pėrjashton nė mėnyrė apriori, duke e nxjerrė nga dera, por duke e futur nga dritarja. Ai qė shpallet luftėtar i lirė kundėr ēdo nėnshtrimi fetar, ėshtė krejtėsisht i homologuar me ezoterizmin sundues nė kėtė epokė konfuzioni dhe sponsorizon as mė pak e as mė shumė, por njė vizion shpirtėror orientalizues, madje ndershmėrisht shumė tė shpenguar.

Njė shkak tė fundit mund ta nxjerrim akoma nga sa mbėshtetet gazetari anglez, lidhur me joekzistencėn historike tė Krishtit dhe pėr adhurimin e supozuar tė Diellit nė fenė kristiane. As studiuesit mė ateistė nuk janė tė gatshėm ta mbėshtesin joekzistencėn e Jezłsit: Tė shumta janė konfirmimet historike, dokumentare, arkeologjike dhe epigrafike.

Pėr sa i pėrket kultit tė Zotit diell, tė cilin Icke do ta deduktonte pėr shembull, nga adhurimi Kryqit tė shenjtė, shkrimtari Icke harron qė kristianizmi ėshtė feja e Mishėrimit. Gjithēka ekziston, i gjithė njerėzimi, (traditat e tij, kujtimet e tij, simbologjia e tij) pėrmblidhet nga Krishti, pastrohet dhe hyjnizohet pėr fuqinė e Shpirtit tė tij.

Kryqi simbol i dritės dhe i Diellit, bėhet automjeti i Dritės sė Vėrtetė dhe simbol i Diellit tė vetėm. Ky ėshtė njė kriter qė duhet tė pėrdoret nė ēdo rrethanė pėr tė kuptuar se kristianizmi pėrfitoi shumė nga ajo qė ishte paraekzistuese, por ama pėr ta riveshur me njė domethėnie tė re. Ėshtė mrekullia e konvertimit qė jeton dhe vepron nė ēdo ku.

Nėqoftėse njerėzit reptilė ekzistojnė, atėherė janė me siguri spiritualisht njerėz qė, tė kushtuar Satanait, pėrfitojnė prej tij atė qė nė mėnyrė tė mjerė mund t'u japė atyre: Pushtet, sukses, para; Mjete me tė cilat, (fajtore rėnia e fesė sė katolikėve) arrijnė qė tė dominojnė botėn.

Papa Leoni i XIII-tė, pothuajse e tejkalon David Icke lidhur me masonerinė tek enciklika "Inimica Vis". "Nė fakt beteja jonė nuk ėshtė kundėr krijesave tė pėrbėra nga gjaku dhe mishi, por kundėr Principatave dhe Autoriteteve, kundėr dominuesve tė kėsaj botė errėsire, kundėr shpirtėrave tė sė keqes qė banojnė nė rajonet qiellore". (Ef 6,12).

Armin Tirana
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi