“Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

“Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Agamemndon prej 18.03.14 11:48

“Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmikShkencėtarėt besojnė se kanė mbledhur prova se universi, 14 mld vjet mė parė, pas aktit tė tij tė lindjes pėrmes shpėrthimit tė ‘Big Bang’ pėsoi njė zgjerim tė menjėhershėm tė ashtuquajtur inflacioni kozmik qė zgjati vetėm disa fraksione sekondash.

Pėr herė tė parė, studiuesit besojnė se kanė arritur tė bien nė gjurmėt e sinjalit tė inflacionit kozmik (tė shkaktuar nga pėrhapja shumė  e shpejtė e trupave qiellorė) nė hapėsirė, njė provė kjo qė pėrforcon akoma mė tepėr teorinė e ‘Big Bang’ mbi origjinėn e universit.

Sinjali ėshtė arritur tė kapet falė instrumenteve tė njė teleskopi me mikrovalė tė quajtur ‘Bicep2’ i vendosur ne Polin e Jugut.

Sipas John Kovac, njėrit prej shkencėtarėve tė Universitetit te Harvardit, kapja e kėtij sinjali pėrbėn njė nga zbulimet kozmike mė spektakolare tė kohėve tona.

Deri mė tani inflacioni kozmik njihej vetėm si njė hipotezė e nevojshme pėr tė justifikuar gjeometrinė dhe strukturėn e universit qė shohim sot, ku e gjithė materia ėshtė e organizuar duke iu bindur tė njėjtave rregulla.

Sipas studiuesve, nėse tė dhėnat e mbledhura nga ‘Bicep2’ do tė konfirmohen edhe nga grupe tė tjera studimesh, atėherė me siguri qė zbulimi nė fjalė do tė marrė ēmim ‘Nobel’.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/03/17/big-bang-zbulohen-provat-e-ekspansionit-kozmik/
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


300


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Trigon prej 18.03.14 12:05

Ky fakt ishte nė Kuran para 1400 viteve

"Ne me forcėn tonė e ngritėm qiellin(universin) dhe Ne e zgjerojmė atė. "
(Edh-Dharijat 47)
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Jetmira prej 18.03.14 15:50

Jo tgjith mendojn se ai shperthim krijon token,ka shum e shum hipoteza
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Trigon prej 18.03.14 16:36

Big Bangu nė Kuran para 1400 viteve ndėrsa shkenca vetėm kohėve tė fundit ka dalur me ato informacione.

"A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt dhe toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė"? (Enbija, 30)
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Agamemndon prej 18.03.14 16:56

Trigon shkruajti:Big Bangu nė Kuran para 1400 viteve ndėrsa shkenca vetėm kohėve tė fundit ka dalur me ato informacione.

"A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt dhe toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė"? (Enbija, 30)
C'fare flet more Trigon... ? E para kurani nuk eshte 1400 vjecar(POR 1389 vjecar),dhe e dyta ti vazhdo e beso ne Kuran,por mos na i propogando sikur te gjithe jane analfabete dhe do ju hapesh syte.Ke bindjen tende ruaje brenda vehtes dhe askush nuk te shqetson,por forca me te cilen kerkon te na bindesh nuk hap asnje hapsire diskutimi...
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


300


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Trigon prej 18.03.14 16:59

Agamemndon shkruajti:
Trigon shkruajti:Big Bangu nė Kuran para 1400 viteve ndėrsa shkenca vetėm kohėve tė fundit ka dalur me ato informacione.

"A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt dhe toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė"? (Enbija, 30)
C'fare flet more Trigon... ? E para kurani nuk eshte 1400 vjecar(POR 1389 vjecar),dhe e dyta ti vazhdo e beso ne Kuran,por mos na i propogando sikur te gjithe jane analfabete dhe do ju hapesh syte.Ke bindjen tende ruaje brenda vehtes dhe askush nuk te shqetson,por forca me te cilen kerkon te na bindesh nuk hap asnje hapsire diskutimi...

Ēfarė propagande ka ketu asgje me shume pos fjaleve te verteta.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Arsenic prej 18.03.14 17:28

Trigon shkruajti:Ky fakt ishte nė Kuran para 1400 viteve

"Ne me forcėn tonė e ngritėm qiellin(universin) dhe Ne e zgjerojmė atė. "
(Edh-Dharijat 47)

Dmth ata (NE) dhe jo Zoti; kush jane keta NE, alienet apo mos duash te thuash engjejt.
Nga kjo del qe muslimanet jane pagane sepse besojne ne shume forca (qe i paskan ndihmuar Zotit) dhe jo ne nje force te vetme sic eshte Zoti.
avatar
Arsenic

93


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Trigon prej 18.03.14 17:59

Paradox shkruajti:
Trigon shkruajti:Ky fakt ishte nė Kuran para 1400 viteve

"Ne me forcėn tonė e ngritėm qiellin(universin) dhe Ne e zgjerojmė atė. "
(Edh-Dharijat 47)

Dmth ata (NE) dhe jo Zoti; kush jane keta NE, alienet apo mos duash te thuash engjejt.
Nga kjo del qe muslimanet jane pagane sepse besojne ne shume forca (qe i paskan ndihmuar Zotit) dhe jo ne nje force te vetme sic eshte Zoti.

Jane cilesite dhe emrat e Zotit.

1. ALL-LLAH. Ėshtė emri mė i madh i Krijuesit qė dėfton pėr Qenien Absolute, emėr me tė cilin pėrfshihen tė gjitha cilėsitė dhe atributet e tjera hyjnore. Ėshtė emėr i pėrveēėm dhe nuk ėshtė i prejardhur, do tė thotė nuk rrjedh prej ndonjė fjale tjetėr. Si term i tillė pėrdoret vetėm pėr tė dėshmuar Ekzistencėn e Domosdoshme dhe Absolute. Ēdo emėr tjetėr i bukur i Pėrendisė vjen si tregues pėr Tė, kur janė sė bashku. p.sh. “Huvallahu ledhi la ilahe il-la huve”- “Ai ėshtė Pėrendia qė nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij…” (El-Hashr,23) ose “Pėrendia la ilahe il-la huve rabbul Arshil adhim”-“Pėrendia ėshtė njė, nuk ka Zot tjetėr pėrveē Tij, Zot i Arshit tė madh”, (En-Neml, 26)etj.

Nė Kur’an ky emėr ėshtė pėrdorur 2690 herė, ndėrsa nėse ia shtojmė edhe emėrtimin qė rrjedh po prej kėtij emri “Lil-lah”, ose “ilah” ose “lehu” ose “huve”, atėherė ai del se ėshtė pėrmendur mbi 2700 herė.

Me kėtė emėr hyjnor nuk ėshtė emėrtuar dhe as qė mund tė emėrtohet dikush tjetėr. Madje ky ėshtė edhe njė sfidim hyjnor pėr mbarė njerėzimin, sepse Pėrendia xh.sh. thotė : “A di ti pėr Tė (Pėrendinė) emėrtues tjetėr” ?! (Merjem, 65)

Me fjalėn Pėrendi, janė hapur mbi tridhjetė e pesė ajete kuranore tė shpėrndamė nėpėr kaptina tė ndryshme tė Kur’anit.

Emri Pėrendi, do tė thotė se nuk ka tė adhuruar tjetėr qė meriton tė adhurohet pėrveē Tij.

Pa dyshim ėshtė emri mė i madh dhe mė i ndritur i Krijuesit, pėr tė cilin ka dhėnė shenjė edhe Pejgamberi ynė, se, po t’i lutet dikush Zotit me emrin e Tij mė tė madh, njeriut ia jep atė qė kėrkon.

Duhet ditur se vetėm me emrin Pėrendi plotėsohet dėshmia islame e cila ėshtė “La ilahe il-la Pėrendi, Muhammedun resulullah”.

Me kėtė emėr tė lartė hyjnor, fillojmė ēdo punė, dhe me kėtė emėr hapen tė gjitha kaptinat e Kur’anit, do tė thotė me

(Bismil-lahi Rrahmani Rrahim)

2. ER-RRAHMAN - i Gjithėmėshirėshmi. Ai qė shtrin mėshirėn e Tij mbi tė gjitha krijesat, pa dallim nė mes besimtarėve dhe pabesimtarėve.

3. ER-RRAHIM – Mėshirėploti. Ai i Cili shpėrblen besimtarėt me mėshirėn e Vet, sidomos nė botėn e ardhshme.

4. EL-MELIK – Sunduesi. Ai i cili sundon kėtė gjithėsi ashtu siē dėshiron Vetė.

5. EL-KUDDUS - i Pastri , i Shenjti, i Shndritshmi – Pėrendia ėshtė i pastėr dhe i zhveshur nga ēdo e metė a mangėsi qė mund t’i mvishet.

6. ES-pershendetje – Paqedhėnėsi – Ai jep paqe dhe qetėsi, vetėm tek Ai ėshtė shpėtimi.

7. EL-MU’MIN – Siguruesi dhe Mbajtėsi i premtimit. Pėrendia i madhėrishėm nuk e thyen premtimin e Vet, do tė thotė se nė Ditėn e Gjykimit, Ai do t’i mbrojė robėrit e Vet tė sinqertė nga ndėshkimi i zjarrit.

8. EL-MUHEJMIN – Mbizotėruesi, Mbikėqyrėsi. Kuptim tjetėr i kėtij emri ėshtė se Pėrendia ėshtė Mbrojtės dhe Mbikėqyrės i ēdo gjėje qė ndodh nė kėtė ekzistencė.

9. EL-AZIZ – Fuqiploti, Madhėshtori. Fuqia e Tij mbulon kėtė gjithėsi; askush nuk ėshtė i barabartė me Fuqinė e Tij.

10. EL-XHEBBAR - i Gjithėfuqishmi. Mbizotėruesi ndaj ēdo gjėje.

11. EL-MUTEKEBBIR - i Madhėrishmi. Madhėshtia e Tij nuk mund tė krahasohet me tė pėrceptuarit e mendjes njerėzore.

12. EL-KHALIK – Krijuesi, i Cili ka krijuar tėrė kėtė ekzistencė, qė e shohim dhe nuk e shohim. Krijues i vetėm dhe i Pashoq.

13. EL-BARIU – Filluesi, i Cili krijoi krijesat pa ndonjė model paraprak, dhe Vullneti i Tij ėshtė zbatuar dhe zbatohet nėpėrmjet urdhrit hyjnor: “Bėhu”!

14. EL-MUSAVVIR – Formėdhėnėsi. Ai i Cili u dha formė tė gjitha krijesave, e ndėr kėto krijesa e dalloi njeriun, tė cilin e krijoi nė formėn mė tė bukur.

15. EL-GAFFAR – Gjithėfalėsi. Ai i Cili fal robėrit e Tij, sa herė qė ata i drejtohen pėr falje. Emri Gaffar ka edhe domethėnien se Pėrendia i mbulon tė kėqijat e njerėzve-robėrve tė Tij, dhe i fal ato nė Ahiret.

16. EL-KAHHAR – Mposhtėsi, i Cili mposht ēdo kriminel dhe e shkatėrron si nė kėtė jetė, ashtu edhe nė Ahiret.

17. EL-VEHHAB – Dhuruesi. Ai i Cili krijesave tė Tij u dhuron mirėqenie dhe mirėsi tė panumėrta.

18. ER-RREZAK – Furnizuesi. Ai i Cili furnizon ēdo krijesė me nevojat jetėsore, pa marrė parasysh nėse ėshtė besimtar apo pabesimtar.

19. EL-FETTAH – Zgjidhjedhėnėsi. Ėshtė Ai i Cili hap depot e mėshirės sė Tij pėr robėrit e sinqertė, por edhe Qė gjykon me drejtėsi nė ēdo ēėshtje.

20. EL-’ALIM - i Gjithėdituri. Dijes sė Tij nuk mund t’i shmanget asnjė veprim nė kėtė gjithėsi. Ai di ēdo gjė, tė fshehtat tona dhe veprimet e hapura. Dija e Tij pėrfshin tėrė kėtė ekzistencė.

21. EL-KABID – Shtrėnguesi. Nė Kur’an ka ardhur me disa kuptime. Ndėr tė tjera, marrja e shpirtrave. Pastaj vjen nė kuptim tė ndaljes sė mėshirės sė Tij nė Ditėn e Gjykimit pėr pabesimtarėt, etj.

22. EL-BASIT – Dhėnėsi. Ai qė shtrin mėshirėn dhe rrėskun-furnizimin pėr robėrit e devotshėm.

23. EL-HAFIDU – Pėrulėsi. Ai qė pėrul dhe nėnēmon ēdo mendjemadh e tiran.

24. ER-RAFIU – Lartėsuesi. Ėshtė Ai qė ngre dhe lartėson tė dashurit e Tij.

25. EL-MUIZZU – Ngritėsi. Ai qė pėrkrah dhe fuqizon robėrit e Tij tė devotshėm, tė cilėt synim e kanė pėrfitimin e dashurisė dhe tė mėshirės sė Tij.

26. EL-MUDHIL-L – Nėnshtruesi. Ėshtė Ai qė nėnshtron dhe poshtėron pabesimtarėt pėr shkak tė kufrit-mosbesimit tė tyre

27. ES-SEMI’U – Dėgjuesi, qė dėgjon ēdo gjė, madje edhe pėshpėritjen mė tė vogėl. Atij nuk mund t’i shmanget asnjė zė e tė mos e dėgjojė.

28. EL-BESIR – Vėshtruesi. Ai qė sheh ēdo gjė, dhe qė mbikėqyr ēdo gjė nė kėtė ekzistencė. Atė nuk e merr as gjumi e as kotja. Nė Dorėn (kujdesin) dhe vigjėlimin e Tij ėshtė tėrė ekzistenca.

29. EL-HAKEM – Gjykuesi. Ėshtė gjykuesi mė i drejtė qė nuk i bėn askujt tė padrejtė nė gjykimin e Tij.

30. EL-’ADL - i Drejti. Ai nuk ndikohet nga ndjenjat dhe emocionet qė dikujt t’i bėjė padrejtėsi. Drejtėsia e Tij ėshtė absolute.

31. EL-LETIF - i Buti. Bėmirės ndaj robėrve tė Tij.

32. EL-KHABIR - i Gjithinformuari, i Cili ėshtė i njohur dhe i dijshėm pėr ēdo gjė qė ka ndodhur dhe do tė ndodhė. Ėshtė Ai i Cili i di tė fshehtat dhe tė hapurat, dhe ėshtė i informuar pėr ēdo imtėsi nė kėtė gjithėsi.

33. EL-HALIM – Pėrdėllimtari. Ai qė nuk ngutet pėr hakmarrje, ėshtė i dhimbshėm pėr robėrit e Vet.

34. EL-ADHIM – Madhėshtori, Madhėshtia e tė Cilit nuk mund tė perceptohet kurrsesi nėpėrmjet shqisave njerėzore.

35. EL-GAFUR – Falėsi. Ai qė fal robėrit e Tij dhe pranon pendimin e tyre.

36. ESH-SHEKUR – Mirėnjohėsi. Ai i Cili i shpėrblen pa masė robėrit e Vet tė devotshėm me shpėrblime, pėr hir tė veprave tė tyre tė kryera nė emėr tė Tij.

37. EL-ALIJJ - i Larti. Pėrendia ėshtė i pėrsosur nė madhėshtinė e Tij. I lartėsuar me cilėsitė e pėrhershme hyjnore qė tregojnė mbizotėrimin dhe madhėshtinė ndaj krijesave.

38. EL-KEBIR - i Madhi. Pėrendia ėshtė i pėrsosur nė cilėsitė e Tij. Nuk ka nevojė pėr asnjė nga krijesat e Tij.

39. EL-HAFIDH – Ruajtėsi. Pėrendia ėshtė Ai qė ruan kėtė gjithėsi nga ērregullimet.

40. EL-MUKIT – Ushqyesi. Pėrendia ėshtė krijuesi i ushqimit, qoftė fizik, qoftė shpirtėror. Ėshtė Ai Qėi ēdo krijese i ka caktuar ushqimin dhe furnizimin, pa dallim.

41. EL-HASIB – Llogarimarrėsi. Ai i Cili do t’i marrė tė gjitha krijesat pėr llogarinė.

42. EL-XHELIL – Fisniku. Madhėshtori dhe i pėrsosuri nė cilėsitė e Tij. Dallimi ndėrmjet emrit El-Xhelil dhe El-Kebir, ėshtė se El-Xhelil do tė thotė i pėrsosur nė cilėsitė e Tij, kurse El-Kebir - i pėrsosur nė Qenėsinė e Tij, ndėrsa emri El-Adhim pėrfshin qė tė dyja kėto kuptime.

43. EL-KERIM – Bujari. Mirėsitė e Tij nuk kanė tė sosur, fisnikėria e Tij ėshtė e pashembullt.

44. ER-RREKIB – Vigjėluesi.Ai i Cili mbikėqyr ēdo proces nė kėtė ekzistencė.

45. EL-MUXHIB – Lutjepranuesi. Mėshira e Tij i ka paraprirė hidhėrimit tė Tij, prandaj Ai i pėrgjigjet lutjes sė atij qė e thėrret duke iu lutur me pėrultėsi dhe devotshmėri.

46. EL-VASIU – Gjithėpėrfshirėsi. Dija dhe sundimi i Tij janė gjithėpėrfshirės.

47. EL-HAKIIM - i Urti. I zhveshur nga ēdo veprim qė nuk pėrkon me madhėshtinė dhe pėrsosmėrinė e Tij. Me urtėsinė e Tij hyjnore mbikėqyr dhe udhėzon krijesat.

48. EL-VEDUD - i Dashuri. Pėrendia i do krijesat e Tij, tė cilat njohin madhėshtinė e Tij.

49. EL-MEXHID - i Lavdishmi. Lavdia e Tij ėshtė e pėrjetshme. Ai ėshtė Fisnik dhe i Ndershėm. Ai nuk i bėn askujt tė padrejtė.

50. EL-BAITH – Ringjallėsi.

51. ESH-SHEHID – Dėshmuesi. Tė cilit nuk mund t’i shmanget asnjė vepėr e krijesave, pa qenė dėshmues dhe dėshmitar, dhe kjo nėnkupton se Ai ėshtė i Gjithėdijshėm nė madhėrinė e Tij.

52. EL-HAKK - I Vėrteti. Ai i Cili ka krijuar ēdo gjė me Urtėsinė e Tij tė pėrsosur. Ēdo gjė nė kėtė gjithėsi, dėshmon pėr ekzistencėn e Tij tė vėrtetė e tė pamohueshme.

53. EL-VEKIL – Pėrkujdesėsi. Ai i Cili pėrkujdeset pėr rrėskun dhe furnizimin e krijesave tė Tij. Ēdo krijesė mbėshtetet tek Ai pėr kujdesje dhe strehim pranė mėshirės sė Tij.

54. EL-KAVIJJ - i Forti. Ėshtė Ai, pėr tė Cilin nuk ka ndonjė pengesė, qė tė realizojė Vullnetin dhe pėrcaktimin e Vet. Ėshtė Ai qė ka mundėsi dhe forcė tė plotė pėr tė nėnshtruar ēdo gjė nė kėtė ekzistencė.

55. EL-METIN - i Pathyeshmi. Ai qė nuk mund tė mposhtet. Ėshtė i Gjithėfuqishėm i Cili nė veprimet e Tij nuk ndien lodhje.

56. EL-VELIJJU – Mbrojtėsi, Pėrkujdesėsi, Ngadhėnjimtari i Cili i do dhe i bėn tė ngadhėnjejnė tė dashurit e Tij ndaj ēdo armiku.

57. EL-HAMID - i Falėnderuari. I vetmi i Cili meriton falėnderimin dhe lavdėrimin nga ēdo krijesė.

58. EL-MUHSI – Gjithėnjohėsi. Gjithpėrfshirėsi dhe i Gjithėdijshmi, tė Cilit nuk mund t’i shpėtojė pa evidencuar asnjė proces, sado i vogėl, nė kėtė gjithėsi.

59. EL-MUBDI – Nismėtari. Ėshtė Pėrendia i Cili e krijoi kėtė gjithėsi nga mosekzitenca.

60. EL-MU’ID – Rikrijuesi. Ėshtė Ai Qė rikrijon (ringjall) sė dyti krijesat pas vdekjes.

61. EL-MUHJI – Jetėdhėnėsi. Ai i Cili i ringjall tė gjitha krijesat dhe u jep jetė, pasi ato tė jenė bėrė hi e pluhur.

62. EL-MUMIT – Jetėmarrėsi. Ai i Cili i vdes tė gjitha krijesat, duke i ndarė shpirtrat nga trupat.

63. EL-HAJJ - i Gjalli. Ky ėshtė Pėrendia, i Gjallė nė gjallėrinė e Tij tė pėrhershme, pa fillim dhe tė pėrjetshme, pa mbarim.

64. EL-KAJJUM - i Pėrjetshmi. Tė Cilit nuk i ka paraprirė mosekzistenca dhe ėshtė i pėrjetshėm e i Gjithmonshėm nė sundimin e Tij.

65. EL-VAXHID – Kreatori i kėtij Universi. Nė dorėn e Tij ėshtė sundimi, ėshtė i Plotfuqishėm pėr ēdo gjė. Ai mbikėqyr ēdo proces. Tek Ai nuk humb asnjė shėnim.

66. EL-MAXHID - i Nderuari. Ai i Cili ėshtė i Ndershėm, Bujar e Fisnik.

67. EL-VAHID - i Vetmi. Pėrendia nuk ka shok nė sundim. Ai nuk ka fėmijė, bashkėshorte e as rival nė sundim.

68. ES-SAMED - Strehimtari. Ėshtė Ai, tek mėshira e tė Cilit gjen strehim besimtari i pėrulur para madhėshtisė sė Tij.

69. EL-KADIR - i Fuqishmi. I Vetmi Ngadhėnjimtar, Fuqia e tė Cilit nuk mund tė krahasohet. Me fuqinė e Tij ka krijuar tė gjitha krijesat.

70. EL-MUKTEDIR - i Gjithėmundshmi. I Cili realizon tėrė atė qė ka pėrcaktuar.

71. EL-MUKADDIM – Nismėtari, Pėrparėsidhėnėsi. Ėshtė Pėrendia Ai Qė sjell ēdo send nė vendin e vet tė duhur.

72. EL-MUEHHIR – Paslėnėsi. Ai i Cili vonon ndonjė dėnim ose ndėshkim.

73. EL-EVVELU - i Pari. Atij nuk i ka paraprirė ekzistenca.

74. EL-AKHIRU - i Fundit. Ai ėshtė i pėrjetshėm edhe pas shkatėrrimit tė gjithėsisė dhe tė krijesave tė cilat i shpėrndau nė tė.

75. EDH-DHAHIRU - i Dukshmi, me argumentet dhe Shenjat e Fuqisė sė Tij mbi ēdo gjė.

76. EL-BATINU - i Padukshmi. Atė nuk mund ta arrijnė shikimet e krijesave.

77. EL-VALI– Udhėheqėsi. Ai Qė kontrollon dhe mbikėqyr ēdo gjė.

78. EL-MUTEALI - i Gjithėlartėsuari. Ėshtė Ai i Cili ėshtė i zhveshur nga ēdo pėrgjasim me krijesat.

79. EL-BERR – Mirėbėrėsi. Ai i Cili shtrin mirėsinė dhe bereqetin ndaj robėrve tė Vet.

80. ET-TEVVAB – Pendimpranuesi. Pėrendia ėshtė Ai i Cili pranon pendimin e sinqertė nga robėrit e Vet dhe i shlyen gabimet.

81. EL-MUNTEKIM – Ndėshkuesi. I Vetmi Qė mund tė ndėshkojė krijesat pėr mėkatet e bėra.

82. EL-AFUVVU – Mėkatfalėsi. Ai qė fshin gabimet dhe mėkatet. Ai qė fal robėrit e Tij pas pendimit.

83. ER-RREUF - i Dhembshuri. Mėshira dhe dhembshuria e Tij ndaj krijesave ėshtė gjithherė e pranishme.

84. MALIKUL-MULK – Pushtetmbajtėsi. Ka fuqi dhe kontroll absolute mbi ēdo gjė qė krijoi.

85. DHUL-XHELALI VEL IKRAM - Atij i takon madhėshtia dhe nderi. I Vetmi absolut, i pėrsosur nė cilėsitė e Tij.

86. EL-MUKSIT – Drejtėsidhėnėsi. Ėshtė i drejtė nė gjykimin e Tij. Ai nuk i bėn tė padrejtė askujt.

87. EL-XHAMIU – Tubuesi. Ėshtė Ai qė i tubon tė gjitha krijesat pėr tė dhėnė llogari para Madhėrisė sė Tij.

88. EL-GANIJ - i Pasuri. Ai i Cili nuk ka nevojė pėr asgjė nė Qenien e Tij, as nė cilėsitė e Tij e as nė veprimet e Tij.

89. EL-MUGNI – Pasuridhėnėsi. Ai Qė i jep mirėsi e pasuri atij qė do prej krijesave.

90. EL-MANI’U – Privuesi. Ėshtė Ai Qė ndalon tė kėqijat dhe sprovimet duke e mbrojtur dhe ruajtur atė qė do.

91. ED-DARRU – Dėmsjellėsi. Me dėmin e Tij godet atė qė do prej krijesave nėse ato janė mosmirėnjohėse ndaj dhuntive tė Tij.

92. EN-NAFI’U – Dobiprurėsi. Nė kompetenca tė Tij ėshtė dobia, dhe i sjell tė mira e dobi atij qė do nga robėrit e Vet.

93. EN-NUR – Drita. Pėrendia ėshtė dritė e qiejve dhe e Tokės.

94. EL-HADI – Udhėzuesi. Ai Qė krijoi ēdo gjė e pastaj i udhėzoi.

95. EL-BEDIU – Shpikėsi. Krijuesi i ekzistencės nga mosqenia.

96. EL-BAKI - i Pėrhershmi. I Gjithmonshmi pa fillim dhe pa mbarim.

97. EL-VARITH – Trashėguesi. I Pėrhershmi pas shkatėrrimit tė krijesave.

98. ER-RESHID – Frymėzuesi. Udhėzuesi, I Urti.

99. ES-SABUR – Durimtari. Ėshtė Ai Qė nuk shpejton me dėnim, por shikon, pret dhe vonon, e megjithatė ndėshkimit tė Tij nuk mund t’i shmanget askush qė e ka mohuar dritėn e Tij dhe udhėzimin hyjnor.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Arsenic prej 18.03.14 18:22

Bla bla bla shihet qe nuk mendon me tru tendin por te tjereve.
Nuk ke aftesi te pergjigjesh shkurt ne pyetjen time, pse ATA jane krijuesit e Unversit dhe qiellit sipas citmit qe ke sjelle nga kurani?
avatar
Arsenic

93


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Trigon prej 18.03.14 19:00

Paradox shkruajti:Bla bla bla shihet qe nuk mendon me tru tendin por te tjereve.
Nuk ke aftesi te pergjigjesh shkurt ne pyetjen time, pse ATA jane krijuesit e Unversit dhe qiellit sipas citmit qe ke sjelle nga kurani?

Une te thash pra cilesite dhe emrat e tij jane nė ''Ne'' por siē thotė njė varg nė Kuran: Ate qe e udhezon Pėrendia nuk ka kush qe mund ta devijoj e ate qe Pėrendia e ka lene te humbur ti nuk do te gjesh per te ndihmtare qe do ta udhezonte !
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  elektronika prej 19.03.14 3:45

"TRIGON" shkruajti:
99. ES-SABUR – Durimtari. Ėshtė Ai Qė nuk shpejton me dėnim, por shikon, pret dhe vonon, e megjithatė ndėshkimit tė Tij nuk mund t’i shmanget askush qė e ka mohuar dritėn e Tij dhe udhėzimin hyjnor.[/quote]


Qenkerka inatci i madh KY ta ruan inatin deri sa te mare hak po nuk ju fale 5 here ne dite. Ama zot me interes qenkerka Ky. Ose me beso dhe mu perul ose..........................................................................
Ku eshte zemergjeresia e Tij?
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Trigon prej 19.03.14 18:38

elektronika shkruajti:"TRIGON" shkruajti:
99. ES-SABUR – Durimtari. Ėshtė Ai Qė nuk shpejton me dėnim, por shikon, pret dhe vonon, e megjithatė ndėshkimit tė Tij nuk mund t’i shmanget askush qė e ka mohuar dritėn e Tij dhe udhėzimin hyjnor.


Qenkerka inatci i madh KY ta ruan inatin deri sa te mare hak po nuk ju fale 5 here ne dite. Ama zot me interes qenkerka Ky. Ose me beso dhe mu perul ose..........................................................................
Ku eshte zemergjeresia e Tij?[/quote]

Ēdo durim ka kufi madje edhe durimi i Zotit. Dėnimi i tij vonon sepse pret se mos besimtari pendohet dhe ja falė at gabim. Nėse nuk pendohet atėherė pason dėnimi. Por ti qė ke njė mendje ateiste qaq din qaq thu.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  elektronika prej 21.03.14 3:51

Te thashe edhe tek shkrimi tjeter "TRIGON" lexo edhe ndonje liber tjeter pervec kuranit se do ta kuptosh me mire mdhesine e universit  dhe rolin e Zotit  perpara madhesise se pafundme te universit qe shkon pertej perceptimit njerezor

Zoti eshte krijues apo shkaterues ? kete se kuptoj une sepse gjithmone flisni per hakmarjen e tij. Mos valle nga profesioni duhet te jete polic me shkop gome ne dore????
Per mendimin tim Ai spati fuqi te hakmerej as kunder Djallit qe su bind por beri mareveshje me te...............................................................................................
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Trigon prej 21.03.14 14:04

elektronika shkruajti:Te thashe edhe tek shkrimi tjeter "TRIGON" lexo edhe ndonje liber tjeter pervec kuranit se do ta kuptosh me mire mdhesine e universit  dhe rolin e Zotit  perpara madhesise se pafundme te universit qe shkon pertej perceptimit njerezor

Zoti eshte krijues apo shkaterues ? kete se kuptoj une sepse gjithmone flisni per hakmarjen e tij. Mos valle nga profesioni duhet te jete polic me shkop gome ne dore????
Per mendimin tim Ai spati fuqi te hakmerej as kunder Djallit qe su bind por beri mareveshje me te...............................................................................................

Ai ėshtė mėshirues i madh por edhe ndėshkues i rreptė.

Unė nuk e kuptoj se si merr guximin ti tė tallesh me Zotin, e shikon ti se sa i mėshirshėm ėshtė ai edhe pse ti me njė lloj ironie bėn pyetje rreth tij prap ai tė dha jetė tė vazhdosh por tė siguroj se nėse vazhdon me kėto gjėra atėherė nė jetėn tuaj do tė ndodhin fatkeqėsi tė ndryshme tė cilat e kanė vetėm njė pėrgjigje ''gjynahet e tua tė vazhdueshme ndaj Zotit''. Do tė kujtohen fjalėt e mia kurdoherė nėse vazhdon me ato ironi dhe ato fjalė mospėrfillėse.

Ai ėshtė i gjithėfuqishėm por kur Zoti e largoj nga mėshira e tij, atėherė djalli iu lut Zotit duke i thėnė mė jep kohė deri nė ringjalljen e tyre dhe tė premtoj se do ti bėj tė gjithė tė mos ndjekin ty vetėm se njė pakicė tė tyre qė tė pėrkujtojnė ty me devotshmėri. Dhe siē duket premtimi i djallit ėshtė realizuar dhe po vazhdon tė realizohet. Por nė ditėn e gjykimit djalli do tė mbajė njė fjalim dhe:

" Dhe, do tė thotė djalli, kur tė merr fund puna:
“Me tė vėrtetė Pėrendia u ka premtuar juve premtimin e vėrtetė. Edhe unė ju kam premtuar, por ju kam mashtruar.

Por, unė nuk kam pasur kurrfarė pushteti mbi ju, pėrpos qė ju kam thirrur, e ju mė jeni pėrgjegjur.
Prandaj, mos mė qortoni, por qortonie veten!

Unė nuk jam shpėtimtari juaj, e as ju nuk jeni shpėtimtari im.

Unė, tani mohoj atė qė ju mė parė mė patėt bėrė shok (me Pėrendinė)”.
Me tė vėrtetė, pėr zullumqarėt ka dėnim tė dhembshėm."

Sure Ibrahim, 22.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Trigon prej 21.03.14 20:59

Lyraandro shkruajti:O Zot, Trigon, mbete duke cituar vargje islamike. Mjaft mor burre!!!

Vargjet e Kuranit jane te palekundura. Jane e verteta e madhe. Nese ke ti ndonje argument urdhero shkruaje.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Ereos prej 21.03.14 21:16

Kurani ka fakte se ėshtė libri i A L L A H U T. Gjithcka qė shkenca zbulon sot, pėrputhet me atė qė ėshtė shkruajtur nė Kuran para +1400 viteve

Ereos

Hope is a waking dream.
- Aristotle

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: “Big Bang”, zbulohen gjurmėt e ekspansionit kozmik

Mesazh  Jon prej 21.03.14 21:20

Ereos shkruajti:Kurani ka fakte se ėshtė libri i A L L A H U T. Gjithcka qė shkenca zbulon sot, pėrputhet me atė qė ėshtė shkruajtur nė Kuran para +1400 viteve

Ndalohet propaganda fetare ne kete faqe...kjo faqe nuk eshte per fetare, keni mjaft faqe tjera shqiptare qe shkruajne per fene muhamedane.
Ne te kunderten nese vazhdoni do te largoheni pa paralajmerim.

avatar
Jon

1315


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi